Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • the_blu36

    tag

    Én már kb 5 éve letettem róla, hogy bárkinek is segítsek (természetesen a család kivétel).

    A teljesség igénye nélkül....

    1. A műszaki analfabéta
    Felhív, hogy segítsek neki laptopot keresni, csak munkára és filmezésre kell. Keret? 90.000. Használt? Nem, új kell. Acer. Nem lehet meggyőzni (én hardveraprón vettem egy elitebookot kb 4 éve ha jól emlékszem 90-ért (8460p), napi legalább 10 órát használom, sőt néha még diablo3-azok is rajta). Rájöttem, hogy felesleges jártatni az orcát, mert úgyis az lesz, amit *mag-on kinézett magának. A laptop tetszőlegesen behelyettesíthető bármilyen eszközzel, akár háztartási géppel is. Ja volt azt hiszem tavaly az *mag-on a 40 rugós "laptop". Sógornőm barátja jön, hogy valahogy gyorsítsuk már fel, mert új és tuti nem ilyen lassúnak kéne lenni. A kicsit morcos "szerinted mi a túróért került ennyibe?" kérdésre megsértődött.

    2. A visszatérő szívességkéregetős
    Lazán kapcsolódik az előzőhöz. Gépet szeretne összerakni, keret adott, hozzuk ki a legjobbat. Szoftver? Áh majd azt okosba' megoldja. Általában anno addig mentem el, hogy feltelepítettem az xp-t, ő beírta a win szériaszámát (szoftverfejlesztő vagyok, nálam elvből nincs warez, oldja meg mindenki ahogy akarja), driverek stb. felrakom. Csörög 2-14 nap múlva, hogy "a gyerek valami vírusos játékot telepített" (aha), azóta cicisnénis bannerek ugrálnak (persze, gyerek). Természetesen vírusirtó kilőve, tűzfal luxus, malware tenyészet az egész gép. 2 óra alatt gatyába rázom, megköszöni, de ha már itt vagyok, fel kéne rakni a fifát, meg a modemmel van valami gond stb stb. Nem kérek belőle többet köszi. Szerencsére tudok hivatkozni már arra, hogy a gyerekek miatt nincs időm, és már nem követem a hardverpiacot. Pár év alatt elfelejtettek.

    3. A guberálós
    - Nézd milyen vincsit szereztem, nincs ilyen kábeled hozzá?
    Valami ősi SCSI csatolós csoda.... Általában "négyes" gépekkel támadnak, vinhetet szeretnének "merazjó", és csalódottan távoznak, mikor elzavarom őket, hogy ezek a gépek akkoriban futottak, mikor érettségiztem. Lesajnálóan, csalódottan, "pedig mindenki azt mondja, hogy értesz ezekhez" jellegű, megalázni próbáló mondattal veszi tudomásul az elutasítást. Ennek a hardcore verziója, mikor működő gépet hoz, hogy "mekkéne gyorsítani".

    4. A munkát elutasító
    Ez különösképpen fájó pont részemről. A családból én voltam az egyetlen, aki a default "melós" módból ki mert törni. Aztán felköltöztem vidékről Budapestre, ahol nem csak a kerítés, hanem az út is kolbászból van (outsourcing cég). Természetesen fél éven belül elkezdtek megkeresni rég nem látott ismerősök, hogy de szívesen meginnának egy sört velem stb. Persze mind munkát szeretett volna, és az esetek 90%-ában szomorúan konstatálták, hogy nem vagyok hajlandó "benyomni" őket sehová, mert attól, hogy én besegítem, még dolgozni kell. A 10%-ból sikerült párat interjúztatni de ők más miatt véreztek el, ha emlékezetem nem csal, kettőnek sikerült elhelyezkedni valamelyik partnernél.

    Aztán szép lassan beindult a webdesign/grafikai karrierem (is), főállás mellett napi 5-6 órákat beleforgattam másodállásban, de nem tudtam többet vállalni, ezért gondoltam, öcsémet is bevonom. Fél évig győzködtem, tananyagot adtam neki, beszélgettem vele, hogy b*szki, nem csak a játék van, hanem tudnál normális munkát végezni, ráadásul home office-ban. Feladtam. Ki kellett volna mozdulnia a komfortzónából. Jóanyám reakciója: de hát nem szereti a számítógépeket. Arra a kérdésemre, hogy akkor mi a célja az életben, nem tudott válaszolni.

    5. A sz*rrágó
    Több is van, de csak egyet írok most le.
    Webdesign. Adott egy jó ismerős, kéne neki weboldal. Okosba'. Mondtam neki, hogy nálam nincs "okosba".

    Adtam neki ajánlatot, alkudott, én meg alapból fölé lőttem árban (számítottam rá, itt nyilván meg lehet kérdőjelezni hogy mennyire voltam etikus, de ismerősöknél mindig jön a "figyi nem lehetne olcsóbban?" kérdés), úgyhogy rendben, vágjunk bele.

    Én marha nem írtam szerződést, mert mégiscsak régóta ismerem (közel 15 éve volt akkor). Kész vagyok a vázlattal (nem tetszik, miért ilyen, miért olyan, mondom neki mivel nincs elképzelésed, csináltam egy ilyet). Nem kattintható. Persze, mert PDF, majd ha ez tetszik lekódolom. Ez miért ilyen, az miért ott van, ez a betű lehetne nagy és pirosabb stb. Tartottam neki egy órás gyorstalpalót a tipográfiáról, színekről, illetve hogy miért nem használunk villogó piros szöveget sehol... Neki az kell. Meg ez meg az. Meg popup. Na itt kellett volna elhajtani a francba.

    Megcsináltam neki, tetszett is (amúgy förtelem volt, nem is kapta meg a logómat a lap aljára), teleraktuk "originálkontenttel" és egy rakás stock fotóval, aztán felhívott, hogy rakjuk ki élesbe, most elmegy két hétre nyaralni aztán utána lerendezzük. Hívtam 3 hét múlva hogy most mi van? Húúú tetszik meg minden, ismerőseinek is, küldjek számlaszámot, utal, én meg írjam meg a számlát. Itt már éreztem, hogy homokszem került a gépezetbe. Eltelt újabb pár hét, nekem egyéb elfoglaltságom volt, nem is érdekelt a dolog. Mondom megnézem már mit huszárkodott az admin felületen amíg nem foglalkoztam vele, erre b*zzeg valami gyökérrel lecseréltette wordpress-re egy egy lopott (!) sablonnal tarkónlőve az egészet (tele volt "okos" scripttel az egész, ráadásul a láblécben ott virított a warez team neve. Természetesen a saját kódomnak nyoma sincs, SEO ugrott (itt később visszakérdezett hogy mi az? mondom ez egy olyan csoda dolog, amitől többet tudok a számlára írni).

    Felhívtam kicsit idegesen, hogy ez most mi? Jaj hát van egy haverja aki megmutatta a SAJÁT (pff...) template-jeit, van neki több száz (de sok ideje van), "milyen ügyes, pedig még csak most fejezte be a középiskolát", és ő lecserélte. Soha, ismétlem soha nem "ősi foglalkozást űző"-ztem le senki anyját, mert eleve tisztelem a nőket, pláne aki anya, de itt kivételt tettem. A végén bocsánatot kért, lezártam annyival, hogy nem kívánom többet látni. Azóta - nyilván túlzok - egy zártszelvény kettévágásáról is szerződök, nem érdekel ki a delikvens.

    Jaj még egy, ehhez kapcsolódik. Vannak akik nem kérnek supportot és üzemeltetést (szomszédgyerek beállíccsa a vépéest), csak fejlesszem le a lefejleszteni valót, majd két év múlva keresnek, hogy valami megfertőzött mindent stb., csináljak valamit mert én készítettem az oldalt. Ilyenkor szoktam javasolni, hogy nézzék már át a szerződést, hogy ha saját szervert üzemeltetnek, mi vonatkozik rájuk... Megjegyzem eddig soha nem volt ebből probléma, elnézést kértek hogy elsiklottak felette stb.

    Bocs, ha hosszúra nyúlt.

    "Téged a szenvedély vezérel, vagy egy H97 chipset?"

Új hozzászólás Aktív témák