Az Asus O!Play TV Pro asztali lejátszó tesztje

Smart és NAS

Smart funkciók

Hirdetés

Nagyon úgy tűnik, hogy a gyártók szerint manapság már nem lehet eladni semmilyen szórakoztatóelektronikai terméket Smart címke nélkül. A Samsung, az LG vagy a Panasonic esetében ez egy komplex rendszert jelent, amely magában foglalja az összes elérhető funkciót, tehát egy olyan megoldást, amibe beletartoznak a különféle kapcsolódó szolgáltatások, a böngésző, az alkalmazások és a widgetek is. Mások ezzel szemben csak az utóbbi kettőt pakolják egy csokorba, és azt nevezik smartnak.

Az Asus is ezt az utat választotta. A Smart elnevezést a dobozon kívül nem is erőltetik, hiszen ezek az alkalmazások a főmenü Online Media menüpontja alól érhetőek el. Túlzásba nem vitték a dolgot, mindössze tucatnyi widget található meg az állítólag egyébként folyamatosan bővülő kínálatban. Az Asus mentségére legyen mondva, hogy a legújabb firmware-ben már megjelenik a nyílt böngésző is, azonban ez a tesztelés idején még nem állt rendelkezésünkre, így sajnos nem tudtuk kipróbálni.

A widget-ek között megtalálhatóak az elmaradthatatlan darabok, tehát a YouTube és Dailymotion videó-, illetve a Picasa és Flickr képmegosztó szolgáltatások, ellenben nem szokványos darab az Acetrax, ami egy online videotéka, ahol filmeket bérelhetünk vagy vásárolhatunk. Aztán ott van a teljesen felesleges RSS-hírek fiók, ahol elolvasthatjuk a BBC és az NPR aktuális híreit – ez amellett, hogy lassabb, még csúnyább is, mint ha számítógépet használnánk, cserébe viszont van mód arra, hogy saját ízlésünknek megfelelően további RSS feedekkel bővítsük a listát.

A Yahoo Finance bizonyos tőzsei adatokról szolgáltat információt, de mivel ehhez nem értünk, nem tudjuk megítélni, hogy ezt milyen színvonalon teszi. A Yahoo Weather időjárásjelentő alkalmazás, ám jóval lassabb és sokkal kevésbé használható, mint mondjuk a metnet.hu vagy az idozona.hu. Egy átlagembert ugyanis nem az érdekel, hogy mekkora a páratartalom vagy a légnyomás, hanem az, hogy honnan jönnek a felhők és milyen idő lesz egy óra múlva, öt óra múlva vagy holnapután. Márpedig ez azt nem mutatja meg.

A Podcast menüpont alatt különféle előre rögzített, alacsony felbontástú, konzerv videóanyagok tekinthetőek meg. Nem tudjuk elmondani sem, mennyire izgalmas párperces portugál vagy görög regionális híradókat végignézni, de a német ZDF reggeli hírműsora vagy a Rundschau című svájci magazin is karnevált varázsol a szobába. Rendben, van ezekből száz darab, lehet, hogy akad közte, ami tényleg szórakoztató, csak mi nem találtuk meg ezeket.

A Muzee viszont egy épkézláb dolog végre: itt az internetes rádiókat gyűjtötték össze, több száz darab közül válogathat a felhasználó. Ezek rendszerezhetőek stílus, népszerűség és földrajzi hely szerint is. És persze ott a Facebook is, amire az Asusék itt nagyon ráfeküdtek; bejelentkezés után megoszthatóak a nézett YouTube videók, feltölthetőek képek, illetve bejegyzéseket is lehet írni. Szerencsére használható ehhez az USB-n keresztül csatlakoztatott klaviatúra és egér (ez a többi alkalmazásra is igaz), ami jelentősen megkönnyíti a kezelést.

NAS

Az O!Play TV Pro büszkén hirdetett NAS funkcióját is kipróbáltuk. A belső, 3,5 hüvelykes, SATA tárakat fogadó helyre tálcán tolhatjuk be a winchestert, ami elegáns és nem is túl bonyolult megoldás, de egy külső, USB-s háttértár használata egyszerűbb, igaz, nem olyan mutatós.

A főmenüben külön NAS pontot találtunk, melynek tartalmától nem voltunk elvarázsolva, mert csak a Realtek chipes médialejátszóknál megszokott, négy kapcsolható tétel sorakozik itt: a Samba (sima fájlmegosztás a hálózatosn), FTP és iTunes kiszolgáló, illetve a BitTorrent kliens. Valamivel – de tényleg csak kevéssel – több lehetőségünk nyílt, amikor IP-cím alapján, számítógépről, webböngészővel léptünk a TV Próra. Ekkor megadhattuk a készülék hálózati és iTunes nevét, az FTP-hez egy felhasználót, és kezelhettük az alapszintű BitTorrent klienst.


Hiába várnánk az Asus médialejátszójától olyan extra NAS funkciókat, mint a RAID-kezelés, biztonsági másolat készítése, online elérés, esetleg komoly felhasználókezelés, de nem is a NAS a lejátsző fő funkciója. Viszont az sajnálatos, hogy a NAS rész sebesség terén sem áll a helyzet magaslatán. Mint a legtöbb Realtek hardverre alapozó megoldásnál, itt is be kellett érnünk 4-5 MB/s körüli olvasási tempóval, ami elég a legkomolyabb bitrátájú HD filmekhez, az írási tempó viszont ennek csak a fele. Jó hír viszont, hogy nemcsak a belső SATA állásban lévő, hanem az USB-kre kötött adathordozók is megoszthatóak a hálózaton.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés