Hirdetés

Asus V2S notebook - profik játékszere

Jó üzlet

Kis túlzással kijelenthető, hogy nincs olyan számítástechnika iránt érdeklődő, számítógéppel dolgozó vagy szórakozó ember, aki az Asus noteszgép-választékát átböngészve ne találna magának való típust. A közép- és kelet-európai régióban különösen kedvelt tajvani gyártó olyan tőkével rendelkezik, amilyet a közhiedelemmel ellentétben csak igen kevesen bírnak, ráadásul az Asusnál jól is forgatják ezt a tőkét: a vállalat (becsületes nevén Asustek Computer Inc.) saját gyártósorokkal is rendelkezik, melyekről az Asus márkájú noteszgépek mellett éves szinten legördül még jó pár millió, egyebek mellett Apple, Dell vagy Sony logót viselő masina.

Az Asus tehát a saját gyártásból adódó helyzeti előnyét kihasználva olyan bőséges termékválasztékot tart, mellyel sokszor a forgalom alapján felállított ranglétrán jóval felette álló riválisai sem rendelkeznek. Ebben a választékban ráadásul időről időre feltűnik néhány olyan különlegesség, mellyel más addig még nem próbált előhozakodni (ilyen volt például a SideShow kijelzőt integráló W5Fe), illetve megjelenik a divat (például az U3 vagy az S6 sorozat) és a luxus (Lamborghini VX2).

Aztán előfordul az is, hogy egy kis kiegészítéssel mindez egy furcsa elegybe keveredik. Ezeket a gépeket többnyire üzleti notebookként aposztrofálják, mondván, manapság egy üzleti felhasználásra szánt masinának mindent tudnia kell. Ezenkívül a noteszgép manapság az üzleti életben több egyszerű munkaeszköznél; éppúgy az arculat része lehet, mint a logó vagy a céges weboldal, tehát az sem feltétlenül baj, ha a célszerűen alakított formát itt-ott egyedi, jól felismerhető dizájnelemek tarkítják.


[+]

Az Asus V2S családja pontosan ilyen konfigurációkból áll: az ide tartozó gépek rendelkeznek minden olyan funkcióval és extrával, melyek hatékonyan segíthetik a munkát, ugyanakkor bizonyos tekintetben mégis túlmutatnak egy munkaeszközön. Ezek a notebookok másrészt semmiképpen nem tekinthetők átlagos darabnak, a formán (pontosabban a méreten) túl a felhasznált prémium anyagok, a belső felépítés és persze az ár mind-mind kiemelik a szürkeségből az amúgy sötétszürke-fekete színekben pompázó gépeket.

A V2S konfigurációk egy tesztpéldánya nem sokkal a világpremier után látogatott el szerkesztőségünkbe. Demódarabról lévén szó a hozzánk került gép felszereltsége, illetve egyes műszaki paraméterei eltérhetnek az egyébként már forgalomban lévő típusokétól – ahol erről tudomásunk van, azt jelezni fogjuk.

Ing, nyakkendő, notebook

A notebook dizájnja viszont már egész biztosan nem változik; a V2S klasszikus „vékony és könnyű” osztályú noteszgép, az általánosan elterjedtnél valamivel kisebb, 14 hüvelyk képátlójú, szélesvásznú TFT-vel és (az akkumulátor típusától függően jócskán) 2,5 kilogramm alatti tömeggel. Az Asus notebookja már ezen a ponton elnyerte bizalmunkat, mely csak tovább erősödött, amikor először kézbe vettük a számítógépet.


[+]

A sötétszürkére festett kijelzőfedlappal és fekete alsó borítással ellátott V2S divatos szóhasználattal élve „komor eleganciát” sugall, a gép nagyon össze van rakva, sehol nincs illesztési hézag vagy sorjás rész, a kasztni nem recseg-ropog, nyomódik. Persze úgy könnyű, ha a felhasznált burkolóelemek túlnyomó része nem műanyagból, hanem a műanyaggal nagyjából egyező tömegű, ugyanakkor jóval strapabíróbb fémötvözetből készül.

A gép mindazonáltal le se tagadhatná, hogy az Asus mérnökeinek tervezőasztalán fogant: a lecsukott panel zsanérokkal tagolt élén végigfut a jellegzetes eloxált fém berakás két LED-del tarkítva. A díszítőelemet elegáns ezüst csík szegélyezi, hasonlóképpen csillog az Asus logója is és a körbeforgatható webkamera, mely ezüstös keretével kissé kiemelkedik a fedőlapból. Nincs kibúvó, a V2S az a fajta noteszgép, amelyhez illik elegánsan felöltözni.


[+]

A V2S fedlapja – mint megannyi Asus notebooknál – reteszelés nélkül nyitható és csukható, a kijelzőkeret viszonylag stabilan megáll a helyén, a zsanérok ellenállása jól be van lőve, ami leginkább abban nyilvánul meg, hogy a stabil tartás ellenére elég egy kéz a fedlap felnyitásához. A kinyitott kijelzőkeret amúgy meglehetősen magas felső részén egy 180 fokban elforgatható, 1,3 megapixel felbontású webkamera bámul a felhasználóra, a keretben, alul középen az Asus logója csillog, sem típusjelzés, sem pedig hangszórók nem tarkítják a TFT környékét.

A beviteli felület burkolata, illetve a tenyértámasz a kijelzőfedéllel megegyezően metálszürkében pompázik, és a zsanéroknál ugyanúgy visszaköszön a sötétebb, ezüst csíkkal szegélyezett felület, mely ezúttal három LED-et, négy funkciógombot rejt, valamint a bekapcsológombot is magában foglalja, ezzel összességében a fedlapnál látott elegáns megoldások ismétlése látható a beviteli részén.

Tűz, víz, eSATA

Az Asus noteszgépeinek billentyűzetét újabban nagyon jónak találjuk, nem volt ez másként a V2S klaviatúrájával sem, mely kényelmes, pontos járásával, valamint alapvetően jónak tekinthető – igaz, angol – kiosztásával ezúttal is elismerést váltott ki belőlünk. A gombsor hasznos tulajdonsága a fokozott vízállóság, ami természetesen itt sem azt jelenti, hogy a gép zokszó nélkül tűrni fogja, ha literszám locsolják valamilyen folyadékkal. Annál is inkább, mivel jelen esetben nincs szó olyan megoldásról, amit a Lenovo előszeretettel alkalmaz évek óta: a notebook alján ugyanis nincs nyoma folyadékáteresztő lyukaknak, így jobb híján a felhasználó leleményességére van bízva, hogy a gombsorra löttyintett vizet, üdítőt vagy más nedűt hogyan távolítja el onnan.


[+]

A klaviatúra alatti, meglehetősen nagyméretű tenyértámaszon egy speciális felépítésű, ujjlenyomat-szkennert tartalmazó tapipadot helyeztek el. A már ismert ezüst motívummal keretezett érintőmezőt kissé besüllyesztették a felületbe, ami megint csak kifejezetten ízléses, elegáns összképet kölcsönöz a V2S-nek. A szegmens hagyományait megteremtő márkákat, illetve modelleket emlegetve többen úgy vélik, hogy egy üzleti noteszgép elengedhetetlen kelléke a pöcökegér. Az Asusnál ezt egyelőre minden jel szerint máshogy gondolják, ami bizonyára néhány potenciális vásárlót elriaszt majd, tapasztalatból mondjuk ugyanakkor, hogy a gépet remekül lehet vezérelni az alap érintőpaddal is, a tapipad kontra pöcökegér téma ezért érzésünk szerint inkább egyfajta hitvita vagy megszokáson alapuló preferencia.


[+]

A V2S portkiosztása nem tekinthető átlagosnak, a gép bal oldalára legalábbis két olyan csatlakozó is került, melyet más márkák gépein eddig csak elvétve vagy egyáltalán nem láthattunk. A homlokzattól hátrafelé haladva mindjárt a legkülönlegesebb aljzat nyitja a sort; egy kombinált, USB 2.0 és eSATA kábel fogadására egyaránt alkalmas csatolóról van szó, melyhez hasonlóval még soha nem volt alkalmunk találkozni. A praktikus kombináció után egy hagyományos USB aljzat, majd egy HDMI-kimenet következik, mely természetesen átalakítható DVI csatlakozó fogadására is. Ezután két további képkimenet: egy S-Video és egy D-Sub csatlakozó zárja a sort. A szellőzőrendszer kimeneti nyílása is erre az oldalra került, így egerészés közben legfeljebb a balkezeseket zavarhatja a kiáramló, nem éppen hűvös levegő.


[+]

A gép jobb oldalán két jack aljzat mellett egy ExpressCard bővítőhely, kártyaolvasó, RJ11 és RJ45 csatlakozók, további egy USB kapu és egy FireWire port költözött az emeletre, míg a földszinten a DVD-író tálcája lapul oly diszkréten, hogy ha nem lenne rajta a különböző logókat tartalmazó, fénylő matrica, talán észre sem lehetne venni. A V2S lényeges újdonsága a dokkolási lehetőség, mely az Asus eddigi választékának modelljeire jóformán egyáltalán nem volt jellemző. A noteszgép alján található csatlakozón keresztül kapcsolódó dokkolóegységen további portok – egyebek mellett PS/2, USB, LPT, RS232 – állnak a felhasználó rendelkezésére.


[+]

Pro-2

Az Asus V2S a Centrino Pro processzortechnológia logóját viseli magán, azaz a notesz az Intel vállalatok számára kínált mobil platformjára épül, ami jelen esetben a hagyományos processzor, lapkakészlet és vezeték nélküli hálózati vezérlő triászon túl tartalmazza az Intel Active Management Technology (IAMT) nevű, hardver- és szoftverkomponensekből álló technológiát, illetve a virtualizációs támogatást is. Ez utóbbi két szolgáltatás elsősorban a (nagy)vállalati rendszergazda munkáját könnyítheti meg, aki így bizonyos feltételek mellett akár a PC-k kikapcsolt állapotában is leltározhatja és felügyelheti a számítógépeket, illetve helyrepofozhatja a rakoncátlankodó operációs rendszert.


Mutasd az ujjaid, megmondom, ki vagy

Továbbra is a vállalati ügyfelek igényeinél maradva; említést érdemlő komponense a V2S-nek a szintén az Inteltől származtatható összetett biztonsági rendszer, a Trusted Platform Module (TPM), mely az adatok hardveres kódolását végzi, a rendszerbe bevonva a tapipad kapcsán említett, azonosításra szolgáló ujjlenyomat-olvasót, illetve az Asus saját fejlesztésű Security Protect Manager alkalmazását. Így meglehetősen kicsi az esély rá, hogy a cég értékes adatai a noteszgép eltulajdonítása révén illetéktelen kezekbe jutnak.

A vállalatvezetőket vagy az informatikai kérdésekben döntéshozó személyeket legtöbbször hidegen hagyják a száraz technikai adatok; egy számítógéptől többnyire gyors működést, a hatékony munkavégzés segítését várják. Az Asus ezért biztosra ment, nagy teljesítményű komponensekkel pakolta tele a különböző V2S konfigurációkat.


Esernyő nem jár hozzá

Tesztgépünkben egy 2,2 GHz-en ketyegő Core 2 Duo T7500-as CPU dolgozott, a Magyarországon forgalomba kerülő modellek azonban szerencsére ennél valamivel lassabb, 2 vagy 1,8 GHz-es Core 2 Duókkal (T7300 és T7100) kerülnek a boltokba. Ez ugyan minimális teljesítménycsökkenést von magával, ugyanakkor az akkumulátoros rendelkezésre állásra jótékony hatással bírhat – ez, mint később látni fogjuk, amúgy sem a legerősebb pontja a V2S-nek.

A gépben az Intel PM956 + ICH8M lapkapáros teljesít szolgálatot, az északi híd memóriavezérlője a tesztpéldánynál 1 gigabájtnyi DDR2-667-es memóriát kezelt, de itthon kapható dupla ekkora mennyiséggel szerelt változat is a V2S-ből. Vásárlási szándék esetén mindenképpen ez utóbbit ajánlanánk, kerül, amibe kerül, tekintettel arra, hogy a későbbi bővítés mindig nehézkesebb, ráadásul az előtelepített Vista operációs rendszer meghálálja a plusz mennyiséget.


DVD-író: ha okvetlenül kell, legalább bújjon el

A notebook tárolórendszerének alapját esetünkben egy 160 gigabájtos, 5400 fordulat/perces motorral ellátott Hitachi merevlemez alkotta – a Magyarországon forgalomba kerülő konfigurációkba vagy ez a modell, vagy egy 120 GB-os példány kerül. Adott még egy LG gyártmányú super-multi DVD-író (az itthon kapható V2S-ek LightScribe lemezfeliratozásra is képesek) és egy 8 az 1-ben kártyaolvasó.


SIM kártya a memóra alatt [+]

A V2S kommunikációs rendszere az Intel jelenlegi egyik legmodernebb, 4965AGN típusú, 802.11a/g- és draft-802.11n-kompatibilis WLAN modulját vonultatja fel, a notesz pluszban Bluetooth 2.0+EDR vezérlőt és egy HSDPA modemet is tartalmaz. Utóbbi a szolgáltatótól függően, megfelelő vételi viszonyok mellett (leginkább a nagyvárosokban és vonzáskörzetükben) biztosítja a szerencsés esetben valóban szélessávú mobil internetkapcsolatot. A vezeték nélküli megoldások mellett egy Gigabit Ethernet vezérlő és az elmaradhatatlan analóg faxmodem egészíti ki a repertoárt.

Bár magunk azon a véleményen vagyunk, hogy egy elsősorban üzleti felhasználásra szánt noteszgépben nem sok keresnivalója egy diszkrét GPU-nak (hacsak nem egy tervezőmérnököknek, grafikusoknak szánt speciális változatról van szó), az Asusnál a jelek szerint ezt máshogy gondolják, a V2S-be ugyanis valamiért az NVIDIA DirectX 10-kompatibilis GeForce 8600M GS vezérlője került. Ez amellett, hogy értelemszerűen sokoldalúbbá varázsolja a gépet, sajnos több hátránnyal is jár, melyeket üzem közben kivétel nélkül volt is alkalmunk megtapasztalni. Az NVIDIA grafikus processzora egyébként egy WXGA+ (1440x900 pixel) felbontású, Color Shine rendszerű TFT-t hajt meg; erről a 14 hüvelykes képátlójú panelről nem tudunk tapasztalatokkal szolgálni, a tesztgépbe ugyanis egy hagyományos, azaz nem fényes felületű, egyébként szép képet adó panelt szereltek.

Meleg fogadtatás

Tapasztalatainkkal kapcsolatos összegzésünkben elsősorban utalnánk az előző bekezdésben említett NVIDIA GPU-ra: a tesztre kapott V2S hűtése hallhatóan megszenvedett a GeForce 8600M GS és a 2,2 GHz-es Core 2 Duo CPU által termelt, nem elhanyagolható hővel. A gép ventilátora szinte folyamatosan dolgozott, izzasztó üzemben csöppet sem halkan, ugyanekkor az oldalsó szellőzőnyíláson folyamatosan áramlott ki a forró levegő. Szerencsére a tenyértámasz alá nem jutott a melegedő komponensekből, így a zajt eltekintve a gép használata hosszabb távon sem kényelmetlen.


[+]

Tesztgépünkre a Windows Vista Ultimate operációs rendszert telepítették, nálunk egyelőre két modell kerül forgalomba; az egyikhez nem jár OS licenc, a másik Vista Home Premiummal előtelepítve érkezik. Egy üzleti géphez szerintünk jobban illene a Vista Business változata, szerencsére később lesz olyan típus, amelyre ezt a változatot installálják gyárilag. A programkínálattal kapcsolatban sem jelenthetjük ki, hogy az Asus elkényeztetné az ügyfeleket, a szokásos, amúgy mostanra egész szépen kiforrott Asus alkalmazások mellett külső cég által fejlesztett szoftvert alig találni a repertoárban. Ez persze lehet előny is, hiszen minek fizessen a vásárló olyan programért, amit adott esetben egyáltalán nem használ.

Asus V2S mérési eredmények
Teszt Eredmény
PCMark05 v1.2.0 4644 pont
3DMark05 v1.3.0 2625 pont
Everest Ultimate Edition v4.0
Memóriaolvasás
4847 MB/s
Everest Ultimate Edition v4.0
Memóriaírás
3594 MB/s
Everest Ultimate Edition v4.0
CPU PhotoWorxx
16205 pont
Everest Ultimate Edition v4.0
FPU Mandel
3980 pont
Akkumulátoros üzemidő
minimális terhelés
1:45 óra (105 perc)
Akkumulátoros üzemidő
maximális terhelés
0:50 óra (50 perc)

A gépet – bár pont ebben a konfigurációban nem kerül forgalomba itthon – alávetettük a szokásos tesztprocedúránknak is, melynek révén meggyőződhettünk róla, hogy a hozzánk eljutott V2S-ben bizony komoly erő lakozik. Üröm az örömben, hogy cserébe el kellett viselni a hangoskodó hűtést, ráadásul az akkumulátor is hamar térdre kényszerült a szokásos merítéses tesztekben. Még egyszer hangsúlyozzuk, hogy a tesztpéldány több komponense eltér a végleges forgalomba került változatoktól, melyekhez ráadásul nagyobb kapacitású akkumulátort is be lehet majd szerezni, ezzel valamelyest kiterjesztve a mobil rendelkezésre állást.


[+]

Az Asus V2S-t mindent egybevetve mégis egy remek, sokoldalúan használható noteszgépnek tartjuk. Eleve jó pont, hogy a notebook az átlagosnak tekinthető, 15,4 hüvelykes kijelzővel felszerelt típusoknál kisebb és majd egy kilogrammal könnyebb, ennek ellenére teljesítményét és tudását tekintve egyáltalán nem marad el nagyobb testvéreitől. Persze mindennek ára van, egyrészt a fenti, indirekt értelemben (zúgó ventilátor), másrészt direkt módon is – a V2S konfigurációk ugyanis nem olcsók, vagyis fogalmazzunk inkább úgy, hogy áruk nem az átlagos egyéni felhasználó pénztárcájához mérten alakul (igaz, nem is nekik szánták ezeket a modelleket). A borsos összegért cserébe azonban egy jó minőségű anyagokból, jól összerakott, nagy teljesítményű noteszgépet kap a vevő, mely időtálló, megtérülő beruházásnak tűnik, elsősorban olyan cégeknek, amelyek hatékony munkaeszközt keresnek az úton lévő munkatársak számára.

Asus V2S
Processzor Intel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz, 4 MB L2 cache)
Lapkakészlet Intel PM965 + ICH8-M
Memória 1 GB DDR2-667
Merevlemez 160 GB SATA, 5400 rpm, 8 MB cache
Kijelző 14 hüvelykes WXGA+ (1440x900 pixel)
Grafika NVIDIA GeForce 8600M GS 256 MB memóriával
Hang Realtek ALC660 HD Audio
Optikai meghajtó DVD±R/RW super-multi író
Kommunikáció V.92/V.90 modem, Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.0+EDR, 802.11a/g/n WLAN, HSDPA WWAN
Interfészek 2 x USB 2.0, 1 x USB 2.0 / eSATA kombó, 1 x FireWire, HDMI/DVI, D-Sub, tévékimenet, ExpressCard slot, dokkolócsatlakozó
Akkumulátor 6/9 cellás
Méret, tömeg 34,1 x 24,5 x 2,9-3,6 cm,
kb. 2,3 kg (a hatcellás akkumulátorral)
Jótállás 2 év
Fogyasztói ár 489 900 Ft (V2S-4S008*)
439 900 Ft (V2S-4S009C**)
Elérhető konfigurációk *14,1 hüvelykes kijelző (WXGA+, Color Shine); Intel Core 2 Duo T7300 (2,0 GHz, 800 MHz FSB, 4 MB L2 cache); NVIDIA GeForce 8600M 256 MB (1024 MB Turbo Cache); 2048 MB (2 x 1 GB) DDR2-667 RAM; 160 GB (5400 rpm SATA) HDD; super-multi DVD-író (LightScribe); 1,3 megapixeles webkamera; 802.11a/g/n WLAN; Bluetooth; TPM, ujjlenyomat-olvasó; 3,5G WWAN (HSDPA); 6+9 cellás akkumulátor

**14,1 hüvelykes kijelző (WXGA+, Color Shine); Intel Core 2 Duo T7100 (1,8 GHz, 800 MHz FSB, 2 MB L2 cache); NVIDIA GeForce 8600M 256 MB (1024 MB Turbo Cache); 1024 MB DDR2-667 RAM; 120GB (5400 rpm SATA) HDD; super-multi DVD-író (LightScribe); 1,3 megapixeles webkamera; 802.11a/g/n WLAN; Bluetooth; TPM, ujjlenyomat-olvasó; 3,5G WWAN (HSDPA); 6 cellás akkumulátor; Vista Home Premium

Ami tetszett:

  • minőség, minőségérzet,
  • komplett üzleti szolgáltatások,
  • kisebb és könnyebb az átlagnál.

Ami nem tetszett:

  • hangos hűtés.
Asus V2S

Renwick

A cikkünkben szereplő noteszgépet az Asus magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés