Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    Felmerült egy igény, hátha lesznek érdeklődők az egyik legismertebb (bár ugyanakkor kétségkívül sok ellentmondással küzdő) sci-fi / gothic világának. A topic célja a világ hátteréről való diskurzus, és persze a hozzá kapcsolódó számítógépes játékoknak egyfajta gyűjtőhelye.

    Hogy az első hsz.-nek valami értelme is legyen, egy kis bemutató azoknak, akik még csak lágyan megérintet az Istencsászár szelleme. :)

    A Warhammer 40.000 (Wh40k vagy 40k) egy sötét és borús világ, amely 1987-ben jött a világra a Games Workshopos Rick Priestley és alkotógárdája által, a korábban kihozott Warhammer Fantasy (WhF vagy WF) táblás játék jövőbeli alternatívájaként. A WhF szabályait használták fel az új játékhoz, sőt, a világ is részben onnan táplálkozott (például a teljes káosz agenda ugyanúgy megtalálható mindkét világban, még a káoszistenek nevei és háttere is ugyan az). A játék alaphangulatát igyekeztek neves és kevésbé neves festők által megkomponált gigászi harcokat ábrázoló képekkel megadni.


    A Wh40k első kiadásából származó borítókép, ma már megmosolyogtató minőségben

    A táblás játék világa szélesebb körben csak lassan terjedt el, ám ebben nagy segítség volt Ian Watson 1990-ben megjelent Inkvizitor c. regénye, amit három másik követett. Szintén a szélesebb körrel való megismertetés célozta a számítógépes játékok megjelenése, az első, a Space Crusade ( letölthető innen a DOS-os változat ), illetve nem sokkal később a Space Hulk ( letölthető innen ). Mellesleg én is ezekből ismertem meg a világot. :)

    A világ népszerűsége hamar az egekbe tört, jelenleg a GW első számú arany tojást tojó tyúkja, ennek megfelelően át is vette a stafétabotot a WF-től, például már kijött a Warhammer 40k szerepjáték is (végül is nem késtek vele sokat, csak olyan 15 évet...).

    A világ vonzerejét nehéz megfogni, mivel alapvetően cseppet sem vidám, sőt, éppen hogy romlott, döglődő, sötét és kiábrándító. Az emberiséget (Imperium, vagyis Birodalom) egy évezredek óta már gyakorlatilag halott, kvázi bomlott elméjű Istencsászár irányítja, aki egy trónprotézisben vegetál, és hogy "isteni" elméje egy gigászi fénytoronyként világítson a hiperűrben, ehhez pedig pszi aktív emberek tömegeit áldozzák fel számára nap-mint-nap.


    Az Istencsászárról készült 'szobor', amely még a Horus lázadás előtt készülhetett

    A gigászi birodalmat különféle erők tartják egyben, amelyek olykor egymásnak feszülve igyekeznek az emberiséget egyben tartani. Az egyik ilyen hatalmas erő az Közigazgatás (The Administratum), egy olyan hatalmas és lassú bürokratikus szervezet, ahol még olyan bolygóknak is van saját intézménye, amelyek már évezredek óta elporladtak. Egy másik ilyen erő az Adeptus Mechanicus ( na ezt most fejből nem mondom meg, hogy magyarították ), akiknek a központja a Mars, és a technológiáért felelősek, és a felelősségtudatuk vallásba hajlik, ugyanis a sötét jövőben a modern technológia az emberek számára félúton van a misztikum felé, ezért rúnákkal telerajzolva és ájtatos imákkal illik őket használni. A legismertebb erő természetesen az Űrgárdisták rendjei, egyfajta lovagrendek, melyek genetikailag fejlesztett, és a leghatékonyabb páncélokba bújtatott és fegyverekkel felszerelt ember-óriások maroknyi, de hihetetlenül hatékony katonai ereje. Az űrgárdisták népszerűségére valamelyik GW oldalon azt írták, hogy az eladott Wh40k modellek 85% űrgárdista modell. Ezek után nem meglepő, hogy a GW székháza előtt is egy életnagyságú Energiapáncélos (Power Armor) űrgárdista szobor feszít:

    Az űrgárdisták szerény száma miatt (talán egy millió jut több milliónyi emberek által lakott világra) persze a legnagyobb erő mégis a Birodalmi Gárda (Imperial Guards) szerényebben felszerelt, de nagy létszámú katonai ereje, amely a Birodalmi Flottával közösen igyekszik a rendet fenntartani.

    Rajtuk kívül még tucatnyi erő mozgatja a Birodalomat, kezdve az Adeptus Arbiter-ektől, akik a rendfentartásért felelnek, az Ecclesiarchy-in át (ezt megint nem tudom hogy fordították, de effektíve Vallás-Államot takar), akik az Istencsászárt éltető vallási ájtatosságért felel, az ő katonai szárnyukig, az Adeptus Sorotiras-ig (Nővérrend, mivel egy korábbi Vallási rendből jött vezető lázadást vezetet, ezért megtiltották, hogy férfiakból álló katonai erőt birtokoljon - úgyhogy csináltak egyet kizárólag nőkből...).

    Az emberiség túl persze több egyéb faj is jelen van, mint az emberekből kialakult Zömikek (Squats), akik a Fantasy béli Törpék megfelelői - voltak, ugyanis a 1990-es évek közepére már nem nagyon foglalkoztak velük a fejlesztők (94 óta Zömik modell sem igazán jött ki), és hogy megszabaduljanak tőlük, a Tiranidák szépen learatták az összes zömik világot a lore szerint.

    Szintén Fantasy származékok az Eldák, akik az Elfeknek felelnek meg. Ők egy hajdan volt hatalmas és dicső, ám dekadensé és élvhajhásszá váló birodalom maradványait őrző faj. Bukásukkal együtt jelent meg a Káosz Szeme a galaxisban, a bukást túlélő eldák pedig szétszórt hajóvilágaikon küzd a túlélésért, miközben a napnál is világosabb, hogy már nincs jövőjük, azért harcolnak napról napra, hogy az elmúlásukat késleltessék.

    A káosz a WF-ből származik, és annak megfelelően négy nagy káosz istent takar, Khrone a vér és harc istene, Slaanesh a kéj és fájdalom istene, Nurgle a betegségek, elmúlás és elfajzás istene, Tzeentch pedig a változás ura. A káosz már gyakorlatilag legyőzött egy birodalmat, az eldákét, és közel volt, hogy térdre kényszerítse az emberi birodalmat is, mikor az Istencsászár ellen fordította a vele megegyezző erejű Primachok (az űrgárdista rendek megalapítói) közül többet is, akik a Földet megszállva törtek hatalomra. A leghatalmasabb áruló, Horus majdnem legyőzte az Istencsászárt, ám végül "csak" halálosan megsebesítette, és a lázadása kudarcot vallott, így a káoszhívők leginkább a 'Káosz Szemébe' menekültek.


    Horus követői a lázadás idejéből, középen Horus maga

    Az utolsó "alap" faj a zöldbőrüek, az ŰrOrkok, Gretchinek (fantasy Goblin) és Snootlingok faja, akikbe kevés intellektuális hajlam, ám sokkal több vérszomj társult, ami azért érdekes, mert amúgy leginkább a gombákhoz köthetőek származásuk szerint. A kifinomultság nem az ő műfajuk, a páncéljukat az ŰrOrkok sokszor a saját bőrükre szegecselik fel, az járműveik pedig valószínűleg nem láttak kalapácsnál és fűrésznél bonyolultabb szerszámot, pedig még csillagközi repülésre alkalmas űrhajókat is építenek. Ők Gork-ot és Mork-ot, két istenüket éltetik, a harctéren pedig a vérszomj vibráló pszi energiákká alakul, ez a mindent elsöpörni képes Waaagh!!!.


    Crimson Fist űrgárdisták küzdenek Űrorkokkal

    A Games Workshop persze folyamatosan fejleszti a világot, a táblás játék az 7. kiadásnál tart, és időközben számtalan új fajt is behoztak, például a rovarszerű Tiranidákat, akik biológiai alapon hoznak létre mindent, az űrhajóktól kezdve a harcosokon át a harcosok által használt fegyver lövedékéig mindent élő organizmusok alkotnak. Ellenpárjuk az emberiség sötét technológiai korából származó gépharcosok, a nekronok, a szinte elpusztíthatatlan robotok. Az eldák is megkapták sötét árnyaikat a Sötét Eldák képében, akik olyan vadak és féktelenek, hogy már-már több közük van a káoszhoz, mint a túlélő testvéreikhez. Az egyik legújabb faj pedig a Tau, egy új és igen dinamikusan fejlődő faj, akik a japanimációs filmekben látható mechákkal szállnak harcba bárkivel, aki útjukat akarja állni.

    A népszerűsége ha lehet, csak tovább nő, évről évre, ehhez a GW a THQ játékkiadóval szerződött, amelyek a kevésbé sikeres Fire Warrior FPS játék után a Dawn of War sorozattal úgy tűnik megtalálták a megfelelő hangot a tömegek felé, majd jött a közepesen jónak tekinthető Space Marine... és nagy csönd, majd hirtelen ránk szabadult mindenféle Warhammer 40k játék, amelyek viszont általában inkább leverik a lécet, mint átugorják. Jön egy Wh40k MMOFPS is, az Eternal Crusade, de tudni kell, hogy ez már a második ilyen próbálkozás, az első, a Warhammer 40k: Online ugyanis kudarcba fulladt.

    A világban játszódó regények sajnos Ian Watson novellái után mélyrepülésbe mentek át, a 90-es évek második felében és a 2000-es évek elején kijött művek többsége inkább a tisztes iparosmunkák szintje (ilyen téren amúgy analógok a Warhammer Fantasy novellákkal), általában egyszer olvasós, de sokszor inkább még azt a szintet is csak éppen megütőek voltak. 2006-ban egy új sorozat indult, a Horus Heresy sorozat, ami visszamegy bő 10.000 évet, és a Horus lázadás eseményeit veszi végig. Hosszasan. Elnyújtottan. Nagyon. Szigorúan saját vélemény, de eme regények sem emelkednek ki éppenséggel a szürke középszerűségből, sőt, nem egy és nem kettő közülük egyenesen olvashatattlan fércmunka, továbbá sajnos sok téren sikerül ellentmondásba kerülni a korábban felállított Lore-al, szóval sajnos e téren sem túl jó a megítélésem róla.

    A regényeken túl már képregények is megjelentek, ám "rendes" mozifilm még nem született belőle. Egy CGI (számítógépes grafika) film, a Bloodquest munkálatai megkezdődtek, ám finanszirozási problémák miatt félbemaradt, a készítő stúdió pedig feloszlott. 2010-ben egy alacsony költségvetésű CGI film, az Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie, ami ha őszinték akarunk lenni, akkor finoman szólva sem élvezhető alkotás, sem animáció, sem történet terén (hiába a GW regényírója, Dan Abnett írta a forgatókönyvet, egyszerűen szörnyű, de mivel Abnett a HH sorozat írója is, ezen annyira nem csodálkozom).

    Készült egy fanmade filmhez fogható, az 'Inkvizitor' ( amit a Youtube-ról szépen ki is írtott a Games Workshop ). Természetesn készült pár fanmade film is, a legkomolyabb a német Damnatus ( Trailer erre) volt, amely azonban hivatalosan nem jelenhetett meg jogi viták miatt ( a német jogszabályok szerint a rajongók által készített film minden joga a készítőké lett volna, így a GW-nek semmi beleszólása nem lehetett volna - emiatt a GW egyszerűen nem engedélyezte a filmet, hiába a peticiók és egyebek... a félig kész film persze megjelent torrent oldalakon).

    A legiényesebb eddig a Lord Inquisitor fanfilm, amit egy személyes projektként csinál 'Stargazer', egy profi CGI animátor, a Youtube csatornája erre található, érdemes megnézni.

    Összeségében aki igényesebb Wh40k animációra vágyik, az vagy a Dawn of War 1-2 kétségkívűl jóféle intróit nézegesse, esetleg ha az igényeit lejjebb tudja adni, akkor a GW féle inkvizitor film szinvonalán lévő Final Liberation átvezető videókat.

    A végére pár linkajánló:

    Inkvizitor.hu Kötelező magyar honlap

    Games Workshop, a készítő cég honlapja (sajnos a cég általános üzleti magatartását én finoman szólva is undorítónak találom)

    http://www.belloflostsouls.net/, aféle jó kis pletykaoldal a GW játékokkal és eseményekkel kapcsolatosan

    The Waaagh!, az űrorkok már az internetet is meghódítják

    Lexicanum, egy nagyon jó (bár néha érdekes, furcsa) háttérvilágot bemutató Wiki oldal

    Warhammer 40k Wikia oldal, egy másik, hasonló Wiki oldal

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Crytek #2 üzenetére

    Ha FPS, akkor ott van még az Eternal Crusade. Egyébként a játékok terén két hullámhegy volt eddig, az 1990-es években volt a Space Crusade, Space Hulk 1-2, majd a Final Liberation és végül a Chaos Gate. Ezek ígényes és jó játékok voltak. Aztán kevésbé igényes korszak jött, és a 2000-es évek második felében jött ugye a Dawn of War és itt egy minimális emelkedés kezdett, de a Space Marine és a DoW2 óta igényes Wh40k játékot nem igazán láttunk....

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Phobion #4 üzenetére

    Kismillió kép kering a neten, ha valaki rá szeretne keresni, akkor talál bőven. Én direkt nem a legjobb, legegyértelműbb képeket raktam a posztba.

    Egyébként pedig 5 perc után itt ugyebár nem lehet posztot editálni, szóval ha akarnám se tudnám lecserélni. :P

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Phobion #7 üzenetére

    Mi a gond az Eternal Crusade-al? :F

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    @Blade_W: Tényleg, a 1D4Chan alap minden ilyen terén. :)
    Mondjuk az valamennyire szomorú, hogy ott írnak igazából alaposabban a Lore és a GW (nem túl baráti) állapotáról. Sajnos amióta Rick Priestley és Andy Chambers elhagyta a GW-t, a lore és főleg a konzekvencia terén brutális állapotok vannak...

    @Crytek: Azért legalább egy videót nézzél már meg róla, mert ugyebár akkor kiderülne, hogy MMOFPS... ;)

    @Rexdemon: Írj egy e-mailt a inkvizitorportal@gmail.com címre, az adott regelt felhasználónév / e-mail párost megemlítve.

    @PhobioNN7: A Space Marine-ban sose láttál egyszerre két tucatnál több ellenséget a képernyőn. Itt akár több száz is elképzelhető. Nem szabad Crysis szintű grafikára számítani úgy, hogy egy harctéren 1000 játékos gyepálja egymást. Egyébként azt ígérik, hogy a látványvilág még fejlődni fog, sok még a placeholder ott.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #15 üzenetére

    A Necron és a Császár történetéhez: A Necron-ok háttértörténete már legalább kétszer változott, az első megjelenéssükkor (White Dwarf-os volt, még nekem is megvan valahol a blisterbe rakott Necron Warrior, amit csomagoltak mellé) még a Dark Age-es háttértörténetük volt, aztán ebből lett a C'tan-os, The Old One küzdelmes. Hogy aztán az 5th Edition-ban űr-egyiptomi megalomán robotok. Phew.

    A császár detto ilyen, a háttértörténete zavaros, és a szépsége a dolognak, hogy függően attól, melyik forrást nézzük, egymásnak ellentmondó információk is találhatóak bennük. Ez a Jézus-Buddha-Mohhamed vonal nekem nagyon fejfájós, én kerülném. ;)

    A novellák jó részét olvastam, ahogy OFF-ba írtam is, kb. az Ian Watson könyvek olvashatóak, igaz ott is vannak érdekességek (pl. felhajtja a space mariska a sisakrostélyt...), de ezzel együtt is szórakoztató, szerethető.

    Amik viszont utána jöttek, az szörnyű. Akad egy-két szürke, elfogadható minőségű, de a többségen érezni az izzadságszagot, ahogy az író igyekszik valahogy túllenni az egészen, hogy aztán a következőnek kezdthessen neki. A Horus Heresy lenne a nagy váltás, de csak az első kb. három könyvig konzekvens, majd szétesik, és a minőség is szörnyű lesz.

    Én is nekiálltam kétszer, másodszorra a Prospero Burns-ig jutottam. Ez szólna a kedvenc légiómról, a Space Wolf-okról (2nd Edition-ban gyűjtöttem őket, még mindig megvan a ~2000 pontos kis seregem, Drenyástól :DDD ), de az első 100 oldal kb. egy hónap alatt volt meg, míg korábban azért egy-egy könyv legfeljebb egy hétig tartott. Amúgy pedig kevés olyan van, amire azt mondanám, hogy igen, ezt megérte elolvasni... A Horus Rising és a The Flight of the Eisenstein mondjuk még tetszett, ahogy a Mechanicum, Legion és a Fallen Angel is. De ezeket tudnám felsorolni, amikre mondjuk úgy nem sajnálom utólag a rászánt időt... De az olyanokra, mint a Fulgrim, A Thousand Sons, Nemesis vagy a Prospero Burns... Na, ezek miatt az Exterminatust hívnám a GW fejére, hogy ki merték adni őket...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Phobion #17 üzenetére

    ezzel a kettővel mi a gond? személy szerinte nekem nagyon tetszettek, Thousand Sons-ba Magnus-t nagyon sajnáltam

    A Fulgrim egyszerűen értékelhetettlen irodalmi szempontból, teljesen követhetettlen mi miért történik, alap logikát messze nélkülöző események, és az, hogy az agyamentségbe átcsapó élvhajhászatról semmi, de semmi nem kerül ki a flottából? Nyilván az a több százezer, de inkább több millió emberből mindenki természetesnek vette az eseményeket... Eh...

    A Thousand Sons egy másik véglet. Hogy megértsd mi a bajom vele, mélyebbre kell ásni. Az egész végül is a Nikaeai zsinatról szól effektíve. Számomra a Nikaeai fejlemények kifejtése roppant hiteltelen lett. Bakker, kismillió hasznos pszi-használó van a Birodalomban. A Birodalom első (a Császár maga) és második embere (Malcador) is pszi-aktív. A birodalom alapját a warp-képes közlekedésre a Navigátorok jelentik, szintén pszi-aktívak, ahogy a birodalom kommunikációjáért a pszi-aktív asztropaták felelnek.

    A zsinat alapvetően onnan eredeztethető, hogy Leman Russ, az űrfarkasok Primarch-ja "feljelenti" az egész Thousand Sons Légiót, és ezzel kvázi Magnust is a Flesh-change miatt (nem tudom, ezt hogy magyarították sajnos). A Flash-change egy genetikai hiba, ami egyben a Pszi-aktivitást jelenti a Thousand Sons-oknak. Namost emiatt megtámadni a Pszi-ket és a Librarianokat iszonyú szűklátókörűség. Az egyik óriási plot-hole, hogy emiatt miért kellene a többi rend könyvtárosait is tökönszúrni, a másik pedig az, hogy ha egy genetikai hibából adódóan büntetik a Thousand Sons-okat, akkor pont, hogy Russ-nak csendben kellett volna maradnia, hiszen az ő rendje (és még több, másik rend, Blood Angels included) is pengeélre kerülne elviekben egyből, hiszen a Space Wolf-oknak is megvan a saját genetikai hibájuk, a Wulfen átka, ami miatt az űrfarkasok egy része vadálattá válik (erről később). Ezt a vonalat még csak fel sem vetik a regényben, holott tudjuk, hogy nagyon sok rend küzd genetikai hibákból eredő problémákkal...

    Na segond, szóval a Flash-change feljelentés érkezik. Mit csinál a Császár erre?

    Neki áll egy felkiáltásos-demokratikus páholy-politikát csinálni az egészből. Egyszerűen kinyilatkoztatthatta volna a döntését. Oszt jószakát. Sok más esetben így tett. Sőt, inkább arra nincs példa, hogy mikor csinált volna hasonlót. De nem, valamiért egy demokratikus szavazást akart. Úgy, hogy a szavazóknak nem volt meg minden tudása, hiszen a Káoszról nekik nem sok tudomásuk volt, miközben a Császár (feltehetően) pontosan tisztában volt a veszélyekkel. Ahogy azzal is, hogy a Káosz ellen a Pszi a legjobb fegyver. A felvetés is, hogy akkor Pszi-nuku a Space Marine légiók számára, már önmagában is életképtelen dolognak tűnik. Ja, a Space Wolf-okra ez nem vonatkozik, a Rune Priest-ek ugyanis nem Pszi-használók. Ők aféle sámánok a Fenrisről. Ez a Thousand Sons-okon túl senkinek nem szúrja a szemét. Csakmertazért.

    De nem baj, van egy Légióm, amelyeknek tagjai genetikai hibájuk miatt mind-mind Pszi. Oké, veszélyes Pszi-k, részben pont a genetikai hiba miatt, de mi nem veszélyes? Sebaj. Tiltsuk meg a Pszi-használatot az összes Space Marine légió számára. Punktum. De várjunk csak, vagy egy igen erős Pszi-aktív primarchom, és éppen Warp-járatokat építek a Földön, amihez pont erős Pszi-képesség kell, miért is nem viszem hát magammal, hogy segítsen (noda bene meg sem történik a Warp-átjáró összeomlása, sőt, akár maga Magnus űlhetne a Warp-átjárót zárva (nyitva) tartó trónra a Császár helyett).

    Nem, letépjük a szarvaikat, majd haza küldjük őket, sőt, még, "szemet" sem hagyok rajtuk, ahogy tették ezt például a Word Bearers-el a Monarchiai letérdeltetés után. Csak mert azért.

    Jelzem, mindezt az az élő Császár követi el, aki mindeddig vasmarokkal újjáépítette az emberi birodalmat, és a valaha volt legbölcsebb emberek a tanácsadói, mindenek előtt Malcador, aki mit ad isten, szintén ott van a Zsinaton.

    Szóval megtörtént a Zsinat, Magnus mit csinál? Első dolga, hogy megszegi szeretett apja parancsát, és megpróbálja visszafordítani Horus-t az útról, amelyre Erebus próbálja terelgetni. Nem sikerül neki. Mit csinál? Értesíteni akarja a Császárt az eseményekről. Pszi-erővel. Nem ám hogy a telepatákat használná, vagy esetleg elindulna hozzá, áááá, az túl lassú, és úgy se hinné el a Császár. Megszegem az Ő parancsát, és személyesen szólok neki telepátiával.

    Mi történik mindez után? A Császár odaküldi az Űrfarkasokat és Russ-t magát, hogy hozza elé Magnus-t. Azt a légiót és azt a Primarch-ot küldi, akik pont komoly ellenszenvvel vannak a Thousand Sons-ok iránt. Miért nem az Ultramarine-okat vagy a Salamander-eket?

    Most nézzünk vissza a Lore-ra a HH előtti időkbe:

    A császár volt a lángoló tűzoszlopa az emberiségnek. Egy pozitív mintakép. A Császár volt maga az Alfa és Omega az emberiség számára. Az első repedés kvázi magában az Ian Watson-féle Inkvizitorban volt látható, amely megmutatta, hogy a császár valójában egy ezernyi szilánkra hasadt elméjű őrült, aki talán abban őrült bele, hogy 10.000 éve halott, és egy trónprotézisbe helyezve irányítja az emberiséget. De hangsúlyoznám, hogy ekkoriban még semmi sem utalt arra, hogy a Császár egy tökkelütött idióta, ami a Horus Heresy sorozat bemutat.

    A korai Lore-ban Horus sem volt idióta, megalomán vagy hülye (akit Erebus az orránál fogva vezethet), egyszerűen a káosz megfertőzte a tudatát (mindegyik Primarch-ot folyamatosan próbálták átfordítani), és emiatt fordult szembe a császárral. Szintén megjegyezném, hogy így nézett ki a Thousand Sons lore a HH novellák előtt:

    Magnus volt a legerősebb Pszi, csak a Császár maga érhetett fel, fiai, a XV. légió tagjainak legnagyobb része viszont kifordult magából a velük lévő Pszi-erőknek köszönhetően. Magnus maga vette kezébe fiai tanítását, és Prospero-n nekiállt a tanításuknak. Sokan úgy gondolják, hogy ezekben a korai időkben Magnus és a Thousand Sons a káosz erőinek markába került. Nem lehet tudni vagy megbecsülni, hogy mikor történt ez - de valamikor Magnus és légiója átlépték a démoni boszorkányság (sorcery) határát. Úgy tűnik, hogy ekkor még kevés, vagy akár semmiféle hatással nem volt rájuk, megmentve őket a tudásban rejlő veszélyektől. Sőt, Magnus és a légiójának tanításaival elindulhatott a Könyvtáros (Librarian) program, ami lehetővé tette a többi Űrgárdisra légió számára is a pszi-aktív gárdisták képzését. A pszi-erők gyakorlása vezetett ugyanakkor a Nikkae-i Zsinathoz (Eddicts of Nikkae, két "k"-val), ahol a Császár megtiltotta (banned) a boszorkányság tanulmányozását és használatát.

    A Thousand Sons eredetileg nem a lázadók oldalán volt annak kirobbanásakor, sőt, Magnus előre látta Horus árulását, és megpróbálta figyelmeztetni a Császárt. De a boszorkányság használata feldűhítette a Császárt, aki Leman Russ-t és az Űrfarkasokat küldte, hogy elpusztítsa a Thousand Sons légiót. Akik ezután csatlakoztak a Horus-hoz, és Tzeentch követői lettek.

    A Horus Heresy végével a légió a Terror Szemébe menekült, Magnus Démon-hercegé lett előléptetve, és a légió felépítette új otthonát, amit úgy ismerünk, hogy a Boszorkányok Bolygója (Planet of the Sorceros).

    Idézet vége.

    Ebből csinálta a HH széria azt, amit...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Phobion #19 üzenetére

    A gond az, hogy a világ az első időkben, úgy a 3., talán 4. kiadásig elég konzekvens volt, sok-sok ködös részlet volt benne, de nem volt tele plot-hole-okkal. A Horus Heresy-re például külön táblás játék is épült, de a háttér két oldalban el volt intézve. És mindenki elégedett volt vele így.

    Rick Priestley, Andy Chambers (megj.: ők ketten már nincsenek a GW-nél, leléptek), meg Jervis Johnson azok, akik az első időkben pátyolgatták a világot. Ebben az érában sok dolog teljesen másképpen nézett ki, a Birodalom is kevésbé harcolt saját magával, az Eldák is sokkal inkább haldokoltak, az Űrorkok sem voltak annyira nagyon leegyszerűsítve, mint most. Ésszerűbb, egyszerűbb volt minden.

    Hogy egy másik HH-s Lore-problémára mutassak rá: A Space Wolf-okkal kapcsolatosan ugyebár többször előkerült az, hogy "A Fenrisen nincsenek farkasok" (there are no wolves on fenris). Ezt a HH-ban ejtették el először (A Thousand sons), és azóta is ismételgetik, de kifejteni nem fejtik ki. Azt még hozzátették, hogy sose voltak farkasok a Fenris-en. A legáltalánosabb magyarázat az, hogy a Space Wolf-ok alakulnak át farkasokká.

    Ütközési pont 1.: Ez teljesen új lore, a 4th edition Wh40k-ig sehol sem említették. Mint említettem, én a 2nd Editionnal csatlakoztam, és SW sereget gyűjtöttem, így megvan a 2nd Edition SW Codex. Egy betű nincs erről benne...

    Ütközési pont 2.: Az akkori és a mostani lore szerint is Leman Russ-t egy Thunderwolf nevelte fel. Vagyis bizony voltak ott farkasok eredetileg is. Sőt mi több, Freki és Geri, Russ két farkasa is Thunderwolf, velük együtt nőtt fel (úgy is mondhatjuk, hogy közös anya nevelte őket, "testvérek").

    Ütközési pont 3.: A Space Wolf Codex egyik alapvető vonása, hogy a beavatási szertartásként le kell vadászni egy Fenris-i farkast (Fenrisian Wolf), az igazán nagy férfiak egyenesen a Thunderwolf-ra (ezt inkább nem magyarítanám :D ) vadásztak. Namost ez esetben a saját elfajzott testvéreikre vadásznak? Ez még Űrfarkas mércével is meredek lenne...

    Ez pedig megint csak egy kiragadott példa. Tele van olyan "új" lore-al a Wh40k, amik szöges ellentétben állnak a korábbi lore-al, de még nagyobb gáz, hogy nem egyszer saját magukkal is ellentmondásba keverednek. Ez meg gáz, akárhogy is nézzük...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #20 üzenetére

    A korai Space Wolf inkarnációkon viszont (ugyanúgy, ahogy általában a többi SM rend esetén) sisakban vannak a modellek, így is vannak ábrázolva. Az a szabályokban is megjelent már korán, hogy kifinomultak az érzékeik az Űrfarkasoknak, azt viszont nem fektették le sehol, hogy emiatt sisak nélkül rohangálnának.


    "Hagyományos" Űrfarkas Szürke Vadász (Grey Hunters) falka, mind sisakban...

    Aztán ez is változni kezdett valahol a 4. és 5. kiadás között, megjelentek az olyan falka csomagok, amelyeknek legalább egy része sisak nélküli. Hozzátehetjük, hogy a szabályokban ez nem mutatkozott, csak esztétikai jelentősége volt.

    A HUD kérdés tipikus probléma, ráadásul számomra az egész feketehám / HUD / páncél dolog zavaros, elviekben a feketehám "átviszi" az idegvégződések érzeteit a páncélban, ezért nem lassulnak le a Power Armour-os mariskák a páncéljukban (de akkor a Terminator armour esetén miért is lassulnak le? :F Az nem indok, hogy gyengébbek, hiszen pont, hogy erősebbek, vagyis a páncél önmagában nem szabadna, hogy lassítsa őket... no mindegy). Ha viszont az idegvégződésekről van szó, akkor pontosan érzik, hogy mi a helyzet a páncéllal, sőt, az is elfogadhatónak tűnik szerintem, hogy akár a rádiót, üzenetküldést is megoldják rajta keresztül. A látás is ilyesmi dolog, hiszen a Power Armour sisak is, de a Terminator sisak végképpen leszűkíti a látóteret. Márpedig egy katonának a látótere a mindene, még az olyan problémák miatt is panaszkodnak például, hogy az elterjedt PASGT sisak a hallást leárnyékolja, megnehezítve a beérkező hangok azonosítását és pozícionálását.

    Most nem találom a képet, de volt egy GW-s "original" terminator sisak, amelynek a belső oldalán képernyőt lehetett látni. Vagyis a "szemnyílások" valójában nem is szemnyílások, hanem feltehetően kamera van mögöttük, és annak a képét vetítheti a sisak belsején lévő képernyőre. Ez valahol érthető, hiszen a szemnyílás gyenge pont lenne a sisakon, logikusnak tűnik a megoldás. De ez sem minősül canon dolognak...

    Szóval ez is olyan dolog, amire az író figyelhetne, a desingerek meg eldönthetnék végre, mi is a történet a sisakokkal. :)

    Novelláknál szerintem amivel indítani érdemes, az Ian Watson Space Marine-ja (Űrgárdista). Ha a lista alulról kezdődik, akkor számomra furcsa, hogy az Inqusitor-triológia előtt nem látom.

    A Soul Drinkers amúgy a jobb könyvek közül való, Ben Counter követte el, amúgy két HH könyvet ő írt (a harmadikat, a Galaxy of Flames és a nyolcadikat, a Battle for the Abyss-t, no ez utóbbi már kevésbé sikerült jól), tőle a Grey Knight's szériát érdemes elolvasni. ;)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #22 üzenetére

    A gond ott van, hogy az íróknak el kellene olvasni az eredettörténetét azoknak a karaktereknek, rendeknek, amelyekről írnak. Mint említettem, ezzel anno Rick Priestley-ék nem vesződtek túl sokat, legfeljebb pár oldalas dolgokról beszélünk.

    Ian Watson írt róla, hogy a Space Marine megírása előtt elolvasta a Rouge Trader-t (alias Wh40k 1st edition), és lassan kibontakozott előtte a kép arról, hogy is néz ki a világ, mit akar ő ebből kihozni. A szomorú az, hogy a HH-ban viszonylag maroknyi író vesz részt, tehát az egymás közötti kommunikáció csak nem lehet megoldhatattlan probléma, főleg, hogy a leg HH-t pedig talán Dan Abnett követi el. Számomra valahol meglepő, hogy sok rajongója van a régi motorosok között is, én annyira nem rajongok érte, de hát istenem, a nézetkülönbségek adják az élet változatosságát. :)

    Arra pedig nincs mentség, hogy a Codex-eknél néha mekkora marhaságokat hoznak össze... Ott egyszerűen néha elgurul a gyógyszere a desingereknek...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #25 üzenetére

    A termi pálncél érdekes téma, esetleg az lehet benne a logika, hogy az "alap" ugyanaz, csak egyszerűen az extra páncélzat miatt nem olyan agilis, mert ugyanaz a "motor" dübörög alatta.

    Ez esetben gyengébb is lenne a Termi, mint a Power Armour, mert ugyebár a plusz páncél súlyát is cipelnie kell. A fizika nem úgy működik, hogy azonos erőnél, de nagyobb tömegnél rosszabb a reakcióidő (tömeg/erő arány), de egyben az elérhető teljesítmény is csökken (hiszen egy részét "lenyeli" a nagyobb tömeg mozgatása).

    Valahol emlékszem is egy hivatkozásra, ahol taglalták, hogy például a hatalmas váll-részek miatt nem is tudják teljes szögben emelni a kezüket benne.

    A szomorú helyzet az, hogy a csont merev Power Armour esetén is macerás lenne felemelni a kezed, mert a vállizületnek nincs helye mozogni (amelyik kezedet felemeled, a mellvért felfekszik a válladra, és megemelkedne).

    Más: írtad a bevezetőben, hogy igazán használható WH40K film nincsen, gondolkoztam rajta, hogy vajon lesz-e valaha, de kicsinek tartom az esélyt.

    Akarat kérdése, azért ha megnézed Erasmus Brosdau fan-made trailerét , látható, hogy technikailag nagyon is meg lehetne csinálni. Ez egyetlen ember műve, aki hobbiból csinálja ezt. Ha egy kicsit komolyabb emberek kezébe kerülne, olyat lehetne ebből kihozni, hogy sinen lennénk, mint József Attila.

    Ráadásul ahhoz, hogy érthető legyen a háttér, hogy mi miért történik, igencsak bő lére kéne ereszteni...

    A Csillagok Háborúja háttértörténete talán az első filmből lejött? Ugye nem. Én ilyen téren biztos, hogy Ian Watson regényeit venném előre, főleg a Space Marine-t, mert látványos, változatos, és nem mászik bele túl mélyen a lore-ba, de még így is élvezetes.

    De még egy jó példát is felhozhatnék, ott van a zseniális Starship Troopers. Ha úgy akarom, egy agyatlan akciófilm, viszont ha belemész az elejtett mondatokba, akkor hirtelen leesik, hogy ez egy erősen fasiszta propaganda, telis-tele félelmetes utalásokkal (az ellenség dehumanizálása, démonizálása; a "polgárjog" és a katonaság összefonódása; a belső ellenségek látványos kivégzése; a propaganda-snittek hangulatkeltése, stb.-stb.), hiába Paul Verhoeven tud, nagyon. :DDD

    Szóval ha nem egyből valami zsémbes dologba mennek bele, akkor akár jól is elsűlhetne a dolog. De hiába, kétlem, hogy a GW kihasználná a lehetőséget. Sajnos nincs egyedül e téren, számtalan nagyon jó Sci-fi világ vergődik a lehetőségek határán, sorolni lehetne őket (Battletech, The Forever War novella... hosszú a lista).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Phobion #27 üzenetére

    Lost Chapters: Az ilyen "placeholderek" direkt vannak (voltak) beleírva a történetbe. Eredetileg azért, hogy később lehessen rájuk építkezve új oldalágat (first founding chapters -> ami alapból érdekes, lévén ugye eredetileg légiók voltak) belerakni az SM lore-ba, hiszen a Rouger Trader-ben még nem voltak ezek így kibontva. Rick Priestley-ék nem kezdtek velük semmit végül, a HH sorozat pedig kezdett, vagyis misztifikálta őket. Nesze neked. Alapvető probléma egyébként velük, hogy Horus-ról, aki ugye áruló, és minden megrontója, a Császár gyilkosa, mindent tudunk. Vagy ott van az Age of Apostasy, vagyis a Vandire-felkelés.

    Kétlem, hogy ennél nagyobb eretnekség létezik... Szóval emiatt is kell a misztikum. Mert maguk az írók se nagyon tudnak mit kezdeni a két kisatírozott légióval.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Phobion #29 üzenetére

    Alfa légió: Annyi negatívumot említettem már a HH széria kapcsán, hogy azért a tényszerűség kedvéért meg kell mondjam, hogy a Legion novella kétségkívül a jobbak közül van, egész szórakoztató és van benne annyi WTF, hogy az ember élvezettel olvassa. Dan Abnett-től talán ez a legjobb novella.

    Egyébként velük még igazából a desingerek is jó munkát végeztek, anno "mindössze" annyi specialitásuk volt, hogy alapból megkapták az 'Infiltration' képességet, ami nagyon overpower (OP), mert táblás játéknál ez ugye azt jelenti, hogy effektíve bárhol fel lehet őket állítani (bizonyos távolságra persze az ellenség modelljeitől), ráadásul az 'Inf.'-es modelleket utoljára lehet felhelyezni, vagyis akkor, amikor már látod azt, hogy az ellenség hogy állt fel. Ezen kívül az volt a specialitásuk, hogy a sereglistába bevehették a Chaos kultistákat, ami a többi CSM esetében nem állt. Ebből hozták ki a 'Legion' novella által lefektetett történetet. Hozzá kell tenni, hogy aztán jól el is bántak velük a táblás játékban az 5th edition után, mivel a CSM codexben ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint a többi CSM warbandra. Semmi specialitás, csak egy átlag CSM sereg, mondjuk cool háttértörténettel. Szóval az Alpha Legion CSM játékosok tíz körömmel ragaszkodnak a Horus Heresy kiegészítőhöz, ott megkapják a speciális egységeket és szabályokat. (Mondjuk én ezt csak olvasgatom, mert kb. 15 éve játszottam utoljára Wh40k-t, de olyan jó olvasni a különböző RAGE posztokat arról, hogy ki OP, és éppen kit vertek fejbe a Nerf-kalapáccsal úgy, hogy a Necromundai kaptár-bandák délutáni szórakozásként alázzák őket a véres porba... :DDD )

    Mondjuk engem egy picit zavar ez az 'Operatív' dolog, a tetovált hidra-fejjel, de hát ez apró margóra írt szöveg mindössze a többi lore-hibához képest.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #31 üzenetére

    A 2nd Edition-ban még úgy volt, hogy a Great Crusade-ben 20 légió vett részt, mindegyiket egy-egy Primarch vezette. A White Dwarf-okban volt egy sorozat, amely háttértörténeti információkkal szolgáltak (ezeket az Index Astares-ben együtt is kiadták). Az egyik első ilyenben azt írták, hogy a Császár mindegyik Primarch-al találkozott, és az adott bolygón / kultúrában, ahol felnőtt, uralkodóvá tette (így lett mindegyik Primarch-nak / Légiónak saját "Otthona").

    De ezek ismét "elavult" lore dolgok... :DDD

    Én nem látok egységesen felépített történetet, egyszer arra utalnak, hogy az Űrfarkasok már harcoltak (talán el is pusztítottak) másik Űrgárdista Légiót, másszor arra utalnak, hogy az Ultramarine-ok száma növekedett jelentősen, vagyis hogy őhozzájuk lett legalábbis a légió maradéka beolvasztva. Szóval sok itt az ellentmondás még a ködösítések ellenére is...

    Anno nem volt szó arról, hogy Lost, vagyis elveszett rendekről lenne szó, hanem 'egyszerűen' csak törölve voltak a birodalmi adatbázisból. Az indok nem volt meg, hogy miért, tehát a törölt rend lehetett akár lojalista, akár áruló, utólagosan.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    Mondom én, hogy ez a topic is hamar el fog sűllyedni. :DDD

    Egy kis érdekesség, hátha valakinek új. A Wh40k cosplay elég népszerű, mindenek előtt a birodalom és persze a Space Marine, de a valóban jó és arányos SM elég ritka, Gary Sterley (aki egyébként professzionális kellékes) mégis megcsinálta.

    Galériája a DeviantArt-on.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Phobion #34 üzenetére

    A Wh40k nagyon népszerű, ha a modelles / táblás játékokat vesszük alapul. Nyilván már összetettsége miatt sem fog soha a RISK-el vagy pláne egy Monopoly-val versengeni, de ettől függetlenül a maga műfajában talán a legnépszerűbb kétségkívül (hé, a GW saját bolthálózatot tart fent, és megélnek belőle!).

    A másik probléma inkább a licenc / franchise kezelése. A novellák, filmek, játékok jogai körül folyamatosan problémák voltak. Ian Watson is megjegyezte, hogy a Space Marine novellát eredetileg a GW több író által írt rövidebb történetekként képzelte el (feltehetően külön-külön bemutatva a fontosabb rendeket), de a többi író egész egyszerűen otthagyta a projektet, így Watson-nak egyedül kellett befejeznie az egészet.

    A játékoknál ugyan ez. Ad kizárólagos jogot a THQ-nak, de nem kötik ki, hogy milyen és hány játék jelenjen meg. A THQ fiaskó után meg átesik a ló túloldalára, és boldog-boldogtalannak kiadják a jogot.

    A filmek terén még rosszabb a helyzet. Érthetettlen okból a GW sose közeledett egyetlen stúdió felé sem a franchise-al. A fanfilmeket üldözték (a The Lord Inqusitor az első, amire rábólintottak), az egyetlen "hivatalos", GW logós film a finoman szólva is gyatra 'Ultramarines' CGI filmet még támogatták is. Tiszta agyrém...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #36 üzenetére

    Szerintem nem feltétlen kell Happy-End a mainstreamhez sem, a Game of Thrones esetén is sötét, vérgőzös az egész, és a főhősi eposz könnyedén megy át trancsírozásba (pl.: Red Wedding), oszt éppen ezért népszerű.

    A 30-40-100 éves mentőakció nekem pont tetszik. Nem kedvelem az olyan Sci-fi-ket, ahol pillanatok alatt megoldják a távolság problémáját, itt az inmatérium / warp hátteret egész jól oldották meg, nincs "veszteség és veszély nélküli" Faster-than-light kommunikáció és közlekedés.

    Persze még mindig nem a reális megoldásokról, newtoni és kepleri fizikára helyezik a hangsúlyt, no de mégse egy Star Wars szintű idealizált dolog. :)

    A Cosplay nem Ultramarine, hanem Crimson Fists, second founding chapter, az Imperial Fist folyománya. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    @Rexdemon: A Golden Throne malfunction szvsz megint egy ugyanolyan "bemondok valami nagyot, majd nem történik semmi valójában" dolog, mint a Space Wolf-oknál a "There is no Wolf on Fenris." szöveg.

    A jelenleg érvényes lore szerint ugyanis a Golden Throne egyik legfőbb feladata az, hogy lezárva tartsa a Császári Palota mélyén lévő bejáratát az összeomlott Birodalmi Warp-Webway-nek. Ha ez kinyílik a Warp entinitásai közvetlenül elérhetik a Földet. Ez úgy nagyon rossz lenne a való világban mindenkinek. Amíg a HH-ban nem találták ki ezt a Warp-Webway dolgot, addig egy Astronomicon összeomláson túl más téren (feltehetően) nem okozna problémát a császár halála (mondjuk kiderülne, hogy a Birodalmi Tarot-ot tényleg a Császár szelleme járja-e át).

    A Birodalom széthullásával kapcsolatosan az egyik alapvető dolog az, hogy valójában a Császárhoz köthető vallási és adminisztratív dolgokon túl alig van valami, ami jelenleg arra utal, hogy a Birodalom egyben van. Még a flottákat is felosztották Szegmentumokra, ahogy a Birodalom Őrség, Adeptus Astares, és többi rendszert is felosztották kisebb hatósági területekre. Ezek mögött van összefüggés, de igazából egy összefonódás van még, ez pedig a Technológia, amit ugye a Mars-tól és a Forge World-oktől eredeztetünk. Ezek jelenleg is egyfajta "belső birodalomként" működnek, és a Mars alá tartoznak.

    A Tau-hoz való csatlakoznál a fő probléma a Tau-k hosszú távú életképessége. Ők a "Fiatal" faj, és amennyire elbánt a többi fajjal a "sors" a Wh40k világában, a Tau-kat is törvényszerűen kellene, hogy érje valami komoly trauma. Előbb vagy utóbb...

    Hogy a GW meglépne-e egy ilyen lépést? Igazság szerint nehéz megmondani. Először is már volt arra példa, hogy nagy változásokat hoztak. Anno a 90-es évek elején/közepén történtek a Hive Fleet játékok, ahol a Tyranidák brutális károkat okoztak a Birodalomnak, gyakorlatilag a Déli Szegmensnek egy jó részét learatták, amit a mostani tudásunk szerint "visszanyerni" nem nagyon lehet, csak elpusztítani. Hol van most ez az esemény? Sehol. Nincs sehol kifejtve, hogy mi történik a Déli Szegmensben, milyen világok pusztultak el, vagy éppen vészelték át a Tyranida sáskajárást, nincs szó arról, hogy mi a kukutyin is történt, miután a Tyranida Fleet-eket sikeresen megállították. Semmi.

    A Tau-k alá biztos nem fogják berakni a Birodalmat. Az alapjaiban forgatná fel a Lore... Oh wait... :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    Az a bajom az RTS-el, hogy akkor lenne értelme, ha az AI is normális. A tököm tele van az RTS-ekben azzal, hogy képtelenek a legalapvetőbb taktikai döntéseket meghozni az egységeink -> ha lőnek rájuk, nem fognak maguktól fedezékbe húzódni. Így pedig kattintás-bajnoksággá válik az egész, és hullára nincs semmi értelme.

    A kör rendszerű játékokat én ezért szeretem jobban (Final Liberation FTW! :D).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    @bob.zxr: Egy kicsit monoton, de ideig-óráig el lehet szórakozni vele. Sajnos ugyan az a bajom vele, mint régen, a közelharci egységek nem sokat érnek, túl könnyen elveszítjük őket, de az előre összeállított csapat miatt nem lehet helyette más egységet vinni...

    @Hintalow: Az első benyomás nagyon mély, úgyhogy Ian Watson: Space Marine...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #59 üzenetére

    Azért ide nyitottam, mert azért a legtöbben a játékokkal kapcsolatosan ismerik. Szerintem. :DDD

    Az SM méretek terén nincs kőbe vésett adat. Sajnos a "canon" képek is sokszor félrevezetőek, van, ahol majdnem 3 méteresnek tűnnek. Reálisan nézve valahol 2,2-2,3 méter lehet a magasságuk.

    A "magassági limit" több okból is szükségszerű, leginkább azért, mert ha túl nagyok, akkor az emberek lakta, emberekre tervezett járművek, épületek egyszerűen "No-Zone" lesz az SM-ek számára. Már így is nehezemre esik elképzelni, hogy fér bele 6 Space Marine (ráadásul elviekben Power Armour-ban!) egy Leman Russ harckocsiba...


    Másik kép, jelezve, hogy a Primarch-ok már inkább 3 méterhez közelítenek

    A képeknél a Primarch-ok félrevezetőek, ők még az SM-ekhez képest is monstrumok...

    A másik véglet például a Space Marine játék, ahol Lt. Mira konkrétan alig egy fejjel alacsonyabb, mint az SM-ek... (lehet hórihorgas nőszemély... :P )

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Rexdemon #64 üzenetére

    Üzletileg nem teheted meg. A GW nem adja oda a jogokat, így pedig ki sem adhatod a könyvet, hiába fizeted ki a fordítást.

    Igen, az 1990-es években voltak ilyen szépségek, például kiadták az AD&D 2nd edition szabálykönyvet, aminek a kiadóra vonatkozó részét kb. D6 dobásokkal töltötték ki. :D

    De ma már nagyon más szelek fújnak...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Rexdemon #84 üzenetére

    Teljesen egyetértek, néha a legsötétebb TSR-os időket idézik fel bennem

    Ott van ellenpéldának a FASA, ők pont, hogy nagy hangsúlyt fektettek a nyelvi diverzitásnak, támogatásnak, mégis becsődöltek ők is...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    Hintalow: már szóbakerült, de nem lehetne valahogy ezt a topikot "láthatóvá tenni" mondjuk a logouton belül is?

    A RiOS nem szeparál ilyen szempontok szerint, hiába vannak különböző fórumcsoportok, tökmindegy melyik oldalról lépsz be, ha a felső fórumkeresőbe beírod a "Warhammer" keresőszót, rögtön kidobja a topicot, próbáld ki nyugodtan. Azt meg nem hiszem, hogy valaki csak úgy nézegetné a Logout fórumcsoportot, hogy most Wh40k témát akar találni.

    Mint említettem, anno (és most) ugyaez ment az Sg.hu Wh40k topiccal. Hiába volt a főcsoportban, ugyanaz a maréknyi ember látogatta és szólt hozzá, aki a játékok topicjaiban is. Akit meg a téma komolyabban érdekel, az meg úgy sem a Ph! csoport fórumában fog keresgetni, hanem elmegy az Inkvizítor.hu Wh40k topicjába. Ez a realitás...

    Rexdemon: l) Shadowrun regények dettó, ott meg a világ lett sztem kicsit "out of date" amit lassan reagált a FASA. (Mert p ugye a 2000-es években már mindenhol minden wifiről megy, de a SR jövőjében semmi sem. Pocok sámán van, de 54Mbps net nincsen)

    Ez nem csak a ShadowRun problémája, bármelyik "future" RPG-t megnézed, küzdenek a technológiai lemaradásból eredő problémákkal. Említhetjük a CyberPunk 2020-at vagy a Sindome-ot. Az egész világ alapjaiban kifordul a keretéből, ha nincs már szükség fizikai hálózatra a nethez... A másik oldalról nézve meg ma még mindig nincs például IRL halálos kézi lézerfegyver... :DDD

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Phobion #96 üzenetére

    Sírjak, vagy nevessek... :O :DDD

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Rexdemon #100 üzenetére

    Tökmindegy, kb. ugyanaz a tábor. :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz BoB #103 üzenetére

    Fantasy világból van kismillió, felületes szemlélőnek a WH nem sokban tér el az ezeréves D&D, AD&D világoktól (Forgotten Realms, Dragonlance, Ravenloft, Greyhawk, stb.), a Tolkien-féle világtól és így tovább. Ha belemész a mélységeibe, akkor persze már más a helyzet, mert a "klasszikus" fantasy világok többségében találsz "jó" és "rossz" oldalt. A WH-ban nincs ilyen, mindenki villamos. :)

    A maga idejében (1980-as évek közepe-vége) nagyon népszerű volt sötétsége miatt, de az RPG-t kicsit elszúrták a hatszáznegyvenhét (hasracsapás) kasztal, mert a kezdő játékos hosszú-hosszú ideig el fog veszni a kasztok közötti átjárással (én is így jártam anno, hiába volt 5 évnyi AD&D tapasztalat a hátam mögött, egyszerűen átolvasni az összes kasztot fizikai képtelenség karakteralkotáskor, amikor 5-en vagyunk egy szabálykönyvre - szóva lettem patkányfogó (Rat-catcher), mert azt hittem, az egyenes út a mágusokhoz... tévedtem... :DDD ).

    A WH40k alaposan kifogta a szelet a WH vitorlájából, mert megvolt benne a WH sötétsége, ugyanakkor sci-fi, méghozzá nagyon jó sci-fi hátteret adott mellé. A WH40k elsődleges sale pointja (eladási indoka) az a nagyon szépen felépített és jól desingolt (főleg a 2nd edition óta) űrgárdista-rendek. Ha elcseszettebb desing lenne (az első és a nulladik (Rogue Trader) kiadásban az aránytalan Mk.VI. páncélokkal, és nevetséges karabélyaikkal, például), akkor valószínűleg messze nem lenne ennyire népszerű...


    Hát igen, 1987-ben még voltak gondok a jó idézetek és mottók kitalálásával :)


    Igen, Adeptus Astares, egész pontosan Crimson Fists... Elsőre ráismert bárki? :)


    Rengeteg nyalánkság, külön felhívom a figyelmet a Field Police-ra, illetve a rendfokozati jelzésekre... :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #126 üzenetére

    - Adeptus Astartes (persze alapból minden róluk szól, de külön származtatható belőlük Deathwatch és Grey Knights)

    A Deathwatch és a Grey Knights elég szépen meg is szabja, hogy mi lesz a másik oldalon. Nem fognak a Grey Knight-ok Space Orkokat kalapácsolni, mivel nem az a dolguk...

    Imperial Guard

    Szinte kötelező, az SM után a második legnépszerűbb 'faj'. ;)

    Adeptus Mechanicus (Legio Cybernetica és Collegia Titanica :K )

    Na őket mondjuk hiányolom. Viszont a Titánok kérdése nagyon-nagyon zegzugos, lévén olyan erővel bírnak, hogy csak a legszélsőségesebb csatákba viszik. Ebből következik, hogy az általános, szűk (max. 100 egységes) játékokba nem igazán illenek. A több ezer fős csatákban sem igazán lehet 1-2 Titánnál többet berakni... Ráadásul akkor jön az ellenoldal is, minimum Szupernehéz Harckocsikkal... Mert azért az max. a homokozós gyerekkorszakban poén, hogy a te kártyát üti az összes többit. :)

    Adeptus Ministorum (witch hunterek és Adepta Sororitas, nyami)

    Ezzel megint megszabod az ellenfeleket, plusz nehéz jó történetet kanyarítani köréjük. Az első Dawn of War AS kiegészítője tökéletes példája ennek...

    Adeptus Arbites

    Ők viszont csak akkor lennének versenyképesek besorolod az Officio Assassinorum-ot alájuk, önmaguknak nem versenyképesek a 'fő' erőkkel, vagy akkor behozod a 'gangeket' (pl. Necromundai bandák) is a játékba...

    És ezek csak azok az ágai a birodalomnak, amik önmagukban komplett sokszínű seregekkel rendelkeznek.

    Az Arbites eléggé gyenge lábakon áll egy Elda vagy Káosz erő ellen, persze ha pont-alapú csatáról beszélünk, oké, így is mehet. De vannak más opciók, mint az Adeptus Custodes, vagy a már említett Officio Assassinorum vagy az Officio Sabatorum.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #128 üzenetére

    A Mariskák kötelezőek, a vásárlóközönségnél ők a legnépszerűbbek, anno a Fire Warrior is megmutatta, hogy csaknem felesleges a kevésbé népszerű fajokra koncentrálni (aki nem ismeri, a Fire Warrior egy Tau-orientált, PC-re és PS2-re megjelent FPS, nem volt rossz, kb. a Space Marine szintje a maga idejében, de a Wh40k fanok egy egészen kis szeletét adják csak a Tau rajongók...).

    A birodalom sokszínű, és tényleg jó lenne, ha szélesebb spektrumot ölelnének fel a játékok (pláne, hogy a birodalmon kívül van csaknem tucatnyi másik faj), de nem lehet kihagyni a legnépszerűbb fajokat, mert azzal magadat szúrod tökön...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Rexdemon #130 üzenetére

    Érdekes dolog, hogy hajdan a 'négy nagy' rend a játékokban az UltraMarines / Space Wolf / Blood Angels / Dark Angels volt, a farkasok lassan kikoptak, de a maradék három eléggé jól tartotta magát. Aztán jött ugye a Dawn of War, és a Blood Ravens, szvsz velük nem nagyon fogunk találkozni, leginkább azért, mert erősen a Dawn of War szériához köthetőek. Másfelől azért a Relic egy picit bátor is volt, hogy egy saját űrgárdista rendet 'gyártott', de üdvözítő is, mert így megtört a jég. A lore szerint ezer űrgárdista rend van a birodalomban, mi ebből ismerünk mennyit? 70-et, hozzávetőleg, és egy részük "érdekes" háttértörténettel, mint a Shadow Wolves, amik egy író feleségének "kedvéért" jött létre (a feleségének tetszett a Luna Wolves űrgárdista rend, szóval készített egy farkas (leginkább Space Wolf) ikonokkal teli, lila színű páncélt viselő rendet...).

    A canon szempontjából az a fő gond, hogy a legtöbb rend "csak" ezer űrgárdistával rendelkezik, itt volt a DoW problémája is, mert egy-egy csatában úgy vesztettél el akár egy századnyi űrgárdistát, hogy nem is fájt, picit sem. Persze játékmenet szempontjából ez logikus, csak lore szempontból nem.

    Hogy milyen játék lesz? Nem tudom, az állásajánlatok alapján feltehetően ARPG.

    Visszatérve a fajokra, valahol probléma is, hogy a többi faj sosincs előre tolva, de alant (felent, kinek milyen a fórumbeállítása) már említettem a Fire Warrior-t, ami ékes példája az óvatosságnak. Kb. maréknyi faj / frakció van, amit elő lehet hozni, és nagyon nem nyúl mellé az, aki a Space Marine / Imperial Guard / Space Ork / Chaos / Eldar, esetleg Tyranids mesgyéken marad. Ha megfigyeled, a Nekronok vagy a Sisters of Battle csak a sokadik kiegészítőben tűntek fel régebben is. (A margóra: volt hajdan egy Panzer General-szerű Wh40k játék is, ott viszont a "birodalom" kvázi egységes volt (Imperium undivided? :D), ugyanúgy tudtál SM / IG / SoB seregekből építkezni).

    Mivel a világ iszonyú szerteágazó és hatalmas, nehezen tudsz különböző frakciókat jól összemontírozni. A "klasszikus" megoldás ugye az, hogy az Imperium vs. Ork (vagy Eldar) csata közben a fejükre robbannak a Tyranidák vagy a Chaos. A forgatókönyvet itt kb. le is lehet tenni, mert kevésnek tűnik a mozgástér. Ami persze nem igaz, hiszen például lehet a lázadó, birodalomtól elszakadó ex-Imperium frakciókkal is keverni. De ha rossz fiúk kellenek, az Űrorkoknál, Tyranidoknál és a Káosznál messzebb menni nehéz (az Eldarok nagyon jók lennének ebben, csak sajnos a megfelelő háttér prezentálása nélkül súlytalanok sajnos, én ezért vakarom a fejem a DoW2 Eldar vonalán...), főleg, mert a lehetséges opciók vagy nem túl vonzóak (ki ijed meg a Dark Eldaroktól, really?), vagy a háttértörténetet még a GW sem tudja rendesen kikockázni (Necrons, anyone?).

    Persze lehet bízni abban, hogy olyan sikeres lesz, mint a DoW volt, és akkor kiegészítőkkel, DLC-kkel lehet további fajokat be-be hozni a játékba...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #132 üzenetére

    Adeptus Mechanicus messze nem csak annyiból áll amiket felsoroltál, ráadásul alapvetően nem harci frakció, nem háborúzik magában.

    Cult Mechanicus Codex létezik, sőt a Skitarii-nak nemrég saját Codex is jutott. Igazából az Adeptus Mechanicus több, mint 10 éve az első új kompletten játszható frakció a táblás játékban. Én szerintem hamarosan követheti a Dark Mechanicus is (persze mint Chaos supporter).

    100 fölött van az ismertek száma, de ettől függetlenül bő 85-90%-a a rendházaknak nem ismert.

    Akkor le voltam maradva. Ezzel együtt kvázi maréknyi SM rend ismert, és ebből fél tucat kb., ami játékokban is előfordul...

    A Panzer General jellegű játék a Rites of War volt, ahol eldákkal lehetett nyomulni. Birodalom részéről meg ellenfélként IG jött. De a fő ellenség nidák voltak.

    Yupp, tényleg a Rites of War volt az, talán lehet pont azért tetszett, mert Eldák is kerültek bele. :)

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #134 üzenetére

    Forge World jóvoltából tuti lesz, ők már készítik az Imperial Knight kódex káosz megfelelőjét (a chaos knight-juk gyönyörű).

    Izlések és pofonok, aki kevésbé vevő a Káosz-stílusnak, az aligha fog elalélni tőle. ;)

    A cult mechanicus meg csak pár egység, amik a második kiadásból illetve a Rogue Trader-ből köszönnek vissza. Így az electro-priest-ek, meg a kastellan robot. Került még bele lánctalpas servitor azt lényegében ennyi.

    Kvázi tök mindegy, a lényeg, hogy saját sereget építhetsz belőlük. Ha őszinték akarunk lenni, akkor az SM-ek sem (lennének) sokkal többek. Assault / Tactical / Devastator / HQ egységek, csak még ott vannak a Termik és az új agyrém, a Centurionok.

    Engem egyébként nem zavar a 'szűkebb' választási lehetőség, például ezért tetszik az Imperial Knight sereg is. Csak hát itt jön ki, hogy ezeknek a monstrumoknak már inkább más méretarányban lenne a helyük - kellett neked kinyirni az Epic 40k-t, mi GW?

    Én az 1000 rendház helyett inkább az 1 millió mariska létszámot tartom mérvadónak, elvégre pont a kódex szabályok lefektetői tesznek magasról a szabályokra és lépik túl az 1000 főben meghatározott maximális létszámot

    Egen, máris itt a probléma, a két számot együtt szokták emlegetni. Szóval valamelyik ezek alapján nem stimmel, mégpedig nagyon nem....

    Na meg persze a farkasok és a templar-ok is (bár ők annyira szét vannak szórva flottáikban, hogy a létszámukat csak becsülni tudják, de nem ismert).

    Yupp, de a Farkasok esete elég durva, lévén egymaguk ~12 000 SM-et takarnak (vagy még többet, ha szó szerint vesszük ugyebár az átállást...). Ez meg nem picit durva azért...

    Sajna mivel nem voltak benne marine-ok, így nem volt anyagilag érdemi siker, még ha a játékélmény kifejezetten jó is volt.

    Legyünk realisták, a RoW legnagyobb problémája az volt, hogy amikor kijött, már taroltak az RTS-ek, túlvoltunk a Dune2 / C&C és a Warcraft / Warcraft II. szérián, vagy a Total Annihilation-on, hogy csak a legsikeresebbeket említsem. Szeretem a kör alapú játékokat, de kör alapú játékkal már akkor sem tudtál nagy játékosbázist megfogni (a CIV-et leszámítva, de az egy másik világ)... Nem véletlenül állt bele a földbe az SSI sem, mert a Panzer General-időszak ekkora már leáldozott...

    Ha meg befejezték volna a káosz kiegészítőt a Final Liberation-höz, na az üthetett volna még egy nagyot, de félbehagyták és nem készült el. Persze lehetett így is orkokat hadba vezetni skirmish csatában, de sztoriban ott is birodalmi erők, elsősorban IG játszotta a szerepet (első csatában Ultramarines egységekkel, utána IG végig).

    Én leginkább a hangulata miatt imádtam, az átvezető animációk és a zene zseniális volt. Mondjuk pont káosz kiegészítővel engem annyira nem fogtak volna meg. :)

    ...már az Armageddon-ban is van lehetőség orkokkal scenariókat lenyomni Birodalom ellen.

    Nem visz rá a lélek, hogy ránézzek, az alap kampányt végigvittem, konstatáltam a hiányosságait, majd azóta rá se néztem...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #136 üzenetére

    A Forge World már évekkel ezelőtt is jobban érezte a játékot, mint a GW. Néha van egy olyan érzésem, hogy akik ezeket a Codex-eket írják, csak játszani nem játszanak a játékkal. Nem az van, mint Andy Chambers és Jervis Johnson, vagy Rick Priestley, akik hajdan komplett, roppant szórakoztató Battle Report-okat hoztak össze, amelyekben néha a saját szabályaikat kritizálták (máig megvan, amikor Andy csípősen megjegyezte, hogy az IG-nek a Eldák ellen harcolva a Hydra olyan, mint lélegeztetőgép, ha az ellenfél lekapcsolja őket, az IG sereg meghal :D). Dehát Andy amúgy is zseniális fickó volt, azok a fotók, amiket csináltak róla... :DDD

    A Knight sereggel pont az a bajom, hogy egy kezelhető méretű sereget (1500-2000 pont) nagyon hamar kimaxolsz (3-5 Knight), miközben az ellenfél eheti a kefét, ha nincs komolyabb páncéltörő serege. Egy Ork sereg nehézjárművek nélkül például mi a fenét csinálhat ezekkel? Tele dobálják Tankbusta Bomb-okkal? :DDD

    SM-eknél a Centurion számomra nagyon ellenszenves. Bakker, nem kellett volna a Termiket fejbevágni a nerf-kalapáccsal, és kontrolban kellett volna tartani a létszámukat (ugyebár 4th Edition esetén volt olyan opció, hogy a teljes sereget Termibe tudtad öltöztetni (pl. Dark Angel Deathwing-ek), namost irtó kellemes csupa 2+ armor save-es egység ellen harcolni..
    Ráadásul nagyon bénán néznek ki szvsz...

    Az Epic 40k szvsz sokkal jobban hozza a gigászi csatajeleneteket, amikkel tele van minden 40k kiadvány. Ezeket nehéz 40k-ban megvalósítani (az ilyen 20-30-40 ezer pontos csatákat hagyjuk, a fenének lenne kedve napokig játszani :Y ). Ráadásul ott lehetett a járművekkel rendesen taktikázni. Egy szupernehéz harckocsi vagy knight / titán hol tudja kihasználni a mozgékonyságát és fegyvereit egy 40k csatatéren? Oké, rohadt jól néz ki egy Baneblade egy IG hadsereg élén, de azért mégis...

    A Final Liberation-ban amúgy én hiányoltam a Knight-okat, emlékszem, a játék fájlait böngészbe megtaláltam a lexikon bejegyzésüket, de ugye a játékba valamiért mégse kerültek bele... :(

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #138 üzenetére

    Az Orkok alapok. Ha az Alfa az SM, akkor az Omega az 'Orkz. :DDD

    Fél-off:
    WhF csatám volt összesen három, de a legemlékezetesebb az volt, amikor a szeretett Night Goblin Fanatic-ok bepörögtek. Ezek roppant mókás népségek, az amúgy is kattant goblinok közül is a legidiótábbak közé sorolandóak. A sok narkotikus gombafőzettől a maradék eszük is elment, viszont semmi félelmet nem éreznek. Harcban fognak tehát egy láncra kötött hatalmas (és nehéz) fémgolyóbist, megpörgetik... és ringlispil módjára keringenek a harctéren, annak a legkisebb esélye nélkül, hogy befolyásolni tudják a haladási pályájukat. Játékmechanikailag ez úgy valósul meg, hogy a terepasztalon a mozgásuk véletlenszűren, kockadobás által meghatározott. Na, ezek a vérgőzös gyilkosokaim a csata első két körében sikeresen megtizedelték a saját seregemet. Aki túlélte a csapataim közül a megrázó élményt, az a nyakába szedte a lábát (failed leadership roll), és iszkiri elmenekült. Vagyis két kör alatt sikeresen hülyére vertem saját magam úgy, hogy az ellenfélnek esélye sem volt aktívan beavatkozni a küzdelembe - megtették helyettük a fanatikusaim. A végén gratulált - a Fanatikusaimnak. :DDD

    A Knight-ok esetén ellenfélként egyértelműen azt vettem, amikor normális esetben nincs a seregedben nehéz jármű / walker, csak max. pár nehézfegyveres. Azért annyira nem sérülékenyek a 'minititánok', hogy sima Shoota boyz-ok lenyomják őket. :)

    A Termiknél a nerf az, hogy a Power Fist-el 1-es kezdeményezőképesség (Initiative), ami azt jelenti, hogy kb. még a szöges deszkát lógato Snootlingok is előbb ütnek, mint ő. :U

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #140 üzenetére

    A Knight esetén én arra céloztam, hogy alaphelyzetben azért egy átlag sereg nem a szupernehéz járművekre koncentrál, így egy átlagosan felépített sereg (innen jött az Orkz ötlet) konkrétan pár spéci karakteren, és egy-két kézi-nehézfegyveren túl akár az albán légvédelem szintjén tud csak kárt okozni benne. Persze, lehet direkt Titán-vadász Ork sereget is összeszedni, de azért általában nem erre készül a hadvezír egy 40k játék esetén...

    Nem teljesn értem a Power Fist megjegyzést. A "lassú" viszonylagos fogalom, és korántsem a méretből vagy a tömegből származtatott, adott esetben egy két méteres Power vagy Chain Sword-ot, esetleg Axe-ot miért lehet sokkal gyorsabban forgatni, mint egy Power Fist-et? Ha azt vesszük, hogy a páncél lassítja a karaktert, akkor hirtelen nincs értelme a fekete hámnak, meg az egész exoszkeleton hóbelevancnak. Az SM-ek pont azért 'készülnek' fel a páncél viselésére extrém módon (csatlakozók, feketehám), mert kvázi úgy viselik, mint más egy rá szabott öltönyt. A saját, amúgy is megnövelt fizikai erejüket csak kiegészíti a páncél szervója, és nem teljesen értem, hogy miért lenne törvényszerű, hogy ennyivel lassabb legyen egy Termi.

    Az egy tévhit (szerintem), hogy a nagyobb páncél lassabb és korlátozottabb mozgást jelentene...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #142 üzenetére

    A játék jelenlegi és korábbi változatában is alapvetően mindenki készült nagy erejű fegyverekkel és lehetőleg sokkal.

    Háááttt.... Amit írsz, abból az jön le, hogy te is valahol a 2nd Editionnal kezdted, nekem a Space Wolf seregben még ez igaz volt (Long Fang Pack (igaz abban csak 1x LasCannon és 1x Rocket Launcher volt mérvadó, a Heavy Bolterek nem) és egy termi Cyclone missile-kkel, meg talán a Bjorn, The Fell Handed Dreadnought, bár az Assault Cannon annyira nem volt ütős pct. terén), de a Space Ork seregem irtó gyenge volt e téren (egy szem 2nd ed. "papír" Ork Drenyát leszámítva csak a közelharci egységeim voltak ütősek e téren), a Tyranids seregem meg még jobban (az egy szem Carniflex és a Tyranid Warrior-ok közelharcban). Ettől függetlenül tök jól elvoltam velük, még SM seregek ellen is (az orkoknál a gránátok sokat segítettek).

    Itt inkább az jön elő, hogy milyen játékosok ellen mentél. No meg az egész táblás játék rákfenéje, a modellek. Alaphangon egy átlag játékos nem fog széles spektrumot lefedni a seregével, hanem igyekszik egy neki tetszőt kialakítani. Aztán vagy bejött a csatában, vagy nem. Legalábbis én nem rajongtam azért, ha a modell valós felszerelése eltért az ábrázolttól... Persze én is láttam olyan csatát, ahol például egy WhF lovag "játszott" el Terminátorpáncélos speciális karaktert... :U

    Birodalomnál és káosznál ez sok meltát és esetleg lascannon-t, space marine esetében akár grav cannon-t jelent.

    Egen, szvsz amit hozzáadtak az SM-hez a 2nd Ed. óta, az csak gáz. Az Mk.8 Power Armor elsikkadt, a Centurion úgy gáz, ahogy van, hogy a Dreadknight-ról ne is szóljunk, a Grav Weapon meg... Bakker, ezt minek kellett? Mert nem volt elég komoly pct. fegyvere eddig is az SM-eknek? :(

    Ja és muszáj lelőni mihamarabb a knight-ot mert az legkésőbb a második körben már rohamozni fog és akkor onnantól már a megtámadottnak jobban fog fájni a titán leverése mint az azt elvesztő játékosnak a figura eltávolítása.

    Erről beszélek, merthát a Knight-okból önálló sereget tudsz csinálni (igaz 7th Ed. óta bármiből...), Namost egy átlagos sereg egy, talán két Knight-ot még megrépázhat, mielőtt elszabadul a pokol, de utána egy vegyes (közelharci/távolsági) Knight csoport a maradékot széttépi, ahogy én a statokat nézem.

    Még egyszer: nem azt mondom, hogy nem lehet felkészülni a Knightok ellen, de egy átlag Elda sereget sem úgy építesz fel, hogy kell bele 3 Fire Prism, és 3 Bright Lance... Mert akkor meg egy swarm jellegű sereg simán elcsámcsog. Szóval én átlagos seregről beszélek.

    Vagy neked minden sereged olyan, hogy a fele pontérték harckocsi / walkervadász? :D

    A leírásokban, regényekben is sokszor megjelenik ez a hátránya, hogy lassan lehet vele fordulni, nem lehet benne hajlongani, a fej sem forgatható szabadon, bőven van holttere, nem kapható olyan gyorsan célra a fegyver ha nem pont a viselője előtt dekkol a célpont, nincs ugrálásra, gurulásra, vetődésre lehetősége a viselőjének és így tovább, és így tovább.
    Ha nem pont szemben van az ellenfél, akkor bizony egy power armor-os kolléga gyorsabban tudja lereagálni a helyzetet mint vaskosabban beöltöztetett társa.

    A gond az, hogy pro és kontra is van erre utalás, mert nem egy esetben jegyzik meg, hogy XY terminator páncélban is olyan könnyedén mozgott, mint más energiapáncélban. Ez pedig eléggé üti a más jellegű megjegyzéseket, mert hogy lehet képes erre az egyik SM, míg a másik nem?

    Itt én való életbeli szituációkat hoznék fel, a középkorban is a valóban kizárólag lovas viselésre készített nehéz full plate armorokat leszámítva minden fémpáncélt igyekeztek úgy készíteni, hogy abban könnyed legyen a mozgás lehetőleg. Szép videókat lehet ilyesmikről találni.

    Az US ARMY az exoszkeletonokkal kapcsolatosan komplett igénylistát állított össze, kell tudnia a katonának benne kúsznia, gugolnia, függeszkedni, előre hajolni, törzsből oldalra fordulni, stb.

    Ezekre a mozgásokra egy hadszíntéren szükséged van. A Sci-fi novellák / képregények / filmek / játékok itt szoktak elvérezni, mert nem céljuk általában az életszagúság bizonyítása. Persze a Lore szempontjából ez mindegy, de ha a 'nehezen mozgó' Terminátor páncélt vesszük elfogadottnak, akkor azt a játékszabályokban is megjeleníteném, például nem lehetne nehéz terepen mozogni velük...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #144 üzenetére

    Egy Sm tactical egység egy Heavy Bolter és flamer felszereléssel 325 pont volt, most ugyanez a brancs 150 pont. Így befér az általános 1500-1850 pont közötti harcokba szép számmal egység is és speciális meg nehéz fegyver is.

    És minimum kétszer annyit hagysz a GW/FW kasszájában... ;]

    páncélátütése d20+d6+8 volt

    Akármennyire is vagyok 2nd Edition fan, azért be kell látni, hogy a játékszabályai nagyon nem voltak gördülékenyek, mennyivel egyszerűbb a kizárólag D6-ra (meg Scatter és társai) kockára építő játékmenet, és az AP használata páncélátütés dobás helyett (rémlik, hogy nagyon megborult kockakombinációk voltak a fegyvereknél)...

    Space Wolf Wolf Guard terminátort terminátort nem láttam akkoriban nem ezzel a két fegyverrel egyszerre felszerelve

    Nem volt, 'sima' Terminator w/ Cyclone Missile modelt festettem le Space Wolf szinekre.

    IG seregösszeállítás: Na pont ez az, te már nem 1500 pontos sereggel rendelkezel, hanem legalább 3000, csak ebből legózol össze egy 1500 pontosat. Azért ez nem szerény pénzmag... :)

    SM / CSM / Elda sereglatolgatás: Ez megint akkor játszik, ha rendelkezel egy fél szobányi modellel, hogy neked megfelelő sereget állíts össze. :)

    Én még mindig azt mondom, hogy egy 'átlag' sereg számára egy pure Imperial Knight sereg bizony komoly mumus lehet... Ahogy a légi egységekre is készülni illik...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #147 üzenetére

    Baj, ha nem folyik bele senki, mert akkor lehet priviben kellene folytatni, annyira kisajátítjuk a topicot (de most időm sincs sajnos rendes választ kanyarítani)... :DDD

    A hírdetést már berakta pár napja Rexdemon... ;)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #146 üzenetére

    A 2nd edition inkább jól átgondoltam indult, aztán a sok Codex és spec. szabály miatt kezdett néha megborulni a folyamatos játék. Ezért lett a 3rd Edition-tól visszalépés az eredeti "1st edition" irányába, ahol például nem kellett egy páncélátütésre is kockadobást tenni. Én a hangulata miatt nagyon szerettem a 2nd Edition-t, de lássuk be, a gördülékeny játékmenettől nagyon messze volt, még tapasztaltabb játékosoknál is láttam olyatt, hogy negyed órát törpöltek egy szituáció felett, hogy akkor most ezt a szabályt hogy is értelmezzük itt.

    Ezzel együtt én is úgy vélem, hogy mindkettő jó, de player-wise azért jobb a szabályok egyszerűsítése...

    A seregépítési megjegyzéssel egyetértek, én ezért (is) hagytam abba a játékot, szép és jó, hogy folyton jönnek új modellek, de azért a plastic modellek mellőzése a 90-es évek végén, 2000-es évek elején nagy szivatás volt.

    Az "átlagos" sereg nálam persze mást jelent, hiszen bő másfél évtizede nem játszom aktívan, de mindenre nem készülhetsz a legtöbb ellenféltípusra egyaránt, én is a gránátokban láttam amúgy a változtatási lehetőséget, igaz 2nd Editionban simán tudtál 100 pontokat elszórni Krak és Melta gránátokra (meg Vortex gránátra a karaktereknek). Nekem ez volt a 'válaszom' erősen páncélozott ellenfelekre. :)

    Én légi egységek ellen nem játszottam, csak olvastam battle reportokat anno, de a már említett (tán IG vs. Elda) battlereportban feltűnt ugye, hogy a Hydrák nélkül esélyesen odalett volna az IG győzelem (amúgy úgy rémlik, hogy abban volt már Baneblade is, sőt, az is túlélt mindent, még egy Assassin kártyát is)... Viszont ki az, aki berak alapból egy 7th Edition IG seregbe Hydra-t? Ha az ellenfélnek nincs repülő egysége, akkor irtó nagy point-sink...

    (Egy kis magyarázat: a Hydra egy dedikált légvédelmi egysége az Imperial Guard-nak, 4db Autocannon-al, ami nagyobb lőtávott kapott - régen nagyon ütős egység volt, mert a "swarm" gyalogságot is írthatta, mint az kaszás, és így ideális volt a hátul bújkáló első számú IG egységek, a tűzérség védelmére mind a levegőből, mind a susnyásból fenyegető veszélyek ellen... Csakhogy elvették tőle a földi célpontok elleni támadást, így már csak repülő (flying) vagy lebegő (skimmer) egységekre lőhet...)

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Rexdemon #152 üzenetére

    A Wh40k RPG a WhF RPG-hez hasonlóan a táblás játék értékeit veszi alapul, csak ~10-el megszorozva. Szóval ha génorzó statok kellenek, fogsz egy táblás Génorzó értéket, és felszorzod tízzel.

    Standard Genestealer:

    WS:6, BS:0, S:4, T:4, W:1, I:6, A:2, Ld:10, Save:5+

    A táblás battle reportok szépek, de ilyenkor valahogy mindig a számítógépes játékok villannak be - hiába, ott sokkal látványosabbak és szebbek a csaták. ;)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Rexdemon #123 üzenetére

    Most kaptam egy e-mailt a Neocores-tól, hogy nagyon sokan jelentkeztek a Wh40k Asset Manager pozira, és én kiestem az első kalapból. :(

    Így jártam...

    (azért az pozitív, hogy legalább azoknak is írtak, akik nem mentek át az első szortírozáson, általában a HR-esek nem veszik erre a fáradtságot...)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #159 üzenetére

    Hihi, a jó öreg Trollbarlang. Szép emlékek... :C

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Rexdemon #161 üzenetére

    Én is vidéki voltam és vagyok, de attól még jártam fel Bp.-re. A 90-es évek közepén az Oktogon mellett volt, ha jól rémlik, egy jóó nagy pincében. :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Hintalow #167 üzenetére

    Attól függ, az Inkvizicó melyik ágát nézed. Ez a része (is) macerás a WH40k világában, mert anno csak "egy" Inkvizíció volt, a belső kör az Ordo Malleus-on kívül nem volt több "Ordo". A Malleus sem a démonokat, hanem magát az Inkvízíciót felügyelte, tehát aféle belső ellenőrzés volt.

    Aztán a Malleus-ból lett démonvadász rend, lett Xenos (idegenek elleni) és Hereticus (árulók, hitetlenek elleni) rend. Ehhez később még hozzácsapták a kisebb rendeket, mint az Ordo Hydra (imádon a novellát, de sajnos ezzel kinyitotta pandora szelencéjét Watson) vagy az Ordo Originatus.

    A Diablo szerű HnS bőven belefér a játékmenetbe, mert az inkvizítorok között is akad harcosabb és persze akad politikusabb személy.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Kareszovics #174 üzenetére

    Üdv a klubban! :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    Csak hogy egy picit más vizekre evezzünk. A GW ugyebár pár hete megreformálta a kevésbé sikeres (?) Warhammer Fantasy (WhF) játékát. Konkrétan Age of Sigmar néven rebootolta.

    Az induló "szabálykönyv" kemény négy oldal, és letölthető külön. A seregekre vonatkozó szabályok az un. "hadi papírokon" (Warscroll) jönnek. A szépsége az egésznek, hogy innentől nem "kiadások" (Editions) lesznek, hanem folyamatosan jönnek majd az újabb és újabb szabályok (aféle 1.1, 1.2, 1.3, 1.3.1, 1.4, stb.). Még szebb, hogy a régi Warhammer Fantasy Lore ki lett dobva a kukába. Jött 8 világ (Realm), ami felett harcolnak a... Hatalmak. A "jók" oldalán első sorban Sigmar, aki analóg lett a Warhammer 40k féle Istencsászárral, aki még él. Sigmar legnagyobb harcosai a Viharhozta Örökévalók (irtó hülye fordításom a Stormcast Eternals-ra), vagyis a Sigmarite-ok (Space Marine...). Hogy még szebb legyen, őket nyolc Viharszülte (Stormcast) osztagba sorolják, akiknek jellegzetes heraldikájuk van. Space Marine Legions, máshol így hívják őket....

    Még a fajok is átalakultak, az Elfek immár Aelfek (vannak külön Highborn (ex-High Elf), Exiles (ex-Dark Elves) és Wanderers (ex-Wood Elfs). A Törpék (Dwarf) pedig Duardin néven ismertek. A Troll Slayer-ek immár Red Slayerek, zsoldos törpék. Vannak a Káosz és a Rend között, mellékvágányon álló fajok, mint a Death (ex-Undeads, bár ez képzavar), vagy az Orrucks (igen, ők a zöldek, orkok, gobbók, meg az aprólék, mint a Trollok). A Káosz ugye a csúnyák, mint a Halandók (Mortals, káosz-hívő emberek), Szörnyemberek (Beastmen) és persze a Démonok. A Skaveneket valami mágia miatt nem nevezték át.

    Effektíve a WhF fanok kitértek a hitükből, a világ történetének felrugása, gyakorlatilag alapról való felépítése brutális szintű erőszak a GW részéről.

    Ja, és ez miért téma? Mert a GW olyan komolyan vette a reformot, hogy még a székházuk előtti SM-et is lecserélték, a székházon lévő kétfejű Istencsászári sólyommal egyetemben:

    Nemrég még egy pletyka is elindult, hogy a Wh40k-t is megreformálják az Age of Sigmar alapján. A pletykát gyorsan cáfolták, de már ez is elég volt, hogy a Wh40k rajongók egy része vörös berzerkerbe menjen át... Szó mi szó, a GW ha lehet, minden eddiginél mélyebbre sűllyedt...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    sagajr78: Az Age of Sigmar nem WHFB reboot, hanem egy teljesen másik játék, másik világgal, csak már ismert szereplőkkel (még ha nem is mindegyikkel).

    Őőőő.... Gyakorlatilag a WhF fajainak és hőseinek a ~80%-a ott van az AoS-ben, szóval ha ez nem reboot, akkor nem tudom mi az. Hogy új nevet adtak neki, és kézzel-lábbal hadakozik a GW, hogy ez márpedig nem WhF reboot, még nem változtat a tényeken.

    csak valahogy a megjelenés pillanatáig nem esett le a WHFB rajongóknak a dolog, így meglepetésként érte őket a helyzet, holott már egy éve erre készítette fel őket az End Times.

    A WhF rajongók évek óta sírnak, hogy a GW konkrétan tesz a WhF-re, nem tudják megújítani, nem tudnak sem lore, sem szabályok, sem hősök terén (valahol volt egy összesítés, 2000-től 2013-ig jött valami százas nagyságrendű új Wh40k hős, és három új faj. A WhF-hez ez idő alatt jött egy tucat új hős, viszont szépen lassan leépítettek hat sereget ez idő alatt. Szóval a történet a WhF rajongók szemszögéből úgy néz ki, hogy a GW egyáltalán nem fordít energiát a WhF-re, majd miután mutogatja az eladási listákat, és a WhF hanyatlását, egyszer csak csinál egy teljes rebootot, amibe hatalmas energiákat és erőforrásokat feccölnek. A WhF rajongók nem ok nélkül érzik azt, hogy a GW elárulta őket, miután másfél évtizedig gyakorlatilag cserben volt hagyva a WhF, egy rebootnál hirtelen annyi energiát fordítottak bele, hogy csak na - viszont tették mindezt teljes Lore rewamp-al is, holott a WhF lore-ja igazából jól volt felépítve, csak a kutya nem foglalkozott vele egy évtizede. A rajongók is főleg amiatt fordultak ki önmagukból, mert az eredeti Lore-ban lett volna bőven potenciál, nem lett volna szükség erre a kifordításra.

    Egyébként ebben én osztom véleményüket, mert az AoS Lore-ja zavaros és kiforrattlan a régi WhF Lore-jához képest...

    Meglepő módon nagyobb siker lett az AoS (no nem a WHFB játékosok körében), mint amire számítottak.

    A WhF rajongók egy jó része is átpártolt az AoS-re, lévén a WhF megszünt, szóval ott voltak a szép kis seregeik, de légüres térbe kerültek, mert az "újdonságra" pártolt át mindenki, ott voltak/vannak játékosok. Pont ezt hozzák fel sokan, hogy ha a GW annyit ölt volna bele a WhF fejlesztésébe, amennyit az AoS marketingjébe, akkor a 9th kiadás legalább ennyire sikeres lehetett volna.

    A vége meg már előre ismert, a Rhana Dandra (40K End Times ha így jobban tetszik), ami már közel van.

    Az tenne be még a világnak, ha itt is felrobbantják a Lore-t...

    Plusz nemsokára indul a külön Horus Heresy játék is a GW színeiben, műanyag készletekkel, külön szabálykönyvvel meg miegymással. Így ha le is húzza a redőnyt a közeljövőben a 40K, attól még ott lesz a SM kedvelőknek a 30K (Horus Heresy).

    Őőő.... Volt egy Horus Heresy még az 1990-es évek elején, amit Jervis Johnson készített, ezt "újrázták" 2010-ben.


    Az "első" Horus Heresy játék doboza

    Mondjuk a Necron és Nida, meg Tau fajok ekkor kukázódnak, a többiek viszont gond nélkül játszhatóak maradnak.

    A WhF/AoS is kukázott féltucatnyi fajt, és egy arcizmuk nem rándult közben. Sajnos. Engem viszont zavar, hogy ennyire minden az SM-ekről szól a Wh40k-ban... :(((

    Minden más csak mellékes az amúgy is hanyatló 40K galaxisában (a Birodalom döglődik, az irányítói nem hagyják kipurcanni a császárt, holott az így újjászülethetne pár évszázad alatt ahogy tette már többször is a létezése során még mielőtt protézisbe zárták, a káosz szolgálóinak száma egyre nő, a nidák egyre nagyobb számban érkeznek a galaxisba, ébredeznek a necron dinasztiák, szóval kb folyamatosan End Times van régóta).

    Éljen, végül is minden a Birodalomról szól, nem igaz? Hogy akadnak Ork, Tyranid, Chaos, Necron és Tau játékosok, és létezik nekik is történetük, a kutyát nem érdekli. Komolyan mondom a GW különös tehetségekkel tudja tökön szúrni saját magát, először felépíti az egészet az Űrgárdisták köré, majd szisztematikusan nekiáll lerombolni, csakmertazért...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #189 üzenetére

    Miből gondolod, hogy a Császár újraszületne? Nincs direkt Lore erre, és egyébként se jelente semmit, simán tökönszúrja a régi Lore-t a GW, ha úgy van kedve. Szóval ez is csak egy a rajongók által generált lehetséges Lore jövőképek közül.

    A Gateway beomlásának következményeit legalább ennyire nehéz megjósolni. Ha úgy akarja a GW, lesz belőle világméretű kataklizma, de az is lehet, hogy csak rettyintenek köré egy látványos harcot, és elintézik annyival, hogy lezárják... valahogy.

    Potenciál rohadt sok mindenben lenne még, csak kegyetlenül nem foglalkozik vele a GW.

    -Mi lesz Lion El'Jonson-al? A világ végéig sztázisban fog lenni?
    -Mi lesz Jaghatai Khan-al? Ő amúgy is a Webway-ben tűnt el, szóval ha csavart akarnak, a Gateway összeomlásakor megjelenhet újra a fizikai világban.
    -Mi lesz Leman Russ-al? Ő ugye a Káosz Szemében tünt el.
    -Mi lesz Roboute Guilliman-al? Ő is sztázisban szenveleg ugyebár.
    -Mi lett Vulkan-al? Nyom nélkül eltűnik?
    -Mi lesz Corax-al? Ő Russ-hoz hasonlóan a Káosz Szemében tűnt el.
    -Mi lesz Alpharius/Omegon-al? Mi lesz az Alfa légió sorsa, ha már ilyen kétlakiaknak mutatták be a Horus Heresy novellákban?

    -Mi lett a két kihúzott Légióval?

    -Mi lesz a Tyranidákkal? Belengették, hogy igazából az Astronomicon vonza őket, tehát especiel az Astronomicon gyengülése akár azt is jelentheti, hogy elhagyják a galaxist.

    -Mi lesz a Tau-val? Felépítették a legagresszívebb új birodalmat a semmiért?

    -Mi lesz az Orkokkal? Igazából a kutya sem kiváncsi rá....

    Lehet tovább sorolni. A lényeg, hogy bőven lehetne mit csinálni, de azon túl, hogy időről-időre csinálnak valami WTF bejelentést ("There are no Wolves on Fenris.") pontosan zéró alkalommal használták ki ezeket később...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz sagajr78 #191 üzenetére

    Szerintem az AoS nem reboot, nem az alapoktól változtat, hanem az egész játék léptéke és háttere is megváltozott olyan mértékben, ami már túllépi a reboot kategóriát számomra.

    Akkor innen nézve ezt akár teológiai vitának is tekinthetnénk. :DDD

    A WhF sem mindig szólt 100+ modelles játékról 2000 pontos sereghatárnál, csak ide jutott a 8th edition-ra (pedig akkor még nem is Goblin seregről beszélünk). Én még emlékszem arra, amikor egy "átlagos" zöldbörű sereg is "csak" 60 modellből állt....

    40K-ban jelenleg az összes GW-s kódexben szereplő neves hős mennyisége: 103 (egyéb kiadványok nevesített egységeit is ide véve, plusz Forge World neves karaktereket ez a szám 140-re mászik fel, bár itt már olyan nevesített egyének is bele vannak számolva amik nem éppen karakterek, így a legfőbb fődémonok, vagy épp nevesített jármű parancsnokok). Tudom mert most számoltam össze őket (jó dolog is a seregépítő programocska).

    Csak a hivatalos Wh40k webshopban van 159 hős, vagyis karakter. A ForgeWorld még ehhez hoz vagy egy-két tucatot (sajnos ott külön nem lehet rákeresni, de gyors belenézésre is vannak nevesített Drenyáktól kezdve mindenfélék.)

    Melyik 3 új fajra gondolsz?

    Valamelyik fórumban voltak ezek a számok, én most hirtelen szintén csak a Tau, Necron és Dark Elf trióra tudnék gondolni, bár tény, hogy a Necron és a Dark Eldar is inkább a 90-es évek vége volt (sőt, a Necron blister még valamelyik WD-hez volt mellékelve, márpedig én 1996 után nem vettem WD-t).

    A WHF Lore-ja valóban jó volt, de senki nem akart oda alkotni.

    Én inkább úgy fogalmaznék, hogy azok, aki a WhF "gazdái voltak", azok eltávoztak, de ezt te is leírtad az előbb...

    Kb. az 6th edition óta döglődött a rendszer, a 7th editionnál már látványos volt, hogy ahogy a szabálykönyvet és a seregkönyveket harmadik-negyedik vonalbeli, sőt, tök ismeretlen emberek kezdték el alkotni...

    A kérdés az, hogy miért nem tudott megújúlni a rendszer? Miért nem tudták vonzóvá tenni? Azt ne mondja senki, hogy nem volt potenciál a világban...

    Az egész 40K kizárólag csak a SM-ről szól.

    Sajnos így van, és számomra azért fájó ez, mert rohadtul nem következetes a rendszer. A saját maguk szabályait nem követik (1000 fős rendek, és a többi).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák