CeBIT 2004 beszámoló: 1. nap

SiS

Ahogy az elmúlt két évben, a PROHARDVER! az idei CeBIT-re is kivonult. Napirendünk ezúttal sűrűbb volt, mint bármikor korábban, így gyakorlatilag nem is maradt időnk az önfeledt nézelődésre. A most - és az elkövetkező két napban, kissé megkésve - megjelenő beszámolóinkban olvasóinkat is végigvezetjük azon az útvonalon, melyet a közel 30 kiállítási csarnok labirintusában magunk is bejártunk. Természetesen - mint mindig - a középpontban ezúttal is a hardverek állnak.

Az idei hannoveri it-karnevál nem a nagy termékbejelentések jegyében telt, az otthoni felhasználók érdeklődésére számot tartó hardverek világában elmaradtak a nagy durranások. Sokan várták a következő generációs ATI- és NVIDIA-grafikus processzorok bemutatkozását - hiába. Zárt ajtók mögött ugyan láthattuk működés közben az NV40 egy korai, még nem teljes sebességen futó példányát, az ATI R420-nak azonban nyoma sem volt. A hivatalos bemutatókra még legalább két hétig várni kell.

Ellepték az alaplapgyártók standjait a Grantsdale és Alderwood lapkakészletekre épülő Pentium 4-es lapok, ám kiderült: a termékek bejelentése és piaci megjelenése legalább két hónapot csúszik. Talán éppen azért, mert egyelőre elmaradt a PCI Express-forradalom is: működő PCIE videokártyát csak elvétve lehetett látni a kiállításon, az új interfészt használó egyéb (például hálózati) kártyáknak pedig nyoma sem volt.

Hirdetés

Érdekességekben azonban így sem volt hiány.

SiS

A Silicon Integrated Systems (SiS) standján látható volt a már piacon lévő SiS 755FX és SiS 655FX lapkakészletek utódja, a PCI Express interfészt támogató SiS 756, illetve SiS 656. Mindkét lap mellé az új SiS 965 déli híd jár, amely integrált gigabites hálózati vezérlővel és nyolccsatornás (7.1) hangzás megszólaltatására képes AC'97 hangkodekkel rendelkezik, és nem jön zavarba a PCI Express x1 interfészt használó bővítőkártyáktól sem.

A tajvani gyártó már piacon lévő, Athlon 64 platformhoz szánt megoldásai:

Pozitívan csalódtunk, amikor több gyártó standján - így a SiS-nél is - működő Athlon 64 alapú notebookokat láthattunk. Az ember azt hinné, hogy az Athlon 64 nem kimondottan alkalmas a mobil használatra, de a helyzet az, hogy a noteszgépek nem voltak túl vastagok, kellemes benyomást tettek ránk. Az Athlon 64-es processzor mobil változata egyébként négy lépcsőben tudja csökkenteni órajelét, energiatakarékos funkciói jóval túlmutatnak az Athlon XP-M processzorokén.


Notebook Athlon 64 processzorral

A notebook USB portjában a SiS egyik új "kütyüjét", az USB 2.0-ás csatlakozású WLAN adaptert találjuk.

VIA

A VIA Technologies egy sor új terméket jelentett be a kiállítás idején, és jó néhány olyan megoldást is bemutatott, melyek csak később kerülnek piacra. Az újdonságok közül kiemelendő az új CN400 lapkakészletre és VIA Eden N processzorra épülő Nano-ITX alaplap, amely mindössze 12 x 12 centiméteres területre sűrít egy funkciókban gazdag PC-t.

A képen a lap baloldalán látható az Eden N processzort fedő hőelvezető sapka, a processzormag ennél jóval kisebb. A lap kimenetei pedig nem hagynak kétséget afelől, hogy sok jó funkció kis helyen is elfér: van itt Serial ATA, Parallel ATA, USB2.0, Ethernet és hatcsatornás audió is.


Változatok egy Nano-ITX témára


...és a már meglévő Mini ITX-kínálat

A tajvani gyártó eredetileg a CeBIT-re időzítette a Pentium 4 processzorokhoz szánt PT890 lapkakészlet bejelentését, ám az Intel 915 és 925x késése miatt elhalasztotta a premiert. A 800 MHz-es rendszerbuszt, DDR2-400/533/667 memóriamodulokat és PCI Express felületű kártyákat kezelni képes északi híd azonban működés közben is látható volt a VIA standján. A kiállított referencialapon egymás mellett sorakozik a PCI Express x1, x2, x16 és az AGP8X csatlakozó.


Klikk!

A standon látható volt az Athlon 64 processzorokhoz szánt K8T890 is, amely már elboldogul az 1 GHz-es HyperTransport busszal működő chipekkel és a PCI Express videokártyákkal is.

Működés közben az S3 DeltaChrome S8 Nitro:

Az alábbi képen az látható, hogy a VIA hogyan képzeli egy játékkonzol belsejét. A recept: végy egy 1,4 GHz-es C3 processzort, egy CN400 chipkészletes, integrált S3 DeltaChrome magot tartalmazó alaplapot és néhány perifériát, majd ezeket hajítsd egy dobozba!:)

A kereskedelmi forgalomra felkészített változat valamivel rendezettebb képet mutat. Íme az Apex Digital ApeXtreme elnevezésű játékkonzoljának prototípusa a Club3D standjáról.

Rossz hír a VIA a számára, hogy - az amerikai gyártó tegnapi bejelentése szerint - az ApeXtreme végleges változata már Athlon XP processzorral és NVIDIA-GPU-val felszerelt változatban lesz megvásárolható.

Chaintech

Ahogy a legtöbb alaplapgyártó standján, a Chaintechnél is láthatóak voltak az LGA-775 tokozású Pentium 4 processzorokhoz szánt új chipkészletekre épülő lapok:


VIA PT890-es lap PCIE és AGP csatlakozóval


nForce3 250-re épülő Zenith

A Chaintech kiállította az NVIDIA második generációs Personal Cinema technológiáját alkalmazó multimédiás megoldását. A tv-tuner egység a speciális csatlakozón keresztül köthető a kártyához.

Egyedi megoldás a digitális tv-adások felvételére alkalmas Triple Dragon. A készülék - amelynek lelkét egy IBM PowerPC processzor adja - valódi multimédiás központ DVD- és CD-lejátszási képességekkel, de akár linuxos játékok futtatására is rábírható.

Belépő szintű videokártyákban sem volt hiány. Mint látható, a Chaintech is versenyképes megoldásnak tartja az XGI Volari grafikus processzorát:


NVIDIA low-end

Club3D

A Club3D valódi mindenevő gyártó. Standjukon az ATI, NVIDIA és S3 Graphics alapú videokártyák egyaránt megtalálhatóak voltak. Az európai cég rövidesen bemutatja vízhűtéssel ellátott modelljeit is, amelyekről azt érdemes tudni, hogy a vízhűtés tervezett ára valahol 80 és 100 dollár között - tehát 20.000 Ft alatt - lesz.


RV380 PCIE csatlakozóval

Erasmus, keopsz, Parci

Azóta történt

  • Computex '04 - 0. nap

    Holnap veszi kezdetét a világ második legnagyobb számítógépes kiállítása. Helyszíni riportunk Tajpejből.

  • Computex '04 - az 1. nap képekben

    A kiállítás első napján számos újdonságot jelentettek be a gyártók, így ma debütált az AMD Socket 939 platformja, de az ATI R423 is.

  • Computex '04 - gyártók másképp

    A kiállításon egymást érik a bejelentések, mégis, ezúttal egy picit más szemszögből mutatjuk be a gyártókat és a szaksajtót.

  • Computex L!VE: 1. nap

    Cooler Master, Zalman, Prodisc, Fujitsu, Kolink, valamint az AMD nagy napja. A boldogság pillanatai, képekben.

Előzmények

Hirdetés