Az őszi piac érdekességei

Vegyesen



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

A nagyok után bemutatkozott a hazai piacon az ASRock első LGA1156 foglalatos alaplapja is. A márka modelljeit elsősorban kedvező áruk miatt érdemes figyelni. Annak ellenére, hogy több mint 45 000 forintot kóstál a P55 Deluxe, még olcsónak nevezhető, ugyanis a minden jóval felszerelt deszka ára kedvezőbb a konkurensekénél. Rengeteg fázisos áramellátó rendszere az Asustól érkezett, és három hosszú PCI Express foglalatával nem csak az AMD CrossFire rendszerét, hanem az NVIDIA SLI-jét is támogatja. Vetélytársai fölé emeli a mellékelt, extragyors SATA vezérlő, mely akár 6 Gb/s-os átviteli sebességre is képes két SATA és egy eSATA portján. További extra ebben az árkategóriában a dupla gigabites hálózati vezérlő, és tuningos képességeknek sincs híján az ASRock P55 Deluxe.

Tovább növekedik a Samsung külső merevlemezeinek tárkapacitása. Tesztlaborunkban is járt a 3,5”-os STORY Station 1 TB-os változata, de már kapható az 500 GB-tal nagyobb verzió. Az újdonság nagyobb kapacitásán kívül nem különbözik elődjétől, szintén fémbetétes házat kapott szokatlan, tekerős kezelőszervvel. Vételára három év garanciával 39 500 Ft, tehát fajlagosan olcsóbb 1 TB-os társánál, melyet 28 500 forintért vásárolhatunk meg.

Kevesen tudják, hogy az MSI alaplapok, grafikus kártyák, notebookok és egyebek mellett hálózati eszközöket is forgalmaz. A napokban érkezett a hazai piacra két fehér újdonsága. Az egyik az RG300EX Lite útválasztó, melynek adatlapján még a Draft N-támogatás szerepel. Egy antennájából és nagyon kedvező, 9300 forintos árából következik – adatlapján is írják –, hogy csak az alacsonyabb, 150 Mbps-os sebességszintet képviseli. Mindenesetre ez is valamivel nagyobb tempót jelent a gyakorlatban, mint a g-s modelleké. Hozzá színben, teljesítményben és árban is illik az US300EX Lite USB-s Wi-Fi adapter, mely csupán 3300 forintba kerül.

USB-re kapcsolódik a Connectland érdekessége is. A picike, pendrive-ra hasonlító alkalmatosság valójában olajmécses. Négyféle illattal – levendula, menta, rózsa, jázmin – vásárolható meg, vételára pedig ezer forint környékén mozog.

Logitech újdonságok

Rengeteg újdonságot mutatott be a Logitech mostanában, ezek többsége már a hazai piacra is megérkezett. Sokak kedvence lehet például az egyszerű B110 egér. A szimmetrikus, vezetékes egér két fő gombját felső borításából vágták ki, köztük oldalra is dönthető görgő csücsül. Érzékelője optikai, 800 dpi-s, de még ennél is érdekesebb adat, hogy vételára – három éves garanciával – csupán 2000 Ft. Hasonlóan egyszerű, jól használható és kedvező árú egér a Logitech M115. Felső borítását fényes feketére festették, formája picivel szögletesebb, vételára pedig 3100 Ft.

Elsősorban notebookokhoz való a kicsi M505. Ellátták a Logitech új, unifying USB-s adó-vevő egységével, mely amellett, hogy nagyon kicsi, egyidejűleg akár hat különböző, vele kompatibilis, vezeték nélküli eszközt is kezelni tud. A csinos kis háromgombos egér szimmetrikus formájú, oldalát pedig gumibetétekkel tették még kényelmesebbé. Görgője természetesen oldalra is dönthető. Az okos adó-vevővel felszerelt Logitech M505 vételára – ugyancsak három év garanciával – 9500 forint. Egyelőre csak fényes fekete és ezüstszürke felső résszel láttuk, de létezik vörös változat is.

Továbbfejlesztette játékos egerét is a Logitech. A nagysikerű MX518 utódját, a G5-öt most a G500 követi. Ismét egy fokkal nagyobb lett a lézeres érzékelő felbontása, 200-tól már 5700 dpi-ig állítható. Legfeljebb 30 G-s gyorsulást és 4,19 m/s-os mozgási sebességet tud érzékelni. Természetesen a számítógéppel 16 bites adatcsatornán kommunikál USB-n keresztül, akár 1000 Hz-es frekvenciával. Fő gombjai állítólag 8 millió kattintást, teflontalpai 250 kilométernyi mozgást bírnak. További érdekessége a tíz programozható gomb, melyeket jobbkezes kialakítása miatt a bal oldalára összpontosítottak, hüvelykujj környékére. Súlya testre szabható, legfeljebb 27 gramm nehezéket tehetünk bele. Nem maradhat el a fedélzeti memória és a modern, Micro Gear görgő sem. A sok extrával felszerelt G500 ára három év garanciával 16 000 forint.

Szintén a játékosokat célozza meg a Logitech G330 headset. A vörös és fekete színkombinációjú eszköz fej mögötti pántjával, alacsony súlyával és szilikonbetétes fülpárnáival nagyon kényelmes viselet. Hangjáról 30 mm átmérőjű neodímium mágneses hangszórók gondoskodnak, melyek a 40 Hz-től 18 kHz-ig terjedő frekvenciatartományban szólalnak meg. Jel/zaj viszonyuk 94 dB, impedanciájuk 32 ohm. Mikrofonjába zajszűrőt is építettek. Kábele meglehetősen hosszú, 2,4 méteres, és hangerőszabályzót, illetve némítót integráltak rá. A számítógéppel hagyományos, 3,5 mm-es jack csatlakozókkal vagy USB-n keresztül köthetjük össze. A Logitech G330 headset vételára 11 000 Ft.

Asus notebookok

Notebook mellé nyomtatót ajánló akcióba kezdett az Asus. Aki október elejéig Asus notebookot vásárol, jelentős árengedménnyel, csupán 6600 forintért vásárolhatja meg a Canon PIXMA iP2600 tintasugaras nyomtatót. Kivételt képeznek a K50C, K51AC, illetve K50IJ sorozat celeronos modelljei. A belépőszintű printer akár 4800x1200 dpi-s felbontást is tud. Normál minőségben 22 fekete-fehér vagy 17 színes oldal kinyomtatására képes percenként, a 10x15 centiméteres fényképeket 55 másodperc alatt készíti el.

Tovább bővült az Asus U80-as notebookjainak kínálata. A 80-as az Asusnál a 14 hüvelykes képátlót jelöli. Az U-s gépek közül az U20-at próbáltuk már, az U80 ennek a nagyobb és erősebb társa. Most már 2,20 GHz-es Core 2 Duo T6600 processzorral is megvásárolható, amihez 4 GB memória, 500 GB-os merevlemez és DVD-író társul. Az 1366x768 pixeles kijelzőt a DirectX 10.1-et is támogató Radeon HD 4570 hajtja meg. Nyolcvan számolóegysége még viszonylag magas, 680 MHz-es órajelén sem nyújt komoly 3D teljesítményt, főleg, hogy memóriája 64 bites adatbuszon keresztül csatlakozik hozzá. Az U80 további érdekessége az U20-on megismert világító billentyűzet és touchpad. A fenti konfiguráció ára meglehetősen borsos, 280 000 forint. További ötvenháromezer forint ellenében még komolyabb Asus U80-at kaphatunk. Ennek már 2,53 GHz-es Core 2 Duo P8700 processzora van, többi paraméterét tekintve azonos társával.

Megérkeztek a hazai piacra az első Asus UX30-ak. A 13,3 hüvelykes kijelzővel szerelt, Intel CULV platformos laptopot már mi is kipróbáltuk, és 245 000 forintos árától, illetve kis akkumulátorától eltekintve elégedettek voltunk vele. Hazánkban egyelőre nem a grafitszürke, hanem a világosabb, ezüstszürke változat kapható. Processzora a legerősebb CULV-s egymagos, az 1,4 GHz-es Core 2 Solo SU3500, amihez 3 GB memória, chipkészletbe integrált grafikus mag, 1366x768 pixeles kijelző és 500 GB-os merevlemez társul. További lényeges részlet az 1,3 megapixeles webkamera, a HDMI csatlakozó és a Windows Vista Home Premium operációs rendszer.

Egy minden tekintetben nagyon komoly teljesítményű Asus notebookot is találtunk a hazai termékpalettán. A játékosoknak szánt G51-ről van szó. Az izompacsirta 2,53 GHz-es Core 2 Duo P8700 processzort kapott, de ennél is érdekesebb grafikus alrendszere. GeForce GTX 260M-et szereltek bele, mely nevével ellentétben az asztali GeForce 9800 GT (korábban 8800 GT) rokona, és nem a GTX 260-é. Notebookos viszonylatban 112 számolóegységével azért még ma is a legjobbak közé sorolják, elvileg nem sokkal gyengébb a Mobility Radeon HD 4850-nél. Abban azért nem vagyunk biztosak, hogy a legújabb játékokat futtatni tudja majd a 16”-os kijelző 1920x1200 pixeles natív felbontásán, de minden bizonnyal jót lehet majd szórakozni vele. Természetesen a többi komponens is elég komoly. A memória 4 GB, a merevlemez 800 GB-os, van HDMI, eSATA és FireWire csatlakozó, valamint 2,0 megapixeles webkamera, Draft N-es Wi-Fi vezérlő és Bluetooth adapter is. A komoly tudású játékgép vételára 435 000 Ft.

Miniteszt – FragFX v.2

Rendhagyó módon ezúttal egy játékkonzolhoz, nem pedig klasszikus értelemben vett számítógéphez való kiegészítővel fejezzük be piaci bemutatónkat. Míg a PC-s egér-billentyűzetes vezérlési rendszer nagyszerű a lövöldözős (FPS) játékokhoz, addig ez nem mondható el a konzolokhoz mellékelt gamepadokról. Playstation 3-on például hátrálás közben meglehetősen nehéz mozgó célpontot eltalálni. Szerencsére erre a problémára is léteznek megoldások, az egyiket a SplitFish nevezetű cég kínálja FragFX néven. A Computer Emporium Kft. jóvoltából a második (v.2) verziót próbáltuk ki. Nem másról, mint egy egérről és egy fél gamepadról van szó. A két komponenst vezeték köti össze, majd a bal kézhez igazított részből egy USB-s vezeték nyúlik a játékkonzolig. Van harmadik eleme is a készletnek, egy kisebb méretű egérpad.

A fényes fekete hátú egér alapvetően a PC-s egerekre hasonlít, csak görgője helyett két gombja van, bal oldalára pedig odakerült a Playstationre jellemző négy piktogramos billentyű. Éppen emiatt csak jobb kézzel használható kényelmesen. Alján optikai érzékelő és négy kicsi csúszótalp található.


A másik részre került egy analóg joystick, D-pad, előre három gomb, és egy érdekes tekerő. Utóbbival az egér érzékenysége állítható menet közben. Szintén ezt a feladatot szolgálja a hüvelykujjhoz helyezett, legfelső gomb. Lenyomásakor az egér lelassul, hogy finom mozgásoknál – például mesterlövészkedéskor – pontosabbak lehessünk. A gomb analóg működésű, tehát minél erősebben nyomjuk, annál nagyobb a lassulás mértéke. Nem látszik a bal komponens egyik érdekes funkciója, a mozgásérzékelés. Segítségével a Wii-hez hasonló suhintós módszert is bevehetjük a vezérlésbe.

A FragFX kialakításánál nem használtak olyan kellemes tapintású anyagokat, mint a komoly játékos egereknél. Be kell érnünk, rideg, csillogó, huzamosabb használat után izzasztó műanyaggal. A két vezérlő nagyon könnyű, ami tovább ront a minőségérzeten, ráadásul a súlyosabb egereket kedvelőknek kényelmetlen is lehet.

Négy módban használható a kontroller. Játékosban értelemszerűen játszani tanácsos vele, van böngészési lehetőség, amikor egérként működik, megfordíthatjuk az egér és a balkezes analóg joystick funkcióját, a negyedikben pedig testre szabhatjuk a mozgásérzékelőt. Éppen a testre szabás tűnt az eszköz legnagyobb erényének. Minden gomb megtalálható rajta, ami a Dualshock 3 kontrolleren van, és nekünk tetszően átrendezhetjük őket.

Használat közben először a viszonylag kis egérpadot kellett legyőznünk. Ezt a problémát a kisebb érzékenységgel játszó, nagyobb felületet igénylők saját alátéttel elháríthatják. Ezután némi gyakorlás következett, mert a FragFX a PC-s egerekhez képes kissé másképp működik. Pár perc után viszont már sokkal jobbak voltunk vele, mint az eredeti gamepaddal. Olyan mozgásokra és akciókra voltunk képesek, amiről korábban álmodni sem mertünk. Mondhatni lépéselőnybe – sőt több lépésnyi előnybe – kerültünk a normál vezérlővel lövöldözőkkel szemben. Eltekintve a közepes anyagminőségtől, a FragFX v.2 egy nagyon hasznos FPS irányító eszköznek tűnik, 20 000 forintos ára nem is olyan vészesen magas. Nekünk határozottan tetszett.

SplitFish FragFX v.2

rudi

Hirdetés