FRITZ!Box 7590 router – méltó utód?

A német AVM új eszköze az új funkciók mellett szakít végre az évek óta megszokott formatervvel.

Teljesítmény, értékelés

Ahogy korábban is, a routert egy 110 négyzetméteres, kétszintes családi házban, a földszinten üzemeltük be, helyét az alábbi képen piros 1-es szám jelöli. Házunk 1934-ben épült, és a Wi-Fi jelek számára nem éppen ideális: az alsó szinten téglafalak sokasága árnyékol, a födém pedig kazettás kialakítású, salak szigeteléssel, amely gyakorlatilag kötelezővé teszi az emeletre a vezetékes hálózat vagy a PowerLine kiépítését.


[+]

A tesztrendszer kialakítása a következő volt: a földön elhelyezett routert egy CAT6-os vezetékkel csatlakoztattuk a fix mérési pontot adó asztali géphez. A 2. pontban a méréseket vezetékkel és vezeték nélkül is elvégeztük, az adatátvitelt pedig ezúttal már a szabványosnak mondható iPerf program 3.1.3-as verziójával ellenőriztük. A mérés 10 szállal történt, a végeredmény pedig egy 30 másodperces folyamat átlagos sávszélessége.

Ami „mozgó” eszközünket illeti, ez a megszokott Acer Swift 7 volt, szintén SSD-vel, hálózati adapterként pedig az Asus USB-AC68 kétsávos, 3x4-es kialakítású eszközét vetettük be. A mérések az 5 GHz-es sávon történtek. A mért értékeket az alábbi táblázatban foglaltuk össze:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé (Mbps) Sávszélesség felfelé (Mbps)
2./vezetékkel 903 934
2./vezeték nélkül 774 710
3. 712 538
4. 336 385
5. 434 254
6. 8,75 28

Ahogy a számokból látszik, a FRITZ!Box 7590 szépen teszi a dolgát, a hatótávolsággal sincs gond – egyedül a korábban tesztelt routereken is kifogó födém az, ami már túlzottan árnyékol ahhoz, hogy használható sávszélességet kapjunk. Az értékek egyébként magasabb terhelésnél is meglepően stabilak, 100 szállal futtatva az iPerf3-at még mindig nem tapasztaltunk lényeges visszaesést, jelezve, hogy az agresszívebb P2P programok sem fognak majd ki a készüléken.

Hirdetés

Természetesen kipróbáltuk a router NAS funkcióját is. Ezzel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy a FRITZ!Box energiatakarékossági megfontolásokból alapértelmezetten csak USB 2.0 szabványnak megfelelő sebességen és áramerősséggel használja az USB portokat, ezeket egy menüben lehet USB 3.1-re átkapcsolni. A teszthez egy USB 3.1 Gen1 csatlakozással ellátott, NTFS fájlrendszer szerint formázott külső HDD-t használtunk, amely asztali számítógépünkre csatlakoztatva 106 MB/s sebességet ért el.

Sajnos a FRITZ!Boxon és a hálózaton keresztül ekkora sávszélességre nem számíthatunk: hálózati meghajtóként (SMB) megosztva 28 MB/s átviteli sebességet mértünk az olvasás, és 16 MB/s-et az írás irányába. Ez bizony messze elmarad nemcsak a natív csatlakozástól, de attól is, amit egy valódi NAS-sal kapunk ugyanebben a hálózatban. Még rosszabb az eredmény, ha FTP/ES kapcsolatot választunk – ekkor 5 MB/s sebességre számíthatunk mindkét irányban. Egyszerű, titkosítás nélküli FTP esetén 38 MB/s le- és 19 MB/s feltöltési sebességet mértünk.

Értékelés

Bár a FRITZ!Box 7590 hivatalosan még nem kapható Magyarországon, a 7490 elérhető, és 80 000 forintos árából valószínűnek tűnik, hogy utóda sem nyit majd jelentősen olcsóbban. Ez pedig igen sok pénz egy routerért, kérdés tehát, hogy mit kapunk cserébe?

Az biztos, hogy sebességet és megbízhatóságot igen: tesztünk során a FRITZ!Box 7590 nemcsak kiváló lefedettséget és sávszélességet biztosított, hanem stabil is volt, a kapcsolat nem akadozott, hanem folyamatosan rendelkezésre állt, még az emeleten is. A rádiós rész tehát kiváló, és kiválónak nevezhető a LAN-WAN és a LAN-WLAN kezelése is.


[+]

A szolgáltatások tekintetében is teljes mértékben a csúcskategóriát kapjuk, még ha a NAS sebességét, illetve a VPN implementálást érhetik is kritikák. Maximálisan elégedettek voltunk a kezelőfelülettel is, bár most már a konkurenciánál is találkozhatunk kiváló megoldásokkal, a Fritz!OS, és különösen annak új, reszponzív változata még mindig kiemelkedően jól kezelhető. Az AVM által biztosított mobil alkalmazások is jól működnek, még akkor is, ha egyeseket közülük az egyre jobban fejlődő kezelőfelület redundánssá is tett.

A FRITZ!Box biztosította WLAN-hoz csatlakozó okostelefon az AVM appjával rádiós kézibeszélőként működik
A FRITZ!Box biztosította WLAN-hoz csatlakozó okostelefon az AVM appjával rádiós kézibeszélőként működik [+]

Mindezt összefoglalva tehát a FRITZ!Box 7590 személyében egy kiváló, bár drága routert ismerhettünk meg, amelynek magas árát ugyanakkor részben indokolja az is, hogy egy profi xDSL modemet, telefonközpontot és DECT bázisállomást is kapunk vele, így megérdemli a tetszett díjat.


AVM FRITZ!Box 7590 router

Wombath

A FRITZ!Box 7590 routert az AVM biztosította a teszthez.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AVM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés