Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Paarthurnax

    senior tag

    válasz titi83 #419 üzenetére

    "Mondjuk az USA-imádatukat én sem tudom hova tenni, ez náluk valami perverzió lehet, hogy kaptak két atombombát tőlük de amúgy megvesznek Amerikáért. Tény, hogy a II. Vh. után a fehér ember jó darabig az amerikait jelentette egy japánnak, de azért azóta már eltelt pár évtized meg fordult kicsit a világ, na mindegy."

    Nagyon leegyszerusited a kerdest. Az atlagember nagyon is orult annak, hogy a ket atombomba vegett vettett egy 15 even at tarto haboroskodasnak Mandzsuriaban es a Csendes-ocenanon. A ket varos pusztulasa volt az ara annak, hogy a szarazfoldi haboru ne terjedjen at Japanra es ne oljon meg sokkal tobb civilt, mint a ket atombomba.

    A haboru utan amerikai megszallas alatt voltak '52-ig, de cserebe kaptak uj alkotmanyt, demokratikus allamformat es uj kormanyt, plusz az USA ott allomasozo egysegei adtak munkat a helyieknek es ez a mai napig fix bevetal pl Okinavan, plusz adtak nekik balnavadasz hajokat, hogy elkezdhessek a nagyipari halaszatot es ne ehezzenek. Anyosom meselte, hogy a haboru utan nem volt csirke, marha vagy hasonlo, csak olcso balnahus es rizs.

    Ezeken tul a gazdasag a kovetkezo evtizedekben az amerikai piac segitesegevel lett a masodik legerosebb a vilagon.

    Szoval a japanok nem hiaba vannak ugy oda az USA-ert.

    Diablo 3 - BoGyesz#1484

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz titi83 #422 üzenetére

    A Meidzsi-korszakban is többnyire amerikai mintára (és amerikai nyomásra) kezdték el átalakítani az országot. A nyitás maga is Matthew C. Perry amerikai sorhajókapitány nyomására történt. Szóval volt már kapcsolatuk korábban is az amcsikkal, az Egyesült Államok tanúsította a legaktívabb külpolitikát Japán felé, potenciális kereskedelmi partnert és új, nagy piacot reméltek benne. (Később az államigazgatás különböző elemeit francia, porosz és orosz mintára szervezték meg.)

    Ami a köznépet illeti, Japánban a közembereket sok helyütt sanyarú körülmények közt tartották (gyakran még a jószívűbb daimjók (földesurak, feudális nagybirtokosok) is kénytelenek voltak, mert nagyon sok rendkívüli adót kellett fizetniük a sógunnak), gyakoriak voltak a belviszályok. A szamurájok élet és halál urai voltak, büntetlenül gyilkolhattak, és nem egy pszichopata volt közöttük... Azon kívül a daimjók nem építhettek kastélyokat és hajókat, és korlátozták a hadseregüket, ezért még daimjók is támogatták Mucuhito császárt a reformokban és a sógunátus elleni harcban. Így tehát a köznép a nyitást egyfajta felszabadításként élte meg, és sok daimjó is (akinek sikerült a vagyonát valamilyen formában átmentenie).

    Ez egy összetett dolog, így alakult. Azon kívül a japánok a középkor magasságában is szívesen importáltak komplett kultúrát Kínából. A megismert erősebb népek fogásait sikerrel ültetik át a saját kultúrájukba, és a maguk képére formálják azt. Az amerikaiak legyőzték őket, ezért eleve felnéztek rájuk, a megszálló amerikai férfiak pedig magasak, erősek és szabad természetűek voltak, ez a különös újdonság sok japánnak imponált. Az idők alatt elterjedt az amerikai (azaz europid) szépségideál férfiak és nők terén is.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz titi83 #428 üzenetére

    Én sem tudok róla olyan nagyon sokat, csak mint másokról is, anyaggyűjtések után. :) De abba azért gondolj bele, hogy Japánban 130 millióan élnek, nem mindük ugyanolyan, még ha ez elsőre úgy is tűnik. Például... például ott is vannak művészek, és bohém fiatalok, meg van egy sereg japán lány, aki az európai/amerikai fickókra izgul. :D Egyébként én amondó vagyok, hogy legalább középfokon kell tudni beszélni a nyelvüket, mielőtt kimegy az ember. (Magyaroknak nem annyira nehéz és lehetetlen, mint egy angolnak, és olyan szörnyű akcentusa sem lesz, mert a magyar hangzókészlet teljesen alkalmas a legtöbb japán fonéma kiejtésére, az egy-két különbözőhöz meg hozzá lehet szokni.) Az írás másodlagos, de beszélgetni már tudjon valamennyire. Biztos vagyok benne, hogy ha mave13 rendesen tudna velük japánul beszélgetni, egészen máshogyan állnának hozzá is. Képzeld csak el a szituációt, hogy mondjuk alapfokon (kb. általános iskola 6. osztály hazánkban) tudsz beszélni angolul, borzasztó, érthetetlen kiejtéssel, és akkor azon a nyelven vagy kénytelen kommunikálni egy külföldivel. Csoda, ha nem nyílik meg az ember? Ki sem tudja fejezni magát. A másik, ami nem árt, ha felkészül az ember a kultúrájukból, meg egy kicsit a történelmükből, mert akkor van beszédtéma, és mindenkinek imponál, ha egy idegent érdekli az országa. Én pl. mostanában el akarom olvasni a Gendzsi szerelmeit (Genji monogatari), ami a legfőbb japán irodalmi alkotások egyike és mind közül a legkorábbi, egy ezer éves remekbe szabott regény, amit szinte minden japán ismer; olyan népszerű ott, mint nálunk az Egri csillagok. Már csak azért is, mert épp a Heian-korszakból akarok ötleteket venni egy készülő írásomhoz, és kiváló forrás lenne.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák