Hirdetés

Fogyasztásmérős, moduláris Yesico táp

Tesztelés, értékelés

Sajnos a Yesicóval megegyező felépítésű Chieftec táp már nem állt rendelkezésünkre, így az 560 wattos modulárist Cooler Master Real Power 550 teszttápunkkal vetettünk össze, melynek belseje – minő véletlen – azonos a Chieftec Deltás sorozatáéval, ennek is három 12 voltos ága van. Harmadikként a Hiper Type-R 480 wattos modelljét vetettük be, melynek csak két 12 voltos ága van. A Typer-R jó száz wattal alacsonyabb névleges teljesítményével arra voltunk kíváncsiak, hogy az ismét áramigényesre sikerül konfigurációnkat meg tudja-e hajtani.

Bár a Pentium Extreme Edition 965 processzor már nem volt kéznél, Pentium D 830-asunkat felrángattuk 3,75 GHz-re, és mellépakoltunk két Radeon X1900 XT-t. A konfigurációt két merevlemezzel fűszereztük meg, de a későbbiekben megvizsgálunk majd néhány tápot 8-10 adattárral. A tesztkonfiguráció a következőképpen alakult:

  • Intel Pentium D 830 @ 3,75 GHz, 1,425 V processzor
  • Coolink U8-92 processzorhűtő
  • Asus P5WD2-E Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2-1000 memória
  • 2 x ATI Radeon X1900 XT videokártya
  • 160 GB-os Samsung PATA merevlemez
  • 200 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P optikai meghajtó
  • Casetek CK-1020 ház

Elsőként a hálózatra csatlakoztattuk a tápokat. Megmértük, milyen az áramfelvétel a hátsó kapcsoló aktiválása előtt és után. A következő értéket a Windows felállása, majd 10 perc várakozás után jegyeztük fel. Végezetül két 30 perces FarCry körben terheltünk, és figyeltük a tápok ventilátorának hangját is. Az erős processzorra való tekintettel játék közben CPU-terhelőt is futtattunk, hogy a fogyasztást még magasabbra tornásszuk. A tesztelés alatt csak a Coolink processzorhűtőn dolgozott ventilátor (9,2 centiméteres, percenként 1800-as fordulaton), a házban további szellőztető nem volt, ezzel is a tápokat akartuk megizzasztani.

Kíváncsian vártuk, hogy milyen számok jelennek meg a Yesico táp kijelzőjén, és milyen összhangban lesznek a konnektorba dugott fogyasztásmérőnk adataival. Újra el kell mondani, hogy mindkét mérőműszer meglehetősen egyszerű, nem hitelesített darab, szórásuk mindkét irányba 10 % vagy akár annál több is lehet. A konnektoros mérő felvett és a táp hátulján található, leadott teljesítményt mutató értékből csak hozzávetőlegesen szabad következtetni a táp hatásfokára, ami a leadott és felvett érték hányadosa.

 

Termék megnevezése Yesico
SC560-AS12CF
felvett
Yesico
SC560-AS12CF
leadott
Cooler Master
Real Power 550
Hiper
Type-R 480 W
Névleges teljesítmény 560 W 550 W 550 W
PFC típusa aktív aktív aktív
Teljesítményfelvétel csatlakoztatva 13 W - 13 W 0 W
Teljesítményfelvétel
készenléti állapotban
26 W 2 W 26 W 26 W
Teljesítményfelvétel
nyugalmi állapotban
200 W 144 W 196 W 217 W
Teljesítményfelvétel
terhelve
487 W 407 W 483 W 509 W

A tápvezetéket csatlakoztatva a Hipernél 0-t, a másik két tápnál 13 wattot mutatott a konnektorba dugott mérő. A hátsó kapcsoló bebillentése után 2 wattot mutatott a táp és 26-ot a konnektoros mérő. Valószínűleg itt még nagyon pontatlanok a számok, sok következtetés nem vonható le belőlük. A Cooler Master és a Hiper esetében is 26 wattot olvastunk le a fogyasztásmérőn. Ez a 26 wattos érték azért is érdekes, mert korábban a Cooler Masterrel 22 W-ot mértünk.

Az operációs rendszer felállása után, nyugalmi állapotban a Cooler Master fogyasztott a legkevesebbet, 196 wattot, de a Yesico szorosan a nyomában volt. A mérőműszer szórása miatt azt mondhatjuk, egyformán teljesítettek. A Hiper lemaradása is 10 % alatti volt. A Yesico felvett és leadott teljesítményét összevetve kereken 72 %-os hatásfok jött ki, ami ilyen kis terhelésnél közel lehet a valósághoz.

Hang tekintetében nyugalmi állapotban a Cooler Master egy hajszálnyival csendesebb volt a Yesicónál. Mivel az utóbbinak van fordulatszám-érzékelője, meg tudtuk állapítani, hogy kezdetben nagyjából percenként 700-at pörgött a ventilátora, és emellett komolyabb súrlódó zajt sem hallottunk. A Hiper sem volt hangos, de konkurenseihez képest kellemetlenebb volt ventilátorának hangszíne.

Teljes terhelésen is nagyon közel volt egymáshoz a Yesico és a Cooler Master. A Hiper lemaradása tovább csökkent, 5 százalék alá. A Yesico felvett és leadott teljesítményét összevetve már majdnem 84 százalékos hatásfokot értünk, ami nagyon jó, sőt kissé hihetetlen érték. Ki kell emelni azt is, hogy ez a tesztkonfiguráció volt a Prohardver eddigi történetének legtöbbet fogyasztó gépe. A tuningolt processzor és a két csúcskategóriás videokártya pillanatnyi maximális fogyasztása is csak néhány wattal tudta túlszárnyalni a 400-as határt. A 480 wattos, két 12 voltos ággal bíró Hiper azt is bemutatta, hogy – okos szervezésnél – egy nem kimondottan SLI-re vagy CrossFire-re tervezett táp is bírja a nagy terhelést. Ennél a tápnál hattűs PCI Express csatlakozók hiányában a négytűs perifériacsatlakozókról, átalakítókkal etettük a videokártyákat.

A teljes terhelés már alaposan befűtött a tápoknak. A Yesico méréséből látható, hogy az áramforrást közel 80 watt melegítette, annyi, amennyit egy erősebb processzor produkál. Ráadásul ehhez még hozzáadódott a közelében működő, közel 100 wattal fűtő CPU melegének egy része is, amit a táp ventilátora elszívott róla. A Yesico fordulatszámérzékelője 1600-as percenkénti fordulatot mutatott, amihez a 12 centiméteres ventilátornál már emberes hang párosul. Mivel a húzott processzor bőven 80 fok fölé melegedett, a terhelést kikapcsolva sem lassult 1400 alá. Hasonlóan hangos volt a Cooler Master is, bár őt valamivel halkabban érzékeltük. A trió leghangosabb tagja egyértelműen a Hiper volt. Ventilátora sokkal zajosabban dolgozott, erősebb légáramlat távozott belőle, de a CPU nagyjából 5 fokkal hidegebb is volt alatta.

Végezetül megvizsgáltuk a Yesico táp feszültségeit üresjáratban és terhelve.

 

Yesico SC560-AS12CF
üresjárat
(200 W)
terhelve
(487 W)
3,3 V 3,30 - 3,35 V 3,32 - 3,40 V
5 V 4,92 - 5,05 V 4,95 - 5,20 V
12 V 11,80 - 12,15 V 12,10 - 12,27 V

Minden érték a megengedett tűréshatárokon belül volt, ami legfeljebb ±5 százalékos eltérést jelent. A Cooler Master valamivel stabilabban tartotta a feszültségszinteket, a Hiper nagyjából ugyanilyen jelleget mutatott, értékei még a szabvány által elfogadott tartományban voltak.

Értékelés

A hazai piacon még nem találkoztunk a Yesico moduláris tápjával, de a környező országokban 35–42 000 forintnak megfelelő áron kapható, ami nagyjából 3–10 000 forinttal magasabb a – fogyasztásmérőtől eltekintve – teljesen ugyanolyan Chieftec CFT-560-A12C vételáránál. A jó minőségű, Sirtec belsővel szerelt tápnak nagyszerű a hatásfoka, feszültségértékei is a megengedett határokon belül voltak. Rezgéscsillapítókra helyezett ventilátorával a halkabb modellek közé sorolható. A kis fogyasztásjelző tanúsága szerint teljesítményéhes rendszerünk is alig lépte át a 400 wattos határt. Akinek nincs szüksége a fogyasztásmérőre, annak az olcsóbb Chieftecet ajánljuk, de nekünk a Yesico is tetszett.

 

Yesico SC560-AS12CF

rudi

A Yesico SC560-AS12CF tápot a Yesico bocsátotta rendelkezésünkre. A táp véleményezéséért köszönet didymannek

Azóta történt

  • A lámpagyáros UPS-ei

    Az amerikai Tripp Lite-ról eddig vajmi keveset hallhattunk hazánkban, pedig a cég komoly tapasztalattal rendelkezik a szünetmentes tápegységek gyártásában.

  • Zöld tápok a Cooler Mastertől

    A Cooler Master új, iGreen tápsorozata nem a kilowattos határt feszegeti, hanem a gazdaságosságot helyezi előtérbe.

  • Rakétás tápegységek

    A Spire Rocketeer termékcsaládjának két legkomolyabb darabját, az 500, illetve 600 wattos, moduláris V-öt és VI-ot teszteltük.

Előzmények

Hirdetés