A Nagy SSD-teszt...

Hirdetés

Másolás

A kevés általunk használt benchmark egyike az AS SSD. Ennek is csak a beépített másolási tesztjét használtuk, mert ezt otthon az olvasó is le tudja mérni magának. Amit erről érdemes tudni: ez a HDD-n belül másol, az ISO-teszt nagy ISO-fájlokkal operál, a Program-teszt sok kis fájllal, a Game-teszt pedig vegyesen. Ha alaposan megnézzük a grafikont, akkor jó pár érdekességet fedezhetünk fel. Először a Toshiba végzett az élen, ami végülis nem ért minket meglepetésként, hiszen szekvenciális tempójával már IOMeter alatt is az elsők között volt. Ugyanakkor a Sandforce igencsak gyengus volt, talán a belső tömörítés miatt; az AS SSD tesztjében használatos fájlok tömöríthetőségi rátáját nem ismerjük, de az eredmények arra engednek következtetni, hogy nem túl jók, mert a Sandforce az Indilinx Barefoottal nagyjából megegyező eredményt ért el. Ezzel szemben az Intel X25-M és a Marvell vezérlő specifikációiban meghatározott alacsony, 70-80 MB/s-os írási sebességének itt nyomát sem láttuk, a második és harmadik helyen értek célba (ha a RAID-tömböket nem vesszük). Hogy mi lehet ennek az oka? A fejlett architektúra: az Intel és a Marvell 10 és 8 csatornán képes küldeni és fogadni az adatokat, és ezekből az eredményekből az szűrhető le, hogy a vezérlők nagyon jól működnek. További érdekességként tekinthetünk a JMicron JMF612 és a JMF618 eredményeire. Az AS SSD másolási tesztjét általában 3-5 alkalommal szoktuk lefuttatni hogy végül kikalkuláljuk az adott háttértár sebességét, ebből a 3-5 futásból 2-4 általában nagyon hasonló eredménnyel zárul. A JMicron JMF612 és 618 esetében azonban 8-10-szer futtatuk le a másolást, míg végül meguntuk, ugyanis minden egyes alkalommal teljesen eltérő eredményt mértünk az elképzelhető legszélesebb skálán, 20-tól 95 MB/s-ig. Erős a gyanúnk, hogy ez a vezérlő által aktivált belső "takarító-algoritmusnak" köszönhető, amely minden egyes lefutás után megpróbálta az SSD írási sebességét a maximum közelébe helyezni. Ami furcsa, hogy ezt ezek szerint nem csak üresjáratban teszi ezt, hanem olyankor is, amikor éppen használjuk az SSD-t, másképp nem magyarázható a mért másolási sebesség hektikus ingadozása.

Tettünk egy próbát a Photoshop telepítőjének a RAMDiskre másolásával, ez lényegében az SSD olvasási sebességét méri, hiszen az SSD-ről másolunk a RAMDiskre. Bár a különböző benchmarkeredmények alapján mást várnánk, a valóságban nem volt nagy különbség az egyes SSD-k között, általában 80-90 mp alatt végeztek az egyes típusok, csak az öregecske és elavult JMicron JMF602 volt ennél lassabb (illetve a merevlemezek).

Ezután a RAMDiskről feltelepítettük a Photoshopot, ergo az SSD-k írását teszteltük, de ez felhasználóközelibb mérés, mert egy telepítés idejét mértük. Itt már 20 másodperces volt a különbség a leggyorsabb és leglassabb SSD-k között, úgy tűnik, ennyit jelent a benchmarkokban kimért 100-200 MB/s-nyi eltérés (legalábbis a Photoshop telepítésénél).

A két következő "teszt" (másolás) alapvetően a Sandforce vezérlőjének becsapós teljesítménye miatt született meg. Lemértük, hogy egy Windows 7-et tartalmazó képfájl mennyi idő alatt másolódik át a tesztelendő háttértárra. A képfájlt egy Intel X25-M-en helyeztük el, ami kb. 260 MB/s-es olvasásra képes, tehát az SSD-k írási teljesítményét nem korlátoztuk le (kivéve ha létezik olyan, amelyik valóban képes 260 MB/s-nél gyorsabban írni). Az eredmények igazolták félelmünket: a Sandforce vezérlővel épített SSD hírnevéhez mérten nevetségesen lassú volt, az utolsó előtti helyen végzett. Itt a Toshiba vezérlője és a JMicron JMF618 lett a nyerő, ezek sokat vertek a többiekre. Meglepő volt még a Samsung jó szereplése. Ezeket a vezérlőket alapvetően a magas szekvenciális tempóhoz igazították, mint az korábban láthattuk, random IO-ban gyengécskén szerepelnek, de ez csak a benchmarkokban jön ki, ellenben a magas szekvenciális tempónak van valós és érzékelhető előnye. Itt még a JMicron JMF602-ese is jól szerepelt, 90 MB/s-es tempójával elverte az Intelt és a Marvellt is, nem szólva a Sandforce-ról. A fájl méretének tudatában ezek az időeredmények azt jelentik, hogy míg az Intelre 81 MB/s-mal íródott fel a képfájl (ennyit ígér a gyártó is), addig a Sandforcera kb. 54 MB/s-mal... (És valóban, a Total Commander kb. ennyit jelzett.)

Ezután szintén Total Commanderrel a Batman: Arkham Asylum játékot másoltuk át a teszt-SSD-re. A Toshiba ezúttal is tarolt, csak az Indilinx RAID-tömb volt képes elverni. Ezután egy kb. 30 mp-es ugrás után következett az Intel és a Marvell, majd egy újabb kb. 2 perces kihagyás után futott be a Sandforce, ami itt is leszerepelt, pedig mégcsak azt sem foghatják ránk, hogy direkt tömörített adatokkal dolgoztunk, mert egy feltelepített játékról van szó. Egyébként talán hihetetlenül hangzik, de a Sandforce másolása közben jól látszott, hogy egyes fájltípusoknál megakad a másolás (na nem olyan szinten, mint a JMicron vezérlője a kis fájloknál), de elég egyértelműnek tűnt, hogy "gondolkodik", vagyis a tömörítéssel bajlódik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés