AMD vs. NVIDIA: grafikus meghajtók fejlődése

A meghajtó kérdése

Szinte kivétel nélkül minden vadonatúj grafikuskártya-sorozat rajtjánál újra és újra felmerül a driverek szerepe. Sokan azt várják, hogy a kártyák az újabb meghajtóprogramoknak köszönhetően még gyorsulni fognak bizonyos mértékben. Természetesen akadnak olyanok is, akik mindezt kissé szkeptikusan fogadják, kételkednek ennek valóságtartalmában. Most következő cikkünkben megpróbálunk valamennyire ennek a végére járni.


A Fermi előtt még ForceWarenek hívták

Egy új grafikus mikroarchitektúra az első lépésektől a kész termék polcokra kerüléséig hosszú hónapokat és dollármilliókat emészt fel. Természetesen a cégek minél hamarabb piacra szeretnék dobni termékeiket, hogy a beleinvesztált erőforrások mihamarabb megtérüljenek, valamint ott van még a konkurencia szinte folyamatos nyomása is, mint komoly tényező. A hardver munkálataival párhuzamosan ugyan folyamatosan fejlesztik az ahhoz szükséges szoftvert is – jelen esetben a grafikus meghajtót –, de ahogy semmilyen más program, úgy ez sem lesz soha tökéletesen optimalizált és hibáktól mentes.


9 éve változatlan néven

A versenyfutás miatt gyakorlatilag teljesen esélytelen, hogy egy mikroarchitektúra megjelenésekor az első driverrel már maximumközeli szintet tudjanak kipréselni belőle. Ezen felül a programok – eddig jellemzően játékok – folyamatosan jelennek meg, amelyekhez megint csak hozzá kell hangolni a meghajtóprogramot, a többkártyás (CrossFire és SLI) rendszerekről már nem is beszélve. Mindezeken túl gondoskodniuk kell a megfelelő kompatibilitásról is: gondoljunk csak bele, hogy hány különböző egyedi konfiguráció létezik, melyben működnie kell az adott kártyának a hozzá kiadott driverrel. Mindezek tükrében nem is csoda, hogy a fejlesztőknek folyamatosan kompromisszumokat kell kötniük.


Catalyst – katarzis vagy katasztrófa? [+]

Az AMD és az NVIDIA kissé eltérő fejlesztési stratégiát követ a meghajtóprogramok esetében is. Az előbbi vállalat már évek óta havi rendszerességgel, általában az adott hónap második felében adja ki a következő, Catalyst elnevezésű csomagját. Mindezeket meglehetősen egyszerű jelöléssel látja el a cég: sz első szám a kiadás évét jelenti, míg a második, pont utáni az adott hónapot (pl.: 11.10, azaz 2011. október). Az is megfigyelhető, hogy a páros számú hónapokban kiadott Catalystok inkább az új funkciókra és a további optimalizálásokra összpontosítanak, míg a páratlanok a hibajavításokra. Természetesen minden csomag mellé jár a Release Notes (kiadási jegyzék), amelyben felsorolásra kerülnek az esetleges optimalizációk, új funkciók és a hibajavítások, valamint az ismert, de addig még ki nem javítottak problémák.


GeForce driver – vele van-e az erő? [+]

Az NVIDIA ezzel szemben nem követ ilyen rendszert, azaz nem egy előre fixen lefektetett menetrend szerint teszi mindenki számára elérhetővé a következő meghajtócsomagját. A GeForce kártyákhoz nagyjából 4-5 új driver várható évente, melyek 2-4 havonta látnak napvilágot. Itt is megfigyelhető egy bizonyos rendszer, melynek értelmében a nullától négyig végződő meghajtók (pl.: 280 vagy 283) újdonságokat és optimalizációkat hoznak, míg az öttől kilencig végződők (pl.: 275 vagy 278) inkább a hibajavításokra helyezik a fő hangsúlyt. Természetesen ebben az esetben is jár a fent említett részletes tájékoztató minden kiadás mellé, melyből kiderül, hogy mit remélhetünk a telepítés után.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés