Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Ebit #251 üzenetére

    A jelerősség, a csillapítás, a margin és a sebesség egymással kölcsönhatásban álló négyes. Az egyik változtatása kihatással van a másik háromra. Ezen kívül mindnek vannak határértékei amin túl már növelhetők vagy csökkenthető, így a fizika törvényei megszabják azt a maximot ami egy adott hurokból még kisajtolható ezen négy paraméter optimális belövésével.

    Spiritnél a jelerősség elég maximum közeli, a szabvány szerint 20 dBm a maximum tudtommal. Ráadásul minél "hangosabban, üvöltve" kommunikál a modem és a DSLAM, annál nagyobb az áthallás a szomszédos érpárak között, vagyis annál inkább zavarják egymás zajával a szomszédos vonalak így rontva egymás minőségét. Ezért a szolgáltatónak a minél kisebb jelerőséggel elérhető szolgáltatási színvonal az érdeke.

    Ha növelik a jelerősséget azzal csökkentik a csillapítást és nő a margin és az elérhető sávszél, de nem növelhető az egekbe mert a szabvány megadja a maximumát. Spiritnél igen magas jelerősség mellett is igen magas a csillapítás, ez pedig igen nagy hurokhosszt jelentene. csillapítás vs sebesség [link] távolság vs sebesség [link]

    Ha a jelerősség és a csillapítás behatárol egy sebesség és margin párost, onnantól sebességet már csak a margin csökkentésével lehet elérni. De az sem csökkenthető akármeddig, 6 dB alatt már nagyon instabillá fog válni a vonal, stabilhoz inkább 10 alá nem jó menni. Márpedig Spiritnél ez is minimumon jár.

    Ezért mondtam hogy ez vonal közel a végletekig ki van csontozva és az sosem jó ha a végleteket ostromolják, mert az sosem egyeztethető össze a stabilítással. Ahhoz hogy valami stabil is legyen, kell némi ráhagyás hogy a napközben változó vonali paraméterek mellett(mert ugye ezek az adatok nem statikusak, hanem a környezeti hatások változásával kölcsönhatásban, "élnek", változnak) legyen egy kis játéktér és akkor kevésbé fog szakadni. De ez persze a fenti esetben csak úgy lehetne kivitelezni hogy a sebességből feláldoznak a margin emelése érdekében.

    Adaptív sebesség beállításoknál, ha mondjuk be van dobva a gyeplő, pl. az ilyen akár 24 Mbps típusú csomagoknál, az eszköz "intelligencia" arra hajt hogy még működőképes margin mimum értéket tartva(ami jellemzően 6 vagy a fölött), ezt a lehető legkisebb jelerősség mellett tegye. És az így elért sebességet kapja majd az ügyfél az akár 24 Mbps-es csomagjához. Ha mondjuk az adott vonalon 10 Mbps elérhető, de az ügyfélnek 4 Mbps-es csomagja van, akkor a sebesség maximumát statikusan lehet limitálni, úgy ahogy a margin mimumát. Ekkor az eszköz "intelligencia" mégjobban visszavesz majd a jelerősségből, hisz a kisebb sebesség a vonalon úgy is biztosítható. És minél kisebb a jelerősség annál kisebb az áthallás, a szomszédos érpárak annál kevésba vannak egymással kölcsönhatásban, annál kevésbé zavarják egymás vonali minőségét. Persze a fizika ezen vonali értékek egymásra hatásának határt szab, adott értékeket ha a fizika már nem engedi ha szeretnénk sem lehet elérni. ADSL2+os rendszereknél az adaptív, vonali jellemzőkhöz alkalmazkodó beállás jellemző, kár hogy Tíkom számomra érthetetlen okoból ezt nem használja.

Új hozzászólás Aktív témák