Ez történt 2013-ban a fotótechnika világában

Hirdetés

Nikon

A nagymúltú japán gyártó, a Nikon, úgy tűnik, hogy – a Canonhoz hasonlóan – nem veszi túl komolyan a tükör nélküli rendszerkompaktok általi „fenyegetést”. Igaz, ők is frissítették a Nikon 1 vonalat (1 V2, 1 J3 és 1 S1), továbbá piacra bocsátottak egy igazi érdekességet a Coolpix A személyében (APS-C méretű szenzoros, fix gyújtótávolságú, fix objektíves kompakt fényképezőgép), de az igazán nagy durranások még mindig a dSLR vonalon érkeztek. A 24 MP-es D7100 méltó utódja lett az igen kedvelt D7000-nek, s míg a D610 a „futottak még” csoportban ért célba (gyakorlatilag a váz megegyezik a D600-zal, a különbség a lecserélt zárszerkezetben és a valamivel gyorsabb sorozatfelvételi sebességben rejlik), a legutóbb megszellőztetett Df lett az igazi befutó. Igaz, ez a masina is kapott hideget-meleget a fotós közösségtől, azért mégiscsak vezeti a népszerűségi listát (a DPReview.com „Most Popular Cameras” – legnépszerűbb fényképezőgépek – listáján toronymagasan vezet 23,3%-kal, ahol a második helyen a Panasonic DMC-GM1 készüléke áll 12,8%-kal). „Színtiszta fotózás vagyok” – ó, igen, de még mennyire!

A Nikon csúcskompaktjainak csoportját is új királlyal koronázta: a Coolpix P7800 kellő merészséggel ugrott be a kompaktok piacára. Ezt írtuk róla értékelésünkben: „A Nikon Coolpix P7800 csúcskategóriás kompakt fényképezőgép, ez nem utolsósorban a felépítés minőségéből és a szolgáltatásokból is látható. Méretét tekintve nem egy zsebgép (esetleg kabátzsebben elfér), viszont ennek köszönhetően sokkal jobb a használhatósága, az ergonómiája, mint a szokásos kompaktoknak. A kezelőfelület testre szabható, a nyomógombok és tárcsák minősége nagyon jó. A markolat kellően biztos és kényelmes fogást tesz lehetővé – tulajdonképpen csak a túl könnyen járó módválasztó tárcsába és a fogásváltás nélkül nem vagy csak nehézkesen elérhető gyorsmenü gombba lehet belekötni. A készülék menürendszere is pofonegyszerű, szinte bárki azonnal átláthatja és gyorsan kitanulhatja azt. A fotómasina képminőségével is nagyon meg voltuk elégedve: zajszintje kellemesen alacsony, az optika részletgazdag fotók készítésére is alkalmas, torzítása jól kordában van tartva, ráadásul bekapcsolható a szoftveres korrekció is, ha valakit nagyon zavarna az egyébként teljesen elfogadható mértékű hordózás nagylátószögön.

A szerkezet több hasznos funkcióval, szolgáltatással kedveskedik a fotósnak, mint például a teljesen manuálisan használható expozícióvezérléssel, a remek panorámasegéddel, az effektekkel és a kiváló elektronikus keresővel, ami a fotózási élményt nagymértékben növeli. Működés során azonban azt tapasztaltuk, hogy ha RAW fájlokkal is dolgozunk, akkor – főleg sorozatfelvételkor – nagyon lelassul a gép működése, ezért érdemes a legesleggyorsabb memóriakártyákat bevetni, hogy valamelyest csökkentsük a várakozási időt. A másik bosszantó tényező az autofókusz viszonylag lassú és esetenként kissé bizonytalan működése, ami megfelelő fényviszonyok és kellően kontrasztos téma mellett szerencsére valamit javult. Ezek tükrében tetszett nekünk a Nikon Coolpix P7800 csúcskompakt fényképezőgép.”

A Nikontól idén ránk a fentiek ellenére mégis egy olyan masina tette a legjobb benyomást, amit sehol máshol nem kapunk meg. Hölgyeim és uraim, ez a Nikon 1 AW1 strapabíró tükör nélküli rendszerkompaktja, ami nem csak állja az ütéseket, hanem víz-, fagy- és porálló is egyben. A legjobb az egész csomagban, hogy cserélhető objektíves mivolta ellenére nem kell búvártok, ha víz alá szeretnénk merészkedni a géppel!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés