Hirdetés

AMD Richland: ismerős lapka új köntösben

A Richland APU, mint ráncfelvarrás

Az AMD az elmúlt év májusában mutatta be a Trinity kódnevű APU-t, melynek képességeiről részletesen beszámoltunk korábban. A vállalat a mai napon a Richland APU-t indítja hódító útjára, mely abból a szempontból érdekes, hogy alapvetően a Trinity továbbfejlesztésének fogható fel, de a ráncfelvarrás igen jelentős lett, illetve erős szoftveres támogatás társul hozzá.

A Richland APU az alapvető felépítés szempontjából alig különbözik a Trinity-től. A 32 nm-es SHP gyártástechnológiával készülő lapka ugyanazokat a Piledriver magokat kapta meg, és az IGP felépítése sem változott. Ezek pontos képességeit az előbb linkelt oldalak részletezik, így a korábbi adatokat nem írjuk le ismét. Jelen cikkünk tehát főleg a változásokra koncentrál.

Hardveres oldalon az AMD a Richland APU-ban némileg felújította a HSA-MMU (IOMMU v2) egységet. A Trinity APU képességei természetesen megmaradnak, ám az új rendszer jobban idomul majd a HSA infrastruktúra követelményeihez, így több kiterjesztést támogat a véglegesítés előtt álló platformból. A képességek szempontjából is a Trinity köszön vissza, így az alábbi oldalon leírtak igazak a Richland APU-ra is. A VCE, azaz a Video Codec Engine kapott módosításokat, így mostantól gyorsabban végzi a dolgát. Némileg javult a kétcsatornás memóriavezérlő is, így az 1866 MHz-es modulok támogatása hivatalosan is lehetséges már a mobil vonalon is.


[+]

A lényeges fejlesztések az energiagazdálkodást érintik. A Richland APU és a köré épülő dizájn videólejátszás alatt 47%-kal kevesebbet fogyaszthat a Trinity APU-ra épülő rendszereknél, de más területen is előrelépés történt. Tulajdonképpen a Trinity APU ebből a szempontból igen erős volt a mezőnyben, hiszen az energiagazdálkodása a kategóriájában kiválónak számított, de valóban gyenge pontja volt a videók lejátszása melletti fogyasztás, amit orvosolt az AMD. A fejlesztések természetesen pozitív hatással lesznek az üzemidőre, amit a cég a Trinity és a Richland referenciadizájnjának összehasonlításával ki is mért 45 és 55 Wh-s akkumulátor mellett.

Az újítások szempontjából a Richland alapvető eleme a Start Now technológia. Ezt opcionálisan a Trinity APU-val is lehet támogatni, ám az új platformmal az AMD megköveteli a gyártóktól az implementálást. Ennek hála a Windows 8 operációs rendszer nyolc másodperc alatt üzembe állítható, alvó módból visszatérve pedig egy-két másodperc után munkára fogható az adott masina. Megújul a Wireless Display technológia is, ami kétségtelenül a Richland APU egyik legnagyobb előnye. Az előző verzió az AWD 1.0 jelzést viselte, és a Wi-Fin keresztül küldött tartalmat a processzormagok kódolták H.264-es videófolyammá. Ez az opció csak 720p-s felbontásig működött, és csak klónozásra volt képes, a skálázás pedig szoftveresen történt. Ezeknél is nagyobb hátrány, hogy a késleltetés 100-200 ms volt, ami persze az akkori konkurens megoldások mellett a legjobb értéknek számított, de azért a használhatóságra így is rányomta a bélyeget.

A VCE, mint a Wireless Display technológia kulcsa
A VCE, mint a Wireless Display technológia kulcsa [+]

Az AWD 3.0, vagyis az új Wireless Display gyakorlatilag egy teljesen új megközelítést alkalmaz, így a Wi-Fin keresztül küldött H.264-es videófolyamot a dedikált VCE biztosítja, vagyis teljesen felszabadul a processzor erőforrása, ami a fogyasztásra is jó hatással lesz. A rendszer ráadásul már 1080p-s felbontásra is képes 60 Hz-es frissítéssel, a klón mód mellett a kiterjesztett asztalt is támogatja, kezeli a HDCP 2.1-es videólejátszást, illetve a skálázás is teljesen hardveres. A késleltetés is drasztikusan lecsökkent, így 30-60 ms-os időtartamba kerül, amíg a kép megjelenítik a vezeték nélkül csatlakozó kijelzőn. Ráadásul utóbbit a rendszer úgy látja, mint a vezetékes megjelenítőket, vagyis a Catalyst vezérlőpult összes elérhető beállításával paraméterezhető.

Hirdetés

A teljesítmény is nő

A Richland APU teljesítmény szempontjából is bevezet egy jelentős újítást: az AMD megreformálta a Trinity-nél használt turbó funkciókat. A Trinity lapka aszinkron terheléselosztást használt, vagyis a processzormagok és az integrált grafikus vezérlő az alapórajel mellett turbó órajeleket is kapott, és a feladatnak megfelelően próbálta a rendszer kikalkulálni, hogy mely paraméterek megfelelők a program leggyorsabb futtatásához. A Trinity APU két P állapotot alkalmazott az órajelek belövésére, ám problémát jelentett, hogy az energiaigény nem lineárisan növekszik, vagyis a hardver a két P állapot között ugyan skálázza az órajelet, de lineárisan, ami nem a leghatékonyabb.

A Richland APU már több P állapotot használ, amelyek között a skálázás ugyan még mindig lineáris, de már közel optimálisan állíthatók be az órajelek a különböző munkafolyamatokhoz. Ezenkívül a Richland APU sokkal intelligensebb turbót használ. Az AMD szerint erre azért van szükség, mert a lapka tartalmaz CPU-t és IGP-t is, de ezek órajelének beállítása nem olyan egyszerű. Logikus azt feltételezni, hogy ha az egyik rész többet dolgozik, akkor érdemes nagyobb órajelet beállítani neki, mivel ezzel növelhető a teljesítmény. Ez az esetek egy részében valóban így van, de bőven akad ellenpélda is.

A Richland APU több tucat hőszenzorral kiegészítve rendkívül pontos képet kap a működésről, és a turbóért felelős mikrovezérlő ezeket a paramétereket belekalkulálja a lapka hőtérképébe, aminek hála a Richland APU részegységei csak akkor kapnak nagyobb órajelet, ha arra tényleg szükség van. Ezzel a megoldással az AMD a különböző programok futtatása során igen komoly sebességnövekedést ért el, így a Richland a teljesítmény szempontjából ezen a ponton lényeges előrelépés. Persze a gyártás optimalizálásának köszönhetően a termékek magasabb órajelen is üzemképesek, így ráncfelvarrás ide vagy oda, a Richland mobil verziói több programban is megközelíthetik az asztali Trinity modellek teljesítményét. Ennek megfelelően a lapka energiahatékonysága jelentősen javult.

A platform szempontjából a Richland APU rendkívül egyszerűen implementálható az aktuális dizájnokba, ami az OEM partnereknek megkönnyíti a termék bevezetését. Gyakorlatilag új vezérlőhídra sincs szükség, így az aktuális alaplapok igen apró módosításokkal felkészíthetők a felújított lapka fogadására. Ezenkívül a termékek TDP-je is konfigurálható, így a gyártók könnyen az adott dizájnra szabhatják a fogyasztást.


[+]

Első körben a normál mobil APU-k érkeznek, paramétereiket az alábbi táblázat részletezi:

AMD Richland – mobil Vision generáció
Típus Órajel / Turbó órajel
L2 cache Radeon HD típusa
Radeon magok száma
IGP magórajel / Turbó órajel
Fogyasztás (TDP)
A10-5750M (4 mag) 2,5/3,5 GHz
2 x 2 MB
8650G 384 533/720 MHz 35 W
A8-5550M (4 mag) 2,1/3,1 GHz 2 x 2 MB 8550G 256 515/720 MHz 35 W
A6-5350M (2 mag) 2,9/3,5 GHz 1 MB 8450G 192 533/720 MHz 35 W
A4-5150M (2 mag) 2,7/3,3 GHz 1 MB 8350G 128 515/720 MHz 35 W

A Dual Graphics alkalmazására természetesen most is lehetőség lesz. Az AMD számos, Solar System családba tartozó Radeont kínál majd a gyártóknak, amelyeket a Richland APU IGP-je mellé lehet társítani. Ezzel kapcsolatban még nincs túl sok információ, de később a konkrétumok is kiderülnek.

Szoftverek az élményért

Az AMD a Richland APU mellett egy új irányvonalba is belekezdett. A vállalat szerint rengeteg felhasználónak elég már az aktuális rendszerek teljesítménye, ami minden bizonnyal igaz, hiszen a netbookok sikere is arra épült, hogy az átlagos igények kimerülnek az igen kis teljesítményt követelő munkafolyamatokban, mint a levelezés és a böngészés. Ennek megfelelően a cég már hónapok óta dolgozik azon, hogy a vásárlók nagy többségének igényeire olyan szolgáltatásokat szabjon, ami hasznosítja a rendszerekben rejlő tudást és teljesítményt, de nem a gyorsabb munkavégzés, hanem a felhasználó kényelme szempontjából. Ennek az eredménye, hogy a Richland APU-ra épülő notebookok előtelepített Elite szoftvercsomaggal érkeznek, ami három technológiát vezet be a felhasználói élmény növelése érdekében.

Az AMD Screen Mirror egy egyszerű, de annál hasznosabb alkalmazás. Az ArcSoft közreműködésével fejlesztett program segítségével pillanatok alatt megosztható a tartalom a DLNA-kompatibilis tévékkel vagy eszközökkel a Wireless Display technológiát használva. A szoftvert a Windows 8-hoz szabták, így érintésre érzékeny kijelzőről is jól kezelhető, továbbá az alapvető beállítások mellett egyéni paraméterezést is lehetővé tesz, ha a felhasználónak az alapértelmezett működés nem felelne meg.

Az AMD Face Login szintén a kényelmet szolgálja, mivel a jelszót felválthatja az arcképes azonosítás. A CyberLink segítségével fejlesztett szoftver működése nagyon egyszerű. Először is kell egy minta, amivel a rendszer dolgozhat, ez lényegében egy kép a felhasználóról. Erről a program egy rendkívül pontos mintát kalkulál, ez adja az alapot az arcfelismeréshez. Ezek után a Windowsban, illetve a különböző weboldalakra történő bejelentkezéskor a jelszó begépelését felváltja a webkamera. Csak bele kell nézni, majd egy másodpercre le kell csukni a szemeket, ami jelzi a programnak, hogy ideje akcióba lépni, és már meg is történt a bejelentkezés.

A Face Login ráadásul egy komplett CyberLink YouCam 5 Business Edition szoftvercsomag is egyben, annak minden előnyével. Ennek hála prezentációkkal ellátott videokonferenciákat lehet tartani, illetve nagymértékben paraméterezhető, hogy mihez kezdjen a számítógép, ha a kamera nem érzékeli a felhasználót. A masina ideiglenes zárolásától a késleltetett kikapcsolásig igen sok opció beállítható. Az AMD egyébként csak a program Face Login moduljához nyúlt, ami a kereskedelmi forgalomban 45 dollárért kapható YouCam 5 szoftverhez képest gyorsabban és pontosabban elemzi a felhasználó arcképének összehasonlítását a tárolt mintával.

Középpontban a felhasználói élmény!
Középpontban a felhasználói élmény! [+]

Az AMD Gesture Control lehet a három technológia legérdekesebb tagja, hiszen a mozgásfelismerést valósítja meg. Az AMD az eyeSight rendszerére épít, de az alapszoftvert erősen módosították, így például a feldolgozás az integrált grafikus vezérlőn zajlik, továbbá nem szabványos formában, hanem a hardver alacsony szintű elérése mellett, hogy a lehető legkevesebb energiát igényelje a működése. A vállalat szerint ez nagyon fontos, mivel a mozgás érzékelése és feldolgozása rendkívül erőforrás-igényes feladat. A mai processzormagok ugyan képesek megbirkózni ezzel, de az egész folyamat túl sok energiát emészt fel, ami az üzemidőre negatív hatással lenne. A GPU-s gyorsítás nem csak gyorsabb, hanem hatékonyabb megoldás is, főleg úgy, hogy a működést a véglegekig a Richland APU-ra optimalizálták.

Az AMD az eyeSight partnereként konkrétan teljes hozzáférést kapott a forráskódhoz, hogy olyan optimalizálást építhessenek bele a cég programozói, amilyet akarnak. Nem ez az első alkalom, hogy a vállalat saját verziót készít egy szoftverből, hiszen az AMD AppZone Player lényegében a BlueStack módosítása, hogy az AMD platformokon gyorsabban és stabilabban fusson, mint az eredeti verzió, amit általánosan optimalizálnak a hardverekre. Arról egyelőre nem tudunk nyilatkozni, hogy a hadonászás mennyire válik be, de az AMD mindenképp részt szeretne venni az új irányzatban.

A Richland APU első látásra egy egészséges frissítés, és az újítások mellett komoly tényező lehet az eladásban az Elite szoftvercsomag is. Az AMD úgy néz ki, hogy igen komolyan gondolja a szoftveres támogatást, így a Gaming Evolved partnerprogram VGA-piacon tapasztalható agresszív előretörése mellett már az átlagos alkalmazásokra is figyel a cég. Utóbbira a tömeges vásárlóbázis tényleg vevő lehet.

Abu85

Hirdetés

Így készülhetnek a cégek a NIS2-re a Lenovo segítségével

PR A NIS2 egy hálózati és információs biztonsági irányelv, amely rövidesen hatályba lép, modernizálva a 2016-ban bevezetett EU-s kiberbiztonsági szabályokat és jogi kereteket. Jogi intézkedések révén érnék el, hogy az EU-ban növekedjen a kiberbiztonság általános szintje.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés