Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz GeryFlash #3 üzenetére

    Vagy az Intel :)

    Állítólag (MLiD) az Intelnél kemény változások voltak. Korábban a hardware design részleg készített egy architektúrát, majd a designhibák javítását rábízták a foundry-ra.
    Állítólag az Intel ezúttal komolyan gondolja az IFS-t, mert látják, hogy az TSMC úgy sikeres, hogy nem azzal szarakodnak, hogy a designt készítő partnereik tervezési hibáit korrigálják és persze azt is látják, hogy ha a saját gyártástechnológiájukat szabadják a designhoz (és nem fordítva), akkor sosem lesznek foundry ügyfeleik.

    Persze az kétségtelen, hogy a gyártástechnológia téren az Intel kb akkora, csak más jellegű csalódásokat szokott kelteni, mint a Samsung. (Az Intel a TSMC-től frekvencia és skálázhatóság terén nincs lemaradva, a Samsung meg tranzisztorsűrűség vonatkozásában tartja a lépést.)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz tranceplanet #5 üzenetére

    > A többi gyártó "5nm" gyártásának a kihozatala szörnyű lehet.

    Ha jól emlékszem, ennek oka valami olyasmi volt, hogy az EUV levilágításhoz a TSMC saját szűrőt (Pellicle) készített, amivel jelentős előnyre tett szert. [link]

    Egyébként EUV levilágítás használatában is szerintem elsők.

    Nem tudom, hogy más gyáraknak sikerült-e már ténylegesen ledolgozni ezt a hátrányt.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Samott #28 üzenetére

    A saját chip értékesítéséhez szükséges két kompetencia (ide értve mérnöki tudást, valamint az értéklánc kapcsolatokat is.) is hiányzik a TSMC-nnél:
    Az egyik a értelemszerűen a chiptervezés. Persze, elvileg arm vagy RISC-v alapon nem olyan bonyolult összerakni valamit. De utána azt azoknak a cegeknek a termékeivel kellene versenyeztetni, akik épp nem töltik ki a gyártósorokat. Jobb know-how hiányában valószínűleg a termék gyengébb lenne,.tehát árban kellene versenyezni. Lehetnek olyan végfelhaszmálói piacok, ahol ez jelentőség számít, pl gpu vagy CPU. De a legtöbb esetben a néhány dolláros chip a több tíz, száz, vagy ezer dolláros termék egy összetevője csupán. És hát mondom, egy olyan környezetben kellene vásárlókat meggyőzni, amikor azok épp csökkentették az eddig a TSMC-vel kapcsolatban álló.chiptervezőtől rendelt mennyiséget. Ha már árban kell versenyezni, és rugalmas a felvevőpiac, akkor lehet,.hogy célszerűbb meglevő partnernek nagyobb mennyiség rendelése esetén árkedvezményt adni.

    A másik dolog pedig az értéklánc kapcsolati kompetencia hiánya. A tsmc-nél nincs meg.az a tudás-és kapcsolati.tőke, hogy kinek és.hová és mit.tudna elsózmi. Bejuttatni egy chipet egy eszközbe valószínűleg nem olyam egyszerű. Folyamatosan monitorozni kell, mire vágynak az ügyfelek. És ha egy álomchip pont azt tudja, amit kell, olyan áron, olyan fogyasztással, akkor is át kell menni egy validációs folyamaton. Ezzel például az AMD elég sokat szokott küszködni.

    Persze nem állítom, hogy lehetetlen és a vertikális integráció bizonyosan jár azzal a haszonnal, hogy nem kell osztozni a marzson egy chiptervezővel. De ez szerintem egy komolyabb, hosszabb távú.döntés kell hogy legyen, semmint hogy fölös kapacitások kihasználása végett állítson átmeneti konkurenciát partmereinek. Tehát megtörténhet, de az a vertikális integráció érdekében meghozott döntés következményeként és nem a "kezdjünk.valamit a fölös kapacitással" kérdésre adott.válasz.eredményeként történhet szerintem.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cifu #33 üzenetére

    mit gondolsz, van különbség a mai 28nm-es chipek és a hajdaniak között?

    (Tudod új gyártástechnológiák esetén szoktak ilyesmiről beszélni, hogy finomodik. Meg hogy a tervezők kiismerik, Abu ajnározta az AMD-t, hogy a 3. generációs 7nm tervezés már milyen jó volt, mert kiismerték a node-ot.)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák