Hirdetés

Egzotikus athlonos hűtők tesztje

Hőmérsékletek

Következzenek a tesztek. A tesztkonfiguráció a következő volt:

Hirdetés

Tesztkonfiguráció:

  • Processzor: AMD Athlon XP 2600+ (szorzólockmentes Thoroughbred)

  • Alaplap: Gigabyte 7NNXP BIOS rev. 15

  • Videokártya: Gecube ATI Radeon 9800 Pro

  • Memória: 2 x 256 MB PC3500 Corsair XMS CMX256A-3500C2 - CL 2-2-2-5

  • Merevlemez: Seagate Barracuda ATA IV 60 GB

OS és szoftverek:

  • Windows XP Professional Service Pack 1

  • DirectX 9.0b SE

  • NVIDIA Unified Driver 3.13

  • Speedfan 4.11

  • Windows Media Encoder 9

A processzort első körben – hála a szorzólock-mentességének – 15 x 133 MHz-en, 1,65 voltos magfeszültséggel járattuk, ez pont megfelel egy AMD Athlon XP 2400+ órajeleinek, így 69 W-os hőt idéztünk elő. Második körben a procit kicsit megrángattuk, és 11,5 x 200 MHz-ig meg sem álltunk, persze ehhez kellett 1,9 V magfeszültség is, így 98 W hőt hozott össze a processzorunk. Ennél magasabbra léghűtéssel már nem ajánlott menni. A tesztelést egy asztalon végeztük el, az alkatrészeket nem szereltük be házba. A grafikonokon minden esetben a DeltaT, azaz a processzor maghőmérséklete és a környezeti hőmérséklet különbsége szerepel (a tesztelés ideje alatt 19-21 fokos volt a hőmérséklet a szobában).

Azért esett a választásunk a Gigabyte 7NNXP-re, mert ez az alaplap elvileg a processzormag belső hőmérsékletét méri, ami sokkal mérvadóbb, mint például a processzor alja vagy a felülete. Akadt egy kis problémánk is, ugyanis a terheletlen és a 100%-ig terhelt hőmérsékletek között mindösszesen 1 fok különbséget jelzett az alaplap, ennek következménye, hogy a grafikonokon csak a terhelt állapotot tüntetjük fel.

A processzor beizzításáért a Windows Media Encoder 9 a felelős, mellyel egy szép nagy MPG fájt konvertáltunk át a WMV formátumra.

Lássuk a grafikonokat!

Első igazán nagy meglepetésünk, hogy a Coolink-hűtők vívják meg az első helyért forgó küzdelmet, ám ami ennél is meglepőbb, hogy az NPH2 a 3000-en forgó ventilátorával jobbnak bizonyul a 4800-at forgó A27VS-nél. A középmezőnyt a többi nagyon gyorsan forgó ventilátor alkotja, amelyek ugyan majdnem olyan jól hűtenek, mint a Coolink NPH2, ám ne felejtsük el, hogy mennyivel hangosabbak (lásd előző oldal). A sor végét a Gigabyte és a Thermaltake hűtője végzi, persze legalacsonyabb fordulatszámon. Ezek a hűtők alacsony fordulatszámon egy ilyen hőmennyiséget kibocsátó processzorral még használhatóak lesznek nyáron is, igaz, senki nem szereti 80-90 fokosan látni processzorát.

A tuningolt eredmények ismét meglepőnek bizonyulnak. A Coolink-hűtők már kibérelték maguknak az első két helyet, és ami talán már nem is annyira meglepő: az NPH2 végez az élen! Hogy ez miért is olyan nagy esemény? 3000-es fordulatszámon veri a sokkalta hangosabb hűtőket. Az alacsony fordulatszámra beállított hűtőkkel mi nem kockáztatnánk meg processzorunkat tuningolni, még ha az újabb alaplapok a melegedés következtében le is kapcsolnak. A Thermaltake hűtője alacsony fordulatszámon már nem bírta a kiképzést, az alaplap a processzor túlmelegedésének következtében kikapcsolta a gépet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés