Hirdetés

30 hüvelykes Samsung monitor

Hirdetés

Tesztelés


Fekete [+]

A kalibrátort félretéve, a szemünkre hagyatkozva először a feketét vizsgáltuk. Nem tettünk mást, mint hogy a kijelzőt sötétben (ahogy a filmeket is szokás nézni) egy teljesen fekete háttér megjelenítése közben lefényképeztük. A kalibrálás során bemért fekete értéke itt mérvadó szokott lenni (120 cd/m² mellett 0,2 cd/m²-t kaptunk), de ez a szám nem képes kifejezni a panel egyenletességét, ezért van szükség a fényképre. A Samsung 305T Plus ebből a szempontból egész jól vizsgázott, bár láttunk már ennél homogénabb panelt és sötétebb feketét is. A bal felső sarokban jobban, a bal alsó sarokban kevésbé, de egy kis csóva látszódott.


Barna [+]

A továbbiakban a panel homogenitását vizsgáltuk. Ehhez egy rendkívül egyszerű módszert választottunk, a kijelzőn megjelenítettünk egy szimpla, egyszínű képet (eredetileg barna), majd azt vizsgáltuk, hogy a fejünk mozgatásával hogyan változik a megjelenített szín. Ideális esetben, ha pontosan középről nézünk egy képernyőt, akkor a szélek felé haladva sem tapasztalunk színváltozást. A fénykép pontosan középre állított fényképezőgéppel készült. Tesztalanyunk itt sem szerepelt tökéletesen, de azért nem is volt vészes. Ezúttal a bal felső és a jobb felső sarokban látszódott egy kis világosodás, bár ez használat közben nem volt észrevehető. A „barnatesztben” látott eredmények után bemértük a fényerőt (fehéren) a panel tizenöt különböző pontján. A monitortesztekben a minimális, maximális stb. fényerő mértékét mindig a képernyő közepén szoktuk meghatározni, viszont az egyre növekvő paneleken néha már szabad szemmel is jelentős eltéréseket lehet felfedezni a panel egymástól távol lévő pontjai között (azaz kissé foltosak). A tesztelt típus itt jól láthatóan egyenetlenül teljesített, a panelen balról jobbra haladva egyre magasabb fényerőt mértünk. Ez még nem is lenne baj, de a különbség a sötétebb területeken két esetben elérte a 10%-ot, egyszer pedig a 18%-ot, ami már igen magasnak tekinthető. Érdekes, hogy a bevilágítás a bal felső sarokban látható a legjobban, ennek ellenére itt a középpontnál kisebb fényerőt mért a kalibrátor.


Samsung SyncMaster 305T Plus (Super-PVA) [+]


Samsung SyncMaster 2493HM (TN+film) [+]

Ezután a betekintési szögeket ellenőriztük. Tudni kell, hogy az egyes paneltípusok (TN, MVA/PVA, IPS) ebből a szempontból eltérő jellemzőkkel bírnak a gyártástechnológiából kifolyólag. A leghátrányosabb helyzetben a TN+film panel van, mely vízszintesen és függőlegesen sem rendelkezik baráti értékekkel, ez főleg akkor érhető tetten, amikor a monitort szemből nézve már a panel szélén sem olyan a szín, mint középen, ez a széles képernyős (widescreen) kijelzőkön fokozottan látható. A (S-)PVA panelek a papírforma szerint oldalról, lentről vagy fentről nézve sem veszítenek kontrasztarányukból, vagy legalábbis nem vészesen. A szemléltetés kedvéért elővettük egy régebbi tesztben szereplő, 24 colos TN+film paneles kijelző fényképeit is, így az könnyedén összehasonlítható a Super-PVA-s Samsung 305T Plusszal. A 30 colossal egyik irányból sincs probléma, míg a TN+filmes monitorok képe fentről, de főleg alulról szemlélve is csúnya.

Az utánhúzást játékokkal (Quake 3 és 4, Prey, UT3, Gears of War, Crysis, stb.) és filmekkel egyaránt vizsgáltuk. A 305T Plusszal nem volt problémánk egyik esetben sem (kivételt a tömörítési hibák és a filmek, illetve a képernyő frissítésből adódó különbségek jelentenek). Egy ideje minden monitorról így nyilatkozunk, mert szerintünk 8 ms-os g2g válaszidő alatt nincs észrevehető utánhúzás. Ennek ellenére, ha valaki úgy érzi, hogy nem vagyunk megbízhatóak ebből a szempontból, nézzen meg egyet magának, mert csak akkor lehet benne biztos, hogy nem fog csalódni. A TN+film paneles monitoroknak 2 ms-os válaszidővel biztosan nincs utánhúzásuk.

Időnként felhívják arra is a figyelmünket, hogy a professzionális és hardcore gamerek másképpen látják ezt a témát, a profi játékosok számára állítólag még egy 2 ms-os panelnek is zavaró utánhúzása van. Ezt a véleményt mi nem osztjuk, de elfogadjuk – azt azért érdemes hozzátenni, hogy az igazi profik száma igen elenyésző.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Digitális képkeret a Samsungtól

    Képek, zenék, filmek lejátszásán kívül másodlagos monitorként is használható a Wi-Fi-s képkeret.

  • Samsung monitor - profiknak

    A 24 hüvelykes, LED-es háttérvilágítású, saját szegmensében kedvező árúnak mondható SyncMaster XL24-et teszteltük.

  • Három plusz egy monitor

    Három 24 hüvelykes, valamint egy nagy felbontású, de csak 22 hüvelykes LCD kijelző került a tesztpadra.

  • 24 colos dizájnmonitorok

    A szoba dísze, de szemünk ellensége lehet? Az Acer, az LG és a Samsung 24 colos, TN+film paneles monitorát vizsgáltuk.

Előzmények

Hirdetés