Hirdetés

Darkfield – zavartalan siklás

Logitech Performance Mouse MX

Lassan harminc éve már annak, hogy az első számítógépes egér – egy Star munkaállomás mellett – kereskedelmi forgalomba merült. A kezdetektől jelen van ezen a területen a Logitech, mely 2006-ban ünnepelte fennállása 25. évfordulóját. Az első években rohamosan haladt a fejlődés, a legnagyobb változásnak talán a golyós érzékelő optikai rendszerre cserélése nevezhető, de a görgő megjelenése vagy a farkinca elhagyása is jelentős lépésnek számít. Mára a klasszikus egerek fejlődési üteme lelassult, de azért még nem állt meg. Ma a Logitech legújabb csodáival ismerkedünk meg, melyek a gyártó szerint csak nagy tisztaságú, laboratóriumi üvegen torpannak meg.

Sokak számára ismerős lehet a Performance Mouse MX formája. Nem véletlenül, hiszen megszólalásig hasonlít a lassan négy éve bemutatott MX Revolutionre, melynek érdekessége a speciális, MicroGear görgő volt. Az újdonság fő gombjai között is ilyen, nagy sebességű görgőt találunk. A frissen fejlesztett lézerszem mellett említést érdemel még az Unifying vevőegység. Ezzel a picike USB-s adó-vevővel akár hat kompatibilis Logitech eszközt is csatlakoztathatunk a számítógépünkhöz. A kommunikációhoz 2,4 GHz-es rádiófrekvenciát használ, billentyűzetek esetében 128 bites AES titkosítás is bekapcsolható.

Formailag annyi a változás a Revolutionhöz képest, hogy a jobb kézre alakított Performance Mouse MX hüvelykujjas részén nagyobb a gumibetét, azt pedig a korábbi fényes fekete helyett krómhatású betét keretezi. A keret felső részébe két gombot tettek, és még egy húzódik meg alattuk. Most először kaptunk a hüvelykujjunk alá is egy gombot, ugyanis a gumis betét oldalnyúlványa alá is tettek egy érzékelőt. A sötét oldalfalak között világos központi rész húzódik, ebből szabták ki a két fő gombot. Az utolsó billentyű az oldalra is dönthető gyorsgörgő fölött trónol.


Szokatlan az egér elejére helyezett mini USB csatlakozó, ráadásul ennek most adatátviteli szerepe nincs, egyedül a belül elhelyezett akkumulátor töltésére szolgál. Töltés közben, csatlakoztatott kábellel is használható a Performance Mouse MX, de a konnektor végére meglehetősen bumfordi törésgátlót tettek, amitől kissé furcsa lett a mozgása.

Trükkösen oldotta meg a Logitech a Performance Mouse MX akkumulátoros energiaellátását. A korábbi, MX Revolution modell még fixen beépített akkut kapott, az új modellnél viszont egy teljesen átlagos, 2000 mAh-s, ceruzaelem formátumút használtak, ami ráadásul ki is vehető. Ha elöregszik, nagyon egyszerű cserélni. Csak egy darabot használnak, így a telep nem növeli túl nagyra az egér súlyát.

Mint a legtöbb csúcs Logitech egér, a Performance Mouse MX is nagyon csinos dobozban érkezett hozzánk. Találtunk benne egy elektromos hálózatra köthető USB-s töltőt a hozzá való normál és mini USB végződéssel ellátott kábellel, ami akár telefonok vagy MP3-lejátszók töltésére is használható. Mellékeltek egy USB-s hosszabbítót is az Unifying vevőhöz, a három kiegészítőt pedig egy kis táskába csomagolhatjuk.

Logitech Anywhere Mouse MX

Mióta egyre jobban terjednek a notebookok, a Logitech a csúcsmodelljével egy időben mindig bevezet egy mobil gépek mellé szánt elit modellt is. Anno az MX Revolution mellett a VX Revolution debütált, most a Performance Mouse MX mellé az Anywhere Mouse MX-et kapjuk. Nemcsak a név, hanem a forma is jelentősen változott. Azért új tervezésről itt sem beszélhetünk, mert ezt a kialakítást láthattuk már a VX Nano esetében, melynek a mai Unifying vevőhöz hasonló méretű, picike USB-s modulja volt.

Apróbb változások azért vannak az új modellnél. A leglényegesebb, hogy a bal gomb sarkából a két kis billentyű a jobbkezes hüvelykujj területére költözött. Átdolgozták a színvilágot is. A kis egér sötétebb lett nagyobb testvérénél, a fényes oldalsó betétek helyett pedig egyszerűbbeket használtak, csak a görgő környéke lett világos.

Eltekintve a két oldalsó gombtól, az Anywhere Mouse MX formája szimmetrikus, így bal kézzel is kényelmesen használható. Már amennyire kényelmes az átlagosnál kisebb és laposabb mobil egeres forma. Ebből a szempontból nekünk a VX Revolution sokkal jobban tetszett.

Alul itt is Darkfield érzékelőt találtunk. Egy kis retesz takarja el, ami egyben ki-bekapcsoló gombként is működik. Mellettük két oldalt két ceruzaelemnek alakítottak ki helyet. Igaz, hogy több hónapos működéshez elegendő energiát tárolnak, de meglehetősen nehézzé teszik az egérkét. Esetleg egy elemmel is használhatjuk.

Mivel normál elemes az Anywhere Mouse MX, a pici Unifying adó-vevő mellett csak egy tokot kaptunk, amibe szállítás közben tehetjük az egeret. Ebben az apró USB-s egységnek nem alakítottak ki helyet, hiszen a laptopban hagyva alig lóg ki belőle, szállítás közben sem kell kihúzni.

Próba, értékelés

A mellékelt telepítőlemezen ugyanolyan felületű vezérlőszoftvert találtunk, mint az elmúlt években, csak a verziószám növekedett. A Performance Mouse MX-nél kilenc, az Anywhere Mouse MX-nél hét gomb funkcióját szabhattuk testre, melyek közül kettő-kettő a görgő oldalra döntéséhez tartozik. A nagyobbiknál a lézeres érzékelő felbontásváltását is belőhettük, akár több gombra elosztva. Mindegyikre két DPI értéket tehettünk 100 és 1500 között. Érdekes, hogy a görgő vízszintes döntésének gyorsulását csak az Anywhere esetében állíthattuk.

A vezérlőprogramban helyet kapott, de külön is előhívható az Unifying vevőhöz tartozó párosító alkalmazás. Ez néhány lépéses varázsló segítségével minden gond nélkül felismerte a két egeret, akár egyszerre is. Csak annyit kellett tennünk, hogy kérésére bekapcsoltuk az egereket. A vezérlőpanellel ellentétben ez az alkalmazás nem tudott még magyarul.

Akárcsak az MX Revolution, a Performance Mouse MX is nagyon kényelmes. Jobb kézzel kiválóan el lehet terpeszkedni rajta. Legfeljebb az újabb Microsoft egerek tulajdonosai hiányolhatják a kisujj alatti megtámasztást. Ezen a téren a Logitech a keskenyebb formára esküszik – ízlés kérdése. Gombok terén kiváló az új csúcsmodell. Attól tartottunk, hogy a hüvelykujjas felső hármasból legfeljebb egy-két gombot érünk el kényelmesen, de mind a három rendben volt. Szintén korrekt az alsó pozíciója. Kellően határozott nyomást igényel ahhoz, hogy ne aktiváljuk véletlenül. Egyedül a görgő mögötti gombot nehéz elérni, amivel a hagyományos és gyors görgetés között válthatunk. A MicroGear keréknek most is jó hasznát vettük. Kényelmesen és precízen használható, unalmas pillanatainkban pedig versenyezhetünk kollégáinkkal, hogy egy rántással ki tud több sornyi Excel táblázatot léptetni vele.

Rém egyhangúan zajlott a Darkfield lézeres szem tesztelése. Amelyik felületre csak rátettük, azon tökéletesen működött. Pedig fekete szövet és fényes alumínium egérpad mellett próbáltuk üveglapos asztalon, tükrön, de még ablakon is. Jól tűrte a rángatást napi képszerkesztő munkában és játék közben is. Mindkét esetben jól jött az állítható felbontás. Bár kevesebb opciót ad a két lépés, sokkal jobban használható, mint a több lépés között köröző változatok. Normál mozgáshoz egy 6-800 dpi körüli érték tökéletes, precíz műveletekhez pedig elég volt visszamenni 100-200 dpi környékére, máris alaposan lelassult.

Egyértelmű, hogy nagyobb testvére után az Anywhere Mouse MX kicsinek, laposnak, kényelmetlennek tűnik. Pár órányi használat után viszont szépen ráállt a kezünk, bár lapos háta nem a mi ízlésünk szerint készült. Formára a VX Revolutionnel jobban meg voltunk elégedve, igaz az lényegesen nagyobb az Anywhere-nél, szállítás közben több helyet igényel. Kis mérete ellenére a két ceruzaelem miatt nehéznek éreztük. Eggyel már sokkal kellemesebb volt használni.

Görgője és érzékelője ugyanolyan fenomenális volt, mint a Performance Mouse MX-nél, de a kerék két módja közötti váltásnak volt egy bökkenője. Ezt ugyanis a görgő lenyomásával tehettük meg, így búcsút kellett mondanunk a középső egérgombnak. Egyesek számára ez fájó hiányosság lehet, de mi a többséghez hasonlóan nem bánkódtunk túlzottan. Így legalább a görgő két módja közötti váltás kényelmesebb. A középső gomb elhagyásán kívül még egy kellemetlenségre figyeltünk fel. Képszerkesztés közben az Anywhere Mouse MX-szel nem tudtuk olyan szép egyenes vonalat húzni szabadkézzel, mint a nagyobb Performance Mouse MX-szel vagy megszokott Microsoft IntelliMouse Explorer 4.0 egerünkkel. Ez vagy kisebb mérete, de nagyobb valószínűséggel egyik enyhén akadó lába miatt volt. Pár napos használat alatt nem tudott úgy bekopni az egér, hogy ez a jelenség eltűnjön.

Értékelés

Most pedig jöjjön a feketeleves. A nagyszerű formájú, gombokkal alaposan megrakott, extra görgős, akkumulátoros, mini adóvevős Logitech Performance Mouse MX, melynek eddig nem látott képességekkel bíró lézerszeme van, nem kevesebb mint 27 500 forintba kerül. Úgy gondoljuk bármennyire is szuper ez az egér, ennyi pénzt általában semmilyen elektromos rágcsáló nem ér meg. Azért a sok extra funkció, és a mindenhol látó szem nagyon tetszett. Hasonló a véleményünk a Logitech Anywhere Mouse MX-ről is, melynél hordozhatósága miatt még hamarabb felmerülhet, hogy rázós terepviszonyok közé kerül. Ennél sem látjuk indokoltnak a 22 000 forintos árat, lapos formája és aránylag nagy súlya sem szerencsés.


Logitech Performance Mouse MX

rudi

A Logitech egereket az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés