Hirdetés

Deltás Chieftec trió

Hirdetés

Chieftec CFT500W és CFT550W

A másik két Chieftec táp külsőre szakasztott egyforma. A CFT500W és CFT550W a két legerősebb asztali gépekbe szánt Chieftec táp, ezért is kapták a Super Power nevet, valamint a tetszetős, fogantyús dobozt.

Megjelenésük nagyon elegáns. A fekete borításon feketére fényezett rács takarja a 12 centiméteres fekete ventilátort. A kábelekre fekete csatlakozók kerültek, és ilyen színű kötegelőhálóba vannak bújtatva. Nem fekete, hanem narancssárgán világító a bekapcsológomb, ez a mai kék őrületben üdítően hat. Egyetlen dolog zavarta kissé az összképet: a hátsó szellőzőrács túl sűrű, így a levegő útjában áll, és könnyebben is porosodhat.

Vezetékek tekintetében óriási a két nagy Chieftec. Az alaplapra 24 tűs főtápcsatlakozó kapcsolható. A kábelköteg érdekessége, hogy nagyon hosszú, majdnem 60 centiméteres. A korábbi alaplapoknál használatos, négytűs kiegészítő 12 voltos csatlakozó mellett ugyanilyen célt szolgáló nyolctűset is találunk. Ez a nagyobb fogyasztású kétmagos Intel processzorokat fogadó alaplapokkal használatos. Dupla videokártyás rendszert építőknek nem kedveskedett a Chieftec, csúcsmodelljeire csupán egy PCI Express csatlakozót tett. Gyorsoldós, négytűs perifériadugaszból két vezetéken összesen hét található. Az egyik köteg végére került még egy floppy-tápcsatlakozó is. A legközelebbi konnektorok a táptól 52 centiméterre, a legtávolabbiak pontosan egy méterre vannak. Ugyanilyen hosszú a négy SATA egységet etető köteg is.

A szintén tisztességes kábelezéssel felszerelt Chieftec GPS-450AA-hoz mérve látszik jól két nagyobb márkatársa fölénye.

Belül megtaláltuk az első részletet, amiben a két fekete Chieftec különbözött. A Protechnictől származó csúszócsapágyas ventilátor az 500 wattos esetében 0,38 amperes, az 550 wattosnál 0,45 amperes. Az előbbi maximális fordulatszáma percenként 2100, az utóbbié 2500, eközben a gyártó szerint 34,5 dBA, illetve 38,3 dBA zajt produkálnak. Ezek az értékek elsőre nagyon magasnak tűnhetnek, de ne felejtsük el, hogy a tápegységek – különösen a nagyobbak – távolról sem dolgoznak a csúcsteljesítményükön, így ventilátoruk is bőven a maximum alatt jár.

A belsőre pillantva szintén nagy a hasonlóság. A fekete tápokban az előbbi GPS-450AA felépítésére hasonlítanak, de már az AcBel-től származnak. Elsőre a teljesítményhez képest kis bordák tűntek fel, talán ezért is kell az erős ventilátor. A két borda között egy fekete műanyag elem irányítja a levegőt az áramátalakítást végző nagy transzformátorra. A 450 wattos modellhez képest némileg módosult a PFC áramkör. Két diódája egy réz hűtőbordára került, tekercse helyét transzformátor vette át. Az irányításáról a külön nyomtatott áramkörre került Fairchild ML4800 chip gondoskodik, ami egyben PWM-vezérlő is. Megduplázódott a bemeneti oldal nagy kondenzátora.


Chieftech CFT500


Chieftech CFT550

A két kép ne tévesszen meg senkit, ugyanaz az elrendezés látszik rajtuk, csak elforgatva. Ahogyan a 450 wattos, úgy az 500 wattos és az 550 wattos is két kimeneti szabályzót kapott. Az egyik a +3,3 V és +5 V együttesét kezeli, a másik a +12 voltot.

A kimeneti oldalon találtunk egy kedves részletet. A ventilátornak szabványos háromtűs csatlakozója van, így kellő körültekintéssel – és a garancia elvesztésével – másikra cserélhetjük. A nagyon sűrűn beépített pici nyomtatott áramkör alatt rejtőzik a túláram, túlfeszültség, túlmelegedés ellen védő elektronika.

Szerelés közben folyamatosan olyan érzésünk volt, hogy ezzel a belsővel már találkoztunk. Egy kis keresgélés után kiderült, hogy tényleg járt már nálunk egy ilyen belsejű táp, mégpedig a Cooler Master Real Power 550.


Cooler Master Real Power 550 - szintén AcBel belsővel

A két táp paramétereire tekintve csak a 12 voltos ágaknál látunk eltérést, ráadásul ezekből az ágakból három van. Valójában mind a három ág ugyanonnan kapja a feszültséget. Szétválasztásuknak oka az ATX 2.0 szabványban keresendő, mely rögzíti, hogy egy ágon legfeljebb 240 W vezethető ki. Ez 12 volton maximum 20 ampert jelent. Mivel a mai modern számítógépek áramfelvételük több mint 90 százalékát a 12 voltos ágon bonyolítják, ezért izmosabb rendszereknél előfordulhat, hogy túllépik a 240 wattos biztonsági maximumot. Ilyenkor szükség van még egy ágra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés