Digitális tévétuner az Alcortól

Alcor DVT-1000

Hazánkban a Nemzeti Hírközlési Hatóság 2008 tavaszán két pályázatot írt ki, öt televíziós és egy rádiós digitális földfelszíni műsorszóró hálózat üzemeltetésére, amelyeket az addigra többéves tapasztalattal rendelkező Antenna Hungária nyert meg. Jelenleg az A és C televíziós, valamint a B jelű, mobiltelevíziózásra alkalmas multiplexen kezdték meg a sugárzást, ami a 2011. év végén megszűnő analóg műsorszórást követően kibővül a D és E multiplexszel. Ekkorra az országos lefedettség már 96%-os lesz.


Magyarország DVB-T ellátottsági térképe (MPEG-4) 2008. december

Az Antenna Hungária még 1999-ben kezdte meg a kísérleti adásokat, amelyeknél az MPEG-2 tömörítési eljárást alkalmazták, viszont a pályázatok elbírálásánál a modernebb, MPEG-4-es kódolást helyezték előtérbe. Ez multiplexenként 8-12 SD vagy 3 HD minőségű csatorna sugárzását teszi lehetővé, amelyek vételéhez különálló set-top boxra, DVB-T tunerrel rendelkező tévékészülékre vagy – számítógépek esetén – DVB-T tunerre van szükség.

Az utóbbiak közé tartozik az Alcor DVT-1000 digitális tévétuner, ami több más gyártó termékéhez hasonlóan kompakt kivitelű, és USB csatlakozóval rendelkezik. Dobozán jól látszik, hogy már a modernebb, MPEG-4 formátumban sugárzott műsorok vételére készült. Fontosabb képességeit is megtaláljuk rajta, az időzített felvételi módot, a time shift képességet, a teletextet, és az elektronikus műsorújságot (EPG)

 

A dobozt kinyitva szembe találjuk magunkat a vaskosabb pendrive méretű, 88 x 29,5 x 15,8 mm-es készülékkel, mely fölött egy MCX-IEC átalakító is van. Erre a használat során nem volt szükség, mert a mellékelt digitális antenna kábelén található csatlakozó már nem igényelt átalakítást. Mélyebbre túrva a mágneses talprésszel ellátott antenna mellett egy távirányítót, gyors üzembehelyezési útmutatót és egy telepítőlemezt találtunk, ami a meghajtóprogramokon kívül az ArcSoft TotalMedia szoftverét is tartalmazza.

A fehér színű műanyagba burkolt tuner USB csatlakozóját egy kupak védi, oldalán egy, a távirányító által küldött jelek vételére használatos, fémkerettel körbefuttatott infravörös szenzor található, valamint a gyártó nevén kívül a Digital Video Broadcasting (DVB) jelzés.

Az USB csatlakozóval átellenes végén kapott helyet az antenna "anya" csatlakozója, ami egy kicsinyített koaxkábeléhez hasonlítható. Az "apa" az antenna kábelének végén van, a belsejében található tüske igencsak törékenynek tűnt, de az összeszereléskor nem akadt vele probléma.

A távirányítón csak a legszükségesebb gombokat találjuk, de a mellékelt front-end jellegű szoftver kezeléséhez tulajdonképpen nincs is többre szükség. Teljes egészében műanyagból készült, gombjai kiemelkednek kissé, így könnyebb megtalálni őket, és meglehetősen keményen járnak.

Tesztelés

A műveletet az antenna összeszerelésével kezdtük, amit csak bele kell csavarni a talapzatba. Ebben egy jó erős mágnes is lapul, így egy arra alkalmas felülethez stabilan rögzíthetjük. Ezt követően csatlakoztattuk az USB-s vevőhöz, majd kerestünk neki egy szabad portot. A 64 bites Windows Vista Ultimate SP1 megpróbálta felismerni az eszközt, ami részben sikerült is neki, az infrás vevővel elboldogult. A tuner viszont ismeretlen volt számára, így segítségül hívtuk a telepítőlemezt, ami megoldotta a helyzetet.

Hirdetés

Ezután feltelepítettük a lemezen mellékelt tévénéző szoftvert, az ArcSoft TotalMedia 3.5-ös verzióját, a művelet pár perc alatt lezajlott. Elindítva először egy varázslón kellett magunkat átverekedni, ami segített a legalapvetőbb beállításokat elvégezni.

 

Az üdvözlő üzenet után kiválaszthattuk, melyik országban is lakunk, ezt a szoftver automatikusan Magyarországra állította, de természetesen kedvünk szerint módosíthatjuk. Mi nem tettük.

 

A következő a tuner kiválasztása volt. A teszteléshez használt gépben már eleve volt egy, amit felismert a program, de nem ezt, hanem a DVB-1000-t választottuk. Ezt a csatornakeresés követte, aminek a végén még egyszer felajánlotta, hogy a másik tunerrel is tudna kezdeni valamit.

 

A program végül összesen 9 adót talált. Vagy mégsem? Valójában csak hetet, négy tévé és három rádió jelent meg a listában, a 3-as és 4-es hely üresen maradt. A keresést emiatt megismételtük, de változást nem tapasztaltunk, a kilenc helyett továbbra is csak hét műsor állt rendelkezésünkre. Később utánaérdeklődtünk, és kiderült, hogy ez a két csatorna azért nem jelenik meg, mert az adásuk kódolt.

 

Az elektronikus műsorújság (EPG) tökéletesen működött, kedvünkre válogathattunk a listából az éppen futó műsorok közül, és a teletext is jóval gyorsabban reagált, mint az analóg tunereknél.

 

A nekünk tetsző műsorokat lehetőségünk van felvenni, akár időzítve is. Az Alcor készüléke az adást MPEG-4 formátumban továbbítja a frontend szoftver felé, ami a felvételeket négyféle bitrátával képes rögzíteni a merevlemezre. A próbafelvétel során – a maximális HQ tömörítést használva – a művelet maximum 30%-ig terhelte le a kétmagos, 3 GHz-es, Brisbane magos AMD processzort, azaz maradt még teljesítmény egyéb feladatok elvégzésére is. A frontend szoftver kikapcsolt timeshift mellett is hasonóképpen terhelte le a gépet, amit ha bekapcsoltunk esetenkén 47%-ra is felugrott, miközben átlagosan 300 MB-nyi memóriát fogyasztott.

További tesztelés és értékelés

A front-end szoftver nemcsak tévénézésre és rádióhallgatásra használható, de visszanézhetjük vele felvett műsorainkat és meglévő videofájljainkat, képeket nézegethetünk egyesével vagy diavetítést beállítva, s ehhez még zenei aláfestést is készíthetünk. A szoftver alapvető szerkesztési funkciókat is kínál, mint például a vakufénytől vörösre színeződött szemek színének korrigálását, forgatást, átméretezést, nagyítást, a végeredményt pedig ki is nyomtathatjuk vele. Végül, de nem utolsósorban az audio-CD-inket is meghallgathatjuk, sőt, azok tartalmát WMA formátumban, többféle tömörítéssel átkonvertálhatjuk a merevlemezünkre.

 

A gondtalan tévézést még egy apróbb probléma zavarta meg, ugyanis a négy csatorna közül - antennaállástól függően - csak kettőt-kettőt tudtunk nézni. Ez úgy tűnik, nem a tuner hibája volt, hanem a különböző adótoronyról érkező digitális jelé, mindenesetre elég kellemetlen az antennával játszani, miközben azon izgulunk, hogy minél előbb megtaláljuk a megfelelő pozíciót, vagy ellenkező esetben lemaradunk kedvenc műsorunk első perceiről. Persze csak gyakorlás kérdése, egy fél óra után már rutinosan ment a művelet.

 

Ettől eltekintve a DVT-1000-es képminőségével elégedettek voltunk, még úgy is, hogy a teszt során nem találkoztunk HD minőségben sugárzott műsorral. Pedig az lett volna az igazi próba, hiszen főként arra találták ki. Mindenesetre tetszett, hogy nem láttunk képkockavesztést, nem szakadozott sem a kép sem a hang, és a gépigénye is barátinak mondható, napjainkban a legtöbb számítógép eleget tesz a kívánalmaknak. A szoftverét és a meghajtóprogramját a Microsoft Windows operációs rendszereihez készítették, köztük a 2000, XP és Vista verziókhoz, amelyekből akár 64 bitest is használhatunk.

Ami igazán tetszetőssé teheti ezt a tévétunert, az az ára, ugyanis 10 000 forint környékén lehet hozzájutni, cserébe nemcsak otthon nézhetünk tévét, de egy notebookkal párosítva akár útközben is megtekinthetjük kedvenc műsorunkat. Ami negatívum, hogy egyelőre meglehetősen szegényes a csatornakínálat, de ez nem a tuner hibája és hamarosan tovább is fog bővülni. Ez a jövő.

Alcor DVB-1000

Thrawn

Az Alcor DVT-1000DVB-T tunert az Infopatika bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Alcor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés