Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szilu84

    tag

    válasz S W A T #699 üzenetére

    www.jojatek.hu én itt szoktam játszani, itt is ki lehet próbálni vendégként, ez is java alapú. Csak magyarok vannak, (persze külföldi is regisztrálhat). A sakkszobában ált. 10-30 ember szokott lenni napszaktól függően. És amúgy ja, fejleszti a logikát. :K

  • S W A T

    senior tag

    :R Mindkettőtöknek.

    Szóval jó hatással van az agyra. :DDD . Nem tudom én tegnap félórátjátszottam a mobilon és határozottan frissebnek éreztem magam szellemileg. :U jobban ment a gondolkodás.

    [ Szerkesztve ]

    A polgármesteri hivatal is alátámasztotta Mónika létezését, üvegcsont betegségét és a gyűjtést. Esztergályos Cecília is segít, video: http://href.hu/x/9x9v Ha Te is segítenél: http://href.hu/x/9wol <<< "Peace, Love, Empathy" by Kurt Cobain >>>

  • szilu84

    tag

    válasz S W A T #702 üzenetére

    minél többet játszol annál jobban fog menni, nem szabad elkeseredni ha jobb játékosoktól kikapsz sőt, nagyon sokat lehet tanulni a jobbaktól. én ha tehetem mindig játszok néhány partit :K

  • S W A T

    senior tag

    válasz szilu84 #703 üzenetére

    Ez a jójátékos online játék nagyon tetszik. /én nem tudtam hogy így is lehet/

    A telefon 10 perc alatt eltángál kb 20 lépésből :U . Gondolom ez húsvér ember ellen sem lesz másképp amég bele nem jövök.

    Ugyanis sakkozni nem tudok csak a lépéseket tudom. :O

    Mondjuk a telefon ellen nem szégyen kikapni én úgy tudom az ilyen számítógépes játékot elég nehéz megverni.....

    PL. az én telóm kemény 1másodperceket gondolkozik 1 lépésen. :DDD én kb 5 percet. :D

    [ Szerkesztve ]

    A polgármesteri hivatal is alátámasztotta Mónika létezését, üvegcsont betegségét és a gyűjtést. Esztergályos Cecília is segít, video: http://href.hu/x/9x9v Ha Te is segítenél: http://href.hu/x/9wol <<< "Peace, Love, Empathy" by Kurt Cobain >>>

  • szilu84

    tag

    válasz S W A T #704 üzenetére

    hát ez egy nagyon összetett dolog, egy átlag ember 2-3 lépésre előre gondolkozik és gyakran elnéz dolgokat, egy nagymester akár 20 lépésre előre is tud gondolkozni, akár vakon is (ami azt jelenti h fejben is tud játszani valaki ellen úgy h nem nézi a táblát) és nem nagyon néz el dolgokat. egy jó sakkprogram egy jó gépen a másodperc tört része alatt is tud 8-10 lépésre előre gondolkozni, de a sakkprogram "tudása" függ attól, h milyen kiértékelő függvényt használ az adott állásban. nyilván a gép sem néz el lépéseket az adott kiértékelő függvény értelmében, de a világbajnokok a sakkprogramokat is képesek megverni :DDD

  • S W A T

    senior tag

    válasz szilu84 #705 üzenetére

    Nekem még eggyel előre is nehéz nem 20-al :DDD

    Asszem a NatGeon volt v-mi film okos emberekről és pont valami sakkmester csajt mutogattak ő simán lenyomta az egészet gondolatba ...... frankón sétált az utcán miközbe a partnere meg a sakktábla máshol volt. :DDD Valami Judit volt. (az ő bábuit is a partner pakolta ahova mondta)

    [ Szerkesztve ]

    A polgármesteri hivatal is alátámasztotta Mónika létezését, üvegcsont betegségét és a gyűjtést. Esztergályos Cecília is segít, video: http://href.hu/x/9x9v Ha Te is segítenél: http://href.hu/x/9wol <<< "Peace, Love, Empathy" by Kurt Cobain >>>

  • S W A T

    senior tag

    Sakkoktatás / Kezdők

    Hátha rajtam kivül másnak is hasznos, most találtam gondoltam berakom. ;)

    A polgármesteri hivatal is alátámasztotta Mónika létezését, üvegcsont betegségét és a gyűjtést. Esztergályos Cecília is segít, video: http://href.hu/x/9x9v Ha Te is segítenél: http://href.hu/x/9wol <<< "Peace, Love, Empathy" by Kurt Cobain >>>

  • szilu84

    tag

    válasz S W A T #706 üzenetére

    nyilván nem a nagymester szint elérése a cél, de sok gyakorlással el lehet érni egy olyan szintet, amivel már élvezetessé válik a játék :))

  • S W A T

    senior tag

    válasz szilu84 #708 üzenetére

    Hát nekem még nem az. :U kb 30 lépés alatt kapok ki embertől. 20 körül meg a telefontól. :(

    Na mindegy ahogy írtad senki nem a csúcson kezdte. ;)

    A polgármesteri hivatal is alátámasztotta Mónika létezését, üvegcsont betegségét és a gyűjtést. Esztergályos Cecília is segít, video: http://href.hu/x/9x9v Ha Te is segítenél: http://href.hu/x/9wol <<< "Peace, Love, Empathy" by Kurt Cobain >>>

  • Egon

    nagyúr

    Játszottam egy jót a minap, gondoltam közkinccsé teszem. Előrebocsátom, hogy nem vagyok nagymester, szóval biztos hogy adott helyeken játszhattam volna jobban (ahogy nyilván az ellenfelem is).

    1. e4 e5
    2. Hf3 Hc6
    3. Fb5 a6
    4. Fa4 Hf6
    5. 0-0 Fe7
    6. Be1 b5
    7. Fb3 d6
    8. c3 0-0
    9. h3 Hb8
    10. d4 Hd7
    11. Hd2 Fb7
    12. Fc2 Be8
    13. Hf1 Ff8
    14. Hg3 g6

    Itt sokat agyaltam a 15. a4 folytatáson, végül a megjátszott futólépéssel folytattam.

    15. Fg5 exd4
    16. cxd4 c5
    17. dxc5 h6
    18. Fh4 g5
    19. Hxg5 hxg5
    20. Fxg5 Vc7
    21. cxd6 Fxd6
    22. Hf5 Hxe4
    23. Fxe4 Fh2+
    24. Kh1 Bxe4
    25. Hh6+ Kg7
    26. Vh5 Bxe1+
    27. Bxe1 Fe5
    28. Vxf7 Kh8
    29. Fc1 Vc6
    30. f3 Vc7
    31. Hg4 Fg3
    32. Be8+ Bxe8
    33. Vxe8+ Kh7
    34. Vf7+ Kh8
    35. Vh5+ Kg8
    36. Hh6+ Kh8
    37. Ve8+ 1-0

    Kíváncsi lennék a nálam jobbak véleményére: hogyan lehetett volna mind világossal mind sötéttel jobban játszani... :R

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Godspeed

    tag

    válasz Egon #710 üzenetére

    Zavart érzek az erődben :DDD

    "20. Fxg5 Vc7" Nem értem, hogy vezért c7-re ment, hiszen Vxg5, futó egyedül vót.
    "22. Hf5 Hxe4" Sötét huszárja nem léphet e4-re levezetések alapján, max Fxe4 jöhet szóba.
    "28. Vxf7 Kh8" A világos vezére nagyon szerény: Vxf7+ kéne lennie szerintem.
    "32. Be8+ Bxe8" Na itt vesztettem el a fonalat, elvileg van egy sötét huszár b8-on. Így az általad leírt lépések alapján Bxe8 szabálytalan.

    Visszatérve a vízválasztó 15. lépéshez már látom: "15. Fg5 exd4"
    Az a bizonyos sötét huszár f6-on kell lennie, b8 helyett, különben 16. Fxd8 és sötét vezérét veszti...

    Javaslom, hogy töltsd le az ingyenes WinChess progit, és abban rögzítsd PGN fájlba. Aztán közkinccsé tud tenni, és akkor többen többet tudunk hozzászólni.

    A pgn azért jó mert textfájl, txt-ben tudsz módosítani, Fritzbe is be tudod tölteni, meg sakk.hu-n automatikusan generál pgn-t játék közben. :)
    [About PGN]

    Én sem vagyok nagymester, csak néha játszok sakk.hu-n :R

  • Egon

    nagyúr

    válasz Godspeed #711 üzenetére

    ??? A zavar a te erődben van...:)
    Végigvezettem a kedvedért: minden stimmel.

    1. Nem lehet 20. - , Vxg5: f6-on áll a sötét királyhuszár.
    2. 22.: lásd előző pont.
    3. Ott van a "+" (azaz sakk), nem értelek. Oké, az ütésjel (x) az tényleg lemaradt... :B
    4. A b8-ra (c6-ról) visszavont vezérhuszár már a köv. lépésben d7-re ment, köze nincs az f6-ra fejlesztett másik lóhoz.

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Godspeed

    tag

    válasz Egon #712 üzenetére

    Nem, nem :))) vettem "erőt" és újra megnéztem, sajnos volt egy pontatlanság amit nem vettem észre elsőre, és ez okozta a problémát

    Két huszárral nehéz az élet... Tehát: "9. h3 Hb8 10. d4 Hd7" itt 10. ... Hb8d7 lett volna a helyes, mert Hf6d7 szintén jó megoldás Hd7-re. :DDD

    Így már teljes a parti.

    Fritz szerint sötéttel mondjuk ott 20. lépéstől lehetne jobbat választani:

    20 ... Qd8-c7 helyett:
    20. ... Re8-e5
    21. c5-c6 Bb7xc6
    22. Ng3-f5 Ra8-c8
    23. Bg5-f4 Re5-e6
    24. Qd1-f3 Nd7-e5
    25. Qf3-g3+ Ne5-g6
    26. Nf5-d4 Re6-e8
    27. Nd4xc6 Rc8xc6
    28. Ra1-c1 Bf8-g7

  • Egon

    nagyúr

    válasz Godspeed #713 üzenetére

    Jogos, az eredeti játszmaleírásban Hbd7-et kellett volna írnom, sorry... :B Fel sem tűnt, hogy az f6-on álló huszár is tud d7-re lépni...:(
    Az ajánlott javítás valóban jó: a tisztelőny miatt - ahogy nézem - világosnak max. döntetlen juthat (vagy az sem).

    Szerk.: mondjuk a 28. lépésben én inkább Fb3-at próbálnám meg világossal.

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Godspeed

    tag

    válasz Egon #714 üzenetére

    Nem tudom játék alatt hogy alakult, de úgyis tekinthetjük, hogy világos pozíciós áldozatot hozott. Pontszámban gyaloghátrányt szenved, de offenzívára kész volt már, amit nehéz védeni.

    28. lépésnél tényleg jó az Fb3 :DDD

  • Egon

    nagyúr

    válasz Godspeed #715 üzenetére

    28. lépésnél tényleg jó az Fb3

    Annyiban jó, hogy legalább fenyeget valamivel, amit védeni kell, de Kg7, és köv. lépésben Hh5, ami nagyon nem jó világosnak (az állás egyszerűsödése után sötét tudja érvényesíteni a tisztelőnyt).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Athanáz9

    aktív tag

    válasz Vaze #1 üzenetére

    Üdv. Az európai és magyar sakkvilágban a legnépszerűbb és legjobbnak mondott internetes online-hely a
    www.playchess.hu
    Lépj fel, és ha valami nem fog stimmelni, írd ide. Ha stimmel, és regisztrálva leszel, szivesen játszanék ott veled próbapartikat.

    Kérdezek mindig, mindenáron! A magyar kormánynak mindig mindent elhiszek. (Jaj.) - Rómáról (Italia) sokfajta felvilágosítással szolgálhatok, dokféle tárgykörben.

  • Athanáz9

    aktív tag

    válasz S W A T #706 üzenetére

    "Valami Judit volt".... Azóta van gyanúd, hogy ki is az a Judit?
    :DDD

    Kérdezek mindig, mindenáron! A magyar kormánynak mindig mindent elhiszek. (Jaj.) - Rómáról (Italia) sokfajta felvilágosítással szolgálhatok, dokféle tárgykörben.

  • Athanáz9

    aktív tag

    Elhalt a sakk-rovat? Kárr. :F

    Kérdezek mindig, mindenáron! A magyar kormánynak mindig mindent elhiszek. (Jaj.) - Rómáról (Italia) sokfajta felvilágosítással szolgálhatok, dokféle tárgykörben.

  • Egon

    nagyúr

    Jót játszottam ma is, pedig szicíliai ellen általában nem megy túl jól...:)
    Véleményeket kérek. Remélem nem gond az angol jelölés.

    1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 a6 6. Bg5 e6 7. Qd2 Be7 8.O-O-O O-O 9. f3 Qc7 10. g4 Rd8 11. h4 Ne8 12. Be3 b5 13. Kb1 Bb7 14. Bd3 Nc6 15. g5 Ne5 16. h5 b4 17. Nce2 d5 18. exd5 Bxd5 19. Be4 Nc4 20. Qc1 Nxe3 21. Qxe3 Bc5 22. g6 fxg6 23. hxg6 h6 24. Bxd5 exd5 25. Qe6+ Kh8 26. Nf5 Nf6 27. Nxh6 gxh6 28. Rxh6+ Kg7 29. Rdh1 Rde8 30. Qh3 Re7 31. Ng3 Qe5 32. Nf5+ Qxf5 33. Qxf5 Rae8 34. R6h7+ Nxh7 35. Rxh7+ Kg8 36. Qxd5+ R7e6 37. f4 Kf8 38. Qxc5+ 1-0

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Ferdzsoo

    addikt

    Sakk.hu-n szoktatok játszani?
    Mi alapján megy ott a pontozás?
    ÉLŐ -féle az is vajon?
    Játszanék egyet valakivel innen. :U

    "It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

  • Ferdzsoo

    addikt

    Regisztráltam ebbe az e-mailes klubba, tök jó hogy már ilyenek vannak.- :))

    "It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

  • wombation

    tag

    Hy!

    A Fritz 12-ben,hogy lehet a nehézségi szintet, ÉLŐ pontszámot beállítani?

    "Sose végy semmit aminek nyele van. Azzal valószínűleg dolgozni kell."

  • #27441408

    törölt tag

    válasz 3.Aragorn #724 üzenetére

    Akkor fel kell lendíteni :)

    Miért van az hogy próbálkozok a sakkal (még tényleg csak próbálkozás szinte bárki elver sajnos, ) és ha jáccottam utánna szószerint frissebbnek érzem magam ? (szellemileg tuti) és mióta játazom a póker is jobbn megy(!) (nekem ész játék nagyrészt a póker és nem szerencse)

    És 1 bazi kezdő aki lelkes , hol tanulhatna meg sakkozni? 28 évesen tudom hogy késő de nem nagy mesteri címre vágyom csak hogy ne verjen el bárki, és élvezzem a játékot.

    [ Szerkesztve ]

  • pityeszka

    őstag

    válasz #27441408 #726 üzenetére

    Egyben a legveszélyesebb sport is!

    Egy katona mindig parancsokat követ, de egy harcos csak a szívét követi. >>>Steam ID: p1tyeszka<<<

  • #27441408

    törölt tag

    válasz #36268800 #727 üzenetére

    Azt a póker is meg a blackjack is :) (bár már a versenypókert kezdik elismerni szellemi sporttnak)

  • #27441408

    törölt tag

    Sziasztok,újra még mindig teljesen kezdő tanulóként, az baj ha élvezem az 1 perces sakkot és neten inkább ilyet játszok? itt sokkszor még nyerni is tudok, kérdésem hogy ez hogy 1 percest játszom a későbbi sakktudásom esetleg rongálhatja e, vagy nincs hatással és nem gond ha élvezetből ezt is tolom? Ugyanis remek adrenalin fröccs 1 1perces parti :DDD

  • priusz

    aktív tag

    válasz #27441408 #730 üzenetére

    Kezdőként nem nagyon tanácsolják a villámsakkot. Ajánlom ezt az oldalt: Sakksuli
    Ha végigrágod magad rajta biztosan fogsz fejlődni. Amúgy én is kezdő vagyok, de megunhatatlan a játék!

    Könnyu dolog bölcsnek lenni. Csak gondolj valami butaságra, aztán ne mondd ki!

  • #27441408

    törölt tag

    válasz priusz #731 üzenetére

    Azért számomra a póker jobb, lehet a villámsakk is ezért köt le jobban a feszültség ugye magasabb... ;]

    Az oldalt ismertem azért köszi :D

  • #27441408

    törölt tag

    Szerintetek az marhaság ha magammal játszom? Még évekkel ezelőtt 1 magát profi sakkozónak valló egyén ajánlotta , hogy van otthon készlet játszak, 1edül mindkét szinnel. No most évekkel később rávettem magam az 1 személyes játékra, van ennek értlme ?

  • RefeeZ

    tag

    válasz #27441408 #733 üzenetére

    Mit akarsz elérni a sakkban? Ha magadat, akkor van. Ha fejlődni akarsz,akkor játssz olyan emberrel, aki érti, hogy miről szól a dolog. Legalább egy kicsit. Olvashatsz könyveket, nézhetsz videókat, elmélkedhetsz órákig, fejlődni akkor fogsz, ha más tornáztatja az agyadat feladványokkal. chess.com , lichess.org , chesscube.com (asszem .com) és ezekhez hasonló helyeket találsz partnert. lichess-hez nem kell regisztrálni sem. Persze ennek megfelelően ott a legtöbb az agyhalott is.

    Van itt olyan, aki az ICC-n játszik?

    [ Szerkesztve ]

  • #27441408

    törölt tag

    válasz RefeeZ #734 üzenetére

    Emberek ellen is játszom :) Javarészt mások vagy a gép ellen tolom, a magányos sakk az kb napi 3 llépés. köszi a címeket.

  • #27441408

    törölt tag

    Mostanában a 30 perces sakkot tolom, szerintetek bölcs döntés? Azért ezt mert viszonylag tág a keret nem kell rohanni mind az 1-től 10 percig terjedő változatokba, de mégse tart a "végtelenségig". PL 1 másfélórásat simán elunnék. :DDD meg állítólag a pc-s sakkba a hosszú sakkpartikba sokan csal(hat)nak.

  • #27441408

    törölt tag

    Rapport Ricsi a hónap embere

    Rapport Richárd 16 éves sakkozó, hazánk legfiatalabb nemzetközi nagymestere szorgalmasan gyűjti az Élő-pontszámokat. Bár korosztályában jelenleg a legmagasabban jegyzik a világranglistán, ő már a felnőtt ellenfelekre koncentrál –tervei szerint a közeljövőben a világ top-50 játékosa közé sakkozza magát. Célja elérése érdekében Ricsi naponta 8-10 órát gyakorol, és rendszeresen külföldi versenyekre utazik, többek között a MOL Tehetségtámogató Program segítségével.

     

    Tavaly ezüstérmet nyertél az U20-as sakkvilágbajnokságon, majd decemberben a rapid Európa-bajnokságon korosztályod legjobbja voltál. Idén milyen versenyeken játszol?

    A legnagyobb kihívás rögtön januárban következik: közel három hetet a hollandiai Wijk ann Zee-ben töltök egy nemzetközi versenyen. Ez a viadal olyan rangos, mint a teniszben Wimbledon. Az „A” verseny mellett – ahol a legjobb magyar, Lékó Péter is indul – rendeznek egy „B” csoportos nagymesterversenyt is. Én ebbe a 14 fős, szintén nagyon komoly mezőnybe kaptam meghívást egyedüli magyarként. A későbbiekben játszom majd a magyar csapatbajnokságban, a német Bundesligában és az osztrák csapatbajnokságban is.

     

    Mennyi időt szánsz egy-egy verseny előtt a készülésre?

    A hollandiai versenyre most elég sokat készültem, napi 10 órát. De máskor is napi 7-8 órát sakkozok. Sokat gyakorlok egyedül, illetve ha van nálam edző vagy más játékos, akkor velük.

    Hogyan egyeztethető össze a profi sakk a tanulással, mit szól a családod a rengeteg programhoz?

    A családom mindig támogatta a sakkozásomat. Mostanában különösen is érzem, hogy mellettem állnak – mindent alárendelnek annak, hogy készülni tudjak. Szüleimmel és három kisebb testvéremmel a Vas megyei Sén élek, az iskolában magántanuló vagyok, csak így tudok eleget gyakorolni.

     

    Úgy hallottuk, kisiskolás korodban egy rosszul sikerült dolgozat után kezdtél el sakkozni.

    Igen, egyszer nem olvastam el egy feladatot, ezért csak négyes lett a dolgozat. Mivel a koncentrációmmal gondok voltak, és apukám is sakkozott, azt gondolta, hogy a sakk nekem is hasznos lehet. Először persze csak hobbi szinten játszottam.

     

    Eddigi pályafutásod melyik eredményét tekinted a legnagyobb sikernek?

    A múlt évi világbajnoki ezüstérmet és azt, hogy hamar lettem nagymester.

     

    Ki volt a legerősebb ellenfeled, akit legyőztél?

    Arkadij Naiditsch, csapat Európa-bajnok, 2700 Élő-pontos német szupernagymester. Ott lesz a mostani holland versenyen is.

     

    Nemrég nyilatkoztad, hogy hamarosan szeretnél bekerülni a világ top-50 játékosa közé. Mit kell még tenned, hogy ezt a célt elérd?

    El kell érnem a 2700 Élő-pontot – ezekkel a pontokkal mérik a sakkozók teljesítményét, egy magyar fizikus, Élő Árpád fejlesztette ki ezt a rendszert. Jelenleg 2621 Élő-ponttal rendelkezem, az előrelépésre akkor van lehetőségem, ha megverek egy hozzám hasonló vagy erősebb ellenfelet. Egy ilyen győzelem öt pontot ér, ha egy versenyen négy erősebb ellenfelet megverek, akkor például húsz pontot gyűjthetek.

    A nagy versenyeken egy-egy parti mennyi ideig tart?

    Egy komoly parti átlagban négy és fél, öt óra. A játékosoknak másfél-másfél óra, valamint lépésenként fél-fél perc gondolkodási idő áll rendelkezésére, a negyvenedik lépés után kaphatunk plusz fél órát. Nekem a leghosszabb partim nyolc és fél órás volt.

     

    Megszakítás nélkül?

    Igen. Az elején még sok idő van a gondolkodásra, de a végén már nem, ha elfogyott az idő, lépésenként csak fél-fél percünk van. Ha a végjáték elhúzódik és „nyúzzuk” egymást, akár nyolcvan lépésre is sor kerülhet. Általában azért nem tart ilyen sokáig a parti, amikor gyorsan támadó játékot játszom, harminc körüli lépés után befejezem.

     

    Meddig lehet bírni a rengeteg munkát? Sok példát látunk arra, hogy a fiatalok a korosztályos teljesítmények érdekében túlhajtják magukat, és mire igazán beérhetnének a felnőtt mezőnybe, elvesztik a motivációt.

    Én nem félek ettől. Nagyon szeretek játszani, nálam ez a fő motiváló erő. Örömforrásként, hobbiként fogom fel a sakkozást, nem pedig munkaként. Korosztályos versenyeken egyébként ritkán játszom – az U20-as világbajnokság kivétel volt –, a felnőtt mezőnyre koncentrálok.

     

    Kit tartasz jelenleg a világ legjobb sakkozójának?

    Ez teljesen egyértelmű, a norvég Magnus Carlsen-t, aki minden idők legmagasabb Élő-pontszámával vezeti most a világranglistát. A hollandiai szuperversenyen ott lesz egyébként ő is.

     

    A 2700-as bűvös szám elérése után hogyan tervezel tovább?

    Ez csak a rövid távú terv, szeretnék továbbmenni, minél jobb eredményt elérni a ranglistán. Top-szinten meg is lehet élni a sakkból, remélem, ez nekem is sikerülni fog.

     

     

    Ricsi az "Év sportolója" szavazáson az "Év felfedezett sportolója" kategória egyik jelöltje, szavazzanak rá!

    Forrás: Új Európa Alapítvány

  • #27441408

    törölt tag

    Rapport az olimpiai bajnokot is oktatta

    Index

    2013. január 15., kedd 20:07

    A Wijk aan Zee-i szupertorna B-csoportjában Rapport Richárd ismét tökéletesen sakkozott, ezzel négy forduló után már 3,5 pontot gyűjtött, amivel a holtversenyes első helyen áll.
    Ezúttal az olimpiai bajnok örmény Movszeszjan volt az ellenfele a sakkolimpián épp ő győzte le Almási Zoltánt, ez a pont kellett az örmények végső sikeréhez -, és világossal tökéletes támadást vitt végig. A 33. lépésben tisztelőnybe került, előtte jól pozicionált, szétzilálta riválisa állását.
    A sötéttel játszó 34 éves Movszeszjan belátta, nincs esélye a döntetlenre, ezért a negyvenedik lépésben feladta.
    Rapport vasárnap a harmadik kiemeltet, a francia Edouard-t bemattolta, Movszeszjan a második kiemelt, neki hatvanhét Élő-ponttal van többje, mint a feltörekvő magyarnak. Az örmény ezzel a 62. a rangsorban, míg Rapport egyelőre nincs a százban, de a három győzelem körülbelül 15 pontot fog neki hozni, amivel a száz közelébe kerülhet. (A 15 pont csak akkor jön össze, ha a hármas győzelmi többlete megmarad.)
    A B-csoport győztese jövőre automatikusan helyet kap az A-csoportban, amelyikben Lékó Péter is játszik, és negyedik döntetlenjével a középmezőnyben áll. Hármas holtversenyben Anand, Carlsen valamint Karjakin vezet.
    Szerdán szünnap jön, csütörtökön Tivjakov az ellenfél, akinek szintén 3,5 pontja van. Rapport akkor a sötét bábukat vezeti.
    "Megállapítható: Rapport Ricsi repülőrajtot vett. A kiugró eredményt örömsakkozással érte el. Érdekes és izgalmas megnyitásokat játszik, elfogulatlanul és rendkívül erőteljesen. Hétfőn feketével elsöpörte Ernstet, korai gyermekkora kedvenc megnyitásával, a Benoni védelemmel. A Ben Oni "bánat fiát" jelent, ami jelen esetben a szombathelyi srác ellenfelének parti utáni hangulatát jellemezheti. Érdekes, hogy Ricsit korábbi edzői el akarták tiltani ettől a játszmakezdéstől. Szerencsére ő valamint a család ellenálló volt a fals hangokkal szemben és ragaszkodott ehhez az élvezetes játékot adó és sok taktikai lehetőséget rejtő változathoz" - mondta Kállai Gábor korábbi szövetségi kapitány.
    "Jó nézni, hogy a nemzetközi tornán egy magyar fiatal ismét csillog és villog, noha még nagyon messze van a 13 fordulós verseny vége" - tette hozzá.

    "Lékó eddig 4-ből 4 remivel áll. Sem az eredményével, sem játékának színességével nem vívott ki eddig közönségsikert. Szürkesége szomorú kontraszt a hirtelen beinduló indiai vilagbajnok Anand gyönyörű két győzelmével szemben, nem is beszélve Carlsenről, illetve Karjankinról, akik hárman egyelőre kimagaslanak a mezőnyből" - összegzett Kállai.

  • #27441408

    törölt tag

    Sakkblog

    A Wijk aan Zee-ben zajló Tata Steel 2013 nagymesterverseny hatodik fordulójában Rapport Richárd világossal remizett az orosz Makszim Turovval. Nagymesterünk megtartotta egypontos előnyét, trió követi őt. A játéknapon a német Arkadij Naiditsch, az örmény Szergej Movszeszjan és az orosz Daniil Dubov nyert és hármas holtversenyben a második helyen várják a folytatást. Elszenvedte második vereségét a holland Szergej Tivjakov, a torna doyenje, Jan Timman győzött. Hetedik játszmáját Rapport Richárd sötéttel az orosz Daniil Dubovval játssza.

     

    Remek mesternégyest követően Rapport Ricsi a mai játéknapon remizett az orosz Makszim Turovval. A Nimzoindiai védelmű partiban az orosz sakkozó a nyitást egy ritkább változatot megjátszva jól megoldotta, érdekes küzdelem bontakozott ki. Ricsi egy picit rosszabbul állt, de a sorozatos cserék után már kicsit jobb volt a végjáték, aminek logikus végkifejlete lett a döntetlen.

     

    Nagymesterünket a játékba lendült, nyerésekkel felzárkózó trió üldözi, de Ricsi a remi ellenére megőrizte egypontos előnyét. Tetszetős kombinációval nyert a rajtlistán első német Arkadij Naiditsch. Gond nélkül hozta a kötelező nyerést az örmény Szergej Movszeszjan, Ricsinél 24 nappal fiatalabb orosz Daniil Dubov négy remi után a második győzelmét könyvelhette el. A viadal doyenje, a 62 éves Jan Timman befogta a második partiját elvesztő Szergej Tivjakovot.  

     

    A 6. forduló eredményei:

    Robin van Kampen (holland, 2581) – Alekszander Ipatov (török, 2587) döntetlen (Orosz huszárjáték,71)

    Arkadij Naiditsch (német, 2708) - Nils Grandelius (svéd, 2572)1 – 0  (Szicíliai védelem, 25)

    Jan Timman (holland, 2566) - Jan Smeets (holland, 2615) 1 – 0 (Angol megnyitás, 55)

    Predrag Nikolic (boszniai, 2619) - Daniil Dubov (orosz, 2600) 0 – 1 (Szláv védelem, 57)

    Rapport Richárd (magyar, 2621) – Makszim Turov (orosz, 2630) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 53)

    Romain Edouard (francia, 26

  • saiyajin

    senior tag

    Helló! Aki esetleg telefonon sakkozna, annak ajánlanám a Chess By Post nevű alkalmazást. Elég korrekt program szerintem, és elérhető androidra, ios-re, windows phone-ra egyaránt. Barátokkal vagy más felhasználokkal akár.

    "I don't even close my fuckin' eyes when I sneeze"

  • #27441408

    törölt tag

    válasz saiyajin #742 üzenetére

    Nem néz ki rossznak de kijött a sakkbaratok.hu mobil kliense végre. Sztem annál nem nyújt többet :)

  • #27441408

    törölt tag

    2013. április 18., csütörtök 14:33 | index.hu|

    Elkészült Polgár Judit Sakkpalota 1 című tankönyve, amelyet ősztől az iskolák is használhatnak. A Nemzeti alaptantervben 2013-tól már a képességfejlesztő sakk is választható tantárgy az iskolákban. Idén az első évfolyamosoknak készült el a tankönyv és munkafüzet, amelyet a kiadó már beadott az Oktatási Hivatalnak jóváhagyásra. Tervezés alatt áll a 4 évfolyamos tankönyvcsalád többi tagja is.

    A Sakkpalota 1 című képességfejlesztő sakktankönyv és munkafüzet nem egyszerűen sakkozni tanítja meg a gyerekeket. A gondolkodás általános fejlesztésén keresztül áttételesen minden tárgy megértéséhez és könnyebb elsajátításához is hozzájárul, közölte a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó (korábban Nemzeti Tankönyvkiadó).

    Polgár Judit a könyv bemutatásakor azt mondta: a gondolkodás fejlesztése, a kreativitás elősegítése fontosabb, mint valaha. A nemzetközi sakknagymester szerint a holnap győztesei azok lesznek, akik képesek az elavult gondolatok elvetésére és új ismeretekkel való behelyettesítésére.

    A sakknak az oktatásban betöltött jelentőségére az Európai Unió is felhívta a figyelmet, amikor 2012-ben deklarációt adott ki a sakk iskolai bevezetésének támogatásáról. „Nagyon lényeges szempont, hogy nem a sakkjáték, hanem a sakk, mint szabályrendszer kerül be a tanításba. A pedagógusnak nem kell érteni a sakkjátékhoz, kizárólag a szabályait kell jól ismernie” – mondta az új módszerről Gyarmathy Éva, az MTA Pszichológiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.

  • #27441408

    törölt tag

    A sakkjáték szimbolikája

    TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS

    A sakkjáték története a történelem homályába vész. Már az egyiptomi fáraók sírkamráiban is megtaláljuk, de az északi kultúráknál is számos művészi ábrázolás utal jelenlétére a különféle civilizációkban.

    Azt mondják, hogy Balhait Rádzsa azt kérte a bölcs Sissa brahmintól, hogy alkosson meg egy játékot, amelyet az elme ereje domináljon és ne a szerencse. Sőt, azt is szerette volna, hogy fejlessze az intellektust és nevelő értékeket hordozzon. Sissa olyan játékok alkotott, amelyben egy 64 négyzetből álló táblán különböző bábukat kellet mozgatni – nyilvánvaló, hogy ez lett sakk ősi formája.

    A „SAKK” szó a perzsa „SACH” szóból ered, amelynek jelentése Király; azt feltételezik, hogy a szó eredete az „ASHA” kifejezés (jelentése: Kozmikus Rend).

    A legenda szerint Vištāspa perzsa király, amikor megvalósította minden vágyát, nagyon életunt lett: minden háborúban diadalmaskodott, megcsömörlött a vadászattól, belefáradt udvarának ármánykodásaiba és élvezeteibe. A királyt kínozta az unalom és végül határtalan jutalmat tűzött ki, hogyha valaki képes volna visszaadni életkedvét.

    Zarathusztra próféta – az ősi Irán vallásának vezetője

    Senki nem járt sikerrel egészen Zarathusztrának a sakktáblával való felbukkanásáig, amely azonban különbözött a napjainkban ismert sakkjátéktól. Ő tanította meg a királynak a szabályokat és a játékmódot, és ezen keresztül tanította meg a királynak a világegyetem és az élet valamennyi szabályát is. Ő maga magyarázta ezeket el, úgy, ahogyan napjaink egyetlen sakkjátékosa sem volna képes rá; a király nagyon elégedett volt, életkedve pedig újjászületett.

    Ezután megengedte Zarathusztrának, hogy bármit kérjen, amit csak akar, és megígérte, hogy kívánságát teljesíti. Zarathusztra leckét akart adni a királynak, hogy megszabadítsa nagyzási hóbortjától, hogy ne képzelje, hogy ő maga tényleg bármit képes megadni valakinek. Zarathusztra azt mondta a királynak, hogy csak egy kis szerény és egyszerű dolgot kíván:

    Egy búzaszemet a sakktábla első négyzetébe, kettőt a másodikba, négyet a harmadikba, és így tovább, addig duplázva a mennyiséget, ameddig mind a 64 négyzet megtelik búzaszemekkel. A király nevetett, megígérte, hogy pár napon belül elküldi Zarathusztrának a búzát, és azt gondolta, hogy milyen bolond is, hogy csak pár szem búzát kér, pedig aranyat és valódi kincseket is kérhetett volna.

    Parancsba adta az embereknek, hogy mérjék ki a búzát és küldjék el Zarathusztrának. Azonban meglepődött, amikor hetek múltán visszajöttek hozzá és azt mondták, hogy a teljes birodalom búzakészlete sem volna elégséges. A birodalom minden búzája is csupáncsak a Zarathusztrának ígért búza alig századát tette volna ki. Ezt meghallva a király elképedt, és rájött, hogy nem tudja megtartani ígéretét. Hívatta Zarathusztrát és elmondta mennyire szégyenkezik. Zarathusztra válasza az volt, hogy nem kéri a búzát, csupán leckét akart adni a királynak; ezt követően pedig visszavonult az erdőjébe.

    Keleten sokféle sakkjáték található, de az alapelvek ugyanazok.

    A sakk egy érdekes formáját találjuk Indiában. Az elefánt, amelyet szent állatnak tart a hindu kultúra, az Emberek járműveként, a sors irányítójaként jelenik meg. Ezáltal pedig mélyebb jelentésre tesz szert, mint egy közönséges játék.

    Érdekes felfedezni – a Gnózis kulcsain keresztül –, hogy ebben a játékban kozmikus archetípusokat találunk, a beavatási út igazságait, és az önmagunkkal való hatékony harchoz szükséges feltételekről is beszél.

    Szintén kiemeli még a benső munka szintézisét, és képes fejleszteni az ahhoz szükséges képességeket.

    A sakktábla a Szellem és az anyag közötti örökös harc szimbóluma; jó-rossz, értékek-egó, Lét-Nemlét.

    A táblán egymást követő fehér-fekete négyzetek, amelyeken a bábuk mozognak, arra utalnak, hogy lépésről lépésre döntéseket kell hoznunk.

    Minden pillanatban el kell döntenünk, hogy a Lényt választjuk, vagy megtagadjuk. Íme a függőleges út, amely keresztezi a vízszintest.

    Ezáltal a teljes életünk a döntések és harcok mezejévé változik.

    Az ősi katedrálisok és templomok a padló mintázatán keresztül adták át ezt a szimbólumot.

     

    A játék táblája az ezoterikus életre emlékeztet – minden egyes megtett lépés arra készteti az ellenfelet, hogy lépésünk függvényében lépjen, és fordítva, nekünk is figyelembe kell vennünk az ellenfél lépéseit. Pl.: amikor egy hibával dolgozunk, nagyon valószínű, hogy az fenyegetve érezze magát, és visszavonuljon egy időre. Amikor egy olyan időszakon megyünk keresztül, amelyben új aspektusok mozognak bennünk, a munkának arra az Én-re kell irányulnia.

    Kabbalisztikus szemszögből tekintve a táblára, felfedezhetjük, hogy minden irányba nyolc négyszöget találunk, amelyek kabbalai összege 8×8=64, 6+4=10, amely a 10. arkánum , a „Sors Kereke”. A Számszára legyőzéséhez a 8. arkánum áll rendelkezésünkre – a kard és a mérleg, a beavatási próbák.

    A Mester feltárja előttünk a beavatási lépcsőket, és elmondja, hogy az első szakaszban nyolc nagy próba van – hét tűzkígyó és Tipheret Beavatása.

     

    Aztán a nyolc fénykígyó következik, feloldva ezzel a megteremtett járművekben levő gonoszt, később pedig a hibák gyökerének eltávolításáért kell átélni Jób nyolc évét. Ezáltal végleg megszabadulunk a lelkeket őrlő vasfogú Keréktől.

     

    HARC A FEHÉR ÉS A FEKETE KÖZÖTT

     

    A harc, amit meg kell vívnunk, belül és kívül is megtalálható – a fehér és a fekete állnak harcban.

    A SAKKBÁBUK

    1. GYALOGOK

    A nyolc gyalog a harcosok első vonala, ők teszik meg az első lépést (kivétel a huszár), ők érik el az első hódítást – a szent tűz felébresztéséhez megkövetelt nyolc erényre emlékeztetnek.

    A gyalogok az út neofitái – férfiak és nők, akik a lélek visszahódítására indulnak.

    Egyszerre csupán egyet léphetnek, előre vagy pedig átlóban, amikor hódítanak. Nem rendelkeznek erőkkel, azokat meg kell szerezniük.

    Gyakran kerülnek feláldozásra egy-egy értékesebb bábu megszerzéséért vagy annak védelmében. Nincs veszteségek és áldozatok nélküli csata.

    A második sor biztonságában pedig (ahogyan az értékesebb dolgokkal is van), az értékesebb bábuk állnak.

    2. KIRÁLY

    A király a Lényünk jelképe, akiért harcolunk. Ennek ellenére ő is csak egyetlen lépésre képes bármely irányba. Ezzel arra mutatnak rá, hogy az út a Lényhez, aki erőit a különböző leágazásaiba osztotta szét, azok egyenkénti visszahódításán keresztül vezet.

    A fekete király (a Fenevad) a fehér király (a Lény) ellentétpárja.

    Az ellentétpár a Fenevad ereje és intelligenciája, amely mélységeinkbe van elrejtve – ezt jelképezi a fekete király.

    3. KIRÁLYNŐ (VEZÉR)

    A királynő (mindannyiunk Személyes és Benső Istenanyja) a legerősebb a táblán, teljes mozgási szabadsága van minden irányba, ő a legértékesebb – ahogyan az ezoterizmus is rámutat erre: az Istenanya Tüze nélkül nem tudjuk elpusztítani a bennünk levő gonoszt.
     

    A táblán a bábuk szimmetrikusan helyezkednek el – ez a benső munka rendjére utal. A bástya, huszár és futó az út nagyon fontos jellemzőire mutatnak rá.

     

    4. BÁSTYA

    A bástya az őrködésre utal, a belső világunk megfigyelésére (pl.: az ősi várakat olyan stratégiai helyekre építették, ahonnan be lehetett látni a környék minden részét).
     

    Egyenes vonalban képes haladni – előre-hátra vagy jobbra-balra: ebben a megfigyelés két fajtáját láthatjuk meg – a kifelé irányulót és az önmegfigyelést (amelyik befelé irányul). Ez átható kell legyen, hogy a Lény hasznára válhasson.

     

    SÁNCOLÁS
    Az egyetlen olyan lépést, amelyben a Király több pozíciót is léphet, a sáncolás (rosálás) névvel illetik – rövid- vagy hosszúsánc; ilyenkor a király helycserét hajt végre a bástyával. Ez szimbolizálhatja a Lény és az Önmegfigyelés szoros együttműködését.

    A bástya szintén jelképe még a hátgerincnek (a bölcsek botja).

    5. HUSZÁR - "LÓ" (lex, ley, law, lav, lege)

    A huszár az Isteni Törvény jelképe, amelyet mindig figyelembe kell vennünk a tetteink során.

    „L” alakban léphet – ez az Isteni Törvény (lex), amely az egyetlen olyan bábu, amely képes más bábukat átugrani (ebben felismerhetjük az Isteni Törvény mindent átható jellegét, amely elől nem lehet elbújni).
    Ennek az ellentétpárjai a gépies törvények és szabályok, amelyek annál jobban szabályoznak minket, minél inkább eltávolodunk az Atyától.

    6. FUTÓ

    A futó az erotikus erő jelképe. Átlósan mozoghat a teljes táblán, lehetséges lépései pedig az X szimbólumát írják le. A kereszt, avagy az X, az egoista vágyak keresztre feszítésére hív fel – ahogyan azt az Evangélium Apostolai is megírták (Szent Andrást X alakban feszítették meg).

     

    A FEKETE BÁBUK

    Egymással szemben állnak a fehér és fekete bábuk. A két ellentétes erő rajtunk kívül és mibennünk is harcot folytat. Szövetségeseink ellentéteit – a Nagy Fenevadat, a Kundartigátor Szervet, az egoista erőket –  megismerhetjük Samael Aun Weor Mester különböző műveiből; mindezek az erők a helytelenül irányított szexuális erőkkel táplálkoznak.

     

    A SAKKBÁBUK – A JÁTÉK RÉSZTVEVŐI

    Az erők egyenlően vannak elosztva, a harc egyenlő – ez arra utal, hogy minden csakis rajtunk múlik, azon, hogy mit lépünk. Egy rossz lépés veszélyeztetheti akár a teljes munkát is.
    PATT

    Nyerhetünk, veszíthetünk, de van egy harmadik lehetőség is: a döntetlen neve a PATT. Mire akarnak ezzel utalni? Arra, hogy előfordulhat, hogy sem a Lény, sem a Fenevad nem képes győzni; ez történik, amikor involúcióba lépünk és leereszkedünk a Pokolba. Elveszítjük a lelkünket, a Lény lemond a Lélekről, mert már visszaszerezhetetlen, viszont a Fenevad is veszít, mert meg fog semmisülni a Pokolban. Az esszencia újabb evolúciója pedig nagyon távol lesz már az Atyától, és amikor ismét beléphet az emberi birodalomba, akkor a Fenevad lassanként ismét megjelenik az emberben.

    Így pedig új játék kezdődik a táblán, és az új játék pedig ismét valamelyik fél győzelmi esélyét hordozza.

     

    A GYALOG ÉS A KIRÁLYNŐ

    Van egy érdekes vonatkozás a gyalogokat illetően: lassan és nehézkesen képesek eljutni az ellenfél alapsorába, viszont amikor ez sikerül, kiszabadítanak egy királynőt – átalakulnak a legértékesebb bábuvá. Ez így történik a belső világokban is: az erőfeszítéseket és a harcokat az Istenanya, a Szent Tűz meghálálja.

     

    Összesen legfeljebb nyolc királynőt lehet kiszabadítani (a fény nyolc tüze).

    SAKK-MATT

    Sakk a neve annak, amikor az ellenfél királyát támadjuk. Azonban ez még nem jelent győzelmet – ezen érdemes elgondolkodni: ezoterikus szemszögből, amikor például egy adott Énen dolgozunk, de a törvény még nem engedi meg az eltávolítását, mi mégis tovább dolgozhatunk a feltárásán és megértésén, és ezzel uraljuk, „sakkban” tartjuk. Mindeközben pedig tovább dolgozhatunk a stratégiánkon.
     

    A különféle harcmodorok között van egy, amelyik különösen hatékonynak bizonyul: a tábla közepén kialakítani a bábuknak egy olyan felállását, amelyikben azok kölcsönösen védik egymást. Ezáltal az adott állást nehéz lesz megbontani. Így vannak a dolgok a belső munkában is – amikor megteremtettünk egy erős magot, és uralmunk van a fizikai és éteri anatómiánk középpontja felett (a szexuális központ), akkor ennek köszönhetően a belső munka hatékonnyá válik.

    A 32 BÁBU – 2×16

    16 bábu – a 32 bábura utal, ami = 5 – az önmegvalósítás; a transzfinit matematika szerint pedig ∞+∞=5 („Tarot és Kabbala”, 5. Arkánum).

    Habár a szabályok, a tábla és a bábuk mindig ugyanazok, mégis minden játék más, mindegyik végtelen lehetőségeket rejt. Ez rámutat arra, hogy az út mindenki számára egyéni, még akkor is, ha mindannyian magunkban hordozzuk ugyanazokat a hibákat, ugyanazok a törvények uralnak stb.

    A cél mégis egyetlen: GYŐZNI – ez minden.

     

    Edzésekkel sokaknak sikerült a sakk valódi atlétáivá válniuk, és sportnak nevezik, mert valóban megdolgoztatja elménk „izmait”.

     

    A sakk segít fejleszteni a képességet, hogy előrelássuk az ellenfél lépéseit, és tanulmányozzuk a lehetséges variánsokat. Azonban az ezoterikus jelentés és a gnosztikus kulcsok hiányában ezt a képességet csupán kívül, egoista módon használjuk ki.
    Kevesen ismerik fel ebben a játékban a valódi ezoterikus tanulmányi, elmélkedési lehetőséget, hogy ezeket az előbb említett képességeket a Lény szolgálatába állítva, ezzel segítsék a „PSZICHOLÓGIAI GONDOLKODÁST”.

     

    Fontos megértenünk, hogy rendelkezünk egy rendkívüli eszközzel, a Sakkal, amelyet az emberiség ősi tanítói hagytak ránk, hogy kozmikus igazságokat, objektív, örök tanításokat adjanak át a felettünk és alattunk álló rendszerekről, olyan kulcsokkal, amelyeket a saját megmentésünk szolgálatába állíthatunk.

     

    Fel kell ismernünk, hogy a jó és gonosz intelligens erőinek harca megvan a mi bensőnkben, a világban és a Kozmoszban egyaránt, és ezek szüntelen harcban állnak…

    …ezért pedig meg kell értenünk, hogy nem vagyunk mások, mint egy-egy bábu az élet tábláján, és sürgető meghatároznunk, hogy melyik erőt szolgáljuk, kinek az oldalán munkálkodunk. Lenni vagy nem lenni.

    http://www.vopus.org/hu/gnozis/egyetemes-szimbolumok/a-sakkjatek-szimbolikaja.html

Új hozzászólás Aktív témák