Lufi-e a 8K? Eljön-e az áttörés?

Már kaphatóak az extrém nagy felbontású tévék, és viszonylag sok gyártó mozgolódik ezen a fronton...

Hirdetés

Felszínes eredmények

Bár úgy tűnhet, hogy az elmúlt fél évtizedben a gyártók egymást tapodták, hogy betolják a 8K szekerét, hiszen jó pár ilyen eszközt tettek le az asztalra, a valóságban inkább úgy tűnik, hogy az egésszel mindezidáig nem voltak igazán komoly szándékaik.

Skyworth 8K tv
Skyworth 8K tévé [+]

Talán azt sem túlzás kijelenteni, hogy a piaci résztvevőknek nem az volt a fontos, hogy elterjedjen a 8K, hanem hogy elmondhassák magukról, hogy ők képesek ilyen eszközöket is előállítani, egyaránt üzenve ezzel a befektetőknek és a nagyközönségnek. A tévéket, monitorokat kiállították a nagy eseményeken, föléjük tették a hatalmas "8K" feliratot, de magukon a kijelzőkön csak állóképeket jelenítettek meg, legjobb esetben is annyi volt csak a mozgás, hogy ezeket tologatták jobbra-balra. Egy IFA, CES vagy Computex kaliberű kiállításon ez a látogatók 99 százalékának fel sem tűnik, hiszen ők csak sodródnak a tömeggel, és mindössze annyi marad meg bennük, hogy "az jó márka, mert 8K tévéje is van".  De ha jobban belegondolunk, ez azt jelenti inkább, hogy még egy ilyen presztízseseményen, ahol a költségek nem számítanak, sem tudták megoldani stabilan a 8K mozgásmegjelenítést...

A kameragyártók sem törték magukat, hogy rávegyék az alkotókat, kezdjenek ilyen ultranagy felbontásban forgatni, ennek következtében mind a mai napig kevés 8K film vagy videó született, ráadásul ezek egy része is time-lapse anyag. Nem voltak 8K filmbemutatók, esetleg 8K fesztiválok, nem született olyan Avatar-kaliberű mű, amely lökést adott volna a technológiának, ahogy James Cameron alkotása tette azt a 3D-vel.


[+]

Az is hatalmas probléma, hogy egészen 2017 végéig nem sikerült megoldani, hogy egyetlen kábelen továbbítsák a 8K videojeleket, és az elfogadható méretű médialejátszók is hiányoztak. Amíg egy 4K videót egy USB-be dugott pendrive-on keresztül is el lehet juttatni a tévére, addig a 8K esetében ehhez még a tavalyi IFA-n is kellett egy hatalmas doboz, amelyből négy(!) darab kábel kígyózott ki és tűnt el a tévé/projektor hátuljában. A tévéadásoknál pedig megtört a kezdeti lendület, hiszen az NHK (a japán műsorszolgáltató) folyamatosan azt kommunikálta, hogy sikeres kísérleteket folytat a földfelszíni és a műholdas 8K sugárzással kapcsolatban, és volt is néhány kísérleti adás, de azt éveken át csak ígérgették, hogy meg is kezdik a "rendes", hivatalos műsorszórást.

Talán ki lehet jelenteni, hogy az elmúlt években a 8K inkább csak egy Patyomkin-falu jellegű technológia volt, vagyis a felszínen nagyon látványosnak tűnt, de valós koncepció, stratégia és tartalom nem volt mögötte. Ez persze totálisan érthető valahol, hiszen mindenkinek megvolt a maga baja, és egyszerűen nem tudtak vagy akartak igazán komoly erőforrásokat fordítani a 8K-ra. Az LG-nek például ott volt a Full HD, majd a 4K, illetve a 4K HDR OLED, amelyek bevezetésére rátették az elmúlt fél évtizedet, a Samsung az OLED projekt után a QLED-del volt elfoglalva, a Sharp konkrétan az életben maradásért küzdött, a kínai cégek pedig próbálták felépíteni magukat és növelni piaci részesedésüket.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés