Doom 3: az NVIDIA visszatér

Hirdetés

GeForce 6800-ak

Az új GeForce 6800-ak teljesítményének leméréséhez egy Gigabyte GV-N68T256D (GeForce 6800 GT) és egy Chaintech SA6800 (GeForce 6800 128 MB) kártyák kaptunk tesztelésre.


Referencia GeForce 6800 Ultra felfegyverkezve (katt)


Gigabyte GeForce 6800 GT referencia hűtéssel (katt)


Chaintech GeForce 6800 (katt)

Elsőként hűtővel felszerelkezve láthatjuk a kártyákat. A GeForce 6800 GT a referencia GeForce 6800 Ultrához képest első pillantásra kevesebb alkatrészt tartalmaz, lemaradt róla a második tápcsatlakozó, a két DVI-csatlakozó helyett immár egy-egy DVI és D-Sub csatlakozó található rajta (plusz egy S-video tv-kimenet), és a hűtés is megváltozott. A memóriák hűtéséért felelős heatpipe-os passzív hűtőborda kisebb lett, a hűtés pedig keskenyebb, így már a kártya csak egy kártyafoglalat szélességű. A nyák hátoldalán nem történt említésre méltó változás, továbbra is az x-alakú hűtőbordatartó műanyag az egyetlen alkatrész itt, a Silicon Image DVI-chip pedig lemaradt, elvégre már csak egy DVI-kimenet található a kártyán. A Chaintech sima GeForce 6800-asa tovább változott, a hűtés még jobban összement, a kis hűtőborda épphogy el tudja takarni a GPU-t, a memóriák pedig külön alumínium hűtőbordákat kaptak. A kártya tápcsatlakozó felöli részéről eltűntek a FET-ek, helyüket pedig átvette jó néhány feszültségstabilizáló kondenzátor. Ezen a kártyán is egy tápcsatlakozó és egy-egy DVI-, D-Sub- és S-video tv-kimenet található. A kártya hátoldalán nincsenek alkatrészek. Érdekesség még, hogy alapvetően mindhárom kártya azonos felépítésű nyákkal rendelkezik, csak apró különbségeket lehet felfedezni.


A referencia GeForce 6800 Ultra hűtése (katt)


A Gigabyte GeForce 6800 GT hűtése (katt)

A kártyák hűtésének fedelét levéve láthatóvá válik a GPU-n szolgálatot teljesítő hűtőborda is. A már-már kissé nevetségesnek tűnő alumíniumborda nincs még 1 cm magas sem, ez pedig annyit jelenti, hogy az NV40-es GPU nem viszi túlzásba a melegedést. Igaz, ami igaz, a ventilátor lehetne zajtalanabb is.

Lemértük mindkét kártya hűtésének hangosságát, az eredmény pedig közel azonos lett a referencia GeForce 6800 Ultrán található hűtés zajszintjével. A 30-31 dB-es érték 1 méteres távolságról nem tűnik hangosnak, de azért az X800-akon pörgő ventilátorok hangjától ez még messze van (emlékeztetőül: 10 dB-es differencia kétszeres szubjektív hangossággal párosul).


Referencia GeForce 6800 Ultra csupaszon (katt)


Gigabyte GeForce 6800 GT csupaszon (katt)


Chaintech GeForce 6800 csupaszon (katt)

A kártyák hűtőrendszereit leszedve további megállapításokat tehetünk. Az látható, hogy sem a GeForce 6800 GT, sem a sima GeForce 6800 nem különbözik jelentősen a referencia NVIDIA-kártyától, ami azt jelenti, hogy ahogyan az erősebb GeForce FX kártyáknál már megszokhattuk, a gyártók többé-kevésbé követik az NVIDIA ajánlását, és azonos nyák különböző változataira építik a kártyáikat. Továbbra is középen van az óriás, 222 millió tranzisztorból felépülő NV40-es GPU, körülötte pedig íves alakban a memóriachipek. Ha kicsit közelebbről is szemügyre vesszük a Gigabyte kártyáját, akkor annyit azért még megállapíthatunk, hogy nemcsak kondenzátorokból van kevesebb ezen a kártyán, hanem a kártya tápcsatlakozójához közeli passzív hűtőborda alatt is kevesebb a FET ami arra enged következtetni, hogy a GeForce 6800 GT kevesebb áramot eszik, mint az Ultra chip (vagy csak spórolt a gyártó).

Mindkét kártyán a korábban már kitárgyalt szokásos DVI-, D-Sub- és S-video-kimenetek vannak, illetve mindkét kártya túloldalán egy-egy tápcsatlakozó található. Korábbi tesztünkből már tudhatjuk, hogy nincs szükség 480 wattos tápra ahhoz, hogy NVIDIA GeForce 6800-as kártyánk hibátlanul üzemeljen, egy márkás 300-350 wattos táp elegendő egy merevlemezekkel, CD/DVD-meghajtókkal és ventilátorokkal nem teletömött konfigurációhoz.


Referencia NV40-es és GeForce 6800 GT GPU (katt)

A GPU sem változott szinte semmit, csupán a feliratok újultak meg (már nem gyári mintapéldányról van szó), illetve a GPU kerete kapott egy "GeForce 6800 GT" feliratot. A sima 6800-as kerete "GeForce 6800" feliratot visel magán.


A GeForce 6800 GT és a GeForce 6800-as memóriái (katt)

A Gigabyte kártyán az egybefüggő hűtőborda alatt nyolc, egyenként 32 MB kapacitással rendelkező 2,0 ns-os, K4J55323QF-GC20 feliratú, Samsung gyártmányú memóriachip található. Ezek már GDDR3-as, 2 V-ot igénylő lapkák, melyek elméleti maximális sebessége 500 MHz (1000/2), így a gyártó elméletileg szinte semmilyen tuningot nem engedélyez, hiszen a memória alapértelmezés szerint 500 MHz-en jár. A sima GeForce 6800-on ezzel szemben Hynix gyártmányú, HY5DU283222-AF22-es feliratú DDR chipek vannak, melyek elméleti maximális sebessége 450 MHz környékén van, ez pedig reményt adhat a tuningolni vágyók számára, hiszen ez a szám bőven a 350 MHz-es alapbeállítás felett van.

Végül szóljunk a csomagolásról is: a Gigabyte kártyája a Gigabyte-tól megszokott minőségben, egy óriási méretű Nalut és egy másik leányzót ábrázoló designos dobozban érkezett, viszont a kártyához kapott kiegészítők száma a Gigabyte-tól szokatlanul kevésnek tűnik (leírás, S-Video->RCA átalakító, S-video hosszabbítókábel, DVI-D-sub átalakító, PowerDVD 5 szoftver és két játék). A Chaintech kártyája mellé felhasználói kézikönyvet, WinDVD szoftvercsomagot, teljes verziójú Commandos 3 játékot, egy 5 játékot tartalmazó CD-t, egy RCA-kábelt, egy S-video kábelt, egy S-video->RCA átalakítót, egy DVI->D-Sub átalakítót és egy tápkábelt mellékel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés