46. hét: felhőtlen szórakozás

LAN-parti

LAN-parti

Az újdonságok felsorolása után nézzük heti kiemelt témánkat, a LAN-partis gépeket és kellékeket. Felhasználási körük világos – hálózati játékok. Hogy milyen erős processzor kell beléjük, azt általában a céljáték (vagy céljátékok) gépigénye határozza meg. A kimondottan hálózati (vagy on-line) felhasználásra tervezett játékok grafikai kidolgozottsága kissé háttérbe szorul, fontosabb a stabil, jól működő, összehangolt motor és a kiegyensúlyozott játékmenet. Mivel itt ember ember ellen játszik, mesterséges intelligencia sem terheli a processzort. A ma elterjedt LAN-os játékok közt dominálnak az FPS-ek (first person shooter – katonás-szuperhősös, elbújós-rohanós, gyilkolászós) és a stratégiai játékok (apróemberkés, építkezős-rombolós, sokáigtartós). Általában érvényes, hogy csak a legjobbak maradnak talpon, csupán néhány játék viszi a LAN-os (és internetes) prímet. Legjelentősebbek a Counter Strike, a Quake sorozat, az Unreal Tournament sorozat, a Call Of Duty sorozat, a Medal of Honor lövöldözős oldalról és a Warcraft 3, Age of... sorozat, valamint a Command & Conquer sorozat építkezősből. A stratégiai játékok gépigénye kisebb, az FPS-ek viszont a pörgős játékmenet miatt komolyabb gépet – grafikus rendszert – igényelnek. Mivel a felsorolt játékok döntő többsége OpenGL alapú grafikus motort használ, LAN-partis gépbe érdemesebb NVIDIA gyorsítókártyát venni. Memóriából itt is áll a mondás: a több jobb, de nem kell túlzásba vinni. Processzortesztjeink alapján inkább az AMD kínálatából érdemes választani.

Méret

Hirdetés

A teljesítmény mellett a LAN-partis számítógépnek fontos a mérete is, mert valahogyan az akció színhelyére kell juttatni a masinát, ami egy nagy torony és egy huszonegy hüvelykes monitor esetében nem egyszerű feladat. Legjobban akkor járunk, ha gépünk kis méretű, SFF (small form factor) és LCD-monitorunk van. Persze ez az összeállítás nem éppen olcsó. A szállítás másik problematikus pontja a sérülésveszély. Számítógépünket érdemes dobozában szállítani, így megóvjuk festését, és az időjárás viszontagságaitól is védve van. Ha nagyobb súlyú hűtőborda van porcesszorunkon vagy grafikus kártyánkon, azt érdemes kiszerelni és külön szállítani. Fölösleges CD- vagy DVD-íróinkat is hasznos lehet kiszerelni, súlycsökkentés miatt.

Interfész

A teljesítményt nagymértékben befolyásolják a számítógép játékossal érintkező részei: egér, billentyűzet, monitor stb. Stratégiánál jó nagy képfelület – felbontás – szükséges, hogy minél jobban átláthassuk seregünket. Az egér és a billentyűzet nem olyan lényeges, fő szempont a kényelem legyen.

FPS-eknél, ha már komoly a helyzet, sorsdöntő lehet a jó minőségű mutatóeszköz, de még az alátétből is tanácsos igényesebbet beszerezni. Egerek közül a Logitech MX sorozatát, valamint a Microsoft IntelliMouse családját ajánljuk. Az előbbi csúcsminőségű, de drágább is. A legkisebb MX310 8800 Ft, a legnagyobb, lézeres MX1000-es 18 840 Ft. Még drágább a Bluetooth-szos MX900, mely szinte megegyezik a rádiós MX700-zal. Nem tanácsos vezeték nélküli egérrel lövöldözőset játszani, mert az adó működtetéséhez szolgáló elemek vagy akkumulátorok nehézzé teszik; persze ez ízlés dolga ugyanúgy, mint maga az egér formája. Érdemes vásárlás előtt végigtapogatni többfélét is!


Logitech MX310 – MX510 – MX900 – MX1000

A Microsoft optikai egerei szintén jó társaink lehetnek a virtuális öldöklésben, áraik alacsonyabbak, kivitelük nem rosszabb, formájuk más. Még a legnagyobb IntelliMouse Explorer 4.0-hoz is hozzá lehet jutni 6000 Ft alatt, a közepes IntelliMouse már 4000 forint környékén beszerezhető, a legkisebb Wheel Mouse 2700 Ft környékén kapható.


Microsoft WheelMouse – IntelliMouse – IntelliMouse Explorer – IntelliMouse Explorer Bluetooth

Említést érdemelnek még a speciális egerek. A legkomolyabb a Razer Diamondback, melyet kimondottan precíziós játékra fejlesztettek ki, 1600 dpi-s felbontással; akár 15g gyorsulást is képes követni, vezérlőprogramja sem kutya. Tudásához képest ára nem is olyan veszélyes: 14 875 Ft. Formailag érdekes a Microsoft Optical Mouse by S+ark egér is, melyet a neves formatervező, Philippe Starck álmodott meg. Jól néz ki, kérdés: mennyire hatékony. Ára megközelítőleg 12 000 Ft. Technológiájában újdonság a tesztlaborunkat is megjárt A4 Tech NB-30. Ez egy vezeték nélküli optikai egér, de nem elemmel vagy akkumulátorral működik (így nem túlsúlyos); speciális egérpadjából kap áramot elektromágneses indukcióval. Egyetlen hátránya, hogy ez a csodapad játékhoz túl kicsi.


Microsoft Optical Mouse by S+ark

Elvileg optikai egérhez nem kell alátét, de asztalunk lapja gyakran nem elég jó minőségű ahhoz, hogy a mutatóeszköz simán tudjon haladni. Probléma lehet a sötétebb bútoranyaggal is, ami elnyeli az optika fényét. Egéralátétből – úgy mint egérből – sokféle van, olcsóbbak, drágábbak, jobbak, rosszabbak. Pár száz forintért már kaphatunk vászon vagy műanyag egérpadot. Ezek újonnan általában megfelelőek, de rövid használat után kopnak, a vásznas nehezen tisztítható. Ötszáz és ezer forint között tanyáznak a zselés alátétek, melyekhez csuklótámasz is jár. Inkább a kényelemre, mintsem a pontosságra vannak hangolva. Jelentősen magasabb áron kaphatóak a professzionális egérpadok. Akik versenyszerűen űzik a számítógépes játékokat, gyakran kerülnek olyan helyzetbe, ahol egy-egy mozdulaton múlik a továbbjutás, esetleg a vaskos pénznyeremény vagy egyszerűen a megfizethetetlen hírnév. Főként nekik készülnek ezek az eszközök, de mindenkinek ajánljuk, hogy egyszer próbáljon ki egy komolyabb egéralátétet, legalább személyesen is tapasztalatot szerez.

Anyagukat tekintve a professzionális egérpadok három csoportba sorolhatóak: műanyagok, fémek, üvegek. Közös jó tulajdonságuk, hogy az egér sokkal finomabban siklik rajtuk. A műanyagok gyorsan kopnak, ha felületük érdes, akkor könnyen koszolódnak is. A fém és üveg padok ellenállóbbak az idő vasfogával szemben, de könnyen koszolódnak és az egér csak speciális teflontalpon (Skatez, Padsurfer) tud igazán jól mozogni rajtuk. További hibájuknak szokták felróni, hogy hidegek. Külön cikksorozatban mutatjuk be ezeket az egzotikus hardvereket.

Ha már az egeres érdekességeknél tartunk, érdemes megemlíteni, hogy bizony létezik külön egerezéshez kifejlesztett kesztyű is. Azt csak csöndesen merjük megjegyezni, hogy nagyjából ötezer forintba kerül...


Steelpad Gaming Glove

Billentyűzetek terén az FPS-ek sem túlzottan igényesek, fő szempont legyen itt is a kényelem.

A beviteli eszközök után szólunk a kimenetiekről is. A monitor, mint már írtuk, mérete és súlya miatt kellemetlenségeket tud okozni, ha LAN-partira kell menni. Egy közepes autóba már nem fér el egy teljes Counter Strike klán gépestül, katódsugaras monitorostul. LCD-vel megoldható a helykérdés. A síkképcsöves kijelzőket korábban nem nagyon ajánlották játékra, mert a technológiájukból adódóan a gyors mozgások mentén szellemkép alakult ki, ezt a jelenséget utánhúzásnak nevezik. A modern, 16, sőt 8 ms késleltetésű LCD-knél ez már szinte teljesen észrevétlen. A lapos monitorok mellett szól szemkímélő működtetésük is. Katódsugaras előtt lehúzott egész hétvégés non-stop játék nem tesz jót látásunknak! Ha mégis CRT mellett maradunk, érdemes félóránként pihenőt tartani, a felbontást pedig úgy beállítani, hogy legalább 80 Hz-es képfrissítést kapjon.

Hogy ne zavarjuk társainkat, és jobban érzékeljük a zajok irányát, fülhallgatóval érdemes játszani. Hogy milyennel, azt pénztárcánk szabja meg, a hangminőség nem olyan fontos, mint zenehallgatásnál. Szem előtt kell tartani, hogy több órán át fogjuk használni az eszközt, ezért legyen kényelmes. A fülbe helyezhető kis dugaszokat nem ajánljuk, károsítják hallásunkat. Érdemes nagyobb méretű, de könnyű példányt választani, melynek viselése hosszabb időn keresztül sem fárasztó.

Saját LAN-parti

Akinek nincs kedve nagyobb LAN-partikra utazni, esetleg nevezési díjat fizetni, az szervezhet otthon egyet. Nem kell hozzá más, csak kellő méretű hely, egyszerű hálózat, néhány játékos és számítógépük. A helyszín megválasztásával kapcsolatban érdemes tekintettel lenni a környékre, szomszédokra, mert az éjszakába nyúló játék csatakiáltásait nem biztos, hogy tolerálják. Figyelni kell az elektromos hálózat minőségére is; 5-10 számítógép már komoly megterhelést jelent, nem ajánlatos egy konnektorról működtetni őket.

A gépek összekötéséhez nem kell nagy tudomány. Hálózati kártya már a legtöbb mai gépben alaplapi tartozék. Ha mégsem lenne az, két- és hétezer forint között kapható. Érdemes UTP-kábelekkel és switchcsel operálni. Ilyen esetben egy csillag topológiájú hálózatot hozunk létre, melynek a közepében a switch áll, és a szárakon csücsülnek a számítógépek. Nem igényel komolyabb szoftveres beállítást, esetleg IP-címeket lehet kiosztani. A rendszer egyetlen hátránya, hogy a vásárláskor el kell dönteni, maximum hány gépet szeretnénk összekötni, ugyanis a switch fix számú foglalattal rendelkezik. Persze több is összeköthető belőlük, ilyenkor a csillag egyik szárára kerül a következő switch. Öt gép kiszolgálását bíró egységek nagyjából 5-6000 forintért kaphatóak, 2-5 év garancia jár hozzájuk. Nyolcportos switchek 6-9000 Ft között, tizenhatosak 14-18 000 Ft között már elérhetőek. Hozzájuk való vezetéket lehet venni készen szerelve – ára nagyon boltfüggő –, és lehet saját kezűleg gyártani egy speciális, 2-5000 Ft körüli krimpelőfogóval. Ha több vezetékre van szükségünk, érdemes lehet ilyenbe is befektetni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés