Hirdetés
-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
De, nagy átlagban több erőforrást igényel. Igaz ez a programtól is függ. Én ezt a snap, flatpak megoldásokat kerülném, tényleg csak akkor tenném fel, ha valaki nagyon kezdőnek kell, és nem tudja más formában beszerezni az adott progit, és nincs meg a tudása rá, hogy forráskódból forgassa.
Továbbra is tartom, hogy neked Archot vagy Manjaro-t kéne arra a gépre feltenni, épp úgy lehet Pantheon-t vagy Budgie-t telepíteni rá, és az AUR miatt nem lennél rászorulva semmilyen snap, flatpak, stb. megoldásra.
A Python 2 és 3 nem kompatibilis, de ez azért nem probléma, mert telepíthetők egymás mellé, megférnek. Amelyik programnak a régi kell, az használja azt. Nem tudom Ubuntu-Elementary- és Solus-vonalon mi a csomag neve, ezt neked kell kinyomoznod.
-
Frawly
veterán
válasz lev258 #36993 üzenetére
Így van. A snap, flatpak hozza magával az összes függőségét az adott progiknak, amik akkor is felkerülnek, ha az adott rendszeren már fent vannak ezek a függőségek, ugyanis a verziószámban eltérés lehet, ami a verziófüggőségeknél gond lehet. Emiatt ezeknél a snap, flatpak megoldásoknál nem csak maga az univerzális csomagkezelő szolgáltatás fut extraként, hanem egy csomó extra lib is, ami extra CPU/RAM-ot fogyaszt.
A snap annyival súlyosabb is még, hogy ott az egész alkalmazás konténerként fut.
Persze ha egy korszerű gépről van szó, valami i5-ös, 8 GB RAM, vagy ennek megfelelő AMD rendszer, akkor végül is lehet nem érezhető egy sima Ubuntuhoz képest, amin nem használnak ilyeneket.
-
celafat
aktív tag
Sziasztok! Meg lehet oldani valahogy, hogy ne kérje állandóan a jelszót? Már az is zavar, ha monitor lekapcsolás után csak a jelszó beírása után tudok visszalépni, de nagyobb gond, ha a terminal alatt ha beírom a bash step1.sh parancsot, akkor is jelszót kér, de akkor viszont nem működik a billentyűzet sem, az enteren kívül nem reagál semmire.
-
-
celafat
aktív tag
Tök béna vagyok hozzá, most használom lényegében először. Az ubuntu holnapjáról töltöttem le 18.04.3LTS. Egy gép hackeléséhez kellene, most nézem, hogy ez a parancs egy fájl neve, amit a főkönytárba kellett másolni. A mellékelt leírásban és videóban is nekik simán továbblép, nálam jelszót kér, de a billentyűzetet letiltja, így nem tudok beírni semmit.
-
lev258
veterán
válasz celafat #37005 üzenetére
Nem tiltja le, csak biztonsági okból nem látod, amit beírsz (még csillagokat sem).
Ha most használod először, nem script-ekkel kellene kezdeni az ismerkedést.
A zárolást kell kikapcsolni a Képernyőkímélőnél és akkor nem kér a monitor kikapcsolása után jelszót.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
celafat
aktív tag
válasz lev258 #37006 üzenetére
Ha beírom a jelszót, akkor sem megy tovább, hanem lefuttat több oldalnyi szöveget, gondolom valami bill. parancsok meg a magyarázatai, de a végén a kurzort sem kapom vissza. Nem lehet valahogy kikapcsolni, hogy ne kérjen jelszót sehol? A példa videóban sem kér nekik ilyet.
Nem a monitor a probléma, hanem pont a script futtatása volna a fontos. Ráadásul a leírás is pont ehhez az ubuntu verzióhoz készült, nem tudom miért kéri nálam a jelszót, nekik meg nem.[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz celafat #37007 üzenetére
Csak akkor kér jelszót, ha a script olyat csinál, amihez szükséges. Ezt nem kerülheted meg, a jelszót nem lehet kikapcsolni. Inkább a script-ről mondj valamit.
"Ha beírom a jelszót, akkor sem megy tovább, hanem lefuttat több oldalnyi szöveget, gondolom valami bill. parancsok meg a magyarázatai, de a végén a kurzort sem kapom vissza."
Akkor ott egyéb gond is lesz, esetleg a script sem jó (talán elavult).Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
I02S3F
addikt
válasz celafat #37007 üzenetére
Kikapcsolható a jelszó, csak épp nem ajánlott. Azért van így megalkotva a Linux, mert "biztonság elsőször" szlogent vették elő.
Tudom, hogy könnyen, gyorsan és egyszerűen akarod megoldani a problémát, de szerintem ha ilyen a motivációd, akkor szalmaláng életű lesz a Linux-al eltöltött időd.
Szetintem l~pj be a root fiókba és onnan indítsd a scriptet.
[ Szerkesztve ]
-
celafat
aktív tag
válasz lev258 #37008 üzenetére
A kilistázott bill. parancsok után arra már rájöttem, hogy a q leütése után visszakapom az irányítást, ott már kiírja, hogy a scriptben végrehajtandó parancsokra sorban a nem lehet feloldani a következőt "hu.archive.ubuntu.com"
A scriptben a következő van pontosan:
#!/bin/bash
# -*- ENCODING: UTF-8 -*-
echo Step 1 For Mod Wii Mini by Consoleinfo.be - BlueBomb Exploit by FullMetal5
sleep 2s
echo Start the script...
sudo apt update
sudo apt install make gcc libbluetooth-dev libglib2.0-dev libdbus-1-dev libudev-dev libical-dev libreadline-dev
mkdir bluebomb
cd bluebomb
wget http://www.kernel.org/pub/linux/bluetooth/bluez-5.51.tar.xz
tar -xvf bluez-5.51.tar.xz
cd bluez-5.51
./configure --enable-deprecated && make
sudo systemctl disable --now bluetooth
cd tools && sudo ./btmgmt
infoNem tudom, hogy elavult-e, de a leírásban meg volt adva minden szükséges fájl, meg a szükséges linux verziója is, mindent az szerint csinálnék, de nekik eleve nem is kér jelszót, simán lefut a script.
-
lev258
veterán
válasz I02S3F #37009 üzenetére
Az úgynevezett kikapcsolással az a baj, hogy időnként extra problémákat is tud generálni (a biztonsági hátulütőkről nem is beszélve). Én ezért ragaszkodom ahhoz, hogy a "nem lehet kikapcsolni" változatot kommunikálom mindenkinek.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz celafat #37010 üzenetére
Valószínűleg azért nem kér náluk jelszót, mert már vagy előzőleg megadták egy sudo parancsnál, vagy emelt jogosultsággal indul a script (vagy a Terminál).
A hiba szerint nem találja a szervert, hogy leszedje a szükséges telepítendő csomagokat. Frissítettél már azon a gépen? Más szervert próbáltál a frissítési beállításoknál?
A script alapján a bluez-t akarja feltenni, az 5.51-es verziót. Nem elég neked az 5.48-as verzió, ami elérhető a rendszeren?[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
celafat
aktív tag
válasz lev258 #37013 üzenetére
Semmit sem próbáltam még a gépen, nekem csak ezt az egy (vagyis utána lenne még 1, de már itt megakadok) scriptet kellene lefuttatnom. Most használok először linuxot. Mindent egy leírás alapján csinálok, amihez a szükséges fájlokat is mellékelték a megadott linux verziószámmal együtt. Mást eszembe sem jutott kipróbálni.
-
lev258
veterán
válasz celafat #37014 üzenetére
Igazából már látom, mire megy ki a játék. A Nintendo Wii-t akarod ezzel megpiszkálni. A probléma az, hogy ha nem látod át és nem érted, mit kell csinálni, hogyan és miért, akkor könnyen előfordulhat, hogy amikor turkálni kezdesz benne, valamit elnézel és tégla lesz belőle, javíthatatlan állapotban.
Épp ezért jó lenne, ha vagy rávennéd magad, hogy beletanulj, vagy megkérnél valaki hozzáértőt, hogy csinálja meg.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
celafat
aktív tag
válasz lev258 #37015 üzenetére
Az nem különösebben izgat, ha tönkreteszem a gépet (azért nem ez volna a cél), mert már évek óta nincs használatban, de ha már ráakadtam egy ilyen leírásra csak kipróbálnám. Arra nincs sem időm, sem energiám, hogy beletanuljak a linuxba, csak ezt a 3 scriptet szeretném lefuttatni, de már a kezdetén nem azt csinálja amit kellene, pedig mindent úgy csináltam, mint a leírásban.
-
lev258
veterán
válasz celafat #37016 üzenetére
Ezzel tényleg az a baj, hogy a Linux és a script egy céleszköz számodra, viszont a használati utasítás hiányzik hozzá (a fejedből). A videó vagy leírás csak annak az, aki ért is hozzá.
Ott van a Github oldal is, ahol másik oldalról közelíti meg a telepítést, de hiányos ismeretekkel az sem egyszerűbb.Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
rszigeti
csendes tag
Sziasztok. Segítséget kérnék. Vettem a fiamnak egy szerver alaplapot procikkal és ramokkal. Ubuntut tennénk alá, de nem tudjuk a hálókártyákat életre kelteni benne. Az alaplap Intel® Server Board S5520HC, LAN-t pedig 2db Intel 82575EB Gigabit Ethernet Controller végezné. Találtunk hozzá drivert, de nem tudjuk feltenni rá. Tudtok benne segíteni?
Help me, mielott feladnánk teljesen
Köszi előre is!!!Robi
-
Frawly
veterán
válasz celafat #37010 üzenetére
Pontosan jelöld ki és másold be ide, hogy mit ír ki. Az egész kiírást, ne csak egy sort.
Megnyugtatlak, hogy nem a jelszó miatt nem futnak le a parancsok, hanem más oka van, amit meg kéne fejteni. Hiába is tiltanád le a jelszókérést, utána se menne.
Amit én még a látatlanban csinálnék: terminálban kiadod ezeket a parancsokat
sudo apt update
sudo apt upgradeIgen, ne pánikolj, ezeknél is jelszót fog kérni. Kényelmetlen, de a te biztonságod szolgálja, hogy rosszindulatú kód a tudtod nélkül ne tudjon belemarmolni a rendszerbe.
Képernyőkikapcsoláskor vagy képernyővédő után viszont ki lehet kapcsolni a jelszókérést, a Rendszerbeállításoknál kell lennie valami olyasminek a képernyő kikapcsolásánál, energiagazdákodásnál, vagy fene tudja mi a magyar neve, meg melyik menüpont, hogy képernyő zárolása. De ezt sem érdemes kikapcsolni, mert a te védelmedet szolgálja ez is. Ne az legyen, hogy ott felejted a gépet bekapcsolva, mert kimész a szobából valamaiért (kávéért, wc-re, stb.), és valaki kihasználva az alkalmat, hogy nem vagy gépnél, bepattanjon elé, és belebarmolhasson a rendszerbe, meg nézegesse, hogy miket művelsz a gépen, beletörölgessen fájlokba. Így kap egy jelszókérő zárképernyőt az arcába, és ott véget ér neki az ügyeskedős mókája. Vagy ha ő is felhasználó a gépen, akkor a saját jelszavát beírva a saját fiókjával lép be, és csak azokhoz a fájlokhoz fér hozzá, amihez jogosultsága van, de akkor sem tud a te fájlaidba, meg futó alkalmazásaidba belebarmolni.
Egyébként meg ezt az egész alapproblémádat tévesnek tartom jelszó nélkül is. Ez a BlueZ feltehető a rendszerre így is, terminálban kiadva a snap install bluez parancsot. Nem kell hozzá ilyen franc tudja ki által összegányolt scriptet lefuttatni, ami régi (5.51-es verziót töltene le, meg forgatna forráskódból), mikor van belőle újabb verzió, 5.9-es. Mert lényegében ez a script is a bluez nevű alkalmazást tenné fel, csak régebbi verziót, másik módszerrel, ami kevésbé ajánlott, meg kezdőknek problémásabb lehet.
-
celafat
aktív tag
válasz Frawly #37019 üzenetére
Köszönöm a segítséget, a másik módszerrel sikerült. Gondoltam, hogy fontos a megadott programok típusszáma is, ezért kezdetben nem akartam más, újabb verzió számúakkal kísérletezni, de mindegy minden alapon megpróbáltam és az simán felment.
Köszönöm mindenkinek a segítséget.Az meg lehet, hogy az állandó jelszavazás az user védelmét szolgálja, de nekem inkább bosszantó. Otthoni környezetben illetéktelenek nem fognak a gépemen turkálni, az asszony előtt sem rejtegetek semmit.
-
#14069248
törölt tag
Tesztelhető a 20.04 LTS. Ezzel kapcsolatban kérdezem, hogyha most felteszem, és frissítgetem, akkor a végleges kiadás után, ahhoz képest lesz e valamiféle különbség? Másképpen fogalmazva, 24. után újra le kell majd letöltenem és tisztán telepítenem kell újra?
-
Cyrin
addikt
kipróbáltam az új bétát, modernebb kinézetű.
de hogy ez a software center csak snap tárolós cuccokat hoz ez gáz. hova vezet már ez?
-
Frawly
veterán
Ja, ez tényleg gáz. Nem használok Ubuntut, de aggasztó, ha ők elterjesztik ezt, akkor az összes disztró átveszi szinte. Pont elég istenverése a Pulseaudio, systemd is, nem kell erre még a snap pluszba.
Nyilván terminálok apt-tal lehet tárolókból nem snap-os csomagokat is telepíteni, de hát az egyszeri Ubuntu-user nem nagyon szed elő terminált.
-
Cyrin
addikt
válasz Frawly #37031 üzenetére
pontosan ez az, terminálból, synaptic-kal lehet feltenni mást is, de hiába van elngedélyezve pl az universe tároló, a software centerben akkor is csak snap van, ahogy láttam. (majd még tesztelem)
egyszeri user, pedig onnan telepít.
nekem a snap csomagokkal csak gondom volt eddig, le is vettem mindet, mert nem megfelelően működtek együtt az adott rendszerrel.
most meg rászabadítják mindenkire kéretlenül. -
Frawly
veterán
válasz #20749568 #37033 üzenetére
Ne nyugodj meg túlzottan, mert ha az Ubuntu ezt elterjeszti, a Mint az Ubuntu-alapúsága miatt az elsők között lesz, aki ezt az újítást adoptálja. Egyébként nekem még nem is ez a bajom, hogy vannak snap csomagok, hanem akkor ne a Software Center-be rakják, hanem tegyenek mellé egy Snap Center-t, és legyen elérhető onnan, kisegítő lehetőségként.
-
félisten
Nálam is elkezdtek szaporodni a snap csomagok. Fel is húztam magam, és le is gyalultam az Ubit.
Visszatértem a jó kis Solus-hoz, amit csak egy tönkrement SSD miatt hagytam el pár hónapja.
Ez rolling disztro ellenére még sosem hagyott cserben; jó lesz ez a családi laptopra. Karbantartást nálam eddig nem igényelt.[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
nagyúr
válasz Frawly #37034 üzenetére
a Mint az Ubuntu-alapúsága miatt az elsők között lesz, aki ezt az újítást adoptálja.
Nagy marhaság, mivel Ubuntu régóta használ snap-ot, a Mint mégsem vette át, hanem a Szoftvercenterben külön Flatpak részleg van, ha valakinek arra szottyan kedve. Speciel én 6 éve nem használom az ilyen szoftverbolt-szerű cukiságokat, így aztán ezt ugyanígy mindenki megteheti. Nem is értem, mitől okoz ez ekkora nyekergést, ez kb olyan, mint amikor valaki felrak egy disztrót és nyekereg, hogy leszedte, mert nem tetszik neki. Mert nehogy már pár kattintással más témát rakjon fel. Szóval no para, de ha emiatt valaki más disztrókhoz menekül, ő baja. Mármint természetesen nem baj, csak érthetetlen.
Az SSD árak meg erősen emelkedőben vannak, szóval......
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #37037 üzenetére
Nem marhaság, majd meglátod. Ami miatt a Mint még nem veszi át, az az, hogy nem akarnak az Ubuntutól függeni, pont ezért izmoznak LMDE-vel, meg snap helyett flatpakkal is, így függetlenek maradnak.
Mondom, önmagában a Snap-pel nem lenne nagy baj. Pont ezen a topikoldalon segített a kérdezőnek felrakni a bluez-t, ami kódforgatós script-ből nem akart neki felmenni. Szóval nagyon atom kezdőknél lehet haszna, hogy a disztró tárolóján felül elérnek disztrófüggetlen, univerzális csomagokat. Így ha nincs meg valami a tárolóban, vagy megvan, de túl régi verzióban, akkor fel lehet könnyen tenni helyette valamit, nem kell nagy linuxos gurunak lenni. De! Ez addig hasznos, ami a disztrótárolókon FELÜL érik el, mint kisegítő lehetőség. Viszont a ló túloldalára nem kéne vele esni, hogy mindenkinek a torkán lenyomják, ha kell, ha nem, és már a disztrócsomagok kárára történik mindez.
Ráadásul az a Canonicalnak se jó, ha az Ubuntuból Snapuntut csinálnak, mert onnantól a snap-osoktól fognak függeni, ha utóbbiak behúznak valami gáz dolgot, akkor az ubuntusoknak be kell nyelniük, nem tehetnek mást. Hiszen akkor a snap-osok kezében a döntés, hogy melyik alkalmazás hogy, milyen verzióban, milyen beállításokkal lesz csomagolva, és az Ubuntu kezéből kikerül szépen a kontroll, ilyen marionettként lesznek mozgatva.
Fordítva viszont igaz, a snap-osoknak megérné saját disztrót csinálni. Az ő szempontjukból nem lenne hülyeség egy ponton megpróbálni, ha más nem, egy Ubuntu-alapú forkkal.
Az SSD árak meg igaz, hogy emelkedőben vannak, de gazdasági válsághelyzet miatt, ami miatt nem csak az SSD-k, hanem minden drágulni fog. Meg jelenleg a kisebb SSD-t (120-256 giga) csak ilyen 2-3 ezer forinttal drágultak, az azért még nem olyan diffi, hogy valaki emiatt ne tudjon SSD-t venni. Egyedül 500 gigásoknál jelentősebb a drágulás, ahol majd jobban érezni. 1 tera, meg afölött sose volt olcsó.
[ Szerkesztve ]
-
Cyrin
addikt
válasz Frawly #37034 üzenetére
én még olyan verziót láttam a youtube-on, amiben tényleg két store volt, egy snap store, meg egy normális
erre most mi van? csak egy...[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Frawly #37038 üzenetére
Ezzel nem nagyon értek egyet, hogy az LMDE azért van, amit írsz, de ha más nincs, marad az. Mostanában Debiannak is sok fura dolgáról olvasok, Archklónok nálam használhatatlanok, Chakra kampeca....
Kis méretű SSD meg egyre inkább nem kelendő, azért nem emelkedik annyira az ára szerintem. Tiszta szerencse, hogy pár hónapja nem bírtam megállni, hogy ne vegyek már egy WD Blue 3D 500GB-ot.
Ezt a snap dolgot tényleg nem értem, ugyanúgy fenn vannak tárolóban a csomagok, de azt főleg nem értem, miért terjedtek el ezek a konténeres megoldások. Ennyi előnye tényleg nincs.
No mindegy, a Mint az örök, én nem aggódom.Ja és a Solus, jó is látni itt a kollégát, már hónapok óta ki akarom próbálni ezt a spéci disztrót.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
#14069248
törölt tag
Felraktam a 20.04-et. Jók a tapasztalataim. Egy kivételével. Míg a 18-as és 19-es egyből felismerte és tökéletesen használta is a Xerox lézernyomtatómat, addig ez nem tud vele dolgozni. Kiküldi a lapokat, de a nyomtató "lenyeli". Próbáltam a Xerox oldaláról is a linuxos drivert. Felraktam, de azzal meg eleve hibát mutat a nyomtató ikonja.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office OEM/Retail kulcsok
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Cégek számára kedvezmény! Irodai programok: Office, Word, Excel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest