Hirdetés

DeepCool AS500 hűtő: vékony, de erős

Egy karcsú, szimpla toronyhűtő, mely az átlagnál nagyobb ventilátorral operál a csendes, de nagy hatékonyságú működés érdekében.

Bevezető, külső

A DeepCool AS500 egy visszafogott, átlagos toronyhűtő: szimpla, öt hővezető cső által tartott bordázattal, némi RGB világítással rendelkezik, 14 cm-es ventilátora pedig halk működésével fogja kivívni a vásárlók szeretetét. Mégis, az egész egység meglepően jó hatásfokkal hűti a CPU-t, és többre képes, mint első ránézésre gondolnánk.

Dizájn

Klasszikus, egytornyos kivitelű bordázatra, rendes talpra és egy 14 cm-es ventilátorra épül a DeepCool AS500: a teljes egység 142 x 98 x 164 mm-es a légkavaróval együtt. A méret utolsó száma a magasság, tehát apróságról éppen nem beszélhetünk, a vásárlásnál azonban többeket inkább a 142 mm-es szélesség hozhat zavarba, ugyanis régebbi és/vagy kisebb alaplapoknál előfordulhat, hogy a processzorhoz legközelebb eső PCIe slotba már nem tudunk majd bővítőkártyát tenni.


[+]

Csak a bordázatot vizsgálva a teljes értékű, nikkelezett réztalp felől indulhatunk, melybe öt darab, 6 mm átmérőjű hővezető csövet sajtoltak. A talp aljának megmunkálása első osztályú, még éppen nem tükörsima, és nagyon kis mértékben konvex, így leszorításkor tökéletes lehet az érintkezés. A csövek különböző ívekben meghajlítva 56 darab alumíniumbordát tartanak, melyek keskenyebb élüknél vannak összekapcsolva. A DeepCool nem használ mindenféle trükkös formát a határrétegben a lamináris áramlás turbulenssé tételére, de a ventilátor felőli oldalon azért találunk egy bevágást, melyben a bordázatot felülről lezáró, fekete műanyagfedélbe rejtett RGB világítás vezetéke fut végig. Ennek vezérlésére egy apró kiegészítő kontroller szolgál, mely az elektromos áramot egy SATA tápcsatlakozóból nyeri, de kapunk egy plusz vezetéket is, mellyel az alaplapi ARGB kivezetésre is ráköthető.


[+]

A dobozból kivett AS500-ra gyárilag felpattintva érkezik a mellékelt 14 cm-es TF140S ventilátor. Kilenc darab lapátjának kilépő élein kisebb nyílásokat találunk, melyek a hatásfokot növelik. Méretéből adódóan a megfelelő térfogatáram biztosítására alacsonyabb fordulatszám is megfelel, a hivatalos adatok szerint a PWM vezérléssel 500-1200 közötti rpm-re számíthatunk.


[+]

Rögzítésre a megszokott módon rugós klipszek szolgálnak, melyekből egy plusz párat is találunk a dobozban, így ha valakinek kedve tartja, viszonylag egyszerűen dupla ventilátorossá alakíthatja az AS500-at.

Specifikációk, felszerelés

Kifejezett TDP határt a DeepCool nem ad meg az AS500 kapcsán, az 1030 gramm tömegű hűtés pedig a legtöbb ma használatos foglalatra felszerelhető. A gyári adatok szerint az Intel esetében az LGA2066/2011-v3/2011/1200/1151/1150/1155, AMD esetében pedig a AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1 platformok jöhetnek szóba, tehát gyakorlatilag teljes a kínálat.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése DeepCool AS500
Felszerelhető AMD – AM2(+) / AM3(+) / AM4 / FM1 / FM2(+)
Intel – LGA115x / LGA 1200 / LGA2011(-3) / LGA2066
Mérete (ma x sz x mé) 164 x 142 x 98 mm
Borda anyaga alumíniumlamellák, 5 hővezető cső
Borda tömege (ventilátorral) 1030 gramm
Ventilátor 1 db DeepCool TF140S, 140 x 140 x 25 mm-es
Ventilátor fordulatszáma 500-1200 rpm, PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása hidrodinamikus csúszó
Légszállítás max. 120 m³/h
Extrák RGB fények és vezérlő
Gyártó honlapja DeepCool.com
Termék honlapja DeepCool AS500
Fogyasztói ára 22 000 forint

Felszerelés


[+]

Az AS500 az egyszerűbben felszerelhető hűtők közé tartozik, bár a ventilátor eltávolítását azért itt sem ússzuk meg. Intel platform esetén a mellékelt merevítőlemezt kell használnunk, AMD foglalatoknál viszont az alaplapban maradhat ennek gyári megfelelője, csak a műanyagkeretet kell leszerelnünk róla. Bármelyik úton is járunk, a következő lépésben a távtartókat kell felcsavarozni, melyek alja műanyag, így biztos nem sértik majd meg az alaplapot.

Hirdetés

[+]

Ezután jöhet a keret felszerelése, végül pedig a borda rögzítése két rugós előfeszítéssel operáló csavarral. A folyamat nagyon egyszerű, nem lehet elrontani, sem összezavarodni.

[+]

Utolsó lépés a felszerelés során a ventilátor rögzítése a bordán – a hűtő keskeny kialakítása miatt attól sem kell félni, hogy ez a RAM modulokkal összeakadna, a VRM modulokra pedig a legtöbb alaplapnál jut majd a friss levegőből.

Tesztkörnyezet

Mérésünket a megszokott platformon végeztük, mely Prime95 alatt akár 250 wattos terhelést is jelenthet a hűtő számára, így ideális arra, hogy a végsőkig kihasználjuk az AS500 képességeit.

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória 4 x 8 GB HyperX Fury DDR4-2666 HX426C15FBK4/32 memória
Háttértár Toshiba TR200 240 GB (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

Mérés

A megszokott, tudástárunkban is ismertetett mérési folyamat első lépése az ASRock alaplap Silent profilját használja, ilyenkor a vezérlő minimális zajterheléssel igyekszik még a megfelelő hőmérsékleten tartani a processzort. Mint a görbén látszik, ez tulajdonképpen sikerül is neki, a 21 °C-os szobában 31 °C körüli hőmérsékletet kaptunk a névleges értéknél kicsit lassabban, 470-480 rpm fordulatszámon üzemelő ventilátorral. A zajszint ekkor gyakorlatilag mérhetetlen volt – nemcsak zajszintmérőnk érzékenysége nem volt elég magas detektálásához, de fülünk sem érzékelt semmit, pedig a tesztet kifejezetten csendes környezetben végeztük. Nyugodtan kijelenthetjük tehát, hogy alacsony terhelésen az AS500 tulajdonképpen némának tekinthető.

Bekapcsolva az AIDA64 CPU/FPU terhelését, a 180 watt körüli TDP-vel üzemelő processzor 77 °C környékén stabilizálódott, mely egy fokkal marad el az alaplapi vezérlés által követett értéktől. Ehhez az értékhez nem kellett sokat emelni a ventilátor fordulatszámán, így a zajszinten sem, a 806 rpm mellett 18 dB-es zajszintet kaptunk, melyre még mindig nyugodtan mondhatjuk, hogy normál körülmények között bizony hallhatatlan.

Végül a Prime95 jelentette terhelést aktiválva a maximális 1150 rpm-re gyorsult a ventilátor, mely ekkor 29 dB-es zajt keltett – ez már hallható zúgást jelent, de szintje még mindig bőven a zavaró határ alatt marad, egy jobb számítógépházból pedig alig hallatszik ki. Közben viszont processzorunk igencsak felforrósodott, a 94 °C-os maghőmérséklet már elég magasnak tekinthető, ami mutatja, hogy nagyjából itt lehet az AS500 tudásának vége.

Második menetben kikapcsoltuk az alaplapi vezérlést, és végig maximális fordulatszámon használtuk a ventilátort. Ezzel fixáltuk a 29 dB-es zajszintet is, de terhelés nélküli, illetve AIDA64-es esetben nyertünk pár fokot. A Prime95-nél persze mindegy volt, hiszen ott már korábban is a maximumon dolgozott a légkavaró. Mindenesetre az AS500-at sok értelme nincs így használni, hűtési képessége bőven elég ahhoz, hogy a legtöbb esetben néma üzemmódban maradhasson.

Értékelés

Már a kicsomagolás után szimpatikus volt a DeepCool AS500 visszafogott kivitele és keskeny volta, mely lehetővé teszi magas RAM modulok használatát is. Tesztünk során pedig kiderült, hogy nemcsak külseje van rendben, hanem tudása is, sok jól ismert és méltán kedvelt felsőkategóriás CPU-hűtőt képes volt utolérni, esetenként még legyőzni is, legalábbis 200 watt körüli terhelésig mindenképpen.

A teljes képet még szebbé teszi, hogy mindezzel együtt ráadásul még rendkívül halk eszközről is van szó, átlagos használat során jó eséllyel nem fogjuk hallani a ventilátor működését. Egyetlen apró üröm az örömben az ára: a boltokban 22 000 forint körüli összegekért találkozhatunk vele. De igazából az eddigiek alapján még ez is elfogadható, nem sok keskeny, szimpla tornyos modell tudja felvenni vele a versenyt, és ne feledkezzünk meg az ARGB világításról sem, melyhez saját kontrollert és alaplapi csatlakozót is kínál. További jó pontot érdemel a könnyű szerelhetőség, vásárlás előtt azonban győződjünk meg arról, hogy a 142 mm-es szélességű hűtő nem akadályozza-e például az első PCIe slot használatát.


[+]


DeepCool AS500 processzorhűtő

Wombath

A DeepCool AS500 hűtőt a DeepCool biztosította a teszthez.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés