Asus Blue Cave: kék barlang a hálózatban

Különleges alakjával és rengeteg extra szolgáltatással indokolja magas árát az ASUS Blue Cave router.

Belső és szoftver

Hardver

Az ASUS nem nagyon szeretné, ha szétszednénk a Blue Cave routert, így összepattintós házat tervezett neki. Ahogy a robbantott ábrán is látszik, a burkolat alatt mindenesetre négy darab antenna lapul, három vízszintes, egy pedig függőleges irányban. Ezek a SkyCross iMAT sorozatából kerülnek ki.


(forrás: ASUS) [+]

A router alapvetően Intel AnyWAN GRX350 alapokon nyugszik, így a két WLAN chip és a vezetékes rész vezérlője is Lantiq gyártmány, ezeket pedig 128 MB flashmemória és 512 MB RAM egészíti ki. Ellentétben a korábban tesztelt Rapture-rel, itt nem kapunk 1024QAM támogatást, tehát 802.11ac/5 GHz esetében marad a maximum 1,734 Gbps sávszélesség, míg 802.11n esetében a 256QAM adta lehetőségek kihasználásával 800 Mbps-ra számíthatunk.

Hirdetés

Szoftver

Dobozából kivéve a routerünk egy jól összeszedett varázslóval indítja a konfigurációt, amely során rögtön jelszavas védelmet is beállítunk – arra tehát kicsi az esély, hogy egy teljesen védtelen otthoni hálózatot hozzon létre a hozzá nem értő felhasználó. Nem érdemes kihagyni a firmware frissítését sem, a legújabb verzió érezhető sebességnövekedést hozott a tesztben.

Nincs értelme sokat időzni a Blue Cave kezelőfelületének bemutatásával, ez ugyanis alapvetően megegyezik azzal, amit az ASUS ROG Rapture esetében láttunk. "Fontos" különbség persze, hogy piros helyett itt kékesszürke az alapszín, de a fő felépítés, sőt a funkciók is jobbára ugyanazok. Különbség persze akad: például hiányoznak a játékosokat megcélzó extra szolgáltatások, amelyek a ROG márka alatt piacra kerülő Rapture-be különlegességként bekerültek, így például a Game Radar, továbbá a QoS is inkább a hagyományos felhasználókra lő.


[+]

Megmaradt viszont a Trend Micro által biztosított behatolásvédelem, az AiProtection, amely ígérete szerint nemcsak a routert védi, de a helyi hálózatra csatlakozó, sok esetben gyenge pontot jelentő IoT eszközöket is igyekszik megvédeni a külső támadásoktól. Ehhez kapcsolódó kiegészítő a szülői felügyeleti modul, amely itt is széles körűen konfigurálható, kedvünkre zárhatjuk ki csemetéinket a netről, kényszeríthetjük őket tanulásra, és szűkíthetjük a számukra elérhető szolgáltatások vagy használható eszközök körét.


[+]

A Blue Cave biztosította extrák közül nem hiányoznak természetesen a gyártó „Ai” szolgáltatásai sem, tehát az USB portra csatlakoztatott háttértárat megoszthatjuk az interneten és a helyi hálózaton, és persze kliens telepítése után mint privát felhőtárhelyet is igénybe vehetjük. A router képes VPN kliensként és szerverként is funkcionálni, és kapunk sokféle protokollt támogató letöltési központot is.


[+]

A készülék egyébként természetesen az ASUS routereihez tartozó mobil alkalmazásokkal is irányítható, és mint „Smart Home” eszköz, kompatibilis az Amazon Alexával és az IFTTT-vel is, lehetővé téve bizonyos feladatok automatizálását.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés