Canon EOS 5D Mark III – harmadikra a csúcson

Működés II.

Az automata élességállítás első próbája úgy zajlott, hogy természetes napfény mellett sétáló, siető, majd futó személy arcát követtük le követő fókusz módban, 6 kép/mp-es sorozatfelvétellel, ahogy a célszemély a kamera felé közeledett. Ehhez az összes élességállítási sémát végigpróbáltuk, de kiugróan nagy különbséget nem tapasztaltunk köztük. Az EF 24-105 mm F4L IS USM optikával felvértezve sem sűrűn vétett a rendszer: 114-ből összesen ötször volt valamivel életlenebb a téma a kelleténél, de ez betudható akár annak is, hogy a becélzott személy mozgás közben még az optika komfortzónáján kívül esett (értsd: túl messze a 105 mm-es gyújtótávolságnak).

Hirdetés

Második próbánk során lakásban, gyenge, kintről beszűrődő természetes, illetve mesterséges fény mellett igyekeztünk gyorsan cikázó kisgyerekeket lekapni. Mivel az 5D Mark III sem rendelkezik beépített AF segédfénnyel, ezért ez a vállalkozásunk már kissé problémásabbnak tűnt. A melléfókuszált képek aránya jócskán megnőtt, de az 5D Mark II-vel összehasonlítva sokkal megbízhatóbb és pontosabb volt a rendszer működése. Esküvőfotósok fellélegezhetnek, az 5D Mk II mehet tartalékgépnek a táskába.

Az új AF-rendszer mellett másik fontos újítás a kettős memóriakártya-foglalat. Kár, hogy nem egyforma a két foglalat, hanem vegyesen SD és CF szabványúak, de már így is egy lépéssel közelebb került az 5D Mk III az igazi profi gépek világához. Azonban egy érdekességre lettünk figyelmesek, amit az internet több tesztoldalán is viszontláttunk: az SD memóriakártyák kezelése független azok sebességétől. Ez azt jelenti, hogy hiába használnánk a leggyorsabb SDHC egységet, a fényképezőgép nem képes azt kihasználni, sőt ha vegyesen, tehát SD és CD szabványt is használunk a fotózáshoz, és a CF kártyára íratjuk az adatokat, akkor az 5D Mk III a CompactFlash kártyát is a SD sebessége szerint fogja írni, tehát lassan. Íme videónk:

Egyelőre várjuk a gyártó válaszát, hogy ez a jelenség firmware-frissítéssel orvosolható-e, vagy esetleg hardveresen javítható csak. Szerencsére a jelenség csak RAW, illetve RAW+JPEG képek mentésekor, leggyorsabb sorozatfelvételi sebesség mellett mutatkozik, tisztán JPEG-et használva nem. Egyébként menüből állítható a két foglalat szerepe és működése: folytatólagos adatrögzítés, ha az első betelt (mi adhatjuk meg a gépnek, melyik legyen az 1-es kártya), fájlok külön-külön mentése (JPEG egyikre, RAW másikra), vagy biztonsági másolat a másodikra (tükrözés).

Az újoncnál megjelent az úgynevezett „Silent Mode”, azaz halk kioldás. Ha ezt használjuk, a fényképezőgép tükörcsattogása jóval halkabb, mint normál üzemmódban. Hátránya, hogy gyors sorozatfelvételre nem használható. Amint lenti két filmen is látható, a készülék halk üzemmódban megfogja a tükröt, így az mozgásútjának végén nem csapódik vissza, tehát kevesebb zajt kelt (első film a normál, második a halk üzemmódot mutatja be). Készítettünk egy összehasonlítást az 5D Mk II és 5D Mk III leggyorsabb sorozatfelvételekor hallható tükörcsapkodásról, érdemes meghallgatni a különbség miatt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés