Hirdetés

Aktív témák

  • Kkocos

    tag

    Eleg keves magyar nyelvu topic letezik ebben a temaban, en meg szeretnek egy kicsit dokumentalodi. Baj hogy ha angolul akarom megtenni eleg nehez elmogyorozni mi is a bajon. Tehat itt van egy, taln menni fog

  • Kkocos

    tag

    Rogton nyitasnak :-> Valaki gondolkodott ma' hogy lehet egy Audio-MIDI Convertert csinalni Step7-es CPU-ra? 5let FFT (Fast Fourier Transform). Problemo csak annyi hogy rengeteg a szamitas.
    2es gond - nem lehet magas frecvenciakat beolvasni
    A megoldasom egy PC-n futo WAV-MIDI coverter es azt downloadolni a PLC-be (mint dB) ,igy ott csak egy MIDI lejatszot kell epiteni, kimenetre teszem azt motorokat teszunk.
    2es megoldas:-> RC (RLC) szuro az audio bemenetre, a szurt frekvenciakat pedig integraltan egy analog bejovetelen latni
    Ez a megoldas general egy masik problemat:-> igy fojamatosan magas konstans ertek lessze, foleg a magas frecvenciaknal.
    Megoldasokat szivesen fogadok

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Kkocos #2 üzenetére

    Milyen CPU-t használsz?

    Mert ha eleve van pénzed egy megfelelő teljesítményűre, akkor egyszerűen kérj a Siemens-től gyári FFT rutinokat.

    Ha meg egy "gyenge" CPU-t használsz, akkor mindenképp egy külső hardverre is szükséged lesz. Egy olcsó ekvalizer megteszi.

    szerk.: equalizer -> ekvalizer

    [ Szerkesztve ]

  • Kkocos

    tag

    válasz #95904256 #3 üzenetére

    Igen, S7 315 on tesztelem, teszhez kene, maskor szeretnem elnyomi. En is erre gondoltam, azert az RLC szuro (lehet felolem akarmilyen equalizer). Mondom nem megy jol ha csak egyszeruen beolvasom a szurt frecvenciat. Nem ugyral a magas hangokra :F . Ezert a MIDI, az ma' egy eleve FFT-n megszurt, csak meg tanulmanyozom a MIDI convertert, hogy egyszeruen MIDI-be lehesen letolteni, neh keljen meg belebujak egy WAW-MIDI converterbe a PC-n!
    Esetleg meg vlmi, talan letezik lehetoseg, a gyaron kivul is?

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Kkocos #4 üzenetére

    Nem igazán tudok lehetőséget mondani, mert nem vagyok benne biztos hogy jól értelmeztem-e a #2-es hozzászólást. Ha jól sejtem, akkor egy PC-ről futó zene különböző frekvenciáival szeretnél különböző motorokat vezérelni. De hogy jön ide a PLC?

  • Kkocos

    tag

    válasz #95904256 #5 üzenetére

    A lenyeget kiszurted! Deh hogy le legyen felretes eldondom egy kicsit reszletesebben :
    Tehat volna egy keres : zenere kelenne hogy motorokat (vizpumpakat) vezereli. A motorok vezerlese PLC-vel eleg egyszeru (akar 3 akar mono fazisos, frecvenciavaltoval ez viszonylag 1szeru). Lattam ma' ilyet PLC-vel megoldva, on-line, akarmilyen audio bemenetrol kepes volt ezt megcsinalni. Nah ezt szerettem volna lekopintani, nem tom, deh meg penzt is lehet kiszedni belole. Ezert mivel adva egy PLC-m a meloba, tesztre, visznylag kis anyagi befektetessel tudnam tesztelni. Nah most a problema az kezd bonyolodni. Mivel ez kessob eledasra lenne, eleg pontosan kene neki kovetni a zenet, teknikailag a kulombozo frekvenciak (frekvenciasavok) amplitudojaval kene menjen a vezerles, ugyanakkor valamien automata megoldast is kelenne kitalani arra hogy a zene nem mindig azokban a frekvenciakban szol, ahova te varod (melesleg keves, 3-8 motor kimeneted van, es lenyegesen tobb frecvenciad(100 felett, ha szepen akarod megszurni)). Itt jon kozbe az FFT, vele szepen szetdarabolod a zenet, megkapva a spektrumat. Viszont ez eleg bonyolult egy PLC-nek. Deh ott a MIDI, ami ma' ezeken atment, minden adat amire szukseged van kodifikalva van benne, PLC-n is egyszeru szamitasokkal hozajutsz. Ez lett volna az egyik megoldas.
    A masik az az equalizeren megszurt zene, az analog bejovetelen konnyen beolvasod, no problemo, amplitudoval motort vezerelsz, meg a frecvenciak leosztasan se torod az agyad. A gond az hogy elesen nem megy jol.
    Innen ma' viszonylag 1szeru : kivalasztod a "legszebben szolo" frekvanciakat, az amplitodojaval direkt a motorokat ugraltatod. A dolgot meg bonyolithatod avval is fenyorgonat is vezerelsz. Az egesz ugy nezne ki mint a winamp spectrometer csak viz ez fenyjatekon. Nah most nem en talatam ki a spanyol viaszt (fent ma' mondtam hogy ez mar letezik), deh jo pinzt lehet vele kaszalni.
    Ez volna a feledat. Ahol meg elakadtam: magas frecvenciakat nem lehet on-line beolvasni PLC-vel, ide ma' PC kell. Ekkor viszont az analog kimeneteleid vannak korlatozva. Azt hogy letezo cuccokbol is oszerakd, kell egy PLC, komunikalhat a PC-vel, megkapja a MIDI-t (azert MIDI mert ez lenyegeben olyan formatum ami nekem kell, deh nem feltetlenul,lehet egy 1szeru adatsor is amibe, le vannak kodolva dogok).A MIDI elonye meg az is ha van keszen MIDI lejatszod PLC-re irva, meg OFF-Line is megy az egesz, PLC memoriabol. A megoldas meg varat magara, igazabol a MIDI lejatszonak meg neki se ultem (vartam jo 5leteket), meg meg tudni is kene a MIDI-t nem csak sejteni (ez van)

    [ Szerkesztve ]

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Kkocos #6 üzenetére

    A helyedben egyszerűen PC-vel oldanám meg a dolgot. Egyrészt jóval olcsóbb mint a PLC, másrészt a real time FFT sem gond, harmadrészt kényelmesebb és gyorsabb is rá egy efféle programot fejleszteni.

    A PC-be betennék egy olcsó Advantech / National Instrument / Addi-Data vagy hasonló digitális I/O kártyát és azt a gyári meghajtóprogramon keresztül izgatnám. Ezekhez a kártyákhoz vannak C-s példaprogramok is, de pl. Delphi-ből is ugyanúgy kezelhető, egyszerű DLL hívásokkal. Elég csak írnod egy kártya objektumot. ;-)

    A motorokat gondolom úgyis valamiféle frekvenciaváltóval hajtanád meg. Ezek az egységek meg könnyen vezérelhetőek a PC digitális kimeneteivel. Sőt, ha 8-10 darabot akarsz vezérelni, akkor lehet hogy egy soros vonali buszra kötném őket. Pl. egy olcsó RS422-es kártyával ( még a digit I/O-nál is olcsóbb ).

    Másfelől annyit még megjegyeznék hogy ha szétszedsz egy "bolti" ekvalizert ami addig tökéletesen jól működött és most mégsem kapod meg a megfelelő frekvenciák jeleit, akkor nem az ekvalizerrel van a gond. A S7-315-höz is köthető gyors ( 1-2 ms idejű ) AD kártya, de aligha fogja a teljes szabályzókör tartani a lépést. Egyszerűbb ha közvetlenül az analóg jellel vezérled a frekvenciaváltókat. Harmadrészt a házi fejlesztésű MIDI driver irása időigényes. Esetleg régebbi, fapados PC-s MIDI lejátszók forrásait érdemes átböngészni.

    [ Szerkesztve ]

  • Kkocos

    tag

    válasz #95904256 #7 üzenetére

    "A motorokat gondolom úgyis valamiféle frekvenciaváltóval hajtanád meg. Ezek az egységek meg könnyen vezérelhetőek a PC digitális kimeneteivel. Sőt, ha 8-10 darabot akarsz vezérelni, akkor lehet hogy egy soros vonali buszra kötném őket. Pl. egy olcsó RS422-es kártyával ( még a digit I/O-nál is olcsóbb )."
    Nah ebbe meg belenezek, nem tunik vilagrengeto ordongosesgnek :
    hangkartya :->FFT PC-n:->RS422 port :-> frequvalto :-> motor.
    10x, vegul is az alapgondra valsz.

  • Racecam

    MODERÁTOR

    Sőt, mivel PLC programozásról szóló topic már van, inkább annak a címét írom át és ott lehet folytatni. Ezt zárom.

    Com'è diverso il mondo visto da qui

Aktív témák