ASUS TUF Gaming RTX 3080 OC: megérkezett az Ampere

Itt az első fecske az RTX 3000-es sorozatból, melyet a 2080 Ti-vel eresztettünk össze, hogy kiderüljön, mit ért két évnyi fejlesztés.

Hirdetés

Az Ampere és a multimédia, plusz a szoftverek

Az Ampere multimédiás szinten is fejlődött, megújul az NVDEC nevű hardveres dekódoló blokk, ami kezeli az AV1-es, 8 vagy 10 bites, akár 8K-s, 60 Hz-es, 4:2:0-s formátumú videókat. A kódolásért felelős NVENC változatlan maradt, így a Turingba épített verziót viszi tovább az NVIDIA.


[+]

A kijelzőmotor megörökölte az előző generációból a DisplayPort 1.4a támogatását a DSC 1.2-vel, újítás viszont a HDMI 2.1, vagyis ezen keresztül is megoldható a 8K-s 60 Hz-es kijelzők meghajtása. A vállalat a VirtualLink támogatását elengedte, a partnereknek viszont nincs megtiltva ez az interfész, ha hasznosnak vélik.

Az NVIDIA a szoftveres háttéren is újít, ráadásul nem csak Ampere architektúrán működő fejlesztésekkel, így érkezik a Reflex, amiről korábbi hírünkben már bővebben írtunk, illetve lényeges még az RTX IO. Utóbbi minden GeForce RTX sorozatú kártyán elérhető lesz, hiszen hardveres szinten a compute shaderre, két DMA motorra, illetve egy régóta elérhető technológiára, az NVIDIA GPUDirectre épít. Utóbbi biztosítja a direkt memóriamásolást a PCI Express eszközök között.

Az RTX IO nem más amúgy, mint egy implementáció a DirectStorage API-ra, amelyet a Microsoft nemrég jelentett be PC-re. Ennek előnyeiről, illetve hátrányairől is írtunk már egy korábbi hírünkben.

A DLSS kapcsán az NVIDIA beveti a 2.1-es verziót, amelynek a fő előnye, hogy engedélyezi a technológia alkalmazását a VR headseteken belül, illetve lehetővé teszi a 8K-ra való felskálázást. Ezek leginkább beállításbeli kérdések, tehát az alapvető technológia tekintetében nem igényelnek drámai újítást.

Kiemelnénk, hogy az előbbiekben a GA102-es lapkáról beszéltünk, olyan formában, amilyen maga a GPU, viszont a tényleges VGA-kon a fejlesztés bizonyos részegységek letiltásával lesz elérhető, így kevesebb feldolgozó áll majd rendelkezése, függően attól, hogy az adott grafikus kártya GeForce RTX 3080 vagy 3090. Ezek konkrét specifikációit szintén egy korábbi hírünkben ismertettük.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés