ASUS ROG Strix Vega 56 és 64 újratöltve

Frissült a BIOS és a Radeon Software, így megvizsgáltuk, mennyit fejlődtek az ASUS egyedi Vega kártyái.

...és belül

Az újdonságokat lemeztelenítve feltűnnek a Vega 10 kódnevű GPU-k, amelyek specifikációiról az alábbi hírben írtunk. Bár jelen cikkünkben gyárilag tuningolt hardverekről van szó, itt azért érdemes elidőzni az órajeleken, ugyanis az ASUS is lényegében azt adja meg, amit az AMD. Ennek az az oka, hogy ha például a vállalat módosítaná, ezen belül is növelné az úgynevezett maximális órajelet, akkor igazából nem történne semmi. A gyári tuning tehát a Vegák esetében nem az órajelekkel való játszadozással történik meg, hanem a hűtés és az órajelváltások paraméterezését kell jól belőni.

Hirdetés

A Vega 10 GPU ebben a tekintetben egy rendkívül furcsa megoldás, ugyanis manapság tipikusnak számít, hogy a GPU-kat fejlesztő cégek, még ha alkalmaznak is turbót, egy idő után ennek a mértéke lecsökken, így a hardver beáll egy bizonyos órajelre, amit huzamosabb ideig is képes tartani. A Vega 10 ezzel szemben alkalmazkodik a környezetéhez. A hardver hőtérképet készít saját magáról, és ezt az információt felhasználva kalkulálja ki az adott pillanatra vonatkozó ideális órajelet és feszültséget, amelyek mellett biztosítható a stabil működés, még akkor is, ha egy váratlan, mondhatni vészhelyzet során minimumra kellene kapcsolni minden paramétert. A legtöbb GPU ebből a szempontból nagyon óvatos, előre betáplált táblázatból dolgoznak, vagy jobb esetben indításkor számítják ezt, de a beállított órajel tekintetében minden esetben óvatosan döntenek. A Vega 10 ezzel a koncepcióval teljesen szembemegy és agresszívnak tekinthető, ugyanis a hardver sokszor gyorsabban képes érzékelni a potenciális stabilitási problémákat, és ezekre biztonsággal tud reagálni.

A fentiek miatt az AMD a hivatalosan is megadott és beállított maximális órajel tekintetében egy igen magas paramétert használ. Ezt normális működés közben szinte sosem éri el a hardver, hanem valamivel alatta, egy úgynevezett tipikus, terhelés melletti órajelen üzemel. A gyári tuning során tehát az a cél, hogy ez a tipikus paraméter legyen nagyobb a referenciánál. Ennek az értéke azonban nem egzakt, az AMD is csak úgy méri, hogy az általuk végzett tesztek során mely órajel volt a legtöbbször beállítva a GPU által. A gyári tuning tehát a Vega sorozatnál nem határozható meg, legalábbis nem fejezhető ki egy konkrét számmal.

ASUS ROG Strix RX Vega 56 és 64 OC eltérő Vega 10 csomaggal ASUS ROG Strix RX Vega 56 és 64 OC eltérő Vega 10 csomaggal
ASUS ROG Strix RX Vega 56 és 64 OC eltérő Vega 10 csomaggal [+]

A kis kitérőből visszatérve maga a GPU és a HBM2 memóriák láthatóan különböznek az ASUS ROG Strix RX Vega 56 és 64 OC esetében: míg a Vega 56-on egy C3-as verziójú processzor dolgozik Hynix HBM2 memóriákkal, és ezeket Dél-Koreában tokozták össze, addig a Vega 64 esetében egy C1-es steppingű GPU-t találunk, amely mellé Tajvanon szerelték a Samsung HBM2 memóriákat.


[+]

A két videokártyán a Super Alloy Power II komponensekből összerakott, 12+1 fázisú tápellátó áramkör vezérléséről egy International Rectifier IR35217 chip gondoskodik, továbbá a GPU és a memória oldalán is az International Rectifier egyenként maximum 60 A leadására képes IR3555M PowIRstage végfokai üzemelnek, amelyek egyben tartalmazzák a low- és high-side FET-eket, a meghajtóáramkört és a Schottky védődiódát.

ASUS ROG Strix RX Vega 56 és 64 OC ASUS ROG Strix RX Vega 56 és 64 OC
ASUS ROG Strix RX Vega 56 és 64 OC [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés