Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    Valamikor 2001-ben, a CRT korszak csúcsán még egyetemen megpillantottam az első sarkított képernyős monitort, egy 19"-os LG Flatron személyében. Távolról elképesztően menőnek tűnt, majd amikor leültem elé, úgy éreztem, hogy ez így torz és a kép sarkai kitüremkednek, a képernyő közepe pedig be van horpadva. Ez ugye nyilván azért volt, mert a jóember addig a pillanatig csak domború CRT-ken szocializálódhatott. Végül aztán megszoktam, sőt magamnak is vettem egyet (imádtam), így az LCD-re váltás viszonylag zökkenőmentesen zajlott.

    Amikor 2 éve megláttam az első ívelt képernyőjű Samsung tévé reklámfotóját, arra gondoltam, hogy ez egy jó ötlet, elvégre már nemcsak az IMAX, de szinte minden mozi vászna ilyen kialakítású. Aztán én is elkezdtem agyalni, hogy ez így tényleg okos ötlet-e. Ahogy (#2) Cifu is említette, ez a koncepció csak annak hoz élvezhető eredményt, aki pont szemből nézi. Amint kimozdul onnan torzul minden, sőt LCD esetén jön az elszíneződés, ami ráadásul nem is lesz viszonylag egyenletes, hiszen aki perifériáról nézi a képet, annak a képernyő jobb és bal széle drasztikusan eltérő szögben lesz belátható.

    Aztán az egyik áruházban megtapasztaltam azt, amit (#8) Gus-T. is említett: a csillanást. Emlékezzünk csak vissza: a hagyományosan domború CRT-nél minden tükröződés kicsinyített képként volt látható a képernyőn, hiszen a "tükör" domború volt. Így egy kis változás mögülünk (vagy körülöttünk) alig volt észrevehető. A sarkított CRT-knél és a hagyományos LCD tévéknél már "síktükör" előtt ültünk, így gyakorlatilag pontosan azt és olyan méretben láttuk a képernyőn visszacsillanva, amekkorának azt egy tükörben vagy a vitrin üvegezésén már tapasztalhattuk. Na de egy ívelt tévének pont az optikai közép- vagy adott esetben a fókuszpontjában ülünk, ezáltal a legapróbb fényváltozást (pl. megmozdítjuk a fejünket) gyakorlatilag teljes képernyőnyi terjedelemben "élvezhetjük". :(

    Egy szó mint száz: amíg ezeknek a tévéknek az íve nem gömbszelet, és amíg a képernyő nem csillanás mentes (de nem arra a lilás árnyalatú bevonatra gondolok, hanem konkrétan matt felületre), addig ezek a termékek csak csalódást fognak okozni a tulajdonosoknak.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák