Asus miniszámítógép tolltartóval

Hirdetés

Külső

Újra lendületet vesz a szokásosnál kisebb számítógépek piaca. Az idei CeBIT-en szinte minden nagyobb márkánál láttunk minigépeket. Igaz, ez tavaly is így volt, de idén az apró masinák már a hazai piacra is beszivárognak. Nemrég teszteltük az Acer iDea 511-et, most pedig az Asus Nova P20 van terítéken. A gyártó – elsősorban Pundit gépeivel – régóta jelen van a félkészre szerelt (barebone) rendszerek piacán. Most eggyel kisebb méretosztályba lépett. 230 x 185 mm-es alapterületével és 51 mm-es magasságával a Nova P20 mini-PC alig nagyobb ennek a kategóriának az egyik meghatározó egyéniségénél, a Mac mininél. Fekete műanyag házának elején csak az optikai meghajtó és gombja, valamint az érintős bekapcsoló látható egy tetszetős Asus logó társaságában. Az oldalára ragasztott matrica – amely a helyes állást mutatja – szerencsére könnyedén, nyom nélkül eltávolítható.

Hátulról is minigépes, és nem HTPC-s a P20. Csak négy USB, egy-egy DVI és Ethernet csatlakozó és pár hangos csatlakozó van rajta. Nem rakták tele speciális, multimédiás konnektorokkal, de azért digitális hanghoz van ki- és bemenet is. Furcsa részlet az oldalára helyezett, két kis körös nyúlvány, mely nem a Wi-Fi antennája, hanem tolltartó. Alatta szellőzőnyílás látszik, és a gép tetején is van egy méretes rács.

Kaptunk hozzá egy fém állványt, melyben – némileg hátrafelé döntve – az élére állítható. Ezt a még kevesebb helyigényt szolgáló trükköt tudja a szintén kicsike Wii is. Felállítva vettük észre, hogy a P20 alján valamiféle dokkolócsatlakozó van; ezzel kapcsolatban nem találtunk információt a termék weboldalán.

Kellően bőséges volt a mellékelt körítés. Kaptunk kicsike külső tápot, ami azért jó, mert passzív, ventilátora és hangja sincsen. Némi kábelezés és használati útmutató mellett találtunk komplett Windows Vista Home Premium telepítő- és visszaállítókészletet is.

Talán mégis csak HTPC akar lenni a Nova P20, mert egy egészen kellemes, Windows Media Center formátumú távirányítót is adnak hozzá. Felső részének fehérje szerintünk nem igazán illik a nappaliba, de annyi baj legyen. Fogása kényelmes, gumírozott gombjai az alsó számosoktól eltekintve még világítanak is. Egy részből faragták a négyirányú kurzoros elemet, amely így nagyon érdekesen, billenősen jár. Vevőjét a P20 elejébe építették be.

Belső

Érdekes, hogy az apró Asusba LGA775 foglalatos asztali processzort építenek. Ilyet még nem láttunk ennyire pici házban, így nagy kíváncsisággal állunk neki a szétszerelésnek. A fedél néhány garanciális pecsét átszakítása után minden gond nélkül lejött, és meg is láttuk az elvárható, vékony, notebookos optikai meghajtót. Mit tesz isten, ez éppen ugyanaz a tálca nélküli Panasonic (Matsushita) UJ-85JS volt, mint múltkor az Acer iDeában. Balra, nagyjából a fedőlap rácsának vonalában sorakozott a chipkészlet és CPU hőcsöves bordája, mellette pedig egy ventilátorsor.

Némi feszegetéssel sikerült kivarázsolni az adattárolós tömböt, vagyis az optikai meghajtót és az alá rögzített 2,5 colos Seagate merevlemezt.

Csavarok tartották helyükön a bordákat. A kisebbik az integrált GPU-s Intel 946GZ északi hídhoz, a nagyobbik esetünkben a Core 2 Duo E2160 processzorhoz tartozott, de erősebb, Core 2 Duo E6320-szal is vehetünk Asus Novát.

Kiszedve az adattárolós és hűtős részleget, elénk tárult a picike alaplap, melynek bal alsó sarkát foglalta el az LGA775 aljzat. Fölé került az északi híd, jobbra, a merevlemez alatt pedig az egyetlen mini PCI Express foglalat látható, benne a Wi-Fi modullal. Mi hiányzik még a képről? Igen, a memóriamodul, melyet az alaplap fonákjára tettek. Apró, szerintünk vicces részlet, hogy a P20-nak van két pici hangszórója is, amiket az Asus hifi-minőségűnek hirdet.

Ügyes kereszthuzatot alakít ki a három Sunon ventilátor. Ezek elsősorban a felső szellőzőnyíláson húzzák be a friss levegőt és oldalt fújják ki, de a merevlemez környékét is átjárja némi légáramlat. Szerencsére MagLev csapágyazásúak, így nem túl zajosak. Ragasztva, nem csavarozva vannak a gép fenéklemezéhez.

Platform – CPU, RAM, VGA, HDD

Bár Intel Core 2 processzoros és beépített grafikus magos a hardver, sehol sem találtunk utalást az Intel ViiV platformjára, amit digitális szórakoztató számítógépekhez igazítottak. Az Asus Nova kétféle színben kapható, melyek mögött eltérő hardvertartalom rejtőzik. Nálunk a fekete P20 járt, amelynek 1,8 GHz-es Core 2 Duo E2160 processzora, nem túl modern, Intel 946GZ + ICH7 chipkészlete, 1 GB DDR2-667 memóriája, 120 GB-os merevlemeze, vékony DVD-írója, legfeljebb 802.11g szabványt támogató Wi-Fi modulja és Bluetooth-vevője van. A fehér-narancs színkombinációs P22 modell processzora 1,86 GHz-es Core 2 Duo E6320, merevlemeze 160 GB-os, Wi-Fi adaptere pedig az N-es szabványt is ismeri. A két gép többi része teljesen megegyezik.


  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • Olcsó MSI mini-PC

    VIA processzorral és chipkészlettel, valamint nagyon barátságos árral érkezik az aprócska MSI Titan 700 számítógép.

  • Asus notebook Puma-alapokon

    Asus F5Z segítségével próbáltuk ki az AMD első egységes és önálló mobil platformját, a Pumát.

  • HD videó a hálózaton át

    Kipróbáltuk a D-Link két nagy felbontású videók kezelésére is képes hálózati lejátszóját.

  • Megújuló Pentium Dual-Core

    Egy friss processzorról, grafikus kártyákról, minigépekről, notebookokról és egyéb érdekességekről számolunk be heti piaci bemutatónkban.

Előzmények

Hirdetés