Hirdetés

"Igazi" G-Sync a "FreeSync" G-Sync ellen – Acer monitorok a ringben!

Egy Nitro XV273K és egy Predator XB273K monitor járt nálunk.

Képminőség, panel – Acer Nitro XV273K

Az Acer Nitro XV273K kijelzőbe egy 4K (3840x2160) felbontású, 27 hüvelykes, 16:9 képarányú, 10 bites AU Optronics M270QAN02.3 AHVA IPS panel került, a pixelsűrűség 163 ppi. A megjelenítőt bevonták tükröződésgátló réteggel, ami kifejezetten hatékonyan oszlatja és nyeli el a zavaró külső fényeket, így tükröződéstől, csillogástól nem igazán kell tartani.

Acer Nitro XV273K
Acer Nitro XV273K [+]

A háttérvilágítást ezúttal is a WLED technológia biztosítja, a fénykibocsátó diódákat a keretbe építették. A fényerő beállítását nem PWM-mel oldották meg, tehát az elektronika nem villogtatja a képernyőt a fénysűrűség csökkentése érdekében, ami pozitívum. A maximális frissítési frekvencia 144 Hz, a VGA-val történő szinkronizáláshoz pedig FreeSync és G-Sync áll rendelkezésre, melynek tartománya 40-144 hertz közé esik. Ennél a monitornál a 4K felbontás 144 Hz mód csak akkor működik, ha két DisplayPort porton keresztül csatlakozik a videokártyához, és ilyenkor a HDR-t, valamint a G-Syncet és FreeSyncet el kell felejteni.

HDR

A termék támogatja a nagy dinamikatartományú (HDR10 szabvány) tartalmak megjelenítését, de mivel maximális fénysűrűsége 460 cd/m² (a gyári adat csak 400 cd/m², és ennek az értéknek köszönhetően egyébként a termék meg is kapta a DisplayHDR 400 minősítést), ezért a HDR hatás nem annyira látványos, megdöbbentő,  mint mondjuk a nagyobb fényerejű tévék, vagy akár az Acer Predator X27 monitor esetén, amely 1000 cd/m² fénysűrűséggel büszkélkedhet. Olyan konverziós technológiát nem leltünk benne, amely képes lenne a hagyományos SDR anyagokból HDR-szerűt varázsolni, de ez nem is hiányzott, mert még nem találkoztunk olyan termékkel, aminél ez a szolgáltatás hibátlanul működött volna. SDR "módban" a maximális fénysűrűség 350 cd/m², a legkisebb fénysűrűség érték minimálisra állítva a fényerőt 25,1 cd/m².

Betekintési szög

Az AHVA IPS paneltechnológia papíron jó betekintési szöget kínál, és e tekintetben az Acer Nitro XV273K nem okozott különösebb csalódást. Ugyanis csak tág tág szögekből, kiszorított pozícióból vehető észre a szaturáció enyhe változása, a színek fakulása, de igazán markáns eltérésekről ilyenkor sincs szó, és invertálódástól sem kell tartani. Az IPS Glow jelenség enyhén jelentkezett, de a helyzet egyáltalán nem vészes, ez csak akkor tűnik fel, ha direkt erre koncentrál az ember.


[+]

Homogenitás

Műszeres méréseink arról tanúskodnak, hogy a fényerő eloszlása egyáltalán nem egyenletes, és akár 20 százalékos eltérés is lehet az egyes képrészletek között. Az ábrán látszik is, hogy a képernyő bal oldalán egy sávban jóval kisebb a fénysűrűség. Ehhez hasonlót láttunk már más monitoroknál és televízióknál is, tehát nem arról van szó, hogy ez egyedi anomália lenne, és tény, hogy ez a különbség a hétköznapi használat során nem tűnik fel, átlagos irodai körülmények között nem érzékeltük, hogy különösebben zavaró probléma lenne a fényerő eloszlásával, és igazából ez a lényeg.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Válaszidő, input lag

A válaszidő 13 ms (g2g), ami 4 ms-ig csökkenthető, és ilyenkor sem tapasztalható zavaró utánlövés effekt. Az input lag elfogadható, hiszen 22,7 ms-t mértünk, am a világcsúcstól eléggé elmarad, de azért nem rossz érték.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés