Hirdetés
- Intel Arc Alchemist A310/A350/A380/A580/A750/A770... és mobil verzióik
- OLED monitor topic
- Milyen TV tunert vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Hogy is néznek ki a gépeink?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Bluetooth hangszórók
- Home server / házi szerver építése
- Vezeték nélküli fülhallgatók
Új hozzászólás Aktív témák
-
Duddi
aktív tag
Az L1 és L2 esetében lehet tényleg rontana de L3 ra jó lehet.
Amúgy ez nem olyan tokozáson belüli mint a normál HBM memória hogy kell neki kontroller. Ha már +D stack akkor csak annyit kell csinálni (szerintem), hogy a memóriához vezető vezetékeket nemvízszintesen vezetik hanem felfelé indítják el (vagy lefele) Ha azt nézzük hogy a cache mérete egy processzorban majdnem akkora vagy nagyobb mint a magoké akkor az elérési táv még lehet csökkenne is ha nem oldal irányban kéne menni.
De ez csak tipp a részemről, nem tervezek ilyesmiket.Amúgy a cache nem fallback üzemmódban működik ?
L1 ben van amit most használt
L2 az L1 tartalma és méretéből adódóan pár "régebbi" utasítás
L3 az L2 tartalma és még régebbi adatok.Amikor valami bekerül az L1 be az bekerül a az L2 és L3 tetejére is és ha már nics bennük hely a bennük lévő legrégebbi adat kiesik.
A proci meg ha kell neki valami először az L1 majd L2 L3 mat nézi meg és ha nincs akkor megy a memóriához.
Tudom mit mondasz az "a modern cpu-k előre dolgoznak" résszel de nem tudom hogy az hogy működik.
A branch predictionnak lehet nincs is köze a cache hez. -
Azon az áron AMD sokkal jobb APU-kat csinált.
Teljesítményben esetleg. De teljesítmény per fogyasztás terén nagyon nem versenyképes még mindig az AMD a mobil és ultramobil piacon. Az újabb Atom procik pedig ilyen téren nem teljesítenek rosszul. Ebben az adott szegmensben pedig az AMD-nek nincs versenyképes alternatívája, mióta bő tíz éve nyugdíjazta a Geode szériát.
Most a legalacsonyabb fogyasztású SoC-ja a Ryzen Embedded V1202B, 15W-os alsó fogyasztással. Itt ennek a feléről-harmadáról beszélünk...
-
Chaser
legenda
volt egy ismerősöm, felcserélt betűket írásban, mindegy volt neki kézzel írja v pl billzeten, de kézzel szépen írt
"Formai diszgráfia:
Ha az írás technikai része nehéz, a finommozgások vagy a szem-kéz koordináció pontatlansága miatt. Ilyenkor az írás külalakja csúnya, a betűk kilóghatnak a sorokból, rendezetlen az íráskép.
Tartalmi diszgráfia:
Ha az írás külalakja elfogadható, de nagyon gyenge a helyesírás és nem tudja írásban kifejezni a saját gondolatait. Előfordulhat, hogy a gyermek esetleg szépen és hibátlanul másol, de tollbamondás után nagyon sok hibát ejt."
az is igaz amit mondasz, ő sztem speciális eset volt, nagyon szépen ki tudta fejezni magát, sőt, de írásban összecserélt betűket, már nem emlékszem miket, de mindig uo. kombók voltakha ezen javítani akarsz, példák alapján meg tudod tanulni/jegyezni, pl a fentebbi "száll a madár"
-
DraXoN
addikt
diszlexia beszéd és szótagzavar (de főképp ez az oka annak, hogy nem tud valaki helyesen)
diszgráfia íráskép "kézírásra" vonatkozóan (mondjuk az is van, nekem, bár még így is szebb betűket írok mint sokan akiknek "nincs").. elvileg emiatt nem minősülne bíróságon hitelesnek az aláírásom feltétlenül (nem mindig sikerül egyformára)...
diszkalkulia számolási gond (ez nekem nincs, de volt osztálytársam anno akinek volt (és van) néha kifelejtett számokat a számsorból és csodálkozott, hogy valami nem jön ki... bár ez már kicsit extrém kategória ott is).én nekem egyszerűen az íráskor "nem tűnik fel" vagy mondhatnám "nem érzem" automatikusan, hogy "rossz" amit írok.. bár ezek a böngészőbe épített helyesírás ellenőrök sokat segítenek, de nem megbízhatók (néha azért látom, hogy téved)... de a szó "finomságok".. (1 L 2 LL) nem mindig jönnek ki jól írásban...
hidd el, próbáltak tanítani, 8-adikig észre se vették, bár majdnem minden évben megbuktam a helyesírásom miatt ... egyszerűen nem tudtam hozni a "szintet".. 7.ben új iskolába kerültem, és ott sokszor voltam magyarban korrepetáláson (eleinte betudták, hogy "rossz régi iskola") de mikor 1 év után se voltam képes jelentős javulást elérni, és az írásképem is "fura" volt, a tollat máig "furcsán fogom" ... egyszerűen nem tudom normálisan, kényelmetlen... de visszatérve a magyar nyelv kivételével 3-4 körül volt az átlagom .. jellemzően mindenféle tanulás nélkül más tantárgyakban.. ott meg hiába tanultam meg minden szabály, akkor se tudtam őket alkalmazni "nem láttam" hogy-mit.
Azt mondják az ok, az alapok miatt van, hogy anno képírással tanítottak minket (egy pár évig volt ez a mód a 90 években).. cserébe viszont, igen jól megtudom tanulni az ázsiai nyelveket, arra "rááll" az agyam (mivel ott ez a módszer van a mai napig, az ő nyelvüknek megfelelő)...
attól függően "próbálkozom", próbálok "figyelni", de nem megy olyan könnyen (ha fel se tűnik)...
-
wsanyi
aktív tag
Ez tuti vmi notis megoldásra lesz jó csak. Oda jó leht, viszont a processzor órajele baromira lacsony lesz szerintem, ráadásul lesz eg fő mag, és 4 atom mag... ??? Már megint ez az atom szarakodás... Azok nagyon gyenge procik voltak mindig is. Azon az áron AMD sokkal jobb APU-kat csinált. De a marekting, és a pénzvisszatérítősdi mindent el fog vinni az intel felé.
Bár remélem, nem.
-
Chaser
legenda
"125 x 30 mm-es kiterjedésből, ..."
Nem lesz az kicsit sok? 12,5x3mm inkabb - sztem - - -
-
DraXoN
addikt
L1 biztos nem kerül ki CPU mellől, még ha tokozáson belül van is, túl lassú lenne, eleve minél nagyobb egy memória csomag annál lassabb a feldolgozása mert a vezérlőjének bonyolultabbnak kell lenni, L2 kivezetése... csak-csak, de arra se látok sok esélyt, L3 már esélyes lenne L2 meg megkapja ami felszabadul az L3 területéről.
L1 azért csak pár kilobite, hogy tényleg gyors legyen, mivel azonos lapkán van, simán lehetne nagyobb pl. az L2 rovására, de nem növelik jellemzően az előbbit (architektúra függő is, hogy van-e értelme).
Egyébként a modern cpu-k előre dolgoznak, nem kizárólag akkor kérnek be valamit amikor már kell, megpróbálják előre kitalálni, hogy mi fog kelleni és azokat előre betöltik az L1/L2/L3 cachebe (pont ez a lényegük). Nem ritkán amíg 1 adatra vár egy cpu szál, addig tud találni más műveletet amit el tud végezni (pl. többi szállnak besegíteni, ha van értelme és nincs adat közeli cacheben).
Mindenesetre érdekes lenne látni valami infót, hogy "átlagos esetben" (jelentsen ez bármit is), milyen intenzitással tudnak érkezni az adatok a cpu felé, azaz látni azt, hogy mennyit ár üresen egy cpuszáll.
A cpu szállaknak mondjuk pont ez az értelmük, hogy amíg az egyik száll vár adatra, addig a másik tud tenni-venni az azonos egységen belül (zen 3nál (Vagy zen4nél? nem emlékszem pontosan) pl. már 4száll/mag lesz a felosztás, de x86on túlnézve most is vannak cpuk amik 8száll/mag felépítést alkalmaznak).
Viszont mondjuk hiába van 1-2GB L3 a chippen, ha a keresett adat nincs benne de ha benne is van, akkor is gond, hogy hiába van közel a késleltetés akkor is jelentősen nagyobb lesz mint az L1/L2 esetén.Mondjuk jelenleg windowsoknál a többféle sebességű cpumag egy chippen belül rendszerrel is gond lenne.. Kernel szintű módosítások kellenek (lehet már dolgoznak rajta), hogy normálisan kezeljen egy ilyen aszimmetrikus cpu-t (bár sokáig még azt se tudták megoldani jól, hogy az aktív szálakat ne dobálja egyik magról a másikra és emiatt az egész L1/L2 tartalma átmásolásra kerüljön egyik magról a másikra.. bár mostanában nem néztem, pár éve volt ilyen "bugjuk").
Tehát részben jó a sok memória, de ugyanakkor nem old meg mindent ha az adat előretöltés "megbecslése" nem fejlődik jelentősen (a mostani technikák sebességéhez van igazítva).
Én a tokozáson belülre kerülő megoldásnál egyfajta gyors elérésű ramot tudok elképzelni, de a cache kivezetése nem látom, hogy életképes legyen, a kivezetéssel is az adat elérési időn tudnak faragni (kevesebb kapu, rövidebb vezetékek), de a tallózási sebességen csökkenteni nem feltétlen tudnak drasztikusan, így egy 20ns minimum lehet egy abból való adat lekérés.. bár pontosabb lenne órajellel meghatározni utóbbi értéket, de semmi infó.. a 20ns szerintem egy eléggé optimista becslés, ami még mindig lassú az L1/L2höz képest, de gyorsabb mint a DRAM, viszont méretben annál még mindig kevesebb lehet, így utóbbira is szükség lesz (komolyabb gépek esetén legalábbis).
-
awexco
őstag
Lehet , hogy Apple ?
-
Tigerclaw
nagyúr
Láthatóan ez "csak" mobil eszközökbe van tervezve. Több rétegben ez a felépítés drágának tűnik, számolva a várhatóan nagy arányú selejttel. Másik oldalról nézve van igény az Littlebig szerű megoldásokra az x86 -os szegmensben is, miközben piacra kerültek a nagyon hosszú üzemidőt ígérő ARM chipes windowsos laptopok.
Szóval mind az Intel, mind az AMD kényszerhelyzetben van. Már rövidtávon meghódíthatják a piacot a vékony 20+ üzemórát igénylő notik, főleg ha elérhető áron, megfelelő minőségben kapnak hozzá felhős szolgáltatásokat. Az MS is várhatóan indít egy felhős xbox szolgáltatást és a kliensek nem feltétlenül csak olcsóbb arcade konzolok lehetnek hanem ilyen újra feltalált netbookok.
A chrome os platformra is ideálisak lennének ezek. Fullos kiépítésben vajon hogy viszonyúlhat az Apple és Qualcomm megoldásaihoz? A beépített RAM érdekes lehet, vagy később egy beépített háttértár. A hűtés szerintem is kritikus tényező lehet.
-
Duddi
aktív tag
Elvileg alacsony órajellel is lehet majd így előrelépni mivel a magok l1 l2 l3 cache jelentősen megnőhet.
Azzal, hogy a tokozáson belül másik rétegen memóriát tudnak elhelyezni jelentős késleltetés nélkül tenné lehetővé akár hogy gigabite-os méretű L1 cache legyen a procin.
A processzorok legnagyobb feldolgozást limitáló pontja a memória késleltetés ezért van L1 L2 L3 memória a procin belül, viszont ezek reálisan nem növelhetők az igénynek megfelelően.
A DDR ramok meg messze vannak és "szörnyen lassúak"
Nem véletlen hogy a GPU köré odapakolják a memóriákat minél közelebb.Szóval elméletben olyan mértékű adatelérés késleltetés csökkentést érhetnek el ezzel, amivel egy drámai IPC növekedés jönne.
És így egy lassúbb proci is lehet olyan erős mint a mostaniak. -
arn
félisten
3ds procikat varom, csak a hutesre meg mindig nem lattunk jo megoldast.
-
Armagedown
őstag
Ha megjelenik, ez fog kerülni a 250 dolláros laptopokba az N szériásak processzorok helyére?
-
GerykO
aktív tag
2010-2011 környékén a Blackberry már hasonló terv szerint a proci tetejére forrasztotta a memóriát a mobiljaiban. Szóval ARM alapon tuti megy BGA csipekkel, egyszer a fineplacer helyett én raktam össze kézzel, hőlégfúvóval, s ment. Tehát a technika annyira nem új
-
sittes79
addikt
-
Ki lehet az a meg nem nevezett partner ?
Milyen hardverbe készülhet? -
Nartaas
tag
Érdekes videó a témában:
https://www.youtube.com/watch?v=26EzYDBNwLU -
DraXoN
addikt
Meglátjuk mikor lesz ebből termék. az ötlet jó, de a hőelvezetés gond lehet nagy teljesítményű chippeknél...
Nem tudom elképzelni, hogy asztali cpu ebből mikorra születhetne majd komoly kompromisszumok nélkül (alacsony órajelű cpuk, kevés maggal jelenleg látszik mint "limit").mobil eszközökbe persze jó lehet, egy bizonyos teljesítmény színt alatt.. de ott se lesz szerintem ebből egyhamar nagy teljesítményű termék ... legalábbis szerintem kell még majd neki pár év.
minimum 2 évet mondanék még.. meglepődnék ha bármi előbb jönne ami nem "tablet szintű" teljesítményt "hoz".
az biztos, ez egy következő lépcsőfok.. már vagy 15éve volt szó az első fejlesztésekről ezzel kapcsolatosan a médiákban...
de lehet ez most olyan lesz még mint most a hajlítható kijelzős telefon... kell neki még pár generáció
Új hozzászólás Aktív témák
ph Így jobban megmutatható a Foveros 3D-s tokozási technika lényege, illetve pár extra adatra is fény derült.
- Intel Arc Alchemist A310/A350/A380/A580/A750/A770... és mobil verzióik
- V.Milán: 04.15. Ki mit csinál ma?
- OLED monitor topic
- Milyen TV tunert vegyek?
- Gyúrósok ide!
- Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) / Counter-Strike 2 (CS2)
- JavaScript topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Hogy is néznek ki a gépeink?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i5 14600KF 32GB DDR4 1TB SSD RTX 3080 10GB ZALMAN Z1 Plus Corsair 850W
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
- BESZÁMÍTÁS! MSI B350 R5 5600X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Rampage SHIVA Seasonic 650W
- Xiaomi Redmi 9 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Asus Vivobook M1502IA 15 notebook - R5 4600H 8GB RAM 256GB SSD AMD Radeon Vega IGP WIN
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest