Acer Aspire 8943g - gyönyörű óriás

Megjelenítés, bevitel

Miért is váltana kijelzőpanelt az Acer, ha már az előző 18,4 hüvelykes Aspire 8942g-ben használt is korrekt minőségű volt. Maradt hát a Chi Meitől származó TN+film technológiás, melynek szemből nézve nagyon szép képe volt. Oldalról szemlélve sem romlott sokat, de felülről és alulról rápillantva már kijöttek a technológia hátrányai, a színek fakulása, átfordulása.

Szokásunkhoz híven végeztünk egy gyors kalibrálást. A GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorát (koloriméterét) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverét használtuk. A berendezés azt vizsgálja, hogy a monitoron megjelenő árnyalatok milyen mértékben térnek el a referenciától. Ezt az eltérést deltaE értékben adjuk meg. Egy deltaE a minimális, szabad szemmel látható eltérés. Ha átlagban ennél kisebb értéket kapunk a kalibrálásra, akkor a színhűség szinte tökéletes. Három deltaE értéknél a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól.

Mint elődjénél, az Aspire 8943g óriási képernyőjénél is az átlagosnál jobb értékeket mértünk a beállítás előtt és utána is. Az átlagosan egy deltaE érték alatti optimálistól eltérés tökéletes kalibrálásnak nevezhető, és az alig két deltaE fölötti maximális eltérés is dicséretes. Ezt a nagy monitort nem csak mérete és felbontása, hanem – beállítás utáni – színhelyessége miatt is lehet akár grafikai munkára használni. Az Aspire 8943g színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál eggyel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

A 177 cd/m²-es maximális és 0,6 cd/m²-es minimális fényerőből 300:1-hez közeli kontrasztarányt kaptunk. Bizony, szükség is van ezekre a paraméterekre, hogy a keret nélküli látszatot keltő, monitor elé helyezett üveglap tükröződését legyőzzék. Erős napfényben a maximális fényerő kevésnek bizonyult ehhez, de beltérben azért használható volt az óriás. Múltkor, az Aspire 8942g-nél valamivel jobb egyenletességet mértünk ezen a panelen, most viszont a két felső sarok majdnem 20%-kal sötétebb volt a középső régiónál. A kijelző bevilágítását átlagosnak ítéltük.

Mint a notebookgyártók többsége, billentyűzetben az Acer is az utóbbi időben divatba jött szigetes megoldás felé mozdul. Eddigi gépein egy köztes, szerintünk egészen jó kialakítást használtak, ami formában igen, kellemetlen nyomási komfortjában viszont kevésbé hasonlított a konkurensek megoldásaihoz. Ezúttal az Aspire 8934g-n klasszikusnak mondható szigetes formát választottak, szerencsére a jobbik fajtát. Azt, amelyiknél a billentyűk egységet alkotnak a felső burkolattal, annak résein kandikálnak ki. Ezzel a módszerrel hosszabb billentyűút, stabilabb, billegésmentes mozgás és puhább nyomási pont érhető el, no meg a látvány is szebb, mint a betétes verziónál, ahol csak a gombok tetegének kialakítása jelenti a szigetességet.

Ennek megfelelően az Aspire 8943g billentyűzete egészen jó lett. Bár a nyomási komfort az elődmodellen talán egy hajszálnyival jobb volt, de így is rendben találtuk. Egy ekkora gépre lazán elfért a fő sorok mellé a teljes numerikus billentyűzet, és mindkét oldalon maradt még hely bőséggel. Korábban itt multimédiás kezelőpanel terpeszkedett, amit most ügyesen elrejtettek. Szinte semmilyen extra gombja nincs az óriásnak, csak a klaviatúra és a két hangszóró fölötti hengeren jobbra látható bekapcsoló, balra pedig az energiagazdálkodási profilok és az Acer kezelőpult kapcsolója. Kiosztás tekintetében egyetlen kifogásolnivalónk van az Aspire 8943g billentyűzetével kapcsolatban: a kurzormozgatók a formaterv áldozatául estek. Játékokban gyakran összetévesztettük rajtuk a fel és le irányt.

Eltekintve a monitor üveglapjától, egyetlen fényes felülete van csak az Aspire 8943g-nek; meglepő, hogy ez éppen a touchpad, amit talán a legtöbbször érintenek a felhasználók. Nem emelkedik ki környezetéből, de határain tetszetős kanálisokat alakítottak ki, így nem csak fényes felületével különül el az egyébként matt csuklótámasztól. Mérete korrekt, alatta lévő két gombja kellemesen járt. Felületét viszont hamar ellepték az ujjlenyomatok.

Korábban említettük, hogy rejtett médiapultja van az Aspire 8943g-nek. A tochpadba integrálták, és a két gomb közötti, krómkeretes billentyűvel aktiválható. Ilyenkor a funkciók megjelennek az érintőfelületen – nagyon látványos.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés