Fujitsu Stylistic One: izomtablet munkára

A billentyűzettel és dokkolóval társított tablet mindent tud, amit egy vállalati Ultrabook – sőt, még akár többet is.

Hirdetés

Gyakorlatban

Jár már nálunk a Surface Pro 4, a Dell XPS 12 és az Asus Transformer Book T302 is, ezek mind csinos, konzumer megoldások, melyek után a Stylistic One szinte ipari készükéknek tűnik – hasonló a helyzet, ha az ember egy MacBook Air vagy XPS laptop után fog a kezébe egy csúcs ThinkPadet vagy éppen Lifebookot. Az első pillanattól világos, hogy az elegáns formánál sokkal többet számított, hogy tetszőleges USB-s eszközt vagy egy monitorkábelt átalakítók nélkül bele lehessen dugni. Ha pedig igazán produktív környezet kell, használható a monitorállványnak is jó dokkoló, ami megintcsak nem valami tyúkbélre kötött dobozka, hanem egy masszív, hasznos darab, ráadásul ára (kb. 16-18 000 forint) sem szállt el annyira, mint egyeseknél.

A magnéziumötvözet gépház összeszerelési minősége elsőrangú, a vaskosságra kicsit rájátszik a gép aránylag nagy súlya és közel egycentiméteres vastagsága is. Persze ha egy harmaddal könnyebb és vékonyabb lenne, mint mondjuk az XPS 12, méreténél fogva akkor sem lenne kényelmes kézben tartós eszköznek. A készülék masszívságát csak egyetlen komponensnél, a kihajtható támasznál kérdőjeleznénk meg. Nyilván elég jó anyagból készült, de mivel műanyag, tuti el lehet törni. Praktikussága vitán felüli asztalon használva, de egy Surface Próéhoz hasonló, teljes lemezes megoldás elegánsabb lenne.

A 12,5 hüvelykes kijelző elég nagy, szerintünk Windows és termelőszoftverek alatt elég rá a Full HD felbontás, sőt videózás közben sem kívántunk többet. A Samsung PLS panel maximális fényerejét 410 cd/m²-nek, kontrasztarányát 800:1-nek mértük, ez világos környezetben is nagyjából eliminálja a fényes felületet, de azért jobban tetszene nekünk a matt verzió. Hangzásban kell még fejlődnie a tabletnek, ezen a téren a konkurencia lényegesen előbbre jár; legfeljebb az operációs rendszer visszajelző hangjaihoz elég a minőség, bár munkához rendszerint ennél több nem is kell, de azért lehetne jobb. Hasonló a helyzet a kamerával is. Produkciója alapszintű, művészi  fotózáshoz nem ez a nagy tablet való, de egy villanyóra állásáról vagy hasonló dologról készíthető vele fotó, és videotelefonáláshoz is elmegy.


Előlapi kamera képe

Hátlapi kamera képe Hátlapi kamera képe Hátlapi kamera képe Hátlapi kamera képe
Hátlapi kamera képe [+]

Fontos kiegészítője a komoly teljesítményű tableteknek a billentyűzet, amiből a Fujitsunál a kitámasztós megoldáshoz való, hajlékony zsanéros kivitelt választották. Ezzel elkerülték a csúnya, lifegő csuklót (lásd Asus T302) és az egyetlen szögben működő vályút (lásd XPS 12), viszont az ölben használat problémás lehet, akárcsak a Surface Pro 4-nél. Egyrészt hosszú combok kellenek ahhoz, hogy kellően hátra tudjuk dönteni a támaszt, másrészt a billentyűzet alapja elég rugalmas, asztalon használva rendben van, de ölben billeg. A gombok nyomásútja lehetne jobb, mint például a Microsoft konkurensé, és a háttérvilágítás is hiányozhat annak, aki nem tud vakon gépelni. Jó hír, hogy a klaviatúra magyar kiosztású és feliratozású. A touchpad átlagos darab, mérete lehetne nagyobb, de különálló gombjai dicséretesek.

A dokkolót úgy alakították ki, hogy a billentyűzet is aláfér, ebben a kombinációban igazi kis munkaállomás a Stylistic One, persze irodában, asztalnál akkor járunk igazán jól, ha további monitort (vagy monitorokat), külső billentyűzetet és egeret kötünk rá. Használhatjuk a tabletet rajztáblának is, ehhez az opcionális, aktív toll vethető be, ami ha minden igaz, a Synaptics technológiát használja. Nincs sok tapasztaltunk az ilyen eszközök használatában, így csak a gyakorlott felhasználók véleményét tudjuk tolmácsolni: ezen a téren a Wacomot mondják a csúcsnak, és az N-triget is jobbnak tartják a Synapticsnál.

Minimális terhelésen brutális, több mint 12 órás üzemidőt villantott a készülék, ami a 34 wattórás akkut figyelembe véve mindössze 2,7 watt körüli fogyasztást jelent. Ebben szerepe lehet a nem annyira nagy felbontású, Full HD kijelzőnek, a Dell 4K-s eszköze ugyanis Core m-mel is 4,1 wattot kért ugyanebben a tesztben. Videolejátszással 6 órára csökkent az élettartam, teljes terhelésen pedig szűk másfél órát kaptunk, persze meg kell jegyezni, hogy komoly CPU-teljesítmény mellett. A telep visszatöltése majdnem három órát vett igénybe, viszont az 50%-os szintet alig több mint egy óra alatt elérte.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés