B & O Beoplay Portal headset: minőségi hangzás gamereknek

A Bang & Olufsen univerzális megoldását zenére, játékra és kommunikációra is ajánlja a gyártó.

Bevezetés, külső

A dán Bang & Olufsen elsősorban dizájnos szórakoztatóelektronikai termékeiről ismert, másodsorban pedig arról, hogy ezek árazásakor elég vastagon szokott fogni a ceruza. Ezeken túl persze a minőségre is nagy hangsúlyt fektetnek, legyen szó akár a hangról, akár a képről, akár a használhatóságról. Ezeken felül pedig még egy dolog biztos: ha játékosoknak szánt headsetekről van szó, biztos, hogy nem ők az első márka, akire gondolnánk.

Ehhez képest tesztalanyunkat, az először 2019-ben bejelentett, majd 2022 februárjában frissített Portalt a cég kifejezetten úgy reklámozza, hogy ez az igazi mindenes, mely utazás közben, az irodában és a zeneszobában éppen olyan jól érzi magát, mint PC vagy épp játékkonzol előtt. A termék kétféle változatban kapható, az egyiket az Xbox, a másikat a PC/PlayStation tulajdonosoknak szánják. Mi az utóbbit próbáltuk ki, de mindkét változat közös tulajdonsága, hogy USB, Bluetooth és 3,5 mm-es csatlakozási lehetőséget is kínálnak, tehát tényleg szinte minden forrással összekapcsolhatók.

Dizájn

A Portal egy igazi B&O termék – letisztult, visszafogott és kiváló minőséget sugároz minden elemében. Viszonylag kisméretű kagylókat használ, melyek ugyanakkor már inkább körbeveszik fülünket, mint hogy rajta ülnének, tehát over-ear, nem pedig on-ear kialakítású. A kagylók zárt felépítésűek, belsejükben pedig 40 mm-es, neodímium mágnesekkel rendelkező hangsugárzók találhatók. Három színben kapható: az általunk tesztelt fekete (Anthracite) mellett sötétkék (Navy) és halványszürke (Grey Mist) is választható.


[+]

A kagylók „szigetelését”, illetve a komfortot báránybőrbe burkolt memóriahab fokozza, belül pedig a foszlásnak induló szivacs helyett minőségi (valamint az oldalt jelző L és R betűkkel díszített) szövettel találkozhatunk. A külső oldalra alumíniumlemez került, és a billegő, illetve teljesen ki is hajtható kagylók éleire kerültek a kezelőszervek, a visszajelző LED-ek, az analóg és a Type-C csatlakozó, valamint a mikrofonyílások.


[+]

A fejhallgatót párnázott, keskeny, de stabil pánt tartja a fejen, melyben fokozatmentesen mozognak a kagylókat tartó elemek. A pánt rugóereje számunkra jól eltaláltnak tűnik, a Portal viselése hosszú órák alatt sem vált kényelmetlenné, még szemüveggel sem, ami pedig sok fejhallgatónál problémát tud okozni. Ahogy említettük, a kagylók elforgathatók, így a headset „lapossá” tehető, de be nem lehet hajtani őket, így hordozhatóság terén csak közepesre tudjuk értékelni a megoldást.


[+]

A készülék dobozában egy puha hordtáskát, 3,5 mm-es jack kábelt (125 cm hosszú), egy Type-A/Type-C kábelt (180 cm hosszú) és egy USB-s vezeték nélküli adaptert találunk. Ez utóbbi Type-C csatlakozású, de a csomag része egy kis adapter, amivel Type-A konnektorba is bedugható. Ez a vezeték nélküli adapter egyébként az, ami a Portal Xboxhoz szánt változatából hiányzik, ott a konzollal való kommunikációt az Xbox Wireless protokoll biztosítja. A puha táska kapcsán megjegyeznénk viszont, hogy egy ennyire drága, ugyanakkor hordozhatónak is szánt headsetnél sajnálatos, hogy nem egy komolyabb védőtokot kapunk.


[+]

Mivel gamer headsetről van szó, ami biztos mindenkinek feltűnik, az a lehajtható vagy bedugható mikrofonkar hiánya. Egy ilyen megoldás természetesen nem kompatibilis a B&O termékeitől megszokott dizájnnal, arról nem is beszélve, hogy utazás közben kényelmetlen is, ezért szerepét a kagylókba integrált – részben az aktív zajszűrés által is használt – mikrofonok veszik át, melyek „virtuális” mikrofonkart hoznak létre. A Portal összesen hat MEMS mikrofonnal rendelkezik, ebből kettő csak az ANC-t, kettő pedig csak a hangfelvételt szolgálja ki, a maradék kettő pedig mindkét szerepet betölti.

Főbb paraméterek
Bang & Olufsen Beoplay Portal PC/PS
Kialakítás Zárt, over-ear
Hangszóró Neodímium, 40 mm
Frekvenciaátvitel 20 - 22 000 Hz
Impedancia 24 ohm
Érzékenység 95 dB
Kábel hossza - 3,5 mm-es jack: 1,25 m
- Type-A/Type-C (töltésre is): 1,8 m
Tömeg 279 g
Csatlakozás USB, Bluetooth (aptX Adaptive, AAC, SBC), analóg (3,5 mm, négy érintkezős), saját vezeték nélküli adapterrel
Tartozékok Vezeték nélküli adapter, Type-A/Type-C átalakító, kábelek, puha hordtáska
Extrák ANC, „virtuális mikrofonkar”, Dolby Atmos
Gyártó honlapja www.bang-olufsen.com
Termék honlapja Beoplay Portal
Fogyasztói ár 215 000 forint

Használat közben

Ahogy említettük, a Portal egy – számunkra – komfortosnak bizonyuló headset, melyet hosszabb ideig is kényelmesen tudtunk viselni. Amit ezzel kapcsolatban ugyanakkor megjegyeznénk, az az, hogy a báránybőr burkolat nem extrém fokú szellőzéséről híres, tehát izzadósabb fülűek bizony a játék hevében alá fognak melegedni – kültéren, pláne így tél idején ez a probléma jóval kevésbé jelentkezik. A készülék súlya 280 gramm körül van (a PC/PS verzió 279 grammos, az Xbox változat pedig 282 grammos), pehelysúlyúnak éppen nem neveznénk, de nem is húzza le fejünket, sportolni ugyanakkor már nem érdemes vele.

A Portal beállításához kell az alkalmazás, annak használatához pedig felhasználói fiókot kell regisztrálnunk A Portal beállításához kell az alkalmazás, annak használatához pedig felhasználói fiókot kell regisztrálnunk A Portal beállításához kell az alkalmazás, annak használatához pedig felhasználói fiókot kell regisztrálnunk A Portal beállításához kell az alkalmazás, annak használatához pedig felhasználói fiókot kell regisztrálnunk [+]

A Portal felbontása után a birtokba vétel egyik első lépése a B&O mobiltelefonos alkalmazásának letöltése és a headset regisztrálása. Ehhez egy felhasználói fiókot is létre kell hoznunk, amihez csatlakoztatjuk a fejhallgatót. Bár ez a lépés elvileg kihagyható, nem érdemes, mert az app nem működik nélküle, márpedig a firmware esetleges frissítésén túl az alapbeállításokhoz, egyedi EQ profilok létrehozásához és más extrákhoz igenis szükség lesz a telefonos kapcsolatra. Az app dizájnos, áttekinthető és magyarul is tud, meg persze a Portalon kívül a többi támogatott Bang & Olufsen eszköz kezelésére is képes.

A Portal egyszerre két eszközzel használható, így lehet játék közben telefonhívást fogadni
A Portal egyszerre két eszközzel használható, így lehet játék közben telefonhívást fogadni [+]

Univerzális megoldásként a Portal igen sokféle módon csatlakoztatható: vezeték nélkül a mellékelt USB-s adapter (vagy Xbox wireless az Xbox verzióban), illetve Bluetooth vethető be, vezetékes kommunikációra pedig USB vagy 3,5 mm-es jack áll rendelkezésre. Ez utóbbi kombinált, tehát egy darab négyeres kábelt kapunk csak, a mikrofont és a hangot két konnektorra szétosztó Y adaptert, ha szükséges, külön kell beszereznünk. A dobozból kivéve a headset és a mellékelt adapter már párosított, de ha ezzel valamiért probléma lenne, akkor az adapteren található gombbal újra létrehozható a kapcsolat. A Bluetooth esetében a füles támogatja az SBC, AAC és aptX Adaptive kodekeket is, a kompatibilitással és a hangminőséggel ilyen téren tehát nem lesz problémánk. Fontos még, hogy Multipoint képességgel is felruházták, tehát egyszerre két eszköz is csatlakozhat hozzá, így játék vagy PC-s zenehallgatás közben is észlelhetjük például, ha telefonunkra hívás érkezik.

Ami a passzív zajszigetelést illeti, ez közepesnek mondható, a kagylók párnázása ugyanis nem túl vastag. A B&O természetesen ezt a problémát az aktív zajszűrésre (ANC) bízza, ami elég jó hatásfokú, a monoton zajokkal kifejezetten ügyesen megbirkózik, de képességei azért elmaradnak például az ilyen téren kiválóan teljesítő Sonyétól. Az ANC több fokozatban is állítható, és rendelkezésre áll az „ellentéte” is, tehát az, amikor a külső zajokat egyenesen besugározza a fejhallgató a párnázás mögé (átlátszó, transparency mode). Ennek kapcsán az „Own Voice” technológia még külön figyel saját beszédünkre is, azért, hogy ezt biztos jól halljuk, nem fogunk másokkal ordítani csak azért, mert a fejhallgató miatt saját magunkat halknak érzékeljük.

Bluetooth alatt sajnos nem tudjuk testre szabni a gesztusvezérlést Bluetooth alatt sajnos nem tudjuk testre szabni a gesztusvezérlést Bluetooth alatt sajnos nem tudjuk testre szabni a gesztusvezérlést [+]

A Portal irányítására a kagylók oldalai és az alumínium borítólemezek szolgálnak. Az előbbi helyen találjuk a ki- és bekapcsológombot, valamint a Bluetooth párosítást indító billentyűt, illetve két érintésérzékeny sávot, melyek közül a bal oldalival az ANC/Transparency szintjét, a jobb oldalival pedig a hangerőt tudjuk állítani. További funkciókat a burkolat kocogtatásával érhetünk el, ezek attól függően változnak, hogy milyen üzemmódban van éppen a headset, mihez csatlakozik. Ha az USB adapterhez, akkor még testre is szabhatjuk, hogy mondjuk a bal oldal kétszeri koppintására mi történjen, Bluetooth kapcsolat esetén viszont nincs ilyen lehetőség. Ez azért kellemetlen, mert egy dolog bizony hiányzik: nem tudunk egy számot visszalépni a lejátszási listánkban. Előre lépni lehet, van Play és Pause, de pont hátralépés nincs.

Végezetül ne feledkezzünk meg az üzemidőről sem: pusztán BT-s fejhallgatóként, zenehallgatásra használva a Portalt, mi körülbelül 29 órát használhattuk bekapcsolt ANC-vel. Az utóbbit letiltva a 38 órát is túllépte az akkumulátor, míg számítógéphez vezeték nélkül csatlakoztatva, játékra, YouTube- és filmnézésre használva, bekapcsolt ANC-vel 14 órán át tudtuk igénybe venni szolgáltatásait. Beépített 1200 mAh-s Li-ion akkumulátora a Type-C konnektoron át tölthető, és ebben nem valami gyors, közel két és fél óráig tart, míg nulláról 100%-ig töltődik az áramforrás. Ami a hatótávolságot illeti, 10 méteren belül tökéletes hangminőségre számíthatunk, és egy átlagos, téglafalakkal rendelkező lakásban a PC melletti szobában (tehát egy falon keresztül) is hibátlan maradt még a kapcsolat.

Hangminőség, értékelés

Médiafogyasztás

Bár a Bang & Olufsen sosem tartozott a vérbeli audiofil márkák közé, azért magas árát nemcsak a dizájn és az exkluzivitás indokolja, hanem ezek mellett a hangminőségre is odafigyelnek, és ez rögtön feltűnik, amint a Portalt zenehallgatásra vetjük be. A hangkép alapvetően meleg és kiegyensúlyozott, tiszta magas- és mélyhangokkal, feszes basszusokkal.


[+]

A frekvenciaátvitel határozottan egyenletesebb, mint amit a vérbeli gamer headsetek adnak, „gyomrozó basszust” nem érdemes várni tőle, de ez egyáltalán nem baj, sőt, így a hang hosszabb távon is hallgatható marad, nem fáradunk el egy-két óra alatt, és a basszusgitár, a nagybőgő, a zongora mélyebb hangjai nem nyomják agyon a többi hangszert. Ez a kiegyensúlyozottság nagyon jó, mert megerősíti a fejhallgató univerzális voltát, hiszen hallgathatunk rajta jazzt, komolyzenét, retro- és aktuális pop zenét, doomot és black metált, mindegyikkel képes megbirkózni.

Egyaránt visszakapjuk a Moonspell Alma Materének basszusát anélkül, hogy kásás zúzássá válna, és Loreena McKennitt hangja is tisztán csendül fel a maga légiességével együtt, túlhangsúlyozott SZ-ek nélkül, miközben a cinek hangja is megmaradt a háttérben. Persze aki kizárólag rockot szeretne hallgatni, az lehet, hogy hiányolni fogja a tolakodó mélyeket, és ezeket az EQ beállítások piszkálásával is csak részlegesen fogja tudni pótolni, míg a vérbeli komolyzenerajongókat a nyitott fejhallgatókhoz képest kevésbé légies, kisebb térrel rendelkező hang zavarhatja.

A hangzásprofilok személyre is szabhatók
A hangzásprofilok személyre is szabhatók [+]

A zenehallgatáshoz képest kicsit eltérő igényekkel jelentkezik a házimozi világa, ahol általában fontos, hogy a mélyhangokban gazdag effektusok hatékonyan járuljanak hozzá a filmélményhez. Ezen a téren a Portal dolgát nehezíti az említett kiegyensúlyozott hangkép, a robbanások, lövések, mesterségesen előállított mélyek nem tudnak olyan ütősen megjelenni. Arról se feledkezzünk meg, hogy egy fejhallgató nem fogja reprodukálni nekünk azt, amit egy igazi hangfalrendszer tud, amikor a gyomrunkban, mellkasunkban érezzük a dinamikát. Ettől függetlenül a headset ebben a szerepben is megállja a helyét, de talán ebben szerepelt tesztünk során a legkevésbé jól, bár mellette szól, hogy a hozzá járó Dolby Atmos licenccel legalább a térhatást visszakapjuk.

Játékok

Akár PlayStationről, akár PC-ről van szó, a Portal remek partner a játékban: késleltetése vezeték nélküli kapcsolaton át is minimális, mi legalábbis nem tapasztaltunk zavaró lagot egyik kipróbált programnál sem (Dirt 5, Assassin’s Creed Valhalla, Gears 5). A Dolby Atmos ezekben ugyanakkor rendkívül hasznos, hiszen sokkal jobban pozicionálhatóvá teszi a hangot, könnyebb érzékelni, hogy elölről, hátulról vagy éppen bal felülről lőnek ránk.

A PC/PS változatnál tartozék a vezeték nélküli átvitelt kínáló adapter és hozzá egy Type-C/Type-A adapter
A PC/PS változatnál tartozék a vezeték nélküli átvitelt kínáló adapter és hozzá egy Type-C/Type-A adapter [+]

Azokban a játékokban, ahol kétoldalú kommunikációra van szükség (vagy ott, ahol csapatban játszunk, és például a Discord is fut a háttérben), a virtuális mikrofon jó partnernek bizonyult. A megoldás nem tökéletes, a hangunk néha kicsit mesterkéltnek hallatszik a másik oldalon, de egyetlen alkalommal sem merült fel, hogy ne lehetne tisztán érteni. Megemlítenénk még, hogy a Portal kiváló felbontása játékok alatt is jót tesz: ha több minden történik egyszerre, akkor is mindent hallani fogunk, nem folynak össze a lövések, robbanások egyetlen masszává.

Kommunikáció

Akár zenét hallgatunk a buszon, akár játszunk otthon, a Portal mobiltelefonos kihangosítóként is jó szolgálatot tehet. Hívást felvenni, elutasítani vagy letenni a burkolat kopogtatásával lehet, ezeket a gesztusokat minden alkalommal helyesen értelmezte a fejhallgató. A hívás alatti hangminőség természetesen kiváló, az ANC pedig megfelelő hatásfokú ahhoz, hogy a zsúfolt budapesti buszokon is tisztán halljuk a másik oldalt. A mikrofonrendszerről itt is azt tudjuk elmondani, amit a játékok kapcsán már megtettünk: nagyon jól működik, jól összpontosít a hangunkra és szűri ki a környezetét – ha 1-10-ig terjedő skálán kéne osztályozni, 8 fölét adnánk rá. Ugyanez igaz a Transparency/Own Voice módra, amikor a külvilágot és a saját hangunkat kell átengedni.

Értékelés

Aki olcsón keres elfogadható minőségű hangeszközöket, az nem a Bang & Olufsen termékei között fog nézelődni, hiszen itt egyszerre kell megfizetni a dizájnt, a prémium kivitelt, a minőséget és a márkát is. A Beoplay Portal PC/PS hivatalosan 215 000 forintba kerül, és az Xbox változatot is ennyiért adják. Ez bizony nem kevés pénz egy headsetért, egyértelmű, hogy ennek feléért is kiváló minőségű headseteket kaphatunk. Ráadásul a Portal nem is hibátlan, magas ára ellenére sem kapunk például egy masszívabb hordtáskát hozzá.


[+]

Ezzel együtt sem neveznénk a Portalt rossz vételnek, mert amit ígér, azt maradéktalanul hozza, hiszen játékra, médiafogyasztásra és kommunikációra is tökéletes. Igen, ha valaki csak játékra keres egy fejhallgatót, vagy csak a telefonja mellé egy headsetet, netán csak zenehallgatásra valamilyen eszközt, akkor olcsóbban is kap hasonlóan jó minőséget, de a Bang & Olufsen terméke valamennyi szerepben jól teljesít, egyik esetben sem kell igazán komoly kompromisszumot kötnünk, így a Portal valóban a zenerajongók gamer fülese lehet.


Bang & Olufsen Beoplay Portal PC/PS headset

Wombath

A Bang & Olufsen Beoplay Portal PC/PS headsetet a Bang & Olufsen bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés