A 20. jubileumi Pentium G3258 tesztje

Több mint egy márkanév

A köztudatban a Pentium hosszú esztendőkig szinte az asztali számítógépek szinonimájának számított. A 90-es évek végén, illetve a 2000-es esztendők elején a laikusokat elsősorban az izgatta, hogy Pentium II, III vagy éppen Pentium 4 processzor lapul-e a gép belsejében. Az egyszerű számozásnak köszönhetően a kevésbé hozzáértők is könnyen be tudták határolni az adott masina teljesítményét, még ha ez valójában nem is volt ennyire egyszerű és kézenfekvő. A Pentium mint márkanév 1993-tól egészen 2006-ig tartó felsőkategóriás pozíciója számtalan sikertörténet mellett néhány fiaskót is magában foglal.

Az első Intel Pentium a 486-os leváltására született. Mivel a korábbi számozásos (286, 386, 486) elnevezést nem lehetett márkanévként levédetni, ezért az Intel úgy döntött, hogy az i586-os fejlesztést Pentium néven fogja forgalomba hozni, ahol is a "Pent" az ötös számra (mint 586) utal, mely kiegészítve az "ium" taggal akár a periódusos rendszer egyik kémiai elemeként is hangozhatna. Az 1993. március 22-én piacra került első modell a vadiúj név mellett néhány igen lényeges architekturális újítást hozott el. A Pentium volt az első szuperskalár x86-os processzor, mely így már két futószalaggal rendelkezett, ami addig csak a RISC processzorok jellemzője volt. A külső adatbusz szélessége a korábbi 32-ről 64 bitre nőtt, de a fixpontos regiszterek szélessége továbbra is 32 bites maradt. Egy másik fontos újítás az L1 cache felosztása volt, így már egy külön 8 kB-os tárba kerültek az utasítások (L1I), egy másikba pedig az adatok (L1D).

A 800(!) nanométeres csíkszélességen gyártott, P5 kódnevű, 3,1 millió tranzisztort tartalmazó Pentium 60 és 66 MHz-es órajelekkel került fel a boltok polcaira. Ezeket a már csupán 600 nanométeres gyártástechnológiát alkalmazó P54 követte 1994 októberétől 1995 márciusáig, amivel az Intel egészen 120 MHz-ig tudta felskálázni az üzemi frekvenciát. Ez idő tájt egy kisebb botrány rázta meg a Pentium addigi menetelését, ugyanis Thomas R. Nicely amerikai matematikus professzor munkája során egy, az FDIV műveletről elnevezett hibát talált, ami a 60 és 100 MHz közötti modellek FPU-ját, azaz a beépített matematikai koprocesszort érintette, és bizonyos osztási műveletekkel lehetett előcsalogatni. Ahogy az a legtöbb ilyen hiba (errata) során szokott lenni, ez a gyakorlatban csupán a vásárlók egy kis töredékét érintette, de a publicitás okán sok vásárló követelt cserét a vállalattól, ahol végül engedtek a nyomásnak. Mindez nem érintette túl kellemesen az Intel pénztárcáját, ugyanis az eset mindent egybevéve 475 millió dollárjába került a cégnek.

A következő nagyobb lépcső a P55C kódnevű, 350 nanométeres csíkszélességen készülő Pentium MMX volt. Itt két számottevő újítást vetett be az Intel. Az L1 cache kapacitását a korábbi 2 x 8 kB-ról megduplázták, illetve bevezették az első, széles körben is elérhető SIMD utasításkészlet-kiterjesztést, az MMX-et.

A P6 kódnevű Pentium Pro már sokkal inkább munkaállomásokba és kiszolgálókba készült, de mindenképpen említésre érdemes, hisz itt is találunk igen fontos újításokat. A legfőbb ilyen az out-of-order utasításvégrehajtás bevezetése. Ezen a ponton beszélhetünk az Intel azon stratégiájának kezdetéről, miszerint az x86-os programok végrehajtásának legcélravezetőbb módja azok egyszerű, RISC műveletekké bontása és ezek out-of-order (soron kívüli) végrehajtása. A másik számottevő újítás a gyorsítótárakat érintette, ugyanis itt először az L2 cache az alaplapról beköltözött a CPU tokozásába, amivel létrejött egy úgynevezett multi-chip module (MCM), bár a cache itt "csak" a CPU-lapka mellé (off-die), és nem egyenesen a CPU-lapkába került be. Ennek ellenére az így létrejött másodszintű gyorsítótár már a CPU magórajelén (full speed) üzemelt, ami igen jó hatással volt a végrehajtási tempóra.

A szintén P6 kódnevű Pentium II gyakorlatilag a Pentium Pro asztali verziójának volt tekinthető, bár néhány kisebb-nagyobb módosítást ebben az esetben is találhatunk. Első pillantásra a tokozás kialakítása a legszembetűnőbb, ugyanis maga a processzor egy méretes NYÁK-ra került, ennek köszönhetően viszonylag egyszerűen mellé lehetett helyezni az L2 cache-t, de ez a Pentium Pro magórajelen ketyegő gyorsítótárával ellentétben csak a mindenkori üzemi frekvencia felén üzemelhetett. A tervezők növelték a 16 bites végrehajtási tempót, ami nem tartozott a Pentium Pro erősségei közé, illetve a Pentium MMX-hez hasonlóan 2 x 16 kB-ra emelték az L1 gyorsítótárak méretét, valamint már itt is felütötte fejét az MMX utasításkészlet.

Az 1999-ben megjelent Pentium III továbbra is P6-os alapokra épült. A korábban említett 64 bites MMX SIMD mellé megjelent a 128 bites SSE utasításkészlet. A 250 nanométeres, Katmai kódnevű első variáns még a Pentium II kártyás kialakítását kapta, így az L2 cache továbbra is a NYÁK-on kapott helyet, ami ezúttal is a mindenkori magórajel felén üzemelt. A 180 nanométeres Coppermine már a lapka szerves részeként tartalmazta a 256 kB-os L2 gyorsítótárat, ami így a Pentium Próhoz hasonlóan ismét magórajelen üzemelhetett, ráadásul az alacsonyabb csíkszélesség okán meglehetősen magas, akár 1 GHz körüli órajelen. A Pentium III család utolsó variánsa a Tualatin kódnevű megoldás volt viszonylag magas, maximum 1,4 GHz-es órajelével, illetve megduplázott, legfeljebb 512 kB-os L2 gyorsítótárával. Ez a maga idejében igen tisztességes számítási teljesítményt nyújtott, amivel bizonyos esetekben még a házon belüli Pentium 4-et is maga mögé utasította.

A P6 nyugdíjazását az alapoktól újrarajzolt, magas órajelre tervezett, úgynevezett "speedracer" NetBurst mikroarchitektúrára bízta az Intel, amitől a gyártástechnológia folyamatos fejlesztésével a jövőben 10 GHz-es órajelet reméltek. A 2000 novemberében megjelent első, Willamette kódnevű Pentium 4-gyel debütált az SSE2 utasításkészlet, ami a Socket 423 platformmal együtt elhozta a meglehetősen drága RDRAM-ot is. Ezzel együtt nem aratott túl nagy sikert az első P4, amin a bő 1 évvel később megjelent Northwood a jóval magasabb, legfeljebb 3 GHz körüli órajele, illetve a Xeon családból átvett Hyper-Threading technológiának hála szépíteni tudott. A Prescott a Willamette-hez hasonló fiaskó volt, ugyanis az Intel jó darabig nem tudott zöld ágra vergődni a 90 nm-es gyártástechnológiával, és a problémán még az új SSE3 utasításkészlet sem tudott segíteni. A Prescott azonos órajelen csak speciális esetekben tudta túlszárnyalni a Northwoodot, ráadásul a gyártástechnológia miatt az órajelen sem tudtak kellőképpen emelni, emellé ráadásként magas fogyasztás, ezzel együtt pedig nagymértékű hőtermelés társult. Érdekesség, hogy eközben a Pentium M típusú mobil processzoroknál (Banias, Dothan) az Intel visszalépett a P6 architektúrára.

A többmagos érába a még szintén Netburst-alapú, Pentium D elnevezésű családdal lépett be az Intel, ahol két egymagos lapkából állították össze a kétmagos modelleket. A 2005-ben debütált Smithfield még 90 nm-es gyártástechnológián készült, míg a 2006-ban érkezett Presler már 65 nm-en került le a gyártósorokról.

Végül, szűk 14 év után, a Core márkanév és egy új mikroarchitektúra bevezetésével az Intel 2006 második felében lefokozta a Netburst problémáival megtépázott Pentiumot, így az attól kezdve már csak az alsó-középkategóriában kaphatott szerepet. A Pentium mint termék persze azóta is fellelhető az Intel palettáján, hisz bő 20 év során sok-sok dollármilliót költöttek rá, amivel talán mind a mai napig az egyik legismertebb márkanévnek számít a számítástechnika világában.

A Pentium G3258

Bár ahogy az az előző oldalról is kiderül, a Pentium, mint kereskedelmi forgalomban létező termék, illetve márkanév, egészen pontosan tavaly március 22-én töltötte be 20. életévét, de az Intel mégis idén ülte meg a zsúrt, ahol a vásárlóközönséget egy jubileumi modell piacra dobásával ajándékozták meg.


[+]

A szóban forgó processzor a Pentium G3258 elnevezést kapta. Az LGA1150 tokozású termék a Haswell mikroarchitektúrára épül, alapórajele pedig 3,2 GHz. Ahogy még az i3-ban sem kapott helyet, úgy itt is hiányzik a Turbo Boost, tehát a rendszer automatikusan nem képes emelni a CPU magórajelet. A Hyper-Threading is kimaradt, így a két mag összesen legfeljebb két szálon képes végrehajtani. 20. születésnap ide vagy oda, sajnos az Intel most sem kegyelmezett az AVX-nek és az AES-nek, így ezek az utasításkészletek a G3258-ban sem aktívak. Ezzel szemben a kódolás gyorsítására hivatott Quick Sync Video elérhető maradt, de az InTRU 3D, illetve a Clear Video HD szolgáltatások ismét csak inaktívak.


[+]

A G3258 természetesen IGP-t is tartalmaz, amely egyszerűen csak HD Graphics névre hallgat, és összesen 10 darab feldolgozót foglal magában. Ezek alapórajele 350 MHz, ami legfeljebb 1100 MHz-ig kúszhat fel. A rendszermemóriát tekintve a G3258 hivatalosan DDR3-1333 szabványú modulokat támogat.


[+]

Ezek után joggal merülhet fel a kérdés, hogy akkor mégis mitől jobb a G3258 közvetlen rokonainél? Nos, a válasz a túlhajthatóságban rejlik, ugyanis a Pentium G3258 szorzózármentes, azaz tuningolható. Néhány éve még jóformán bármelyik processzor tuningolható volt valamilyen módon, de az Intel a Sandy Bridge bevezetésével elzárta ezt a lehetőséget, pontosabban erősen szűkítette a kört, így a túlhajthatóság ma már extrának számít.


[+]

A gyári csomagolásban egy kisebb, rézbetétes hűtő lapul, ami könnyen elboldogul a processzor alapórajeléhez tartozó, mindössze 53 wattos maximális TDP-vel.

Hirdetés

Tesztkonfig, fogyasztás, specifikációk

Tavaly ősszel debütált Windows 8-as tesztrendszerünk, mely többek között az általunk korábban használt alkalmazások legújabb verzióit tartalmazza. Szokásunkhoz híven a különféle szintetikus tesztprogramokat továbbra is háttérbe szorítva, a valós felhasználásra fókuszálva állt össze a csomag. Mindez összesen 18 különféle alkalmazást és 3 játékot takar, melyek listája a következőképpen alakul:

  • WinRAR 5.00 b8 (64-bit)
  • 7-Zip 9.25 (64-bit)
  • Cinebench R11.5 (64-bit)
  • Autodesk 3ds Max 2014 (64-bit)
  • Indigo Renderer v3.4.16 (64-bit)
  • Adobe After Effects CC (64-bit)
  • Adobe Premiere Pro CC (64-bit)
  • Adobe Photoshop CC (64 Bit)
  • Sony Vegas Pro 12 (64-bit)
  • CyberLink PowerDirector 11 (64-bit)
  • Sorenson Squeeze 9 (32-bit)
  • DivX Encoder 6.9.2 (32-bit)
  • XviD Encoder 1.3.2 (64-bit)
  • x264 build 2334 (64-bit)
  • LameXP 4.07 b1286 (32-bit)
  • Cockos REAPER v4.402 (64-bit)
  • Apache 2.2.25 (32-bit)
  • AVG AntiVirus Free 2013.0.3392 (64-bit)
  • Crysis 3
  • Tomb Raider
  • Grid 2

A szoftverek döntő többsége már képes 4-8 vagy akár több magot/szálat is kihasználni, ugyanakkor továbbra is akad néhány kivétel.

Tesztkörnyezet
LGA1150 tesztplatform Intel Pentium G3258 (3,2 GHz) processzor
Intel Core i3-4130 (3,4 GHz) processzor
Intel Core i3-4330 (3,5 GHz) processzor
Gigabyte Z97X-UD5H-BK alaplap (Z97 chipset, BIOS: F6)
2 x 4 GB G.Skill RipjawsX DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL memória
DDR3-1333 vagy DDR3-1600 beállítás, 9-9-9-28-1T időzítések
LGA1155 tesztplatform Intel Core i5-3470 (3,2 GHz) processzor
Intel Core i3-3220 (3,3 GHz) processzor
MSI Z77 MPOWER alaplap (Z77 chipset, BIOS: V17.10)
2 x 4 GB G.Skill RipjawsX DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL memória
DDR3-1600 vagy DDR3-1333 beállítás, 9-10-9-28-1T/9-9-9-28-1T időzítések
LGA1156 tesztplatform Intel Core i7-870 (2,93 GHz) processzor
Intel Core i5-650 (3,2 GHz) processzor
MSI P55-GD80 alaplap (P55 chipset, BIOS: 1.C)
2 x 4 GB G.Skill RipjawsX DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL memória
DDR3-1333 beállítás, 9-9-9-28-1T időzítések
LGA1366 tesztplatform Intel Core i7-920 (2,66 GHz) processzor
ASUS P6T Deluxe alaplap (X58 chipset, BIOS: 2209)
3 x 4 GB G.Skill RipjawsX DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL memória
DDR3-1066 beállítás, 7-7-7-21-1T időzítések
FM1 tesztplatform AMD A8-3870K (3,0 GHz) processzor
ASUS F1A75-V PRO alaplap (A75 chipset, BIOS: 2206)
2 x 4 GB G.Skill RipjawsX DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL memória
DDR3-1866 beállítás, 9-10-9-28-2T időzítések
FM2/FM2+ tesztplatform AMD A10-6800K (4,1 GHz) processzor
AMD A6-6420K (4,0 GHz) processzor
ASUS A88X-PRO alaplap (A88X chipset, BIOS: 1301)
2 x 4 GB G.Skill RipjawsX DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL memória
DDR3-2133 vagy DDR3-1866 beállítás, 11-12-11-30-2T/9-10-9-28-2T időzítések
AM3/AM3+ tesztplatform AMD Athlon II X4 640 (3,0 GHz) processzor
AMD Phenom II X4 980 (3,7 GHz) processzor
AMD FX-6300 (3,5 GHz) processzor
ASUS Crosshair V Formula-Z alaplap (990FX chipset, BIOS: 1503)
2 x 4 GB G.Skill RipjawsX DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL memória
DDR3-1866 vagy DDR3-1333 beállítás, 9-10-9-28-2T/9-9-9-28-1T időzítések
Videokártya AMD Radeon HD 7970 GHz Edition 3 GB GDDR5 – Catalyst 13.4
Háttértárak Intel SSD 510 250 GB SSDSC2MH250A2 (SATA 6 Gbps) SSD
Seagate Barracuda 7200.12 500 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache) merevlemez
Processzorhűtő Prolimatech Megahalems Rev.C
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Dell E2414H (24")
Operációs rendszer

Windows 8 Pro 64 bit

A bevett procedúrának megfelelően most is mindent a gyári specifikációk alapján állítottunk be. A turbó funkciók lehetőség szerint az összes platform esetében be voltak kapcsolva.


[+]

Szokás szerint először a fogyasztást vettük górcső alá. Ennek mérését egy konnektorba dugható, digitális VOLTCRAFT Energy Logger 4000 készülékkel végeztük, és minden esetben a monitor nélküli teljes konfiguráció értékeit vizsgáltuk. A platformokon engedélyezve voltak az egyes energiagazdálkodási funkciók (EIST, C1E, C6 stb.).

Üresjáratban és alacsony terhelés mellett nem tapasztaltunk különösebb eltérést a G3258 márkatársaihoz képest.

Terhelés mellett (is) keveset fogyasztott a főszereplő, kevesebbet, mint az i3-ak, ami például a Hyper-Threading hiányának köszönhető.

Processzorok specifikációi
Processzor típusa Pentium
G3258
Intel Core
i3-4130
Intel Core
i5-650
AMD
A6-6420K
Kódnév Haswell Clarkdale Richland
Tokozás LGA1150 LGA1156 FM2
Alap magórajel 3200 MHz 3400 MHz 3200 MHz 4000 MHz
Magok / szálak 2 / 2 2 / 4 2 / 2
Max. hivatalos
memória-órajel
DDR3-1333 (DC) DDR3-1600 (DC) DDR3-1333 (DC) DDR3-1866 (DC)
Turbo Boost nincs 3,33-3,46 GHz
(2-től 1 magig)
4,1-4,2 GHz
(2-től 1 magig)
L1D/L1I cache mérete 2 x 32/32 kB 2 x 16 kB / 1 x 64 kB
L2 cache mérete 2 x 256 kB 1 x 1 MB
L3 cache mérete 3 MB 4 MB nincs
L3/IMC órajele (uncore/NB) magórajel ismeretlen 1600 MHz
Kommunikáció a chipsettel DMI (5 GT/s) + FDI (az IGP-hez) DMI (2,5 GT/s) + FDI (az IGP-hez) UMI (5 GT/s)
Integrált PCIe vezérlő 16 sáv (3.0) 16 sáv (2.0) 20 sáv (2.0)
Utasításkészletek MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2 MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, AES-NI, AVX, FMA(3) MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, AES-NI MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, AES, AVX, XOP, FMA4, FMA(3), F16C, BMI, TBM
Egyéb technológiák EIST, C1E, C-states, Execute Disable Bit, VT-x APM, HTC, C1E, C6, EVP, AMD-V, IOMMU v2, VCE
Gyártástechnológia / feszültség 22 nm Tri-Gate
1,10 V (rev. C0)
22 nm Tri-Gate
1,18 V (rev. C0)
32 nm HKMG
1,25 V (rev. C2)
32 nm HKMG SOI
1,300 V (rev. A1)
TDP max. 54 watt max. 73 watt max. 65 watt
Tranzisztorok száma
Lapka mérete
ismeretlen
13x mm2
382 + 177 millió
81 + 114 mm2
1,303 milliárd
246 mm2
Integrált GPU (IGP) HD Graphics HD Graphics 4400 HD Graphics Radeon HD 8470D
Grafikus mag kódneve Gen7.5 Gen5 Devastator
Végrehajtóegységek 10 Execution Unit 20 Execution Unit 12 Execution Unit 192 Radeon Core
Órajel 350 MHz 733 MHz 800 MHz
Turbo Boost 1100 MHz 1150 MHz 900 MHz -
Támogatott DirectX verzió DirectX 11.1
Támogatott OpenGL verzió OpenGL 4.0
Támogatott OpenCL verzió OpenCL 1.2 - OpenCL 1.2
Multi-GPU opció - van
HD anyagok hardveres támogatása Intel ClearVideo HD*
(H.264, VC-1, MPEG-2)
AVIVO HD (UVD3) (H.264, VC-1, MPEG-2, MPEG-4 ASP/DivX)
HDMI Audio Dolby TrueHD és DTS-HD Master
* Az Intel a HD Graphics IGP-n letiltja a képjavító eljárásokat, de a videók gyorsítása továbbra is megmarad.

Renderelés, tömörítés (CPU)

Korábbi tesztjeinkben már elmondtuk, hogy a renderelés tipikusan az a nagyon jól párhuzamosított, sok magot/szálat kihasználó folyamat, ami nem igazán képes hasznot húzni sem a méretes L3 cache-ből, sem az esetlegesen nagyobb memória-sávszélességből. Az IPC, azaz az egységnyi órajel alatt végrehajtható műveletek számából, illetve a magasabb üzemi magfrekvenciából viszont annál inkább képesek profitálni ezek az alkalmazások. Cinebench alatt nem brillírozott túlzottan a tesztalany, de 3ds Max és Indigo alatt már javult a tempó.

A fájltömörítők a renderelő alkalmazásokkal ellentétben kedvelik a minél nagyobb memória-sávszélességet és az alacsony késleltetést, illetve a minél nagyobb, illetve gyorsabb L2 és L3 cache-t. RAR-ban jobban, míg Zipben gyengébben muzsikált a Pentium.

Videovágás, szerkesztés (CPU)

A különféle videovágó és -konvertáló alkalmazások egyaránt profitálnak a gyorsabb memóriából és a minél több magból/szálból, illetve természetesen a magasabb IPC-ből. After Effects alatt szépen muzsikált a G3258, de a másik két alkalmazásban már visszacsúszott a mezőny végébe.

A PowerDirector és a Sorenson Squeeze ismételten csak nem kedvezett a tesztalanynak, míg a Reaper egy fokkal jobban feküdt számára.

Videokódolás, egyéb (CPU)

A DivX képes több szálon dolgozni, bár négy felett már egyiket sem terheli maximumra, míg az XviD csupán egyet képes kihasználni. Ezekkel ellentétben az x264 jóval fejlettebb, hisz a tizenkét szálat felvonultató Intel processzorokon is képes 100%-os CPU-kihasználtságot mutatni, miközben még a legújabb utasításkészleteket (pl. AVX) is kihasználja. Ennek megfelelően DivX és XviD alatt is szépet ment az új Pentium, míg x264 visszacsúszott.

Az utolsó négyesből Photoshop alatt mutatott kifejezetten jó eredményt a G3258.

Játékok

A Radeon HD 7970 GHz Editionnel párosítva, egyjátékos (single player) módban játszott címek alatt teszteltünk. A Pentium G3258 nagy részletesség mellett, magas felbontásban csak Tomb Raiderben nem mutatott lemaradást az erősebb megoldásokhoz képest, Crysis 3 és Grid 2 alatt már a Haswell i3-tól is távolabb volt.

Az IGP és a tuning

Pár gyors méréssel az IGP tempójára is ránéztünk. Ehhez ismét a Grid 2 és a Tomb Raider címeket vettük elő.

Mindkét játékban a lista utolsó helyén végzett a Pentium IGP-je. Persze mindez még nem jelenti azt, hogy játékra alkalmatlan lenne, csupán az élvezhetőség kedvéért alacsonyabb, 1680x1050/1600x900 alatti felbontást és/vagy alacsonyabb részletességet szükséges beállítani.

Az OpenCL-t alkalmazó LuxMark egy fokkal jobb helyre hozta be a főszereplőt.

Természetesen a jubileumi processzor legfőbb képessége, a tuning nem maradhatott ki a tesztekből. Viszonylag könnyű dolgunk volt, hisz kizárólag a szorzókkal és a feszültségekkel kellett machinálnunk. Gyors próbánk során a CPU-magokat 4600 MHz-ig tudtuk stabilan felhúzni, amihez 1,36 voltos feszültség volt szükséges, ami nagyjából 0,26 voltos emelést jelentett. A maghőmérséklet huzamosabb terhelés után 70 °C környékén tetőzött.

Az órajel és a feszültség együttes emelésének eredményeképpen körülbelül 55%-kal ugrott meg a terhelés alatt mért fogyasztás a diszkrét grafikus kártyát nélkülöző rendszerben.

Végül a tuning hatását különböző alkalmazások alatt is megmértük.

Összegzés

Cikkünk végéhez közeledve térjünk rá az eredmények összesítésére!

Az átlagolt eredmények alapján a főszereplőnél 18%-kal gyorsabb a még Ivy Bridge alapokra épülő Core i3-3220, míg a Haswell mikroarchitektúrás Core i3-4130 már 30%-kal lép el tőle. Ezzel szemben a konkurencia nem sokkal olcsóbb, A6-6420K modelljénél több mint 50%-kal gyorsabb a Pentium G3258, ami már tetemes előny.

A teljesítmény/fogyasztás mutató tekintetében a középmezőnyben végzett a tesztalany Pentium.

Az Intel jubileumi Pentiumja, a G3258 alapvetően jól sikerült, bár mi jobban örülnénk, ha kivételesen legalább az utasításkészletek támogatását nem piszkálta volna a gyártó. A főszereplő a belépőszint tetején áll, így azt elsősorban az alacsonyabb igényekkel vagy szerényebb büdzsével rendelkező vásárlóknak szánja az Intel. Igen ám, de ott a tuning is, amely épp a G3258 legnagyobb előnye.


[+]

Utóbbihoz megfelelő alaplapra is szükségünk lesz, hisz hivatalosan csak a "Z" előjelű chipkészlettel szerelt alaplapok esetében van mód a CPU szorzójának emelésére, bár egyes gyártók időnként előszeretettel kerülik ki az Intel ezen korlátozását, így némi szerencsével a kedvező árú Pentium mellé találhatunk olcsó(bb) tuningos alaplapot is. Mindezek ismeretében mi elsősorban a túlhajtástól vissza nem riadó, kísérletező kedvű vásárlóknak ajánljuk a már bruttó 19 000 forintért megvásárolható Pentium G3258 processzort.


Intel Pentium G3258 processzor

Oliverda

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés