Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VladimirR

    nagyúr

    1: ahogy en latom, sajnos egyre tobben nem hasznaljak ki eme lehetoseget, akar itt a forumon is talalhatsz olyan kerdeseket, hogy "hogyan lehet a <netre kimaszo program>-ot root-kent futtatni?", s ahogy windoze-nal sem lenne szukseges mindent rendszergzadakent csinalni, a kenyelem itt is donto lehet (pedig csak egy-ket kattintassal/paranccsal lenne tobb mindket rendszeren, ha korlatozott felhasznalokent bejelentkezve rendszergazdakent akarunk futtatni valamit)

    5: konkretan a selinux-ot nem tudom, mennyire elterjedt, de pl gentoo-n is ott van ugye a hardened, ami tobbet nyujt (pl.: hardened toolchain), de alig hasznaljak, s mezei user nem fog veszodni vele (ne legyen igazam)

    6: ez is egy lehetoseg, de a felhasznalon mulik, el-e vele, s kepes-e tisztessegesen beallitani egy tuzfalat (tapasztalataim alapjan nem)

    9: szinten, csak lehetoseg, windoze-os tapasztalatbol kiindulva, ahol sokan az au-t is letiltjak, pedig az kerdes nelkul frissit, tartok tole, kevesbe hozzaertok kozul linux-on is csak a verziob*zik hasznalnak ki

    szoval a cikk igy leirva szepnek tunik (tenyleg szepen ossze is szedted), de nagy resze csak lehetoseg
    olyan lehetoseg, amit - hogy ha odakerul a sor es lenyegesen megno a linux felhasznaloi tabora - a tobbseg ugyanugy nem fog kihasznalni (talan ismerni sem), mint ahogy nem hasznaljak a beepitett, alapveto biztonsagi szoftvereket/beallitasokat windoze-on sem

    a masik pedig, hogy nyilt kod id, nyilt fejlesztesi modell oda, nagyobb elterjedteseg eseten szerintem egy ilyen bug, mint ami mostanaban volt debian-ban az openssl korul sokkal nagyobb kart okozott volna

  • Vladi

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz VladimirR #1 üzenetére

    Teljesen igazad van abban amit írsz. Bár ez inkább az emberi oldala a kérdésnek.
    A lehetőségek adottak - sőt tálcán kínáltak - ha valaki nem kíván élni velük az ő dolga.
    Hogy windows esetén milyen lehetőségek vannak én nem tudom biztosan és különösebben nem is érdekel.

    Én is látom azokat a folyamatokat amit említesz. Valóban sokan állnak úgy neki, hogy legyen kényelmes. Ezért én az utóbbi időben már azon az állásponton vagyok, hogy otthoni desktopon ne is terjedjen! max 1%. Ha valaki mégis használni akarja, igenis legyen tisztában az alap kérdésekkel.
    Másrészről meg sok helyen ahol megoldott a hozzáértő támogatás, ott igen is terjedjen! Ilyen helyek: közintézmények, üzleti világ, államigazgatás, iskolák stb.
    Mert itt lehetőség van rá, hogy hozzáértő emberek használják is a lehetőségeket.

    5. Fedórán már régóta használom. Igazából sok gond nincs vele. Lehet, hogy a mezei felhasználó nem is találkozik vele, csak telepítésnél. Ez egy viszonylag egyszerűsített változat.

    Úgyhogy lényegében a lehetőségek adottak. Használni nem kötelező. Én álláspontom szerint aki mégis linuxozni akar, az tanulja meg az alapokat.
    Ez egyébként nem sok ismeret*, ráadásul a tanulás mindíg a hasznára van az embernek.

    *Még egy bölcsész is képes megtanulni. :DD

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • D4rkAv3ng3r

    senior tag

    Jól összeszedted a gondolatokat, így pár ostoba flamewar-osnak be lehet linkelni majd. ;]
    Egyébként, hogy jól siekrült a védelem GNU/Linux-on nem vitás, mert sok dolgot át akar venni a konkurencia nagy dirrel-durral, hogy milyen jó "saját" ötlet csak elfarkalták. Ez konkrétan az UAC Windows Vista óta. Az is a root-ot majmolja, hogy kell majdnem mindenhez a megerősítés + jelszó (ha van, mert nekem Win-en sosincs. :D). Nos ott cseszték el, hogy sima patríció műveletnél és idegesítően előjön meg ott is ahol nem kellene, így sokan kikapcsolják ezt az opciót is. Mondjuk én is csak én nem szedek be soha vírust, mert el tudom kerülni. :) A legkínosabb amikor saját MS-es telepítőnél is kér megerősítést az UAC, már az is gyanús nekik? :F (pl. MSN telepítés)

Új hozzászólás Aktív témák