Hirdetés

Asus TUF Gaming K5 billentyűzet: az alapszintű kakaóharcos

A tajvani óriás új, hibrid megoldású beviteli eszközét teszteltük.

Bevezetés, külső

Az Asus a strapabírást szem előtt tartva hozta létre TUF névre keresztelt almárkáját, melyet a legtöbb termék esetében sárgás, terepmintára emlékeztető dizájnnal igyekeznek erősíteni. A TUF a kizárólag robusztus felépítésű eszközöket felvonultató termékcsaládból szép lassan szinte önálló márkává nőtte ki magát, ráadásul most már más márkák termékpalettáján is megtalálhatóak a citrom színű álcafestéssel ellátott kütyük. Utóbbi a TUF Gaming Alliance együttműködésnek köszönhető, mely nem csak a dizájnt kívánja egységesíteni, hanem garantálja a különböző gyártók termékeinek egymással való kompatibilitását is. A tavalyi Computex kiállításon rengeteg új taggal bővült a széria, ide tartozik tesztünk alanya, a TUF Gaming K5 billentyűzet is, melynek vele együtt bejelentett egér társát, az M5-öt is teszteltük nemrégiben.

Hirdetés

ASUS TUF Gaming K5

A szürke színű dobozt a termék fotója díszíti, ezen kívül pedig a fontosabb tulajdonságokat is elolvashatjuk hazafelé, mint például a mechanikus kapcsolókra hasonlítani akaró membrános kialakítást. Miután ezt megtudtuk, kevésbé fog csalódásként érni a csomagolás felbontásakor megtalálható tartozékok száma, ami ugyanis nulla. Nem kapunk se gombkiszedő szerszámot, se tartalék kapcsolókat vagy gombkupakokat, a billentyűzet mellett mindössze némi papíralapú kezelési útmutatót fedezhetünk fel.


[+]

A K5 burkolata matt felületű műanyagból készült, ráadásul az ujjlenyomatoknak és szennyeződéseknek ellenállóbb fajtából, a nagyjából kéthetes tesztidőszak utáni visszacsomagolás előtt egyáltalán nem kellett takarítani, pedig nem kevés, neccesebb kimenetelű meccs alatt termelődött extra izzadtsággal szemben kellett helyt állnia. A 460 x 218 x 40 miliméteres dimenzióból már sejteni lehet, hogy a gombok alatt egy csuklótámaszt is találunk, ami nem levehető, ezért vásárlás előtt mindenképp érdemes lemérni, hogy el fog-e férni az asztalon. A billentyűzet mind a négy sarka „lecsapott” kialakítású, ahogy az egész eszközre a szögletes formavilág jellemző. A díszítőelemeket szerencsére nem vitték túlzásba, a kurzormozgató gombnégyes alatti TUF GAMING feliraton kívül mindössze egy terepmintás betétet helyeztek el a felső élen, melynek közepén egy világító TUF logó pompázik.


[+]

A gravírozott karakterekkel ellátott, ABS-ből készült és mártással festett gombkupakok a magyar nyelvhez szükséges karaktereket is megkapták, az Asusra jellemző betűtípust alkalmazva. Felületük a csuklótámaszhoz hasonlóan remekül ellenáll a szennyeződéseknek, zsíroknak, az alulról kiszűrődő háttérvilágítás pedig jó olvashatóságot biztosít. Ugyanez már nem mondható el a bal felső sarokban elhelyezett hangerőszabályzókról és a világítás kapcsolójáról, ezek ugyanis már nincsenek megvilágítva, ahogy az állapotjelző LED-ek melletti szimbólumok sem.


[+]

Ebből öt darabot helyeztek el a mérnökök a numerikus pad felett, a szokásos trió mellett a Windows Lock és a menet közbeni makrórögzítés állapotát ellenőrizhetjük. Utóbbit az Fn + AltGr lenyomásával aktiválhatjuk, a beállítások pedig a beépített memóriában tárolódnak. A makrórögzítés lehetősége egyébként rá is van írva a módosító billentyű felénk eső oldalára, ahogyan több más gombon is fel van tüntetve annak másodlagos funkciója, erre a feladatra dedikált gombokat azonban sajnos nem találunk.


[+]

A fröccsenő víznek is ellenálló billentyűzet alsó felére egy méretes TUF emblémán kívül csúszásgátló gumitalpak és kinyitható lábak is kerültek, melyek nagyjából 1 centivel emelik meg a felső oldalt. Ezeken felül találunk négy darab kábelvezető rést, amin keresztül például a fejhallgató vezetékét tudjuk átvezetni a billentyűzet alatt. Az USB csatlakozó egy 1,8 méteres, gumiborítású vezeték végén fityeg, a harisnyázott kábelről le kell mondanunk.

Használat közben

Bár formavilágból ítélve az Asus egyértelműen a játékosokat célozta meg a TUF K5 megalkotásával, a legtöbb, gamer jelzővel illetett billentyűzettől eltérően ebben nem mechanikus kapcsolók találhatóak. A kupakok alatt úgynevezett „membranikus” (angol kifejezéssel élve mech-brane) megoldás teljesít szolgálatot, mely a hagyományos membrános technológiára hasonlít, ám a 3,7 milliméteres út legvégén található kapcsolási pontok egyértelműbben érződnek.


[+]

Gépelés és játék közben sem éreztük hátrányát például a hétköznapokban használt billentyűzetünkben található narancs színű Razer kapcsolókhoz képest, bár annál egy fokkal tompább a leütés érzete, a szó legkevésbé negatív értelmében. Ez a tompaság a hangjára is igaz, néhány óra alatt könnyedén meg lehet szokni a gombok visszajelzéseit. Ennyi idő után már melléütések sem fordultak elő, a környéken tévét néző családtagok pedig külön értékelték a halkabb működést. A nyomásérzet a billentyűzet teljes területén egyenletes, ez alól kivételek a gombcsoportok sarkaiban található billentyűk, melyek a többinél puhábban érik el útjuk végét.


[+]

Az anti-ghosting és a 24KRO remekül teszi a dolgát, normál használat mellett nem fordult elő, hogy több gomb egyszerre történő lenyomása közben valamelyiket ne érzékelte volna. Az F1-F4 funkciógombok felett megtalálhatjuk a már említett hangerőszabályzó és a háttérvilágítás erejét 5 lépésben állítható gombokat. Ezeken felül az Fn lenyomása mellett váltogathatunk a világítás effektjei és a három testre szabható profil között, de akár a gyári beállításokat is visszaállíthatjuk.


[+]

A fények még legmagasabb fényerő mellett sem zavaróak sötétben, a gombok körüli keretnek köszönhetően pedig egyik irányból sem tapasztalhatunk light-bleedinget. Ezzel kapcsolatban az egyetlen negatívum talán az állapotjelző LED-ek színe, mely kizárólag narancssárga lehet, fényereje pedig magasabb, mint a többi gombé, sötétben zavaró lehet, ha a látóterünkben van, ezen változtatni pedig nincs lehetőség.


[+]

Bár a TUF Gaming K5 a gyártó elmondása szerint ellenáll akár 60 milliliter kiömlött folyadéknak, ez csak szigetelést jelent, hogy a víz (vagy a kakaó) ne jusson el az elektronikáig. Mivel kifolyónyílást nem találunk az alján, így az megáll a billentyűzet belsejében, ezért a balesetet követően érdemes a gombokat egyesével kiszedni, majd valamilyen módon kiszárítani az eszközt.

Szoftver, értékelés

Az Asus TUF Gaming K5 on-the-fly nem elérhető funkciói a gyártói weboldalról letölthető ROG Armoury II nevű szoftverrel léptethetők életbe. A kezelőfelület, bár angol nyelvű, csak minimális szöveg található benne, minden kapcsoló feladata egyértelmű. A „Keyboard” fül alatt szabhatjuk testre a gombok funkcióját és állíthatjuk be a háttérvilágítást színét és módját. Utóbbi 4 effektet (static, breathing, color cycle és wave) takar, amin felül megadhatunk egyedi hatásokat is a billentyűzet öt zónájában. A beállításokat három profilon belül tárulhatjuk, ezeket pedig programokhoz is hozzárendelhetjük.

ASUS ROG Armoury II ASUS ROG Armoury II
ASUS ROG Armoury II [+]

A „Macro” fülön értelemszerűen makrókat rögzíthetünk, melyeknél megadhatjuk az ismétlések számát és a késés idejét, a kész makrókat pedig szintén bekonfigurálhatjuk bármelyik kapcsolóra. A „Sync” feliratú tabon a többi kompatibilis eszközünkkel szinkronizálhatjuk össze a világításhoz tartozó beállításokat, míg a negyedik oldalon egy statisztikát láthatunk a gombok lenyomásainak számáról. Ez azonban csak akkor kezdi el logolni a leütéseket, ha azt a „Record”-ra kattintva elindítjuk, ebből kifolyólag ha vásárlás után fél évvel találjuk meg ezt a menüpontot, akkor az a fél év gyári beállítás szerint nem kerül rögzítésre.

Értékelés

Az Asus TUF Gaming K5 billentyűzetet összességében szerettük, bár mechanikus példányról átszokni némi időt vett igénybe, néhány óra után viszont már természetesnek érződött, hogy ezt használjuk a hétköznapokban is, gépelési élmény tekintetében nem találtunk benne kivetnivalót az MX Brown vagy a narancssárga Razer kapcsolókhoz képest. A cseppálló kivitelt és az RGB világítást a játékosok többsége értékelni fogja, utóbbi esetében viszont fájó pont, hogy csak zónánként tudjuk testre szabni a színeket. 30 000 forint körüli árába – amit a német Amazonon feltüntetett 94 euróból kalkuláltunk, ugyanis a magyar forgalmazás egyelőre még nem indult el – más gyártóknál belefért a mechanikus kivitel is az elmaradhatatlan RGB világítás mellett, ilyen például az általunk is tesztelt Ozone Strike Battle új, RGB-s verziója.


[+]

Ezt, és a külön makró gombok hiányát leszámítva azonban átlagos, nem profi szinteken tevékenykedő gamerként nem éreztük hátrányát a mechanikus billentyűzetekhez képest ennek az inkább membrános, mint mechanikus hibrid felépítésnek, játék és szövegbevitel közben is elégedettek voltunk vele. Ennyi pénzért azonban már masszívabb anyagokból összerakott, itthon is beszerezhető – ráadásul magyar kiosztású – mechanikus billentyűzetek közül válogathatunk, ezért bár összességében nem volt vele problémánk, árazását átgondolatlannak tartjuk.

SidCorky

Az Asus TUF Gaming K5 klaviatúrát a gyártó magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés