Asus N60Dp – Tigris-szív

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Azzal, hogy 45 nanométeres csíkszélességre hozta mobil processzorait, egy nagy hátrányát dolgozta le az AMD. A korábbi 90 majd 65 nm-es modellek rendszerint jobban melegedtek Intel konkurenseiknél, nagyobb hűtést igényeltek. Ezért is olyan ritka az AMD szívű szubnotebok. Sajnos az elég nagy Radeonnal megosztott hűtőrendszer miatt most még nem tudjuk teljes pontossággal megmondani, mennyire melegszik az új széria. Az okosan megtervezett, hátra telepített hűtésű Asus N60Dp 24 Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett is 40 fok környékére fűtötte fenéklemezét. Ez a hűtés környékén rendben is lenne, de a merevlemez környékén a 39 fok kissé aggasztó. A hátra irányított szellőzésű hűtés nyugalmi állapotban 25 dB körül zajongott, de ebből lényegesen kevesebb jutott el a felhasználóhoz.

Megterhelve a processzort hőmérséklete a kezdeti 55 fokról azonnal 61-re ugrott, a hűtés hangja pedig hátul mérve 30 dB-re emelkedett. Ebből a monitor előtt viszont csak 21 dB volt hallható. Az első perc végén a CPU átlépte a 65 fokos határt, ekkor a hűtés hangja további négy decibellel erősödött. Hátul figyelve már zavaróra, 34 dB-re erősödött, de ebből elöl csak kellemes 25 dB volt hallható. Fél órás terhelési tesztünk alatt már nem hangosodott tovább az Asus N60Dp hűtése, a Turion II Dual-Core M640 pedig 70 fokig melegedett. Aggasztó, hogy a kezdetben is 42 fokos winchester hőmérséklete 48-ig emelkedett, nyári kánikulában talán már a veszélyes, 55 fok körüli szintet is elérné. A notebook billentyűzete és csuklótámasza 40 fok környékére melegedett, alja a hűtés környékén viszont az ötvenet közelítette.

Játéktesztre váltva tovább kínoztuk a laptopot. Érdekes, hogy most nem ment teljes terhelésen a CPU, mégis 78 fokig melegedett. A hűtés hatásfokát minden bizonnyal a grafikus kártya extra terhelése csökkentette. Újabb fél óra elteltével a gép felületének minden pontja melegebb lett pár fokkal. Jó lenne ide egy kicsivel hangosabb, de hatékonyabb hűtés.

A melegedéssel kapcsolatos az a jelenség is, amit az akkumulátor töltése közben tapasztaltunk. Ilyenkor a csuklótámasz telepet rejtő oldala forrósodni kezdett, felülete átlépte a 40 fokos hőmérsékletet. Szerencse, hogy a 49 wattórányi teljesítmény két óra alatt visszatáplálható.

Annak ellenére, hogy komoly diszkrét grafikus kártya lakozott az Asus N60Dp-ben, nyugalmi állapotban kicsivel több mint három óráig bírta. Ez HD videók GPU által támogatott lejátszása közben két óra alá csökkent. Teljes terhelésnél, játéknál nem egészen háromnegyed órára volt elegendő az akkumulátor.

A telep méretéből és az üzemidőkből arra jutottunk, hogy a Radeon HD 4670-et is magába foglaló Tigris platformos masina nyugalmi állapotban kevesebb mint 16 wattot fogyasztott. Videolejátszás közben étvágya 27 watt környékére emelkedett, játékhoz pedig 70 wattot igényelt. Bár közvetlen összehasonlításra nem jó, némi viszonyítási alapot adhat, hogy múltkori tesztünkben Core 2 Duo T6500 processzorral, SiS chipkészlettel és GeForce GT 220M-mel felszerelt, minden téren valamivel alacsonyabb teljesítményű gépünk nyugalmi állapotban 22 wattot, videózás közben 26,3 wattot, teljes terhelésen pedig 55 wattot fogyasztott. Ehhez képest a nagy Tigris számai teljesen rendben vannak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés