Áprilisi hardveregyveleg

AMD-s alaplapok



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Érdekes, hogy az Asushoz képest viszonylagos fáziskéséssel érkeztek a hazai piacra a többi gyártó új generációs AMD chipkészletével szerelt alaplapjai. Mondhatni házon belülről jött most az Asrock 890GX Extreme 3, amely 29 000 forintos ára ellenére egy igencsak jól felszerelt deszka. Beleillenek a hatmagos, új Phenomok, melyeket nyolcfázisú áramellátó részleg hajt, további két fázis pedig a memóriát táplálja. A kis, északi hídba integrált Radeon HD 4290 grafikus magnak nem csak három (D-Sub, DVI, HDMI) monitorkimenete, hanem 128 MB saját DDR3 memóriája is van. A hátlapon ott figyel az eSATA és a FireWire, sőt van itt két USB 3.0 csatlakozó is. Az adattárolós részen a hat darab SATA 3.0 aljzatot kell kiemelni. Szintén a hármas számra rímelnek a hosszú PCI Express csatlakozók, melyekben Radeonokat CrossFire-ben hajthatunk. Mondhatni hab a tortán a teljes japán szilárdelektrolitos kondenzátorkészlet és a szunnyadó processzormagokat könnyedén aktiváló funkcióval ellátott, fejlett tuningos szekció.

A Gigabyte boszorkánykonyhájában az olcsóságra törekedtek az új platformon, amikor a 880GM-UD2H alaplapot tervezték. Ezen az új északi hidak közül az alacsonyabb órajelen járó Radeon HD 4250-nel szerelt AMD 880G lakozik, társa pedig nem az új SATA 3.0-t támogató SB850, hanem a régebbi SB710 déli híd. Ráadásul az alaplap microATX méretű. Hátlapján ott van a három monitorkimenet, valamint az eSATA és a FireWire, szóval HTPC-be ideális. Processzort AM3 foglalatba, memóriát négy DDR3 aljzatba, bővítőkártyát pedig egy hosszú és egy rövid PCI Express és két hagyományos PCI csatolóba tehetünk. A kis Gigabyte 880GM-UD2H vételára három év garanciával 22 000 forint.

Drágább, de lényegesen komolyabb darab a Gigabyte 890GPA-UD3H. Ezen a teljes ATX alaplapon már ott van minden, mi szem-szájnak ingere. Az AM3 foglalat és a négy memóriaaljzat mellett két hosszú és három rövid PCI Express csatoló mosolyog, és van még mellettük két hagyományos PCI. Hátul ott sorakozik az északi hídhoz tartozó három monitorkimenet, a FireWire, az SB850 déli híd két 2.0-s és két 3.0-s USB-je és a FireWire, de sajnos eSATA nincs. Belül viszont kapunk hat darab 6 Gb/s-os SATA aljzatot, amit két 3 Gb/s-os SATA és egy két eszközhöz való IDE tűsor egészít ki. Említést érdemel még a kétunciás rézrétegeket alkalmazó nyomtatott áramkör, az integrált grafikus mag 128 MB DDR3 memóriája. Természetesen a tuningos és energiatakarékos megoldások arzenálja is bőséges. A Gigabyte 890GPA-UD3H vételára három év garanciával nagyjából 31 000 forint.

Van grafikus mag nélküli változata is az AMD 890-es északi hídjának. Ez a 890X került a Gigabyte 890XA-UD3 modelljére, az imént bemutatott 890GAP-UD3H-nál még bőségesebb körítéssel. Először is rajta már találunk eSATA csatlakozót, nem is egyet, hanem mindjárt kettőt. Ugyanennyi van FireWire csatlakozóból, az egyik kicsi, a másik nagy. Áramellátó részlege 4+1 helyett 8+2 fázisú, SATA csatlakozóból pedig a hat SATA 3.0 mellett van két SATA 2.0. Az IGP nélküli Gigabyte újdonság vételára ugyancsak három év garanciával 37 000 forint.

Elsőként az Asus rukkolt elő egyedi elnevezésű, a tuningosokat, moddereket és egyéb hardver iránt érdeklődő vásárlókat megcélzó AMD 890FX-es alaplappal. Annyira új modell a Crosshair IV Formula, hogy a gyártó honlapján még nem is szerepel. Mindenesetre tudjuk róla, hogy az AM3 processzorfoglalat és a négy DDR3 memóriaaljzat mellett nem kevesebb mint négy hosszú PCI Express csatoló található rajta, hűtése és vörös-fekete színösszeállítása pedig nagyon látványos. Természetesen magán hordozza a chipkészletből fakadó extrákat, mint a SATA 3.0, a külső vezérlős USB 3.0 vagy a hátlapi FireWire és eSATA. Ezeknél is érdekesebb az Asus tuningos extrája, a ROG Connect. Ennek segítségével egy másik számítógépet köthetünk alaplapunkra, mellyel a tuningos paraméterek (feszültségek, órajelek stb.) állíthatóak, és komoly monitorozó szoftver is jár hozzá. Akinek pedig nem tetszik a notebook, Bluetooth-on keresztül okostelefonjával tuningolhat. Az Asus Crosshair IV Formula három év garanciával 55 000 forintba kerül.


Republic of Gamers Connect funkciók

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés