Hirdetés

Aktív témák

  • Konstantinus

    csendes újonc

    Üdv mindenkinek!

    Van ez a régi alaplapom: Intel D865PERL (adatlap:
    http://www.intel.com/content/www/us/en/support/boards-and-kits/desktop-boards/000006698.html), benne 2 GB KingMax DDR2 400 Mhz SDRAM memória. Szerettem volna felbővíteni 4 GB-ra, mert sokszor kevésnek bizonyul a 2 GB, ezért rendeltem a netről 2 x 1 GB ugyancsak KingMax memóriát - elkerülendő a kompatibilitási problémákat. Mikor megérkezett a memória, láttam hogy nem pont ugyanolyan, mint a fotókon volt, és nem is működik együtt a két új modul a meglévő két régebbivel.

    Addig próbálgattam a memória slotokat, amíg végül 3 GB memóriával sikerült elindítani a gépet, ámde az esti kikapcsolás után és a reggeli bekapcsoláskor már ismétcsak nem bootolt a gép - se kép se hang. Egyes elrendezéseknél bootol ugyan a gép, de csak a memóriateszt fut le az elején, aztán megáll és lefagy, a BIOS menübe sem enged belépni. Olykor pedig kevesebb memóriát jelez, pl 16 MB vagy 1404 MB-ot a 3 GB helyett, ilyenkor persze szintén lefagy.

    A negyedik kimaradó modul sem lehet hibás, mert egymagában betettem egy másik, még régebbi számítógépembe és abban működik.

    Az új modulokra írt típusjelzés: MPXD42F-D8KT4B NFAR
    Míg a régebbi két modulon ez szerepel: MPXD42F-D8KT4B PNAS
    Tehát csak az utolsó négy betű különbözik.

    Ránézésre sem egyfomrák, a régebbi modulokon van egy rózsaszín vagy inkább vörhenyes színű kis chip, míg az újabb két modulról ez hiányzik.

    Ha esetleg valaki tudna ezügyben segíteni, az nagyon jó lenne, vagy netalán ha találkozott már ilyen alaplappal vagy memórával, megírhatá a tapasztalatait.

    [ Szerkesztve ]

  • Whaazzup

    senior tag

    válasz Konstantinus #1 üzenetére

    Szia.menni kéne,van már új biosz rajta.ÜDV.

    Boxer, imádom. Intelligencia minta képe.//////------ezzel gyorsabb--06204489764

  • Whaazzup

    senior tag

    Próbáltad egyenként és leáll,majd indít,aztán még egy és így tovább.ÜDV.

    Boxer, imádom. Intelligencia minta képe.//////------ezzel gyorsabb--06204489764

  • Konstantinus

    csendes újonc

    válasz Whaazzup #2 üzenetére

    A BIOS az volt frissítve évekkel ezelőtt, még amikor kijött az a BIOS verzió (P21-es), talán 2005-ben... Hát jó rég volt, annyi szent.

    Próbáltam a memória időzítéseket állítgatni a BIOS-ban, 3-4-4-8-ra de semmi változás, így sem mennek az új ramok a régiekkel együtt.

    A két új RAM-ot betettem egy még régebbi alaplapba (Kobian KT266a fdsx, 1.8 GHz Athlon), ami simán felismerte őket, pedig abban csak 133 Mhz a rendszerbusz, és így a 400 Mhz-es memóriák 266 Mhz-en mennek, a Linux simán elindult, bár túl sokáig nem teszteltem, de láthatóan kezeli őket az alaplap, és egymás mellett mennek, állítgatni sem kellett semmit sem, csak mindent "Auto"-ra.

    a tomshardare.co.uk oldalon olvastam hogy ez az Intel D865PERL alaplap igencsak válogatós a memóriák tekintetében, ha pedig mind a négy slotban van memóriamodul, akkor csak összepárosított modulok mennek együtt. Illetve hogy főleg a Samsung, Adata és Crucial RAM típusokat kedveli, azok közüül is a 2.5 V-os modulokat.

    A két régi RAM sem egyforma, ezt csak most vettem észre, decode-dimms jelenti:

    1. modul

    ---=== Memory Characteristics ===---
    Maximum module speed 400 MHz (PC3200)
    Size 1024 MB
    Voltage Interface Level SSTL 2.5V
    Module Configuration Type No Parity
    Refresh Rate Reduced (7.8 us) - Self Refresh
    tCL-tRCD-tRP-tRAS 3-4-4-8
    Supported CAS Latencies 3T, 2.5T, 2T
    Supported CS Latencies 0
    Supported WE Latencies 1
    Minimum Cycle Time 5 ns at CAS 3
    6 ns at CAS 2.5
    7.5 ns at CAS 2
    Maximum Access Time 0.7 ns at CAS 3
    0.7 ns at CAS 2.5
    0.75 ns at CAS 2

    ---=== Manufacturing Information ===---
    Manufacturer Kingmax Semiconductor
    Manufacturing Location Code A
    Part Number MPXD42F-D8KT4B



    2. modul

    ---=== Memory Characteristics ===---
    Maximum module speed 400 MHz (PC3200)
    Size 1024 MB
    Voltage Interface Level SSTL 2.5V
    Module Configuration Type No Parity
    Refresh Rate Reduced (7.8 us) - Self Refresh
    tCL-tRCD-tRP-tRAS 3-4-4-8
    Supported CAS Latencies 3T, 2.5T
    Supported CS Latencies 0
    Supported WE Latencies 1
    Minimum Cycle Time 5 ns at CAS 3
    7.5 ns at CAS 2.5
    Maximum Access Time 0.7 ns at CAS 3
    0.75 ns at CAS 2.5

    ---=== Manufacturing Information ===---
    Manufacturer Kingmax Semiconductor
    Manufacturing Location Code A
    Part Number MPXD42F-D8MT4B

    Látható hogy főkét a "Supported CAS Latencies" sorban van eltérés, illetve a típuskód is különbözik egy betűben. Ha sikerül elindítani az új RAM-ok egyikével, akkor annak az adatait is beillesztem. Talán ez segíthet valamit.

    Az említett módszert, miszerint egyesével betenni a modulokat, ki fogom próbálni, mihelyst időm engedi.

  • Whaazzup

    senior tag

    válasz Konstantinus #4 üzenetére

    Szia.Bizony leht ez a gond nekem van rengeted Kingston 3200 DDr ram csak az a baj mind 512-es,talán van 1gb is valahol ezek voltak ilyen hasonló 865-s lapban,most is van egy és megy vele.Talán el kéne adnod és egyformákat venni,én a HP.gépekben használtakat javaslom.ÜDV.

    [ Szerkesztve ]

    Boxer, imádom. Intelligencia minta képe.//////------ezzel gyorsabb--06204489764

  • Konstantinus

    csendes újonc

    válasz Whaazzup #5 üzenetére

    Értem, köszönöm. Most viszont sikerült elindítanom a 3 db "K" jelű modullal, az "M" betűset kihagytam, így végül is 3 egyforma karakterisztikájú modul került az alaplapba. Ilyen módon többszöri ujraindítás és kikapcoslás után is ment, mégpedig úgy hogy manuálisra állítottam a BIOS-ban a memória időzítést, mégpedig 3-4-4-8-ra. Így a harmadik modul SPD információit is le tudtam kérdezni:

    Guessing DIMM is in bank 3

    ---=== SPD EEPROM Information ===---
    EEPROM Checksum of bytes 0-62 OK (0x2D)
    # of bytes written to SDRAM EEPROM 128
    Total number of bytes in EEPROM 256
    Fundamental Memory type DDR SDRAM
    SPD Revision 1.0

    ---=== Memory Characteristics ===---
    Maximum module speed 400 MHz (PC3200)
    Size 1024 MB
    Voltage Interface Level SSTL 2.5V
    Module Configuration Type No Parity
    Refresh Rate Reduced (7.8 us) - Self Refresh
    tCL-tRCD-tRP-tRAS 3-4-4-8
    Supported CAS Latencies 3T, 2.5T, 2T
    Supported CS Latencies 0
    Supported WE Latencies 1
    Minimum Cycle Time 5 ns at CAS 3
    6 ns at CAS 2.5
    7.5 ns at CAS 2
    Maximum Access Time 0.7 ns at CAS 3
    0.7 ns at CAS 2.5
    0.75 ns at CAS 2

    ---=== Manufacturing Information ===---
    Manufacturer Kingmax Semiconductor
    Manufacturing Location Code A
    Part Number MPXD42F-D8KT4B

    Nem meglepő, hogy ugyanaz mint a régebbi típusú, de szintén "K" jelű modulé. A gond csak az hogy a napi teendőket végezve el-el tünedeztek az ablakok, illetve gyakran omlott össze a Firefox. Lefuttatam tehát a memtest86+ memóriatesztet, ami már pár perc után temérdek hibát jelzett:

    http://i.imgur.com/sd1oc5D.jpg

    Eztán a régebbi alaplaban fogom alaposabban tesztelni a két újdonsült modult, vajon ott is bejelez-e a memtest86+.

    [ Szerkesztve ]

  • Whaazzup

    senior tag

    válasz Konstantinus #6 üzenetére

    Szia.Jó a win7/8-ban van memtest az jobb szerintem.ÜDV.

    Boxer, imádom. Intelligencia minta képe.//////------ezzel gyorsabb--06204489764

  • Konstantinus

    csendes újonc

    válasz Whaazzup #7 üzenetére

    Rég nem használtam már Windows-t, de lehet hogy akkor kipróbálom a memóriateszt miatt.
    Érdekes módon, sikerült legutóbb a két K jelű és az egy M jelű modult együtt elindítani, így 3 GB RAM volt elérhető, stabilan működött jópár órán keresztül. Kikapcsolás, újra bekapcsolás után viszont már nem ismerte fel a RAM-okat.

    Próbaképpen betettem a 2 régi 1 GB-os modul mellé egy ugyancsak régi 512 MB-os PQI modult, és láss csodát, felismerte! Ezen felbátorodva betettem még egy 512 MB-os mpdult, ami meg PMI márkájú, de elvileg mindkettő 400 Mhz-es. Csodák csodájára, azt is felismerte, pedig kb 1 évvel ezelőtt hiába rakosgattam őket ide-oda a slotokban. Most 512-512-1024-1024 formában mennek, a processzorhoz közelebb vannak az 512 MB-os modulok. Ámde fölöttébb különös, hogy csak 266 Mhz-re állítja be őket az alaplap, ha automatikusra van állítva a RAM frekvencia felismerése. Ugyanakkor a BIOS egy másik "general" lapján 400 Mhz-esként mutatja őket...

    Ha manuálisan átállítoma frekvenciát 400 Mhz-re, akkor is elindul a gép, de mire félig begépeltem ezt a szöveget, amit most írok, magától ujraindult, tehát nem volt stabil a működés. 266 Mhz-en viszont úgy tűnik elketyeg, Így 2 GB 400 Mhz-es memóra helyett 3 GB 266 Mhz-es memóriát tudhatok magaménak. Félsiker.

Aktív témák