Edimax - új forma, új sebesség

Tesztelés, értékelés

Kíváncsian vártuk, mennyivel lesz gyorsabb a Draft N 2.0-s Edimax eszköz a MIMO-snál, és a korábbi IEEE 802.11g-s megoldásoknál. A tesztelést vasbeton épületben (panelház) végeztük két asztali géppel és egy IBM notebookkal. Az Edimax Draft N 2.0 adapterei mellett két MIMO-sat és egy szintén Draft N-es D-Link adaptert is kipróbáltunk.

 

Edimax BR-6504n
vasbeton épületben
1 méterről szabad rálátással 4 méterről egy fal mögül 8 méterről két fal mögül 12 méterről két fal mögül
Edimax N – LAN 4100 kB/s 3800 kB/s 3200 kB/s 1000 kB/s
Edimax N – Edimax N 2350 kB/s 2200 kB/s 2200 kB/s 2000 kB/s
Edimax N – Edimax MIMO 2200 kB/s 2500 kB/s 2100 kB/s 2000 kB/s
Edimax MIMO – Edimax MIMO 1400 kB/s 1300 kB/s 750 kB/s 200 kB/s
Edimax MIMO – LAN 2450 kB/s 2350 kB/s 1200 kB/s 1100 kB/s
Edimax N – D-Link N 1700 kB/s 1800 kB/s 1400 kB/s 600 kB/s

Ahogyan számítattunk rá, az N-es adapter a router vezetékes portja felé gyorsabb volt, mint a korábbi eszközök. Szabad rálátással csúcssebessége elérte a 4 MB/s-ot, ami mögött a MIMO-s több mint másfél MB/s-mal maradt el. Vaskos antennáinak és az új technológiának köszönhetően 4 méterről alig volt lassulás, és a 8 méteres 3,2 MB/s körüli csúcs is nagyon szép eredménynek számít. Korábbi tesztjeinkben a 802.11g-s routerek ilyen távolságra a legjobb esetben is csak 1,5 MB/s-ot tudtak, de még nagyobb antennával sem közelítették meg a mostani eredményt. Azért az új szabványnak is vannak határai; 12 méterről már csak 1 MB/s volt az átviteli tempó, igaz, ebben a pozícióban az átlagos routerek többsége el szokta veszíteni a jelet.

Két N-es W-Fi kártya között már „csak” kevesebb mint 2,5 MB/s volt a maximum. Azért kell idézőjelbe tenni, mert a régi adapterek legfeljebb 1,5 MB/s-ra képesek. Meglepődtünk, hogy még 12 méterről is 2 MB/s körüli tempóval tudtunk adatot cserélni, bár itt gyakoriak voltak az ingadozások.

Az egyik N-es Edimax adaptert a korábbi MIMO-sra cserélve örömmel tapasztaltuk, hogy azzal is jó tempó érhető el. Igaz, a nagy sebesség valószínűleg annak volt köszönhető, hogy a MIMO adapter a router közelében maradt, csak a Draft N 2.0-ssal távolodtunk el tőle. Ezt a meglátást támasztja alá a két MIMO-s egység eredménye is. Itt már a normál, 802.11g-s eszközökre jellemző tempót mértünk – kicsivel nagyobb sebességre számítottunk. Az antennák okos áthelyezésével biztosan nyertünk volna még pár száz kB/s-ot; éppen az ilyen esetekben jöhet jól az EA-MARS-hoz hasonló toldalék.

Valószínűleg az N-es érában is célszerű lesz azonos márka termékeiből Wi-Fi hálózatot építeni, mert a szintén Draft N-es D-Link adapter már nem érezte magát olyan jól az Edimaxok táraságában, bár sebessége így is valamivel túlszárnyalta a szokásos 802.11g-s eredményeket.

Nem volt különösebb gondunk a router szoftverével és a sok edimaxos tesztelés után ismerős kezelőfelülettel. Leginkább a forgalomszabályozásra voltunk kíváncsiak, hogy működik-e. Működött, hibátlanul. Gondunk csak akkor volt, amikor több Edimax és egyéb márkájú Wi-Fi adaptert is feltelepítettünk és használtunk egyszerre, ugyanazon a gépen. Ekkor volt olyan eset, hogy a vezérlőprogram látta a Wi-Fi hálózatot, de nem volt aktív a csatlakozás gombja, vagy kapcsolódtunk a kódolt hálózatra, de a DHCP szervertől már nem kaptunk IP címet. Persze, ez nem az új N-es szabvány, hanem a Wi-Fi – és részint a Windows XP – hálózatkezelési technikájának tulajdonítható, korábban is találkoztunk már hasonlóval. Az Edimaxokkal kapcsolatos kellemetlenségek minden esetben megszűntek, amikor eltávolítottuk az összes vezérlőt, majd csak egyet telepítettünk fel. Érdekes, hogy az IBM notebook flottul kezelte a két Edimax PC Cardot, csak az asztali gépek szenvedtek a PCI és USB adapterekkel.

Értékelés

Első Draft N 2.0-s tesztünkből látszik, hogy továbbra sem nagyon szabad hinni a Wi-Fi-s reklámoknak. Annak ellenére, hogy a szabvány elvi csúcssebessége hatszorosa a korábbi IEEE 802.11g-nek, a gyakorlatban csak mintegy kétszeres sebességet mértünk. Igaz, az informatikában ma már ritka a hirtelen kétszeres tempóra gyorsítás, tehát örülünk neki. Örvendetes, hogy a hatótávolság is növekedett. Azt sem szabad persze elfelejteni, hogy a rádiós összeköttetések a környezeti viszonyoktól is erősen függenek, így az interferenciák mellett az épületek anyaga, szerkezete is befolyásolja a valós teljesítményt.

Bár rohamosan csökken az áruk, a Draft N 2.0-s routerek még mindig több mint 30 000 forintba kerülnek, megfelelő adapterekhez pedig 15–20 000 forint ellenében juthatunk hozzá. Ehhez képest az Edimax BR-6504n router 28 500 forintos, és a Draft N 2.0-s adapterek 12–14 000 forintos ára meglehetősen barátságos. Ha figyelembe vesszük, hogy kétszer olyan gyorsak, mint a nagyjából feleennyibe kerülő, hagyományos IEEE 802.11g szabványú eszközök, akkor még jobban fest a helyzet. Ehhez hozzáadhatjuk még az egyszerűen konfigurálható és tényleg működő forgalomszabályozást, és máris megérdemlik az ajánlott minősítést.

 

Edimax nMax Draft N 2.0 termékcsalád

rudi

Az Edimax hálózati eszközöket a Kelly-Tech Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • D-Link eszközök 802.11n-alapokon

    Kíváncsian vártuk, hogy a Rangebooster N 650 termékcsalád tagjai mennyivel teljesítik túl a korábbi Wi-Fi eszközök sebességét.

  • N-re vált a USRobotics is

    Újabb gyors, Draft N-es Wi-Fi készlet járt nálunk, ezúttal a USRobotics boszorkánykonyhájából.

  • Asus Wi-Fi az N-edik dimenzióban

    Majdnem két éve, hogy MIMO-s eszközöket próbáltunk ki az Asustól. Vajon hová fejlődtek azóta a 802.11n tervezetre alapozó termékek?

  • N-es Wi-Fi a Conceptronictól

    Megnéztük, milyen gyors a hálózati eszközök terén kevéssé ismert gyártó 802.11n szabványtervezettel kompatibilis Wi-Fi készlete.

Előzmények

Hirdetés