A Mac mini kihívója

Esprimo Q akcióban

Tesztalanyunk Q5000-es volt a vélasztható legerősebb, 1,66 GHz-es Intel Core Duo T2300E processzorral, 1 GB DDR2-667 memóriával, 80 GB-os merevlemezzel, DVD-íróval és Wi-Fi modullal, tehát minden megvolt benne, amire szükség lehet. Talán csak a Bluetooth csatlakozási lehetőség hiányolható, de az – akárcsak a tévétuner – megoldható USB-n keresztül.

Valószínűleg a sok notebookos alkatrész után senkit sem lep meg, hogy az Esprimo Q sebessége is a hordozható gépek szintjén mozog. Az 1,66 GHz-es, kétmagos Intel processzor és az 1 GB memória bármilyen irodai feladat ellátásához bőven elegendő, még sok is. Játékra a gyengécske integrált GPU miatt nem nagyon van lehetőség, de azért az olyan klasszikusok, mint a Quake 3 vagy az Unreal Tournament elszaladgálnak ezen a mini-PC-n is. Bár a GMA950 még nem támogatja olyan erőteljesen a nagy felbontású videók lejátszását, mint modern konkurensei, az erős processzort a H.264 tömörítés sem hozta zavarba, igaz, elég szépen leterhelte. A dobozka címkéjén olvasható, hogy XP-re tervezték, de a Vistával is elboldogul. Utóbbit nem próbáltuk ki, mert tesztpéldányunkon szépen feltelepített Windows XP Professional volt.

Hirdetés

Indításkor nagyon megijedtünk az apróság hangjától, ugyanis ventilátora teljes tempón kezdett. Szerencsére ezt csak ijesztgetésnek szánta, mert amit elindult az operációs rendszer, szinte teljesen elhallgatott. Azért közelre hajolva lehetett hallani némi lehelést és a kis merevlemez finom percegését.

Nem tartottuk fontosnak a notebook-erejű csöppség teljesítményének tesztelését, hiszen azt már ismerjük a platform bemutatása óta. Sokkal kíváncsiabbak voltunk arra, milyen hangos lesz, ha kicsit befűtünk neki. Ugyan notebookos processzorról van szó, de alapból nem találtunk semmilyen komolyabb teljesítménymenedzselő alkalmazást. Persze akkumulátor nélkül nincs is sok értelme az extrém takarékosságnak. Terheletlenül a Core Duo T2300E 1000 MHz-en futott, hőmérséklete pedig picivel 50 fok fölött volt. Terhelése alatt mindkét mag 77 fokig melegedett. Ehhez 26–28 fok körüli szobahőmérséklet és nulla huzat mellett durván 25 percre volt szükség. A kis hűtőventilátor ekkor sem járt maximális fordulatszámán. A gépecske csöndesebb volt mint egy átlagos notebook, CPU-ja pedig még 15 percnyi gyötrés után sem melegedett tovább. A helyzethez képest a merevlemez is jól bírta a gyűrődést. Nyugalmi állapotban a processzor valamivel 50 fok fölötti hőmérsékletét vette fel, ami terhelve is csak néhány fokkal, 57-ig emelkedett, ami három fokkal a specifikált 60 fokos maximum alatt marad.

Értékelés

Ugye mindenki sejti, hogy mi lehet a gond ezzel a nagyszerű, gyárilag jól felszerelt, márkás kis gépecskével? Bizony, az ára, ami a tesztelt konfiguráció esetében 260 000 forint (bruttó végfelhasználói ár), de a legegyszerűbb, Celeron M-es, 512 MB memóriás, CD-író/DVD-olvasó kombós modellnél is nagyjából 170 000 forint környékén mozoghat. Igaz, hogy ezekben az árakban már benne van az operációs rendszer és a gyári támogatás is, de Mac minit, ráadásul 1,66 GHz-es Core Duo processzorral már 163 000 forintért vehetünk, a hasonló tudású, de valamivel nagyobb méretű, gyárilag összeszerelt márkás gépek ára a Fujitsu Siemens háza táján is jelentősen alacsonyabb.

Mindezek ellenére a Fujitsu Siemens Esprimo Q5000 megjelenését, teljesítményét és hangját tekintve is nagyon tetszett nekünk. Irodai felhasználás mellett pirinyó HTPC-nek is el tudnánk képzelni (esetleg egy USB-s tunerrel kiegészítve), jól mutatna az LCD-tévé alatt, egy polcon a Wii-vel.

 

Fujitsu Siemens Esprimo Q5000

rudi

A Fujitsu Siemens Esprimo Q5000-et a Fujitsu Siemens Computers bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Asus V3 - HTPC-k, reszkessetek!

    Igaz, nem házimozis számítógépnek szánják, de erre a feladatra is nagyszerű az Asus olcsó gépváza.

  • Megújuló Pentium Dual-Core

    Egy friss processzorról, grafikus kártyákról, minigépekről, notebookokról és egyéb érdekességekről számolunk be heti piaci bemutatónkban.

Előzmények

Hirdetés