Decemberi hardveradag

Monitorok



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Annak ellenére, hogy a forint elmúlt hónapokban tapasztalt gyengülése miatt sajnálatosan felmentek a hardverárak, mégis egyre jobb áron lehet kifogni korrekt monitorokat. Persze azt nem szabad elvárni, hogy mondjuk negyvenezer forintért az ember 24 hüvelykes, szuper paneles csodát kapjon, de például a Philips ennyi pénzért odaadja otthoni felhasználóknak szánt, E sorozatú 22 hüvelykesét, amit a nem éppen beszédes 227E3LSU/00 kód takar. Egy Full HD, vagyis 1920x1080 pixel felbontású, TN+film paneles jószágról van szó, egyszerű, de kellemes megjelenésű, áttetsző kék kerettel körbefogott burkolattal. Háttérvilágítása LED-es, így dinamikus kontrasztaránya valami elképesztően nagy érték, átlagos válaszideje pedig 5 ms. Jó hír, hogy nem csak analóg, hanem HDCP-t támogató digitális (DVI-D) bemenet is került rá. Akinek kicsi lenne ez a méret, 51 000 forint környékén megkaphatja a 23,5 hüvelykes 235PL2ES/00-t, ami csak képátlóban különbözik kisebb társától.

Egy picivel kisebb, 23 hüvelykes a Philips irodai, P sorozatába tartozó 235PL2ES/00 modellje. Elsősorban munkára szánják, ezért visszafogottabb, szürke színű házat kapott, talapzata pedig komolyabb, oldalra fordítható, sőt függőlegesbe is állítható (pivot). Ellátták PowerSensorral, ami figyeli, hogy ülnek-e előtte, és ha nem, akkor energiatakarékos módba vált. Csatlakozóból analóg D-Sub és digitális DVI-D került rá, emellett felszerelték egy USB aljzattal, illetve kis hangszórói miatt sztereó hang ki- és bemenettel. Kijelzőpanelje TN+film technológiás Full HD felbontással, LED-es háttérvilágítással, vételára pedig 64 000 forint.

Az Asus is előállt egy új monitorral, mégpedig jó naggyal. A VG278H nem kevesebb mint 27 hüvelykes, felbontása természetesen Full HD. Legnagyobb érdekessége, hogy az NVIDIA 3D Vision második generációját támogatja, tehát 120 Hz-es frissítésre képes TN+film panelje és a mellékelt aktív szemüveg segítségével térhatású képet tud előállítani. Az ehhez szükséges ütemező jeladót a monitor tetejére építették. Jó hír, hogy HDMI 1.4 csatlakozó is került rá, így akár a 3D-s Blu-ray filmeket is teljes pompájukban élvezhetjük rajta. Van még DVI-D és D-Sub monitorcsatlakozója, a két háromwattos hangszórót sztereó bemenetről is meghajthatjuk, továbbá kapunk fülhallgató kimenetet. Az Asus VG278H három év garanciával 175 000 forintba kerül. Hamarosan teszt keretében alaposabban is megvizsgáljuk tudását.

Manapság egyre több számítógépen – különösen vállalati notebookon – jelenik meg a DisplayPort kimenet. Monitorokon és tévéken viszont még nem olyan gyakori, így ha mondjuk a megfáradt üzletember kicsit tévézne vagy éppenséggel munkájához kellene egy jó nagy külső monitor, de csak DisplayPortja van, akkor átalakítóhoz kell folyamodnia. Szerencsére ma már egyre jobb áron lehet hozzájutni a megfelelő kábelhez vagy adapterhez. A legegyszerűbb megoldás a DeLock egyik végén DisplayPort, másikon HDMI kábele, amiért 4700 forintot kérnek. Ha a kijelzőn is van DisplayPort, akkor ennek az árnak a felét sem kell kifizetnünk. Aki már rendelkezik HDMI vagy DVI kábellel, annak elég lehet egy DisplayPort átalakító is 3300 forint környékén. A vékonyabb laptopokra rendszerint nem is teljes méretű, hanem mini DisplayPortot tesznek, amihez 3500 forintért is lehet már DeLock átalakítót kapni. Csak a viszonyítás végett: az Apple a sajátját ennek kb. háromszorosáért adja.

Hama uRage termékek

Múlt héten bemutattunk két Hama uRage játékos egeret, most a termékcsalád többi tagjára térünk ki. Van egy harmadik egér is, ami kissé ellentmondásosan definiálható, ugyanis mobil játékos egér. Sokkal célszerűbb lenne karmos fogáshoz (claw grip) formált modellnek nevezni, mert oda éppen a laposabb, rövidebb kialakítás a nyerő. Az uRage Mobile háta ugyan fényes, de oldalait csúszásgátló gumival vonták be. Gombból négy került rá, ebből három programozható. Érzékelője optikai, legfeljebb 2400 dpi felbontásra képes, a számítógéppel USB-n keresztül 500 Hz-es frekvencián kommunikál, vételára pedig 7500 forint környékén alakul.

Ha már játékos egér van, akkor célszerű alátétet is kínálni hozzá. Az uRage sorozatban kétfélét is találunk. Az uRage – Low Sense elsősorban alacsony érzékenységgel játszóknak való, bár 30 x 25 centiméteres alapterülete a szélsőséges beállítást használóknak kevés lehet. Az uRage – High Sense keményebb, kissé hajlított a formája és műanyagfelületet kapott. Mindkét modell csúszásgátló gumi alapon nyugszik, a Low Sense 4000 forintért, a High Sense 4500 forintért kapható.

Játékos headsetek is sorakoznak az uRage kínálatban, szám szerint három. Az alap xPlode méretes, kényelmesen párnázott modell, amit akár hosszú órákon át használhatunk különösebb kényelmetlenség nélkül. Mikrofonja felhajtható, két és fél méteres vezetékén pedig a hangerő szabályzója mellett kapunk hozzá egy némítót is. Az uRage xPlode Evo kicsit továbbfejlesztett modell látványos, kék világítással a fülkagylókon. A termékpaletta csúcsát az uRage Paradox 7.1 jelenti, amely több hangszórója és basszus rezonáló funkciója révén térbe helyezi a hangot. Két kisebb testvéréhez hasonlóan 2,5 méteres vezetékére hangerőszabályzó került. Az uRage xPlode vételára 8000 forint, az uRage xPlode Evo négyezer forinttal drágább, a Paradoxért pedig 26 000 forintot kérnek.


uRage xPlode Evo és Paradox 7.1

Kicsit talán túlzásnak tűnhet, de aki gondolja, mutatós harisnyába bújtatott Ethernet és HDMI monitorkábelt is választhat az uRage kínálatából. Burkolatuk fekete-kék mintázatú, csatlakozóikat pedig bearanyozták. Az Ethernet kábel természetesen CAT6-os, vagyis gigabites, hossza három méter, vételára pedig 4000 forint. A HDMI háromszoros árnyékolást és megtörésgátlókat kapott, hossza 2 méter, vételára 6000 forint.

Vegyesen

Érdekes, de egyáltalán nem szokatlan a hardverek világában, hogy az Acme is kínálja szinte teljesen ugyanazt az egeret, amit a Hama az uRage sorozatban. Persze nem feltétlenül teljes az egyezés; a felhasznált mikrokapcsolók, az érzékelő és a burkolatanyagok kivitele és minősége különbözhet. A részben fényes felületű Acme MA04 egérnek összesen hat gombja van, ebből öt programozható, optikai érzékelője 2400 dpi-s. A kiemelt forgalmazóknál akciósan, öt év garanciával 4490 forintért vásárolható meg az év végéig.

Manapság, amikor a legtöbb PC-s játék a konzolos változat átportolásával készül, sajnos sok esetben jobban járunk, ha az irányításhoz veszünk egy konzolosra hasonlító játékvezérlőt, azaz gamepadet. Az Acme GA05 leglényegesebb tulajdonsága kedvező, 2690 forintos ára (szintén 5 év garancia mellett), így első próbálkozásnak teljesen jó lesz, kipróbálni, mennyire áll kézre az ilyen fajta vezérlő. Ha esetleg nem jönne be, túl sokat nem veszítünk rajta. Szokásosan hat tűzgombja, két mini joystickje, D-padja és négy gombja van, a számítógéppel pedig USB-ben végződő vezetékkel tartja a kapcsolatot.

Egyszerű kis webkamerát is kínál az Acme. A CA11 nincs túllihegve, nem tud semmi különösen nagy extrát, cserébe öt év garanciával 3990 forintért elvihető a kiemelt forgalmazóktól. Érzékelője 1,3 megapixeles, fényképeket, interpolálva 5 megpixelen is tud készíteni. Telepítése rém egyszerű, talapzatával notebook vagy asztali számítógép kijelzőjére is fel tud kapaszkodni, de erre lényegében minden hasonló modell képes.

Régiónkban végnapjait éli az analóg tévésugárzás. Az Európai Unió a jövő év elejétől teljesen le akarta kapcsoltatni ezt a fajta műsorszórást, de a végleges határt egyelőre kitolták egy évvel. Mindenesetre mostmár egészen kellemes áron egészen okos DVB-T vevőket lehet venni. A Thomson TTR500 a csinosabbak és okosabbak közé tartozik. Amellett, hogy kezeli az új, digitális szabványt minden lényeges kódolási formátumában, képek nézegetésére, zenelejátszásra, sőt megfelelő formátumok esetén filmezésre is használható. Ahogy illik, az erősítést igénylő antennákat 5 voltos feszültséggel tudja ellátni. A képet és hangot HDMI vagy SCART csatlakozón tudja kiküldeni, vételára pedig jelenleg akciósan 16 000 forint helyett 10 600 forint.

Az utóbbi időben egyre több tévé és multimédiás lejátszó képes hálózatra kapcsolódni. No, nem az elektromosról van szó, hanem valamiféle adatátviteliről. A legelterjedtebb a vezetékes Ethernet, ami eléggé szabványos, problémamentes, jól támogatott, de valahogy meg kell oldani a kábelezését. Ha erre nincs mód vagy szakértelem vagy kedv, akkor jönnek szóba a vezeték nélküli megoldások, elsősorban a Wi-Fi. Egyelőre még hiú ábránd a HD filmek közvetítésére alkalmas Wi-Fi megoldás, de egy-egy gyengébb anyagot, képeket vagy internetelérést ráküldhetünk a tévére Wi-Fin keresztül – feltéve, hogy van megfelelő USB-s adapterünk, ami kompatibilis vele.

Esetleg vehetünk olyan Hama dobozkát is, ami az Ethernetből csinál Wi-Fit, így biztosan támogatja majd tévénk. Az alapszintű n-es tempóra, vagyis 150 Mbps-os elvi sebességre képes Hama eszközért 10 990 forintot kell kifizetni. Szintén érdekes és 13 990 forintos árával nem is túl drága a Hama három az egyben Wi-Fi adaptere, ami egyrészt használható úgy, mint az előbb leírt okosság, másrészt Wi-Fi elérési pontként is működhet, harmadrészt pedig USB csatlakozójára kötött 3G modemmel akár hot-spot funkciót is elláthat.

Mobil eszközök

Notebookos vonalon nincs igazán újdonság a piacon, minden gyártó felvonultatta már a karácsonyra szánt arzenált, ezért inkább pár érdekességet mutatunk. Az Acer Timeline 8172 például a legkisebb, igazán mobil munkagépnek nevezhető laptop. Kijelzője csupán 11,6 hüvelykes, de szerencsére matt felületű, 1366x768 pixeles. 1,33 GHz-es, előző generációs Core i3-380UM processzora nem valami erőgép, cserébe nem is fogyaszt sokat, így a nagy, 62 wattórás akkuval akár tízórás üzemidőre is képes. A mobil munka talán leghasznosabb kellékét, a 3G modemet sem hagyták ki belőle, igaz monitorkimenetből csak régi, analóg D-Subot kapunk. A kis Acer nagy akkuval, 3G modemmel, 3 GB memóriával, 250 GB-os merevlemezzel és Windows 7 Professional operációs rendszerrel, illetve egy év garanciával (ezt célszerű bővíteni) 189 400 forintba kerül.

Máig különlegességnek számít az Acer első, és máig egyetlen Iconia notebookja. Ennek a masinának a billentyűzete helyén is 14 hüvelykes, 1366x768 pixeles érintőképernyő van, így nagyon érdekes használni. Sajnos az Acer és a többi gyártó sem igazán mozdult ebbe az irányba, így alig vannak a két nagy érintőképernyőt kihasználó alkalmazások. Öröm az ürömben, hogy ezáltal az érdekes masina kezdetben magas ára jócskán lecsökkent, már 231 622 forintért elvihető előző generációs Core i5-480M processzorral, 4 GB memóriával, 640 GB-os merevlemezzel, USB 3.0 és HDMI csatlakozóval, Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel, bár csak négycellás akkuval és egy év garanciával.

Karácsonyi játékkal kedveskedik vásárlóinak a hazai Acer márkaüzlet. A notebookok és netbookok mellett feltűnt egy „Ezt kérem karácsonyra” gomb, amit megnyomva Facebook oldalunkon megjelenik, milyen Acer gépet szeretnénk kapni. A kívánók közül december 22-én kisorsolnak egyet, aki megkapja kívánt laptopját. Hogy nagyobb legyen a nyerési esély, akár minden nap választhatunk egy gépet.

Ha már játékokról van szó, megemlítjük annak, aki még esetleg nem látta az Infopatika és a Prohardver közös játékát, mely főoldalunkról érhető el. Aki mind az 5 nehéz kérdésre helyesen válaszol, sorsoláson vesz részt, amin akár egy Alcor táblagépet is nyerhet, de sietni kell, mert a játék kedden lezárul!

Két hete mutattuk be az Acme TB01 tabletjét. A héthüvelykes, szolidan felszerelt masina 70 000 forintos árát több olvasónk is kritizálta, hiszen hasonló megoldásokat kaphatunk már olcsóbban is. Nagy örömünkre a hazai forgalmazó új, sokkal kellemesebb árral állt elő. Immár 55 000 forintért is megvehető az Acme TB01 tablet, így már sokkal érdekesebb termék lett.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés