Frissítve: Radeon X800-tuning

Az elmélet

Régen foglalkoztunk már "hardverközeli" tuninggal! Legutóbb a szorzózárral megáldott Palomino magos Athlon XP módosítását mutattuk be. Nemrég kiderült, hogy hasonló eljárással 16 futószalagos Radeon X800 XT-t varázsolhatunk a 12 futószalagos Radeon X800 Próból. Most kicsit mélyebbre ásunk, és bemutatjuk, hogyan.

Figyelmeztetés!

A cikkben leírt módosítások elvégzése előtt érdemes végiggondolni, hogy valóban vállaljuk-e a moddolás következményeit. A hardveren végzett átalakítások garanciavesztéssel járhatnak, vagy akár működésképtelenné tehetik az eszközt, így mindenki saját felelősségére fogjon ezekhez. A PROHARDVER! és a szerzők a sikertelen módosításból adódó hardveres, szoftveres vagy lelki sérülésekért nem vállalnak felelősséget.

Az elmélet

A grafikus chipekből elsősorban tervezési megfontolások miatt készül számos változat. Mivel ezek a lapkák erősen párhuzamosítottak, több egymástól független futószalag, feldolgozóegység, memóriacsatorna található bennük. Kézenfekvő, hogy tervezéskor kidolgoznak egy verziót, és később ezt bővítik (vagy egyszerűsítik) a piaci igényeknek megfelelően. A legismertebb példa erre az ATI 8 futószalagos R300-as chipje, amelyet megtalálhattunk a Radeon 9500, 9700 sorozatokban, majd később némileg átfésülve a 9800-asban is. Ugyanerről a tőről fakad, de csak 4 futószalagos az RV350/RV360-as mag, amely a Radeon 9600-as szériák alapját képezi (újabban pedig az X600-ét és a 9550-ét is). Gyakorlatilag az ATI jó két éve tervezett egy nagyszerű grafikus processzort, és azóta ennek átfésüléséből, a gyártástechnológia frissítéséből élt.

A feldolgozók lezárásának másik fontos oka a gyártás gazdaságosságának növelése. Egy új chip előállítása kezdetben nagyon sok selejttel jár. Gyakori azonban, hogy a kisebb-nagyobb hibákkal rendelkező lapkák még – korlátozott funkcionalitással – működőképesek. Jó példa erre az Intel Celeron esete. Ennek magja azonos a nagyobb másodszintű gyorsítótárral rendelkező Pentium 4-ével, csak éppen azokból a chipekből lesz Celeron, melyek L2 cache-ében (ami a mag közel felét teszi ki) hibás áramkörök vannak. Ilyenkor a hibás memóriarész kizárható, és máris kész a csökkentett méretű másodszintű gyorsítótárral szerelt Celeron. Hasonló a helyzet a grafikus processzoroknál is: ha a tervezett 8 futószalagból néhány hibás, a chipek eladhatóak 4 futószalagosként.

A nemrég bemutatott R420 sem készül másként. Máris találkozhattunk a 16 futószalagos X800 XT-vel, a 12-es X800 Próval és a mobil alkalmazásra szánt nyolc futószalagos M9800-zal. Az utóbbi különálló fejlesztés, de a Pro és XT ugyanarról a tőről fakad, a Pro szintén 16 futószalagos chipet tartalmaz – ezek közül azonban 4 le van tiltva.

A tiltás eltávolítható, de felhívjuk mindenki figyelmét, hogy a módosítás olyan lépéseket tartalmaz, melyek a garancia elvesztését eredményezik, ezért mindenki csak saját felelősségére kezdjen bele. A moddolás másik hátulütője a siker viszonylagos kiszámíthatatlansága. A mai R420-as chipek közül csak a 0414AA és 0416AA jelölésűeknél van esély a gyárilag deaktivált 4 futószalag bekapcsolására. Feltehetőleg a jövőben, az R420 gyártástechnológiájának fejlődésével a sikeresen módosítható chipek aránya is megnő – erről a fórumban (vagy a cikk kiegészítésével) szólunk majd.

A helyszín

A GPU-nál, ahogy korábban X800 Pro körképünkben írtuk, a chip tokozásának jobb felső sarkában van a lényeg. A kártyát magunk előtt tartva ez valójában a bal alsó sarok, mivel a chip fejjel lefelé van a NYÁK-ra szerelve. Hogy ez miért jó az ATI-nak...?

[+]

Az "irányba forgatott" R420-as 0414AA sorozatszámmal

Az átvágatlan, 16 futószalagos chip

Az átvágott, 12 futószalagos chip

A gyakorlat

A gyakorlat

A következő hardver- és szoftvercsomagot használtuk:

Csináltunk néhány D3D RightMark tesztet a kiindulási X800 Pro sebességének leméréséhez (a tesztkonfig most lényegtelen, csak az eltérést akarjuk megfigyelni). A kártyát kiszereltük, eltávolítottuk a hűtőbordát, majd vigyázva, hogy a lézeres vágás tisztán maradjon, vezetőezüstöt hordtunk fel a két érintkező összekötéséhez. A művelethez fűtőszáljavítót használtunk.

A felezüstözött chip

Ezzel fizikailag aktiváltuk a négy szunnyadó futószalagot, de ezt még közölni kell a grafikus kártya irányító szoftverével, a BIOS-al (Basic Input/Output System), melyet egy EEP-ROM (elektronikusan törölhető és programozható memória) tárol és újraprogramozással (flasheléssel) módosítható. A művelethez a Flashrom 2.37 nevezetű szoftvert használtuk.

Flashelés előtt kötelező a saját BIOS-unkról biztonsági másolatot készíteni! Fontos továbbá a megfelelő óvintézkedések megtétele, hogy egy esetleges sikertelen beavatkozás esetén vissza tudjuk állítani az eredeti állapotot. Ehhez készítsünk egy rendszerlemezt, és másoljunk rá egy autoexec.bat állományt a következő tartalommal:

c:
cd bios
flashrom –p –f regi.bin –r

Miután ezt megtettük, a lemezt félreraktuk, és csináltunk még egy rendszerlemezt autoexec.bat nélkül.

Az egyszerűség kedvéért a BIOS módosításához szükséges fájlokat (flashelő) a C: meghajtón egy BIOS elnevezésű könyvtárba másoltuk (ehhez igazodik a mentőlemezünk is). Windows 98 környezetben indítottuk a gépünket (rendszerlemezről), így a saját BIOS-unk lementése:

c:
flashrom -s 0 regi.bin

A BIOS könyvtárunkban megjelent egy regi.bin nevezetű fájlban az aktuális BIOS-unk. A neten olvasható cikkek szerzői többnyire egy X800 XT BIOS beégetésével oldották meg a módosítást, mi egy másik utat választottunk. Mivel az XT BIOS-okat gyorsabb, 1,6 ns késleltetésű RAM-okhoz és nagyobb frekvenciákhoz igazították, inkább az eredeti BIOS-unkat szabtuk át a RaBiT 1.3-at használva. Ehhez újra kellett indítani a gépet valamilyen Windows környezetben. Sajnos a program jelenlegi állapotában még nem képes az X800 sorozat üzemfrekvenciáinak és memória-paramétereinek módosítására, de a szoftveres meghajtó szempontjából lényeges Device ID átírható. Ez az azonosító közli a driverrel, hogy milyen kártya van a gépben. Az X800 Pro-t 4A49, míg az XT-t 4A50 számsorozat jelöli. Módosítottuk tehát a 49-et 50-re és elmentettük a BIOS-t uj.bin néven.

X800 Pro BIOS 4A49 Device ID-vel

X800 XT BIOS 4A50 Device ID-vel

Már csak ezt az új BIOS-t kellett beégetni, amihez újra rendszerlemezről indítottunk és a következőt írtuk be:

c:
flashrom –p –f uj.bin –r

Ezután a gép újraindult (a –r kapcsolónak köszönhetően automatikusan) és máris XT-s lett a kártyánk. Ha valakit fekete képernyő köszöntene újraindítás után, az se aggódjon, vegye elő a korábban elkészített rendszerlemezt (az autoexec.bat-osat), helyezze be a meghajtóba, és indítsa újra a gépet. Egy kis dolgozgatás után a gép magától újraindul az eredeti BIOS-szal, remélhetőleg hibátlan képpel (ha mégis baj lenne, akkor irány a fórum!).

Az eredmény

Az eredmény

Már csak a módosítás sikerességéről kellett meggyőződnünk. Sajnos a mi PowerColor X800 Pro Limited Assassin Edition kártyánkon nem működött az aktiválás (tényleg alacsony a 0414AA chipek módosításának esélye), de támpontként megmutatjuk, mit kellene látni ATIToollal és szolgáltatunk néhány eredményt, hogy nagyjából mekkora gyorsulás várható.

Kezdetben 12 futószalag és 4A49 Device ID – végül 16 futószalag és 4A50 Device ID, de a frekvenciák érintetlenek maradtak

Logikus, hogy Vertex Shader sebességében nincs változás, ugyanis az X800 Pro és XT is hat ilyen egységgel rendelkezik, eltérés csak az XT magasabb frekvenciáiból adódik. A Pixel Shader 2.0 eredményeknél látható, hogy a néggyel több futószalag hatására megközelítőleg 33%-os a növekedés, ennyivel több a 16 a 12-nél. Hogy egészen pontosak legyünk, az eltérés 38%, az ötszázalékos többletet az eredetileg X800 XT-hez (16 futószalaghoz) tervezett memóriakezelő okozza. Az XT ismét a magasabb frekvenciái arányában vezet a módosított Pro előtt.

Fontos megjegyezni, hogy a Radeon X800 Pro VIVO egy érdekes köztes megoldás, átvágatlan 16 futószalagos GPU-val és 12 futószalagra hitelesített BIOS-szal, XT NYÁK-on, ami tartalmazza a Rage Theater lapkát is. Az ilyen kártyák módosításához elég a BIOS cseréje, és a siker is valószínűbb. A Gigabyte még tovább ment, és egyszerűen X800 Pro Device ID-vel és frekvenciákkal, de 16 futószalaggal szállítja video bemenetes X800 Pro kártyáját.

Gigabyte X800 Pro VIVO – X800 Pro ID és frekvenciák, de 16 futószalag

Konklúzió nincs, nem is nagyon érdemes egy bizonytalan, garanciát érvénytelenítő hardveres beavatkozást túlmisztifikálni. A Radeon X800 Pro érintetlenül is egy olyan kártya, amivel az összes mai játék nagy felbontásban, képminőségjavító opciók bekapcsolása mellett is tökéletesen futtat, erőtartalékainak teljes kiaknázására csak a mai csúcsgépek képesek a legújabb programokkal.

Killerman, rudi

Előzmények

Hirdetés