Gamer beviteli eszközök a Corsairtől

Hirdetés

Corsair Strafe

Hajdanán elit memóriamodulokkal kezdte pályafutását a Corsair, de mára sokkal inkább házairól, tápjairól és SSD-iről ismerjük a hajós emblémát, sőt évek óta jelen van a játékosokat célzó beviteli eszközök, billentyűzetek és egerek piacán is. Nem véletlenül, hiszen ez az ágazat dinamikusan fejlődik, egyre nagyobb az igény a minőségi, így nem éppen olcsó termékekre.

Ebbe a kategóriába tartozik a Corsair Strafe billentyűzet és Sabre RGB egér is, melyek mai tesztünk tárgyát képezik. Annak ellenére, hogy a Strafe több mint harmincezer forintba kerül, nem abszolút csúcsmodell, inkább középkategóriás modell. A téma ismerőinek az ár alapján már világos, hogy itt mechanikus, mikrokapcsolós megoldásról van szó. Ehhez illően vaskos, masszív darab a Corsair üdvöskéje még annak ellenére is, hogy burkolata műanyagból készült, nem pedig fémből, mint például csúcs, K70-es márkatársa.

Külsőre mégis egész csinos a billentyűzet, ugyanis a gombok alatt egy vörös betéttel dobták fel. Ugyanilyen színű a tág határok között állítható háttérvilágítás is. A megszokottakon felül további, programozható gombokat nem kapunk, a funkcióbillentyűkön FN váltóval érhető el a hangerőszabályzás és a médialejátszók kezelése. A jobb felső sarokban viszont van két extra gomb, egyikkel a világítás kapcsolható, a másikkal le lehet tiltani a Windows gombot.

A Corsairnél egyelőre még a Cherry MX mikrokapcsolóira támaszkodnak, a Strafe a játékosok számára kedvező, alacsony nyomáserejű, nyomáspont nélküli MX Red, és szintén alacsony nyomáserejű, de finoman érezhető nyomáspontú MX Brown mikrokapcsolókkal készül. Alapvetően áttetsző alapanyagú, feketére festett gombkupakjai vannak a Strafe-nek, melyek intenzív használat alatt feltehetően előbb fényesedni, majd kopni fognak, de a játékosok által leginkább terhelt részhez, tehát a kurzormozgatókhoz és a WASD négyeshez kapunk extra kupakokat. Ezek úgynevezett double shot módszerrel készültek, tehát fekete az alapanyaguk, és egy áttetsző betétet kaptak a világítás miatt. Szokatlan, hogy a WASD környékén lévő, néhány további gombra is gondoltak.

A világításon felül az átmenő USB kapu is extra energiát igényel, ezért két USB csatlakozót foglal a billentyűzet, és olyan vaskos a vezetéke, ami tápkábelnek is beillene. Nem kapott harisnyázást, jó merev is, egyáltalán nem esztétikus, még annak ellenére sem, hogy hangsúlyos USB csatlakozók vannak a végén. Nincs túl sok érdekesség a Strafe alján, négy elég kicsi gumiláb és két kihajtható magasító került ide, amelyek végén nincs csúszásgátló, így megemelve instabillá válhat a klaviatúra.

Corsair Sabre RGB

Megkaptuk tesztelésre a Corsair egyik legkomolyabb egerét, a Sabre RGB-t is. A gyártó FPS játékokhoz ajánlja ezt a jobb kézhez igazított, közepes méretű modellt, aminek hossza 124 mm, magassága 38 mm, súlya pedig kereken 100 gramm, nehezékekkel nem növelhető. Nevében az RGB a színes világítására utal; négy zóna, a hátán lévő logó, a görgő pereme, az egér bal széle, illetve az elöl sorakozó LED-ek fénye állítható, mégpedig 16,8 millió árnyalatban, sőt fényük intenzitása is szabályozható. Egy szóra még visszatérnénk a logóra, ami a megszokott, jellegzetes, hajós helyett egy eléggé semmitmondó motívum, szerintünk kár lenne miatta elhagyni a régit – de úgy tűnik, nem csak nekünk nem tetszett, és végül mégis inkább egy stilizált hajót ábrázoló logó mellett tették le a voksukat a gaming vonal termékeinél.

Persze holmi fényeknél és logóknál sokkal lényegesebb részletei is vannak egy egérnek, például a gombjai. Összesen nyolcat kapunk belőlük, a szokásos hármon felül van kettő a hüvelykujjnál, egy a görgő mögött és még kettő a bal gomb külső peremén. A görgő gumis bevonatú, mint korábban említettük, a pereme világít, viszont oldalra nem dönthető. A Sabre RGB teljes felülete selymes tapintású bevonatot kapott.

Kétféle verzióban kínálják: lézeres vagy optikai érzékelővel. Nálunk az utóbbi járt, ami egy Avago ADNS-S3988, ezt a nagy nevek közül csak a Razernél láttuk eddig a kiváló Deathadder 4G és 2013, illetve Chroma változatában, valamint a Krait 4G-ben. Szokatlan, hogy a Corsair Gaming feliraton túl semmiféle szöveg nincs az egér alján, csak egy sárga betét díszíti. Rendhagyó a csúszótalpak kialakítása is, melyek meglehetősen nagyok, egyedi formájúak. A harmadik szokatlan részlet pedig a hangsúlyos USB csatlakozóban véget érő, zsinórozott kábel aszimmetrikus kivezetése.

Beállítások

A komoly gamer eszközökhöz fejlett vezérlőprogram dukál, amit a Corsair a legnagyobb nevekhez hasonlóan úgy oldott meg, hogy mindegyik beviteli eszközük egy közös, központi alkalmazásból vezérelhető. Kicsit át is estek vele a ló túloldalára, ugyanis meglehetősen bonyolultra sikeredett. Felül van egy általános menüsor, amiben az egyes eszközök profiljai, összesítve az összes akció, majd az összes világítási lehetőség és végül még egy csomó beállítási lehetőség sorakozik, köztük olyanokkal, mint a SDK engedélyezése, a képernyőn megjelenő üzenetek színe és átlátszósága vagy éppen az elérhető médialejátszók prioritása.


És akkor ez még csak a felszín! Az akciók részen például nyolcféle lehetőségünk van: makró, szöveg, billentyűleütés, programindítás, DPI-állítás, időzítő, egér funkciók, médialejátszók. Mindegyiknél kapcsolható egyedi világítás, legtöbbnél ismétlési módok közül is választhatunk. Világításból már „csak” négyféle van, fix szín, gradiens, egy pontból terjedő vagy megadott irányba haladó hullámszerű, de itt is annyi a beállítási opció, hogy az ember lefordul tőlük a székről.

Mert ugye eddig csak az általános részt ismertettük, van még minden eszközhöz három-három lap. Ezek már valamivel egyszerűbbek, a Strafe billentyűzetnél az elsőn a korábban elkészített akciókat rendelhetjük az egyes gombokhoz. A másodikon ugyanez igaz a fényekre, melyekből többet is megadhatunk a csoportokba rendezett gomboknak. Az általunk definiáltak mellett itt még bejön pár animációs verzió is. A harmadik szakaszon a játékos mód finomítható, a Windows gomb mellett az Alt+Tab és az Alt+F4 kombinációk is letilthatóak.

Hasonló a helyzet a Sabre RGB egérnél is. A három részből az elsőn a gombokat párosíthatjuk az elkészített akciókkal, a másodikon a fényekkel trükközhetünk az egyes zónákban, a harmadikon végre értelmes dolgok vannak, itt lőhető be az egér érzékenysége, a mozgás sebessége, a rásegítés kapcsolható ki-be, és van emelési magasság is. A beállítható DPI értékek mennyiségének szabályozását viszont elfelejtették, mindenképpen öt szintet kell használnunk.

Próba

Az a jó a mechanikus billentyűzetekben, mint amilyen a Corsair Strafe is, hogy aki egyszer valamelyiken kipróbálta az adott mikrokapcsoló-fajtát, az pontosan tudja, mire számíthat a többinél. Az egyes modellek legfeljebb alapjuk magasságában térnek el, de itt is minimális, pár milliméteres a szórás. Ezen a téren a Strafe az átlagos modellek közé tartozik, nincs semmi zavaró, szokatlan külső jegye. Legfeljebb a fényt és a gamer módot aktiváló extra gombok – többihez képest – olcsónak ható nyomáskomfortja hozható fel, mert azok alatt nem Cherry MX kapcsoló van. Ahogy illik, hozta a beígért NKRO képességet, tehát egyidejűleg bármennyi gombja lenyomását érzékelte.

Lapos állásban megfelelően stabilnak bizonyult a klaviatúra, megemelve viszont a lábak végéről hiányzó gumitalpak miatt csúszkálni kezdett, és ilyenkor olyan magassá válik, hogy csuklótámasz nélkül nekünk már kényelmetlennek bizonyult. Jól jött volna még valami kis jelzés, ami azt mutatja, hogy merre keressük a billentyűzet beláthatatlan részén, a vaskos kábel kivezetése mellett található USB csatlakozót. Az extra, gamer billentyűkupakok egészen érdekesek a festett, de kissé érdes felületükkel. A W-ből és a D-ből is kétféle dőlésszögű van.

Átlagos mérete és ügyesen kialakított formája révén a Corsair Sabre RGB egere kicsi és közepes kézmérettel szinte bármilyen fogási mód mellett kényelmesnek bizonyult, egyaránt jól tudtuk használni tenyeres, ujjas és karmos fogással is. Nagyobb kézzel markolva tenyereshez már rövid és kicsit keskeny lesz, itt inkább az ujjas fogás jöhet számításba.

Meg voltunk elégedve a gombok elrendezésével és működésével. A két fő billentyű enyhén domborodó kialakítása a selymes felülettel és a pontosan, holtjáték nélkül működő (kínai) Omron mikrokapcsolókkal nagyon kellemes, a hüvelykujjas gombok és a görgő mögötti is szépen jár és aránylag könnyen elérhetőek. A bal gomb peremén lévő kettő megítélése egyéni, szerintünk rendben vannak azok is, de van, akit nagyon zavar az elhelyezkedésük. Hibaként róhatjuk fel a görgő alatti gomb keménységét.

Mozgás tekintetében csak jókat mondhatunk a Sabre RGB-ről. Nála is jelentkezett az az érzés, ami csak a legjobb egereknél szokott, hogy visszaváltva egyébként nem gyenge Revoltec Fight Mouse Elite egerünkre, bizony éreztük a kategóriányi minőségbeli visszaesést. Az Avago ADNS-S3988 szenzor nagyszerűen teszi a dolgát, játékban 2000-2500 dpi-ig nem tudtuk zavarba hozni, bárhogy is rángattuk. Efölött már vesztett a pontosságából, de ez még a legjobb egerekre is jellemző.

Mivel a Sabre RGB csak 100 grammot nyom és nagyok a csúszótalpai, szöveten fürgén mozgott, viszont keményebb felületen szinte már attól is elmozdult, ha ránéztünk. Az emelési magasság kb. 1-6 mm között állítható, a rásegítést kikapcsolva nem éreztünk angle snappingre utaló jelet, tehát úgy viselkedett az egér, ahogyan az a nagykönyvben meg van írva. Vékony farka a szövet burkolatosok között rugalmasabbak közé sorolható, azért szövet nélküliben láttunk már sokkal hajlékonyabbat, mozgást kevésbé zavarót is.

Értékelés

Évekkel ezelőtt, már az első Corsair gamer kiegészítők tesztelésekor bebizonyosodott, hogy a hajós embléma a házak és tápok után a gamer vonalon is kiváló termékekre kerül rá, ezt pedig a ma bemutatott Strafe billentyűzet és Sabre RGB egér is alátámasztja. Mechanikus klaviatúrából lényegében nem is lehet rosszat csinálni, legfeljebb túlárazottat.

Sajnos ez a baja a Corsair megoldásának is, 38 000 forintos ára kissé erős, ugyanis a konkurencia – például a Tesoro vagy az Asus – pár ezressel olcsóbban adja ugyanezt még egy USB-vel és hang ki-/bemenettel megfűszerezve, ráadásul a Corsair esetében magyar kiosztásról sem hallottunk. A korrekt kivitel és a kiegészítő billentyűkupakok miatt viszont jár a tetszett cím, az ár mellett csak a megemelve csúszkálást és a csúnya, vaskos kábelt lehet felróni a Strafe-nek.

Nem olcsó mulatság a Corsair Sabre RGB sem a maga 17-18 000 forint körüli árával, viszont ha szétnézünk az alternatívák között, hogy más mennyiért adja a legjobb optikai érzékelővel rendelkező, prémium minőségű, szivárványvilágítású egerét, akkor máris néhány ezer forintos árelőnybe került a Corsair. Razer Deathaddert és hasonló kaliberű egeret nem is nagyon kapni 20-22 000 forint alatt, márpedig a Sabre a legjobbakkal is tartja a lépést. Akinek megfelel a formája, annak komoly ára ellenére is ajánlott vétel, csak azt sajnáljuk, hogy nincs belőle néhány ezressel olcsóbban világítás nélküli verzió.

Nem mehetünk el szó nélkül a Corsair beállító szoftvere mellett. Láttunk már sokféle gamer periféria beállító programot az elmúlt évtizedekben, mióta ilyen dolgokkal foglalkozunk, de a Corsairéhez hasonlóan összetett és sokrétű megoldással még nem volt dolgunk. Alaposan belemerülve a színek és funkciók programozásába olyanokat el tudtunk érni a Strafe billentyűzeten, hogy egyes gombok lüktettek, mások mexikói hullámosat játszottak a fényükkel, amikor meg a Shiftet lenyomtuk, akkor onnan kiindulva egy hullám futott végig az összes gombon. És akkor még csak egy színnel játszottunk, bele sem merünk gondolni, miket lehet kihozni az RGB verzióból… Itt bizony szerintünk hatványozottan érvényes, hogy a kevesebb néha több, bár biztos van, aki szívesen elbíbelődik az ilyesmivel.

Corsair Strafe billentyűzet Corsair Sabre RGB egér

rudi

A Corsair gamer beviteli eszközeit a Corsair bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés