Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kwzatz

    őstag

    válasz Kansas #33 üzenetére

    "Hát persze, hogy onnan nézik, ha 5m-ről néznék, nem látnák a különbséget a 4K-hoz képest, akkor meg mire ment el a 9 milla? ;]"
    :C
    A hölgy még talán kicsit messze is van, mert elvileg a 88 colos tévénél olyan 1,5-1,6m a kritikus távolság, ami fölött már akár 4k is lehetne. :D

    Piftuka: Igen, a 100 colosnál már ülhetnél 2m-re is, hogy legyen értelme a 8k-nak.

    dabadab: "ez jóval olcsóbb, mint egy Porsche, márpedig azt messze nem csak milliárdosok veszik"
    Persze, tudom. Autóknál még inkább érvényes, amint fentebb írtam.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Kansas #119 üzenetére

    Elnézést, ppi helyett ppd-t akartam írni, azaz a 60 nem pixel per inch, hanem pixel per degree, ami nem csak a fizikai mérettől, hanem a nézési távolságtól is függ.
    Márpedig minél nagyobb a fizikai méret, az optimális nézési távolság annak arányában nő.

    Ezért parasztvakítás már a 4K is film vagy TV műsor nézéshez, mert a 60ppd-nél nagyobb felbontás már csak az antialiasing-on javít - ami filmgraines mozinál lényegtelen -, a szabad szemmel látható részletességen nem. De a 4K-t legalább agyontömörítik a magasabb sávszél igény miatt, így több részletet ugyan nem látsz, de tömörítési artifactokat annál inkább.

    A 60ppd az a felbontás, amit pl. a VR HMD gyártók céloztak be, mert a népesség 75-80%-ának ennyit tud a szeme.

    88"-os 8K TV-t fél méterről kellene nézned a 60ppd-hez, ami 124 fokos látószöget jelent (kellemes lehet a filmnézés 124 foknál), az optimális 45 fokos látószöghöz 88"-nál viszont 2.5 méterre kell ülnöd, ilyenkor a felbontás már 174 ppd, ami bármilyen felhasználáshoz overkill.

    A 4K és a 8K TV felbontást a TV gyártók arra találták ki, hogy ha a boltban egymás mellett nézed a TV-ket 20 centiről, akkor a 4K meg a 8K hú de részletes, a fullHD meg hú de "homályos". Hogy aztán otthon a kanapéból semmi sem látszik belőle, az a gyártókat már nyilván nem zavarja.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák